Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Θέλετε να κάνετε πάρτυ στο παιδάκι σας?

 

Τί να προσέξετε, τί να αποφύγετε, τι θα χαρούν τα παιδιά ποιάς ηλικίας κτλ.

 

Σημειώστε εδώ τις πολύτιμες εμπειρίες σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμείς μόλις την Κυριακή που μας πέρασε κάναμε το πρώτο μας μεγάλο παιδικό πάρτυ για τα γεννέθλια των 2 χρόνων μας! Στο σύνολο ήταν 22 μεγάλοι και 15 παιδάκια. Επέλεξα να το κάνω σπίτι ήταν πολύ ωραία αλλά εξίσου κουραστικά ειδικά όλο το στάδιο της προετοιμασίας.... Ψώνια - Μαγειρέματα - Στολίσματα κλπ. Απο οικονομικής απόψεως νομίζω ότι τελικά κοστίζουν πολύ πιο ακριβά από ότι σε ένα παιδότομο αλλά πιστεύω ότι στο σπίτι (αν οι χώροι το επιτρέπουν, εμάς μας σώζει το μπαλκόνι που είναι αρκετά μεγάλο και έκασταν οι μεγάλοι) είναι πιο ζεστά και τρυφερά!! Σημεία που αξίζει να σταθώ.. 1. Επέλεξα να μην πάρω κλοουν (αν και μπήκα στον πειρασμό) θεωρώντας ότι είναι πολύ μικρός ακόμα και ότι θα του κάνουμε 'κακό' προκαλώντας του κορεσμό.. αν στα δύο του φέρουμε κλοουν στα έξι του τι θα βρούμε αστροναύτη για να ευχαριστηθεί???? 2. Τα γεννέθλια είναι για τα παιδάκια μην αφήσετε τους μεγάλους να βάλουν όρια που έχουν σκοπό την δική τους ευχαρίστηση...

3. Αν αφήσετε αρκετό χώρο και έχετε δημιουργήσει απαραίτητες προυποθέσεις ασφάλειας (απομάκρυνση μικροαντικειμένων ειδικά γυαλινων, χαμηλών τραπεζιών κλπ) νομίζω ότι τα παιδιά διασκεδάζουν και περνούν πολύ όμορφα..

Αν και το δωμάτιο του Δημήτρη έγινε άνω κάτω δεν υπήρχε ούτε ένα παιχνίδι που να μην είχε βγει από τη θέση του και να μην βρίσκτεται στο πάτωμα :P μπορώ να πω ότι δεν κανανε ούτε μία ζημιά ουτε μια πορτοκαλάδα δεν ρίξανε κατω βρε παιδί μου :!::lol:

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

STIS 8 TOU FLEBARH EXEI KAI TO KORITSAKI MOU GENE8LIA 8A GINOUME 2 XRONWN ;) SKEFTOMAI NA KALESW ENHLIKOUS KIAI PAIDAKIA GYRW STA 38 ATOMA NOMIZETE OTI EINAI POLLA/?

NA GIA PARADEIGMA ESY SOFIA TOSA ATOMA POU EIXES KALESEI EIXES PRONOHSEI KAREKLES GIA TOSA ATOMA?

P3Ko.jpgNDT5.jpg

Link to comment
Share on other sites

ESY SOFIA TOSA ATOMA POU EIXES KALESEI EIXES PRONOHSEI KAREKLES GIA TOSA ATOMA?

 

DREAMCATHER καλημέρα!! όπως είπα έγω τα έκανα όσο ο καιρός βοηθούσε ακόμα Οκτώβρη μήνα και οι μεγαλοι έκατσαν στο μπαλκόνι, σε καρέκλες όλοι. Στους μικρούς όμως είχα μέσα ξεχωριστό μπουφέ και κάθόντουσαν στους καναπέδες και γύρω στα τραπεζάκια σαλονιού, τους είχα στρώσει εκτάκτως και ένα μοκετόχαλο βάζανε και τα μαξιλαράκια και ήταν αρχηγοί!! άλλωστε σε αυτές τις ηλικίες (καλώς ή κακώς) δεν βάζουν το ποπάκι τους σε καρέκλα...!!! :lol::wink:

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

38 σύνολο ή 38 ενήλικες και 38 παιδιά? :)

φαντάζομαι το πρώτο...ε :) ...?

