Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αδεσποτες γατες και εγκυμοσυνη


Recommended Posts

Ακουω συνεχεια για το ποσο επικινδυνες μπορουν να γινουν οι γατες ( κυριως οι αδεσποτες ) στην εγκυμοσυνη.Ειμαι στον 5ο και εχω αγχωθει γιατι στην εισοδο της πολυκατοικιας μας εχει γινει μονιμος κατοικος μια αδεσποτη γατουλα.Καθεται πανω στο χαλακι ακριβως μπροστα στην πορτα ολη την μερα και καθε φορα που θελω να περασω προσεχω πολυ μη τν ακουμπησω και ειμαι ολη μερα αγχωμενη μηπως τελικα την ακουμπησα :shock: Ο αντρας μου με δουλευει. Ειμαι παραλογη το ξερω αλλα δεν μπορω να ηρεμησω..Εσεις τι λετε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μη φοβασαι κα8ολου, αφου η γατουλα δεν ειναι μεσα στο σπιτι σου δεν υπαρχει λογος ανησυχιας!

Εκανα 2 παιδια και στις 2 εγκυμοσυνες μου μαγειρευε η πε8ερα γιατι ημουν σε ακινησια . Εχει σε πληροφορω 3 γατες μεσα στο σπιτι και ταιζει αλλες 30 γατες αδεσποτες, φαντασου τι γινεται!

Απλα κινδυνευεις να κολησεις τοξοπλασμα απο ακα8αρσιες γατας αδεσποτης!

Καλη συνεχεια ευχομαι !

Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος κίνδυνος είναι από τις ακαθαρσίες της γάτας. Οι οποίες γάτες όμως τα κάνουν στο χώμα και τα θάβουν. Δεν υπάρχει περίπτωση να κολλήσεις τίποτα επειδή την ακούμπησες...

Link to comment
Share on other sites

Για την ακρίβεια, υπάρχουν τρεις τρόποι με τους οποίους το τοξόπλασμα μπορεί να μεταδοθεί στους ανθρώπους. Ο πιο συχνός τρόπος μετάδοσης του παράσιτου γίνεται με την κατανάλωση ωμού ή μισοψημένου κρέατος (ειδικά βοδινό, χοιρινό και αρνίσιο).

Δεύτερον, οι κύστεις του τοξοπλάσματος μπορούν να περάσουν στον οργανισμό από τα κόπρανα μέσω της ρινοφαρυγγικής κοιλότητας και της πεπτικής οδού από μολυσμένα φυλλώδη πράσινα λαχανικά που δεν έχουν πλυθεί καλά όπως και από το χώμα, αρχίζοντας με λοίμωξη στο έντερο.

Τρίτον, το τοξόπλασμα μπορεί να μεταδοθεί και μέσω της μετάγγισης αίματος, αν και κάτι τέτοιο είναι εξαιρετικά σπάνιο.

 

Όλα τα σκεύη που χρησιμοποιεί για την παρασκευή του κρέατος πρέπει να πλένονται σχολαστικά.

Ακόμα, σχολαστικά, δηλαδή φύλλο-φύλλο, πρέπει να πλένονται και όλα τα φυλλώδη πράσινα λαχανικά που τρώγονται ωμά.

Όταν κάποιος -ειδικά η έγκυος- ασχολείται με τον κήπο πρέπει πάντα να χρησιμοποιεί γάντια και να πλένει σχολαστικά τα χέρια μετά από κηπουρικές εργασίες.

Η έγκυος δεν θα πρέπει να ασχολείται με ζώα, ιδίως γάτες, γιατί μπορεί να είναι φορείς. Αν έχει οικόσιτες γάτες θα πρέπει να αποφεύγει να τις περιποιείται και να τις καθαρίζει γιατί οι ακαθαρσίες τους μπορεί να είναι εστίες μόλυνσης.

 

Καλη εγκυμοσυνη να εχεις κοριτσι μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελεια στα είπαν οι κοπέλες, να προσθέσω κι εγώ πως τα λαχανικά ή φρούτα που είναι δύσκολο να πλυθούν σχολαστικά λόγω πτυχώσεων ή μεγέθους (μαρούλι - φράουλες κλπ) καλό είναι να τα αφήνεις και λίγη ώρα σε ξυδόνερο το οποίο σκοτώνει το τοξόπλασμα και αδρανοποιεί και αρκετές ουσίες απ' τα φυτοφάρμακα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...