Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

βρεφικα προιντα HOLLE


nina

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 244
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1. να προσέξετε το μούσλι να είναι κατάλληλο για την ηλικία του μωρού. Στα πολύ μικρά μωρά να μη δίνετε μούσλι που περιέχει γλουτένη (σιτάρι...)

 

2. το αναμιγνύουμε με γάλα (κατάλληλο για το μωρό), ή με χυμό φρούτου, ή με γιαούρτι (αν το μωρό τρώει ήδη)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με προβληματίζει σε αυτό που πήρα είναι ότι μέσα διέκρινα ηλιόσπορους (αφού το αγόρασα το είδα αυτό) και γενικά φοβάμαι ακόμα τους ξηρούς καρπούς για αλλεργίες... όχι ότι έχει παρουσιάσει καμία αλλά καλού κακού :?

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΤΟ ΤΡΩΕΙ ΟΥΤΕ ΜΕ ΝΕΡΟ ΟΥΤΕ ΜΕ ΓΑΛΑ. ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΚΑΙ ΜΕ ΦΡΟΥΤΟ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ. ΜΑΛΙΣΤΑ ΚΑΝΕΙ ΑΝΑΓΟΥΛΕΣ ΟΤΑΝ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΖΕΙ ....ΚΑΙ ΤΙ ΥΦΟΣ...

ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ ΒΡΙΣΚΩ ΠΙΟ ΑΡΩΜΑΤΙΚΟ ΑΠΟ ΤΟ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΡΥΖΑΛΕΥΡΟ Η ΤΟ ΚΕΧΡΙ, ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1. να προσέξετε το μούσλι να είναι κατάλληλο για την ηλικία του μωρού. Στα πολύ μικρά μωρά να μη δίνετε μούσλι που περιέχει γλουτένη (σιτάρι...)

 

Αγλαία η δική μου ανήκει σ'αυτά τα "πολύ μικρά"?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ του έδινα παιδικό μούσλι (εντελώς σε σκόνη όμως) από τότε που μπορούσε να φάει δημητριακά (6μήνες). Annastasia απορώ με τους ηλιόσπορους. Ολόκληρους εννοείς? Εγώ αυτό που έπαιρνα ήταν σκόνη όπως το γάλα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ της δείνω απο 8 μηνών baby muesli Hoelle. Το πέρνω απο το βιολογικό. Όλα τα γερμανικά προιόντα είναι εγγύηση. Μεγάλωσα στη γερμανία και τα εμπιστέυομαι. Η κορούλα μου τρελένεται για Muesli. Βάζω 100 ml γάλα και 100 ml νερό. Πέρνω και κεχρί και βρώμη απο την Hoelle. Σ'αυτά όμως βάζω και 1 μπισκοτάκι, γιατί ειναί λίγο άνοστα.

 

Καλό βράδυ!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ του έδινα παιδικό μούσλι (εντελώς σε σκόνη όμως) από τότε που μπορούσε να φάει δημητριακά (6μήνες). Annastasia απορώ με τους ηλιόσπορους. Ολόκληρους εννοείς? Εγώ αυτό που έπαιρνα ήταν σκόνη όπως το γάλα.

 

 

Αυτό που πήρα από τα βιολογικά (δεν ήταν ειδικό για παιδιά για να πω την αλήθεια) έχει μέσα και ηλιόσπορους (καθαρισμένους εννοείται)

Και δεν ήταν σκόνη όπως το δικό σου... :?

Θα το φάω εγώ αυτό που πήρα (μιας και μου αρέσει) και θα πάρω άλλο στο μπαγασάκο μου... :wink::D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

πήρα κι εγώ μούσλι της holle και βρώμη. οι οδηγίες λένε να παρασκεύαζεται με 100 ml γάλα και 100ml νερό,εγω το έκανα μόνο με νερό!!το έφαγε (προχθές ξεκινήσαμε)

να πω οτι μέχρι τώρα δεν της έχω δώσει ξένο γάλα και το βιολογικό ρυζάλευρο που έδινα το έκανα με γάλα που αντλούσα.επίσης τρώει φρούτα το πρωί.

εχω τον εξής προβληματισμό.

1.μάλλον πρέπει να το κάνω με γάλα και νερό σύμφωνα με τις οδηγίες ε?