 

κοίτα, για 2 ετών παιδιά δεν βρίσκεις και εύκολα μία παιδαγωγό που να ξέρει τι παιχνίδια να κάνει για να τα απασχολήσει.

Πάντως κάποιος πρέπει να ασχοληθεί μαζί τους εάν είναι πάνω απο 4 πχ παιδιά..

και εάν δεν έχεις οικιακή βοηθό, τότε δεν θα καταφέρεις να εξυπηρετήσεις και τις δύο ηλικιακές ομάδες :) των γονιών και των παιδιών.

 

Αν λοιπόν είναι πολλά τα παιδάκια ή πάρε οικιακή βοηθό για να τους κάνεις εσύ παιχνιδάκια ή πάρε μία παιδαγωγό και κάνε εσύ τις άλλες δουλειές.

(εγώ θα προτιμούσα το πρώτο, αλλά κάποιος που δεν έχει εμπειρία θα έλεγα το δεύτερο)

 

χρειάζεσαι ένα χώρο που θα στρώσεις πχ με ένα μεγάλο κάλλυμμα κρεβατιού ή μαλακή κουβέρτα και θα βάζεις κάθε λίγο, άλλα παιχνίδια - μπάλλες - ένα στεφάνι - μουσική - μουσικά όργανα - και άλλα.....

υπολόγισε ότι κάθε παιχνίδι διαρκεί το πολύ κάποια λεπτά (1- 4 λεπτά) πράγμα που σημαίνει οτι πρέπει να έχεις πολλούς άσσους στο μανίκι σου :)

 

φτιάξε και ένα μυρωδάτο ζυμάρι (εάν δεν έχεις μοκέτα στο πάτωμα που θα βάλεις τα παιδιά και το κάλυμα πλένεται) να τους δώσεις να παίξουν. Δες τη συνταγή εδώ:  https://parents.org.gr/events/a34

 

αυτά εν συντόμοις!

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστω πολυ γιατις απαντησεις σας

τα παιδακια θα ειναι περιπου12 και οι ηλικιες 2,5-4-5 και 6 χρονων, 8εωρειτε οτι ειναι πολλα ατομα για παιδικο παρτυ?διοτι ολοι μαυτο μοθ λενε και εχω ψιλοκολησει στο τι να κανω...η ιδεα μου για μασκε παρτυ? πως σας φαινεται?

P3Ko.jpgNDT5.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στις 11 Νοεμβρίου είχα κάνει πάρτυ στη μεγάλη κόρη που έγινε 4.

Είχα κάπου 18 ενήλικες και 16 παιδιά. Ευτυχώς με βοήθησε η μαμά μου με φαγητά. Είχα κάνει μπουφέ και αυτοεξυπηρετήθηκαν όλοι.

Είχα διαμορφώσει το χώρο ώστε οι μεγάλοι βολεύτηκαν. Μπαμπάδες στην τραπεζαρία και μαμάδες που συμμετείχαν κιόλας στους καναπέδες του σαλονιού. Τα παδιά μέχρι να μαζευτούν παίζαν στο παιδικό δωμάτιο και όταν άρχισα τα παιχνίδια στη μέση του σαλονιού που είχα δημιουργήσει μεγάλο χώρο έτσι συμμετείχαν και οι γονείς χτυπόντας παλαμάκια και καμαρώνοντας... τα παιδιά τους, αλλά και συμμετέχοντας ενεργά όποιοι ήθελαν.

Έβγαλα εντελώς το τραπεζάκι του σαλονιού και ότι σπάει, και το έβαλα σε μια γωνία όπου στη συνέχεια εκεί έφαγαν τα παιδάκια καθησμένα στα γόνατα γύρω γύρω.

ΠΟΛΥ ΜΟΥΣΙΚΗ παιδικά CD αλλά και ξένη μουσική με πολύ ρυθμό και ένταση, και πολλά παιχνίδια με εκπλήξούλες και άαααπειρα μπαλόνια.

Οι νικητές (που φρόντιζα να εναλλάσσονται ;) κέρδιζαν αυτοκόλλητα!

 

Διάφορα παιχνίδια για τις ηλικίες που αναφέρεις:

 

1.Χορεύουμε πετώντας τα μπαλόνια ψηλά με δυνατή μουσική.

