Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρόωρος τοκετός από χαλαρό τράχηλο


Recommended Posts

koritsia eixa enan prowro toketo sths 27 ebdomades kai 5 meres

logo aneparkeias traxhlou

8elw na jekinhsw prospa8eies alla fobame uparxoun arketes kopeles pou ta kataferan

opoia exei empeiria 8a xarw na mou grapsei

eixe diafora h 2h egkumosunh apo thn prwth afou th 2h fora jeran to problhma ths aneparkeias????

euxaristw

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


geia sou athina

exeis kai su to ido problhma??

ta katafere to mwraki sou ??

egw phga se enan giatro 8esalonikh kai mou eipe na mhn kanw peridesh kai na pernw mono endokolpika xapia edw diabazw omws oti arketes kopeles kanan peridesh kai ta kataferan

esu meta ton prowro toketo phges se giatro th sou eipe gia thn epomenh egkumosunh ? sugnwmh gia tis toses polles erwthseis alla eimai arketa anxwmenh an 8es steile sr proswpiko mhnhma

egw to psaxnw me giatrous eimai se eparxiakh polh kai twra paw se allous giatrous oti 8es rwta oti jerw na sou pw

esu genhses prosfata?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια!

Σε εμενα συνεβη το εξης: στην προηγουμενη εγκυμοσυνη εκανα περιδεση στην 28η εβδομαδα λογω ανεπαρκειας τραχηλου και ολα πηγαν καλα αλλα με πολλα χαπια και ατελειωτη ξαπλα! Τωρα μου ειπε ο γιατρος οτι στην επομενη εγκυμοσυνη θα κανουμε περιδεση στη 12η για να ειμαστε σιγουροι. Αλλα ηθελα να μαθω κ εγω αν θα χρειαστει παλι να ειμαι ξαπλα και να παιρνω χαπια τα απαισια γιουτοπαρ..:confused::confused:

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

geia sou athina

mpravo xerome pou ola phgan kala

sou ekanan omws se toso megalh ebdomada peridesh??

egw 24 ebdomada 15 xiliosta traxhlos 27 genhsa noshleuoumoun kai se nasokomeio den mou dinan tpt gia ths suspaseis kai otan me piasan genhsa ena utrogestan kolpika ebaza ka8e prwi auto

Link to comment
Share on other sites

aa shmeiwsh o giatros pou phga meta o opoios einai dieu8unths se nosokomeio kai gia upshlou kindunou toketous mou eipe oti einai kata ths perideshs kai oti antimetwpisei einai progesteronh kolpika kai se xapia , epishs einai kata ths japlas den 8elei ths gunaikes leei san arrwstes ....

nomizw den 8a paw kai allou den exw akousei kamia na ta xei kataferei etsi

Link to comment
Share on other sites

Ητανε περιδεση εκτακτου αναγκης γιατι αλλιως θα το χαναμε σιγουρα!! Βεβαια το ρισκο ηταν μεγαλο αλλα δεν ειχα αλλη επιλογη! Κ ο γιατρος μου ηταν κατα της περιδεσης αλλα με τραχηλο 1 εκατοστο τι να καναμε;; Κ ξαπλα μονο τουαλετα (ευτυχως..) μπορουσα να πηγαινω. Μια μερα βγηκα με το αυτοκινητο πηγα για καφε και την αλλη μερα ξεκινησαν οι συσπασεις κ γεννησα(37 εβδομαδων)! Τοτε καταλαβα γιατι δεν επρεπε να σηκωνομαι! Βεβαια δεν του το ειπα ποτε οτι πηγα για καφε;).

Κ προγεστερονη επαιρνα μαζι με τα υπολοιπα..Τι να πω καποιες απο μας πρεπει να μοιαζουμε με αρρωστες για να φερουμε στον κοσμο τα αγγελουδια μας..

Αφου βλεπω εξω τις εγκυες κ αναρωτιεμαι "Περπαταει; δεν φοβαται μην της πεσει το παιδι;"

Εσενα το παιδακι σου τα καταφερε;

 

Link to comment
Share on other sites

dustuxws oxi ezhse sxedon 2 meres epa8e egkwfalikh aimoragia 3ou ba8mou kai eixe kai anapneustiko problhma an kai eixame kanei ths eneseis kortizonhs htan 27 ebdoamades kai 5 meres arketa prowro polla bebaia ta xoun kataferei kai einai kai ugeiestata alla etsi htan na ginei

twra mallon katalabeneis to fobo mou gia epomenh egkumosunh

kai htan kai to prwto mou, gia auto h8ela na ma8w kai apo alles kopeles an h peridesh exei apotelesmata

