Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΦΑΓΗΤΟ ΕΝ ΟΨΕΙ ΚΑΘΑΡΑΣ ΔΕΥΤΕΡΑΣ


Recommended Posts

κορίτσια ανοίγω αυτό το θέμαμ γιατί ακούω διάφορα περί του τί πρέπει να φάμε και τί όχι. π.χ. γιατρός απο το ΜΗΤΕΡΑ επιτρέπει καλαμαράκια κονσέρβας και χταπόδι. ο δικός μου λέει ότι μια μικρή ποσότητα δεν βλάπτει. ερωτώ : επιτρέπεται να φάμε ?

1/ καλαμαράκια κουτιού ή τα άλλα τα τηγανητά

2/ χταπόδι ξυδάτο

3/ χαλβά

4/ ελιές

5/ ντολμαδάκια κονσέρβας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κορίτσια ανοίγω αυτό το θέμαμ γιατί ακούω διάφορα περί του τί πρέπει να φάμε και τί όχι. π.χ. γιατρός απο το ΜΗΤΕΡΑ επιτρέπει καλαμαράκια κονσέρβας και χταπόδι. ο δικός μου λέει ότι μια μικρή ποσότητα δεν βλάπτει. ερωτώ : επιτρέπεται να φάμε ?

1/ καλαμαράκια κουτιού ή τα άλλα τα τηγανητά

2/ χταπόδι ξυδάτο

3/ χαλβά

4/ ελιές

5/ ντολμαδάκια κονσέρβας

 

Eγω παντως ολα τα προαναφερόμενα τα τσακισα στην εγκυμοσύνη.. Ειδικα τηγανητα καλαμαρακια εφαγα κιλά ολόκληρα..Εμενα μόνο τόνο ξιφία και κατι τετοια μου ειχει πει ο γιατρός να αποφευγω..Γμτ μας ανοιξες την ορεξη πρωι πρωι και ειμαστε και στη διαιτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα ωμά όστρακα και τα μύδια είναι απαγορευτικά ακόμη και μαγειρεμένα. Κατά τα άλλα καλή μας όρεξη (αν και εγώ μέσα στο μαιευτήριο με κανένα κοτόπουλο βλέπω να τη βγάζω)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης πρόσεξε το αλάτι που κρύβεται σε όλα αυτά τα τρόφιμα. Ειδικά αν έχεις θέμα με την πίεση ή πρηξίματα στα πόδια, καλύτερα να αποφύγεις οτιδήποτε τυποποιημένο και να φας κάτι που θα έχεις μαγειρέψει εσύ, π.χ. ένα χταποδάκι, χωρίς αλάτι εννοείται.

Τι μου θυμίσατε τώρα... Που πέρσι τέτοιο καιρό έτρωγα ατελείωτες ταραμοσαλάτες και αναρωτιόμουνα γιατί πρηζόμουνα... :lol:

kr3fp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χαλβας ειναι ασφαλης, ντολμαδακια κονσερβας αρκει να ριξεις αρκετο λεμονι..ολα τα μαλάκια (καλαμαρια, χταποδια κα) και τα οστρακοειδη καλο ειναι να αποφευγονται..

Link to comment
Share on other sites

Εμένα στην εγκυμοσύνη μόνο τονο κονσέρβα δεν μου επέτρεπε. Ολα τα υπόλοιπα επιτρέπονταν και ψωμι και γλυκά με μέτρο.

Πάντως σε ολη τη διαρκεια της εγκυμοσύνης ειχα τσακίσει τα παστά με τσιπουράκι, τα οποία πριν και μετα την εγκυμοσύνη ουτε να τα μυρίσω.. :lol:

Link to comment
Share on other sites

katerina μου δεν νομιζω να μην επιτρεπεται κανενα κρασακι που και που...οσο για τα υπολοιπα εδεσματα πιστευω οτι οσα αναφερθηκαν αν τα φαμε με μετρο οτι δεν ειναι τοσο κακο,εννοειται εχτοσ τα οστρακα....