Όταν σταματήσει η μουσική καθόμαστε πάνω στο μπαλόνι και προσπαθούμε να το σπάσουμε. Όποιος το σπάσει νικάει. Ξαναρχίζει μετά από λίγο η μουσική ακόμα κι αν κανείς δεν το έσπασε, και συνεχίζουμε με χορό.

 

2. Χορεύουμε ζευγάρια με ένα μπαλόνι στην κοιλιά το κάθε ζευγάρι προσπαθόντας να μην το ρίξουμε.

 

3. Τα νησιά. Βάζουμε κάτω εφημερίδες στο πάτωμα που είναι τα νησιά και οι μοκέτα είναι η θάλασσα. Μουσική και ένταση χορεύουμε και κολυμπάμε στη θάλασσα. Σταματάει η μουσική πατάμε στις εφημερίδες - νησιά, να σωθούμε από τους καρχαρίες. Λιγοστεύουν οι εφημερίδες.. και πρέπει όλοι να πατάνε 2-2.. ή 3-3 πάνω στην ίδια ώσπου στο τέλος πατάνε όοολα τα παιδάκια πάνω σε ένα κομμάτι εφημερίδας.

 

4. Έχουμε προετοιμάσει ένα δώρο (πχ μια μικρή μπάλα) τυλιγμένο σε πολλά χαρτιά ώστε να έχει γίνει μια ταιράστια μπάλα. Τυλίγουμε με εφημερίδες και χαρτιά περιτυλίγματος. Κάτω από τα χαρτιά περιτυλίγματος υπάρχουν μικρότερα δώρα πχ αυτοκόλλητα. Τα παιδιά κάθονται σε κύκλο και γυρίζουν από χέρι σε χέρι τη μπάλα με τη δυνατή μουσική. Όταν σταματήσει η μουσική όποιο παιδί έχει τη μπάλα ξετυλίγει ένα χαρτί. Αν βρει δώρο, το κερδίζει συνεχίζουμε έτσι μέχρι να φτάσουμε στο μεγάλο δώρο και το μεγάλο νικητή που θα κερδίσει τη μπάλα. Αυτό το παιχνίδι μπορεί να παρεμβληθεί ανάμεσα στα παιχνίδια που έχουν ένταση και χορό, ώστε να ξεκουραστούν. Όσο πιο πολλά χαρτιά έχεις τυλίξει τόσο πιο πολύ κρατάει το παιχνίδι. Εγώ προσπάθησα όλα τα παιδάκια να βρούνε μικρό δώρο, σταματούσα τη μουσική όπου ήξερα ότι υπάρχει από κάτω δωράκι (πχ κάτω από χαρτί περιτυλίγματος υπάρχει δωράκι, κάτω από εφημερίδα όχι) ώστε εναλλάξ όλοι πήραν δώρο και ήταν ευτιχισμένα.

 

 

Και διάφορα άλλα παιχνίδια φαντασία να έχουμε.. και όρεξη.

Σας πληροφορώ ότι τα παιδιά και οι μεγάλοι ΞΕΤΡΕΛΑΘΗΚΑΝ. Πέρασαν φοβερά.. και το σπίτι δεν αναστατώθηκε πολύ γιατί τα παιδιά ήταν απασχολημένα και δεν μπήκαν καν στη διαδικασία να παίξουν και να σκορπίσουν παιχνίδια. Με αυτά έτσι κι αλλιώς παίζουν σπίτι τους και μόνα τους.

 

Το παν είναι να τα ξεσηκώσεις να χορέψουν με διάφορους τρόπους μπαλόνια, να τα βάλεις να κάνουν τρενάκι κλπ. Αλλά προυποθέτει ότι και κάποιος ή κάποιοι μεγάλοι θα συμμετέχουν ειδικά αν μιλάμε για πολύ μικρά παιδιά. Τα μεγαλύτερα χορεύουν μόνα τους και τα μωρά αγκαλιά στη μαμά τους. ;)

 

Αν δε το πάρτυ είναι και αποκριάτικο... φαντάζομαι ότι υπάρχουν πολλές δυνατότητες, με σερπατίνες κλπ.

 

Το σκέφτομαι να το ξανακάνω για τη μικρή μου κόρη που έχει γενέθλια 11 Φεβρουαρίου και θα γίνει 2.