esena htan h prwth egkumosunh na xerese to paidaki sou

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γειά σας κορίτσια. Καταλαβαίνω πλήρως τις ανησυχίες σας και θα σας πω την δική μου περίπτωση, μπορεί να σας δώσει και θάρρος. Την πρώτη μου εγκυμοσύνη την έχασα στις 18 εβδομάδες γιατί δεν είχε ανακαλύψει ο γιατρός την χαλάρωση τραχήλου.... Στην δεύτερη εγκυμοσύνη παρόλο που έκανα περίδεση την έχασα στις 22 εβδομάδες και έκοψε και ο τράχηλος στην άκρη λόγω λάθος πάλι του γιατρού που δεν ακολουθούσε τα σωστά βήματα και τη σωστή αγωγή ( τώρα εδώ ίσως να φταίω κι εγώ που δεν είχα πάρει μια δεύτερη άποψη μόνο συνέχισα στον ίδιο...). Άλλαξα γιατρό ( αφού ξεστραβώθηκα και πήγα σε πολλούς να δω τι έφταιγε) ο οποίος είπε ότι στις μέρες μας αυτά είναι απαράδεκτα και ότι θα έκανα παιδιά σίγουρα αφού δεν είχα πρόβλημα σύλληψης. Όντως έμεινα έγκυος έκανα περίδεση( στις 14 εβδομαδες), έπαιρνα ουτρογκεσταν και πρεπαρ, ήμουν στο κρεβάτι και στις 33 εβδομάδες χωρίς κανένα λόγο έσπασαν τα νερά και έκανα με καισαρική ένα υγιέστατο κοριτσάκι. Πέρασαν 2 χρόνια και κάτι και αποφάσισα να κάνω και δεύτερο. Έκανα πάλι περίδεση, έπαιρνα μόνο ουτρογκεστάν, δεν ήμουν στο κρεβάτι αλλά ούτε πήγαινα και στη δουλειά και όλα πήγαν καλά μέχρι το τέλος που έκανα άλλο ένα κοριτσάκι. Θέλαμε και τρίτο και έτσι μετά από 9 μήνες έμεινα πάλι έγκυος, ξανά ουτρογκεστάν γιατί ήταν και επίφοβη εγκυμοσύνη, ξανά περίδεση και παρόλο που ο γιατρός είπε κατάκλιση εγώ δεν είχα τη δυνατότητα να το κάνω λόγω έλλειψης βοήθειας στο σπίτι και απουσίας τους συζύγου εκτός πόλης λόγω δουλειάς και είπα αν είναι να το στείλει ο Θεός ας το στείλει. Έκανα τα πάντα, πήγα στη δουλειά μέχρι τον 5ο μήνα γιατί μετά είδα πως πιεζόμουνα πολύ, και έφτασα κανονικά μέχρι το τέλος και απέκτησα και το τρίτο μου κοριτσάκι. Όλα καλά λοιπόν με την περίδεση! Έχω 3 κοριτσάκια και είμαι έγκυος στο 4ο, μόνο που πάλι μου έκατσε μια ακόμη πιο δύσκολη περίπτωση με το μωρό να είναι δίπλα στην τομή και κοντά στον τράχηλο! Τι θα γίνει; ε θα δούμε. Ο γιατρός μου λέει να το βγάλουμε γιατί είναι μεγάλος ο κίνδυνος και παρόλο που του έχω εμπιστοσύνη θέλω να πάρω και άλλη γνώμη. Μη φοβάστε κορίτσια μόνο να ρωτάτε και να βλέπετε αν οι απαντήσεις των γιατρών σας ικανοποιούν!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

rastemil ποσο θαρρος μας δινεις δεν μπορεις να φανταστεις!Μπραβο σου !!4 φορες να περασεις τα ιδια! Εγω τρομαζω στην ιδεα της κατακλισης.. Αλλα εσυ λες πως δεν εμεινες καθολου στο κρεβατι κ αυτο μου ανεβαζει την ψυχολογια..Ευχομαι να σου πανε ολα καλα κ να εχεισ σε λιγους μηνες αγκαλια το 4ο μωρα;)κι σου!

Link to comment
Share on other sites

mpravo mas gemises aisiodojia , na xerese ta paidakia sou kai me to kalo kai auth h egkumosunh na einai teleiomhnh me ena gero mwraki.

egw den exw problhma na katsw japla oso xreiastei mporw na kanw ta panta oti mou zhthsei o giatros kata grama arkei na pan ola kala.

th deuterh fora den sou ekane kala to rama ?

koritsia sas zhth8hke salpigkografia? emena mou eipe mia giatros na kanw na doume ton traxhlo an 8a einai an8ektikos mono me xapia

Link to comment
Share on other sites

mpravo mas gemises aisiodojia , na xerese ta paidakia sou kai me to kalo kai auth h egkumosunh na einai teleiomhnh me ena gero mwraki.

egw den exw problhma na katsw japla oso xreiastei mporw na kanw ta panta oti mou zhthsei o giatros kata grama arkei na pan ola kala.

th deuterh fora den sou ekane kala to rama ?

koritsia sas zhth8hke salpigkografia? emena mou eipe mia giatros na kanw na doume ton traxhlo an 8a einai an8ektikos mono me xapia

 