παντωσ nat-left μου να εισαι σιγουρη οτι θα περασεισ την πιο τελεια καθαροδευτερα απο ολεσ μασ!!!!και ασ την βγαλεισ με κοτοπουλακι!!!!!!!αντε κοντευεισ κοπελα μου!!!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

επινες τσίπουρα :?::lol::lol: και εμενα μου εχει λείψει κανα κρασάκι :lol::lol: ισως τωρα τετοιες μέρες που ναι :wink:

 

Εντάξει μη φανταστείς, φαν δεν ημουν ποτέ, λίγο στο ποτήρι, παγάκια και μπολικο νερό. Πιο πολυ το αρωμα ειχε και ελαχιστα τη γευση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μια χαρά :lol::lol: και φευγω και εκδρομουλα μετα πο 4 μηνες στην Αθηνα :!: με τους γονεις βεβαια γιατι ο ανδρας μου είναι ταξίδι ..αλλα θελω πολυ να αλλάξω παραστασεις :!:

0sb2p3.png

Link to comment
Share on other sites

εμένα ρε κορίτσια μου έχει λείψει λίγο ουζάκι,ή κανα σφινάκι τσίπουρο τώρα που κάνει κρύο και κανα τσιγαράκι :oops: δεν είμαι ούτε ήμουν ποτέ καπνιστρια,αλλά να...ένα που και που με τέτοια ποτα σε συνδιασμό...ε,μάρεσε να απολαμβανω! :):oops:

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!!αχ εγώ που τρελαίνομαι για τα θαλασσινά να δώ τί θα φάω που είπατε οτι δεν επιτρέπονται!!απο τώρα μου τρέχουν τα σάλια με τα χταποδάκια τις γαριδούλες κτλ...ααα&λίγο ουζάκι...

531op3.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ DINAKI ΚΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΑΠΟΡΙΑ ΚΑΙ ΡΩΤΗΣΑ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΥΠΕΡΗΧΟ ΕΧΘΕΣ(ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΑΚΟΥΣΤΗΚΕ ΧΑΖΟ) ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΦΑΩ ΑΛΛΑ ΜΕ ΜΕΤΡΟ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΑΛΜΥΡΟΤΗΤΑΣ ΤΟΥ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 χρόνια μετά...

Κορίτσια καλημέρα!!Έχω κατααγχωθεί γιατί εμένα η γιατρός δε μου είπε τίποτα να αποφύγω και χτες έφαγα και κονσέρβα καλαμαράκι με σάλτσα και μυδοπίλαφο ( το έφτιαξε η μαμά και έβρασε τα μύδια )

Είμαι στη 13η εβδομάδα και σήμερα θα πάω για αυχενική!

Θα φανεί αν έπαθε τίποτα ή μπορεί να πήρα κανένα μικρόβιο και να μη φανεί ακόμη;

Υπάρχει καμία εξέταση να κάνω να δείξει αν μολύνθηκα από αυτό το λυστέρια που διάβασα ότι προκαλεί αποβολή και έχω πάθει υστέρια ???:shock:

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ο γιατρος μου μου εχει απαγορευσει να τρωω κονσερβες,καλαμαρια χταποδια κ γενικα τετοια με οποιο τροπο και να ειναι μαγειρεμενα διοτι δεν εχουν αιμα κ εχουν καποια αλλη ουσια που δεν κανει τελος παντων να φαμε, να μην τρωω αυγα που να μην ειναι καλα τιγανισμενα η βρασμενα, ουτε τουρτες κ προφιτερολ απο εξω διοτι ολλες αυτες οι ξρεμες περιεχουν ωμα αυγα,ξυφια, κ γενικα οτι διποτε ειναι ωμο. Α κ συκοτακια δεν κανει.. Κ τυρια τυπου φιλαδελφια που ερχονται απο εξω κ ειναι ****** τυρια...Τωρα μην τρελενομαστε παντως κ να φαμε μια φορα δεν θα παθουμε κατι ολα με μετρο. Εμενα φερανε μια τουρτα κ την τσακισα!!! Με τυψεις βεβαια!!! Καλαμαρια κ διαφορα αλλα τετοια δεν εφαγα...τωρα βεβαια που θα ερθει το πασχα θα με ρωτησεις κοκορετσι δεν θα φας??? Θα φαω βρε κοριτσια αλλα λιγο... Δεν μπορω να κρατηθω αν το εχω.. Ο γιατρος ειπε καλο ειναι να αποφευγονται...τωρα αν φαω κ μια φορα στους 9 μηνες δεν εγινε κ κατι(ελπιζω)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...