Θα είναι αποκριάτικο και θα πρέπει και οι μεγάλοι να έχουν πάνω τους κάτι το αποκριάτικο, πχ καπέλο μάσκα.. κάτι βέβαια αστείο που να μην τρομάζει τα παιδιά.

Απλά ακόμα δεν είμαι σίγουρη αν θα καλέσω πολύ ή λίγο κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

1.Χορεύουμε πετώντας τα μπαλόνια ψηλά με δυνατή μουσική.

Όταν σταματήσει η μουσική καθόμαστε πάνω στο μπαλόνι και προσπαθούμε να το σπάσουμε. Όποιος το σπάσει νικάει. Ξαναρχίζει μετά από λίγο η μουσική ακόμα κι αν κανείς δεν το έσπασε, και συνεχίζουμε με χορό.

 

2. Χορεύουμε ζευγάρια με ένα μπαλόνι στην κοιλιά το κάθε ζευγάρι προσπαθόντας να μην το ρίξουμε.

 

3. Τα νησιά. Βάζουμε κάτω εφημερίδες στο πάτωμα που είναι τα νησιά και οι μοκέτα είναι η θάλασσα. Μουσική και ένταση χορεύουμε και κολυμπάμε στη θάλασσα. Σταματάει η μουσική πατάμε στις εφημερίδες - νησιά, να σωθούμε από τους καρχαρίες. Λιγοστεύουν οι εφημερίδες.. και πρέπει όλοι να πατάνε 2-2.. ή 3-3 πάνω στην ίδια ώσπου στο τέλος πατάνε όοολα τα παιδάκια πάνω σε ένα κομμάτι εφημερίδας.

 

4. Έχουμε προετοιμάσει ένα δώρο (πχ μια μικρή μπάλα) τυλιγμένο σε πολλά χαρτιά ώστε να έχει γίνει μια ταιράστια μπάλα. Τυλίγουμε με εφημερίδες και χαρτιά περιτυλίγματος. Κάτω από τα χαρτιά περιτυλίγματος υπάρχουν μικρότερα δώρα πχ αυτοκόλλητα. Τα παιδιά κάθονται σε κύκλο και γυρίζουν από χέρι σε χέρι τη μπάλα με τη δυνατή μουσική. Όταν σταματήσει η μουσική όποιο παιδί έχει τη μπάλα ξετυλίγει ένα χαρτί. Αν βρει δώρο, το κερδίζει συνεχίζουμε έτσι μέχρι να φτάσουμε στο μεγάλο δώρο και το μεγάλο νικητή που θα κερδίσει τη μπάλα. Αυτό το παιχνίδι μπορεί να παρεμβληθεί ανάμεσα στα παιχνίδια που έχουν ένταση και χορό, ώστε να ξεκουραστούν. Όσο πιο πολλά χαρτιά έχεις τυλίξει τόσο πιο πολύ κρατάει το παιχνίδι. Εγώ προσπάθησα όλα τα παιδάκια να βρούνε μικρό δώρο, σταματούσα τη μουσική όπου ήξερα ότι υπάρχει από κάτω δωράκι (πχ κάτω από χαρτί περιτυλίγματος υπάρχει δωράκι, κάτω από εφημερίδα όχι) ώστε εναλλάξ όλοι πήραν δώρο και ήταν ευτιχισμένα.

.

 

Τέλειες ιδέες!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω ξεσηκώσει από παιχνίδια που παίζαμε σε παιδικά πάρτυ ή στο σχολείο μου όταν ήμουν μικρή , αλλά και από πάρτυ που κάνει μια νηπειαγωγός συγκάτοικος.

 

ΕΓΓΥΗΜΕΝΟ ΟΤΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΟΥΝΤΑΙ!

 

Το κλειδί της επιτυχίας, ότι μπορούν να συμμετέχουν όλες οι ηλικίες και οι γονείς. Το μόνο που χρειάζεται ρυθμός ένταση και παλμός.

Στο δικό μας πάρτυ είχαμε φτιάξει ένα CD με άπειρα τραγούδια σε mp3 ώστε να μην αλλάζουμε κάθε λίγο το CD και ψαχνόμαστε. Κάναμε κατι σαν έτοιμο πρόγραμμα... το βάλαμε στο DVD και επιλέγαμε με το control άμεσα τα τραγούδια.