Οχι δεν μου ζητησε κατι τετοιο..πρωτη φορα το ακουω

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Γεια σας κορίτσια και πάλι μετά από πολύ καιρό!!! Πρώτα από όλα να σας ευχαριστήσω για τα καλά σας λόγια και να σας ζητήσω συγνώμη που τόσο καιρό δεν έγραψα. Δυστυχώς πέρασα μια απίστευτη ταλαιπωρία από τον Αύγουστο μέχρι τον Φεβρουάριο που επιτέλους επανήλθα στα φυσιολογικά μου! Το μωρό δεν μπορούσαμε να το κρατήσουμε γιατί κινδύνευε και η ζωή μου αλλά δεν μπορούσαμε να κάνουμε και απόξεση λόγω της θέσης του. Έτσι προσπαθούσαμε με φάρμακα ( και συντηρητικές μεθόδους.. δεν σας αναλύω γιατί είναι λίγο φρικτό ) να φύγει από μόνο του, πράγμα που κράτησε καιρό όμως. Η ψυχολογική μου φθορά μεγάλη και του συζύγου μου που δεν το περίμενα τεράστια! Τώρα είμαι καλά πάντως και αισιοδοξώ να μην το βάλω κάτω!

Mpak αυτό που λες με τη σαλπιγγογραφία το είχα κάνει μετά που έχασα το πρώτο αλλά είναι εντελώς μούφα ( στην περίπτωσή μας ) και μόνο για να πάρουν τα χρήματα οι γιατροί. Το ανακάλυψα μετά. Ο χαλαρός τράχηλος φαίνεται μόνο κατά τη διάρκεια εγκυμοσύνης και αυτό μετά τις 15 περίπου βδομάδες. Έχω ρωτήσει τους πάντες και τους είπα μήπως να μην ξανάκανα περίδεση μπας και έχει γίνει λάθος αλλά πάλι να πάρω ρίσκο στην εγκυμοσύνη να περιμένω και να δω δεν το έκανα. Άσε που δεν το συζητούσε και ο γιατρός μου!

Να είστε καλά, πάντα αισιόδοξες και δυνατές!!!!

Link to comment
Share on other sites

Rastemil δεν σε ξερω τωρα διαβασα την ιστορια σου κ μου ηρθαν κλαματα. Πρεπει να εισαι πολυ δυνατος χαρακτηρας να μου πεις η καρδουλα σου το ξερει...αλλα εγω που δεν μου εχουν συμβει τοσο ασχημα πραγματα τα διαβαζω κ μου ερχονται κλαματα..εισαι δυνατη για αυτο ειμαι σιγουρη γιαατι δεν το εβαλες κατω...ουτε τηη πρωτη ουτε την δευτερη...εγω στην πρωτη ειχα μια παλλινδρομη κ το πηρα πολυ ασχημα κ δεν εμενα εγηκυος μετα απο ψυχολογικους λογους..εσυ ομως τα καταφερες...κ εισαι κ δυνατη επειδη εκανες ενα..εκανες δυο εκανες κ τριτο παιδακι παρολα αυτα που εχεις τραβηξει...κ θες κ τεταρτο? ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ κοπελα μου σε θαυμαζω............. ΣΕ ΘΑΥΜΑΖΩ.. Εγω τωρα ειμαι εκγυος στο δευτερο αντρακι μου.....θελω πολυ η τριτο παιδακι αλλα το σκεφτομαι..ο μονοσ λογος που το σκευτομαι ειναι για το αν θα ειναι καλα το παιδακι μου... Μονο αυτο σκεφτομαι.. Σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να εχει ΥΓΕΙΑ ολη η οικογενεια σου να εισααι καλα με τον αντρουλη σου να να βλεπετε της κορακλεσας να μεγαλωνουν να τις καμαρωνετε... Βεβαια ολλες τις κοπελες που εγραψαν παρα πανω τις θαυμαζω γιατι εχουν τεραστια δυναμη ψυχης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 χρόνια μετά...
  • 2 χρόνια μετά...

Γεια σας κορίτσια!Γενναω αυριο με καισαρική πρόωρα γιατί το παιδί ειναι με τα πόδια κάτω και ο τράχηλος έχει σχεδόν εξαλειφθεί και εχει διαστολή.Γέννησε κάποια στις 34 βδομάδες και το μωρό να εξελίχθηκε μια χαρά?

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Stella_kl είπε:

Γεια σας κορίτσια!Γενναω αυριο με καισαρική πρόωρα γιατί το παιδί ειναι με τα πόδια κάτω και ο τράχηλος έχει σχεδόν εξαλειφθεί και εχει διαστολή.Γέννησε κάποια στις 34 βδομάδες και το μωρό να εξελίχθηκε μια χαρά?

34η εβδομάδα είναι μια πολύ καλή εβδομάδα κύησης στην οποία έχουν αναπτυχθεί όλα στο μωρό απλά το μόνο που λείπει είναι το βάρος του τελειομηνου. Λογικά θα σου έκανε κ κορτιζόλη για τα πνευμονακια του μωρού. Το πιο πιθανόν είναι να μείνετε λίγες μέρες στην ΜΕΝΝ για έλεγχο αλλά θα βγείτε γρήγορα αν το βάρος είναι πάνω από 2 κιλά, αλλιώς θα περιμένετε μέχρι να τα φτάσει! Με το καλό σου εύχομαι!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...