σκέφτομαι πως κάνοντας το μόνο με νερό της στερώ μέρος του γάλατος που πρέπει να καταναλώνει ημερησίως. αλλά με τι γάλα να το κάνω αφού θηλάζει?να πω την αλήθεια κουράστηκα με τις αντλήσεις,αλλοστε δεν βγάζω πια πολύ γαλά.

2.κάλώς όλες εμεις αποφεύγουμε τις έτοιμες κρέμες του εμπορίου αλλά σίγουρα με τις εναλλακτικες΄τροφές που επιλέγουμε παίρνουν όλα τα απαραίτητα?πχ.όλα οκ με το σίδηρο?

 

αχ,τι να πω λύνω μια απορία και μετα έχω άλλες 50 :roll:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Διαφημίσεις

Ναι για πείτε βρε κορίτσια.. Κι εμείς ξεκινάμε ρυζάλευρο σε 15 μέρες και λέω να ξεκινήσω με το συγκεκρίμενο.. Το μούσλι πάντως η γιατρός μας είπε να το ξεκινήσουμε μετά τον 7ο μήνα γιατί περέχει γλουτένη. Πάντως πρέπει να είναι απαίσιο στη γεύση. Ελπίζω όμως ο μπέμπης μου να το τρώει καθώς δεν ξέρει και καμμιά άλλη γεύση.. Ξέρετε μήπως η holle έχει και ρυζάλευρο με γεύση βανίλια? Και κάτι άλλο.. Αν του προκαλέσει δυσκοιλιότητα θα το σταματήσω σίγουρα. Τι άλλο μπορώ να δώσω σε ένα μωράκι 5 μηνών? Μου κάνει εντύπωση που η holle τις περισσότερες κρέμες της τις προτείνει από 4 μηνών...

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

εγω αργησα να τα ανακαλυψω αλλα αυτα της εδινα οταν τα ανακαλυψα! θεωρω οτι ειναι πολυ καλυτερα απο τα συμβατικα τα οποια απεχθανομαι! για τη μικρη γιατι εγω τα τρωω αντι για γλυκο! εχουν τοση ζαχαρη που αντικαθιστουν ωραιοτατα μια παστα! κανε μια δοκιμη! δεν εχεις να χασεις κατι! :wink:

Link to comment
Share on other sites

ειχα παρει το ρυζαλευρο της χολε στην αρχη,το δοκιμαζα πρωτα με μητρικο γαλα κι επειτα με νερο,αλλα δεν ειχαμε ιδιαιτερη επιτυχια κι ετσι το σταματησαμε. Δεν υπηρχε και λογος να δινω ρυζαλευρο...Πάντως αν ειναι να διαλεξεις αυτο σε συγκριση με τις παιδικες κρεμες εμποριου,εννοειται αυτο,μακαρι να αρεσει στο παιδι.

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός μας τρώει ρυζάλευρο της holle αραιωμένο με γάλα εδώ και δύο μήνες και μπορώ να πω ότι δεν το περίμενα ότι θα το δεχόταν τόσο καλά. Το τρώει αδιαμαρτύρητα. Ευτυχώς! Γιατί δεν σκοπεύω να του δώσω κρέμες του τύπου φαρίν λακτέ που είναι τίγκα στη ζάχαρη και τα συντηρητικά.

Εγώ το βρίσκω στο Green Farm.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ του έδινα Holle, ρυζάλευρο, δημιτριακά, παιδικό μούσλι και τα έφτιαχνα με γάλα holle. Του άρεσαν. Επειδή τον είχα αρχίσει με κρέμα βανίλια, λίγο στη μετάβαση διαμαρτυρήθηκε, όμως σύντομα 'ξέχασε' την πρώτη γεύση και έτρωγε κανονικά. Απλά να σας πω ότι το παιδί μου, μέχρι τα δύο, ήταν παμφάγο :lol::lol: .

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τους δίνω το ντίνκελ και το σιμιγδάλι της Holle φτιαγμένο με το αντιαλλεργικό γάλα που πίνουν. Αντιμετώπισα όμως πρόβλημα γιατί η γεύση τους είναι τελείως "επίπεδη" και δεν το τρώγαν. Έτσι από τότε τους αλέθω και μισή μπανάνα μέσα που και το γλυκαίνει και του δίνει άρωμα με φυσικό τρόπο αλλά και παίρνουν έξτρα βιταμίνες. Τώρα το τρώνε μια χαρά.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...