 

Συνεχίζω:

5. Το παιχνίδι με τις ουρές . Είμαστε ζωάκια. Βάζουμε ουρές σε όλα τα παιδιά (λεπτές κορδέλες από χαρτί της στηρίζουμε στο παντελόνι τους πρόχειρα) και με τη μουσική κηνυγιούνται. Όποιος μαζέψει τις περισσότερες ουρές αλλά χωρίς να χάσει τη δικιά του νικάει. Τη δικιά του δεν πρέπει να την πιάνει και να την προστατεύει με το χέρι του, αλλά χορεύοντας να αποφεύγει τους άλλους. ΔΥΣΚΟΛΟ... Τελικά δε μένει κανείς με ουρά και κερδίζει αυτός που άρπαξε τις περισσότερες. ;)

Φανταστείτε γέλιο αν παίξουν και οι μεγάλοι! :)) Πάντως αν τα παιδάκια είναι μικρά μπορούν να παίξουν στην αγκαλιά της μαμάς του. Είναι πολύ διασκεδαστικό.

 

6. Και πάλι είμαστε ζωάκια. Χωρίζουμε τα παιδιά σε δυο ομάδες. πχ 5 παιδιά από τη μια 5 από την άλλη. Κάθε παιδάκι είναι ένα ζώο. Κάθε ομάδα έχει τα ίδια ζώα. πχ η μια ομάδα έχει γάτα σκύλο αρνάκι κοτοπουλάκι και παπάκι. Τα ίδια έχει και η άλλη ομάδα. Οι ομάδες κάθονται απένατι με τα γόνατα στη σειρά σε μια απόσταση κάποιων μέτρων. Στη μέση της απόστασης βάζουμε ένα ή ένα κουβάρι (μπορεί να είναι και από χαρτιά ότι μας είναι πρόχειρο).

Όταν φωνάξουμε πχ ΣΚΥΛΑΚΙΑ.. πρέπει να σκυλάκια από κάθε ομάδα με τα γόνατα μπουσουλόντας να έρθουν και όποιο προλάβει να πιάσει με το ΣΤΟΜΑ πρώτο το κουβάρι είναι νικητής.

 

7. Γεμίζουμε πουγκιά από γκοφρέ χαρτί με καραμέλες, ή με ένα μπαλόνια μικρά (τα φουσκώνουμε λίγο),άλλα με δωράκια, αλλα με κονφετί (αν έχουμε όρεξη να κα8αρίζουμε το σπίτι), με αλεύρι, ακόμα και με ρύζι.. (αν πάλι έχουμε όρεξη να κα8αρίζουμε. Τα δένουμε σε ένα μεγάλο σχοινί και τα κρεμάμε απο τη μια άκρη του δωματίου στην άλλη. Βάζουμε τα παιδιά να διαλέξουν πουγκί και να το τρυπήσουν με ένα μολύβι ενώ στέκονται από κάτω. Μερικοί κερδίζουν.. μερικοί χάνουν. καλύτερα σε εξωτερικό χώρο.

 

Για μεγαλύτερα παιδάκια υπάρχουν και τα κλασικά:

Αλάτι ψηλό αλάτι χοντρό

Τσουβαλοδρομίες με σακούλιες σκουπιδιών

Κλείνω τα μάτια και ταϊζει ο ένας τον άλλον τούρτα...

 

 

 

Άμα θυμηθώ άλλα θα σας γράψω, πάντως και όλα αυτά που ανέφερα, έχουν διάφορες παραλαγές.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 8 months later...

εμεις φετος οπως και περσυ το παιδικο παρτυ θα το κανουμε στα goodies που εχουν και μικρο απολυτα ελεγχομενο παιδοτοπο,το μονο κακο ειναι οτι δεν υπαρχει ανθρωπος να τα προσεχει (αυτο συνηθως το κανουν οι μαμαδες.)

Δεν εχει το τεραστιο χωρο να παιξουν τα πιτσιρικια αλλα ειναι καλο μεχρι 10-12 παιδακια.Εχει και κλοουν και τουρτα και φαι για μικρους μεγαλους.Το φαι για τους μεγαλους ειναι προαιρετικο

-αμα δεν θες βγαζεις γλυκα-καφεδες-μπυρες-αναψυκτικα-

το κοστος με φαι για μεγαλους(12 παιδια και 30 μεγαλοι) ειναι περιπου 400-450 ευρω και απο οτι εχω δει οι παιδοτοποι κοστιζουν γυρω στα 600-700 + οτι δεν ειναι μονο για σενα ο χωρος οπως στα goodies..

.png

ipqep3.png

Link to comment
Share on other sites

Επίσης στα goodys το φαγητο (παιδιων και μεγαλων) το παραγγελνεις την ωρα του παρτυ αρα παιρνεις οσο ακριβως χρειάζεται, ενω οι παιδοτοποι συνηθως τα φερνουν απο catering αρα η ποσότητα ειναι καθορισμενη, κι έτσι υπολογιζεις περισσότερα για να μην μεινει ο κοσμος νηστικος και αν σου ερθουν λιγοτεροι, περισευουν και πεταγονται..

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει το τεραστιο χωρο να παιξουν τα πιτσιρικια αλλα ειναι καλο μεχρι 10-12 παιδακια.Εχει και κλοουν και τουρτα και φαι για μικρους μεγαλους.Το φαι για τους μεγαλους ειναι προαιρετικο

-αμα δεν θες βγαζεις γλυκα-καφεδες-μπυρες-αναψυκτικα-

το κοστος με φαι για μεγαλους(12 παιδια και 30 μεγαλοι) ειναι περιπου 400-450 ευρω και απο οτι εχω δει οι παιδοτοποι κοστιζουν γυρω στα 600-700 + οτι δεν ειναι μονο για σενα ο χωρος οπως στα goodies..

 

Εμείς φέτος τον Μαρτιο κάναμε τα γενέθλια του Νεκτάριου σε παιδότοπο κεντρικότατο στην Γλυφάδα επί της λεωφόρου Βουλιαγμένης, με 15 παιδιά και 25 ενήλικες με τουρτα , τόστ σε στύλ κλάμπ σάντουιτσ για το κάθε παιδάκι, αναψυκτικά άπειρα και άπειρες μπύρες, πατατάκια , με καφές ή τσάι στους ενήλικες, πληρώσαμε 300 ευρώ και επιπλέον είχα φτιάξει εγώ τυροπιτάκια , λουκανοπιτάκια και πιτσάκια για όλους που δεν μπορώ να πω οτι μου στοιχησαν και πολύ μιας και εγώ η ίδια τα έψησα στο φούρνο μου !!!

Εσείς γιατί τόσο ακριβά και μάλιστα σε φαστ φούντ; :shock:

 

Ορίστε και η φωτογραφία του ευτυχισμένου Νεκτάριου που λέει με νοήματα "ευχαριστώ" σε παιδάκια την ώρα που έφευγαν από το πάρτυ του!!!

213_nektarios_111.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εγω εκλεισα τελικα σε παιδοτοπο. Ο χωρος 50 €. και οτι παρουν οι μεγαλοι.. Ειπα στην υπευθυνη οτι θελω οπωσδηποτε να ειναι δυο κοπελες μεσα οι οποιες θα προσεχουν τα παιδια και θα παιζουν με τα παιδια και οχι θα καθονται και θα τα κοιτανε και φυσικα ο παιδοτοπος αποκλειστικα δικος μας.. (για λογους ασφαλεια) Της διευκρινησα οτι το να μπει ενα παιδακι η δυο ξενα (οχι παραπανω) δεν με πειραζει από τη στιγμη που δεν θα ενοχλουν τα δικα μου και θα παιζουν ησυχα.. Σε αντιθετη πριπτωση θα φροντισει αυτη να τα απομακρυνει και δεν με ενδιαφερει αν θα χασει τους γονεις απο πελατες.. Αλλιως τον κλεινει αποκλειστικα και δεν δεχεται άλλους.

Επισης επειδη θα λειπω εκλεισα εναν μικρο μπουφε γυρω στα 120 ευρω, απλα κατι να υπαρχει στα τραπεζια αν καποιος αιστανθει μια λιγουρα..

Οσον αφορα τα δωμακια πηρα κατι συμβολικο δηλαδη απο ενα μπαλακι και ενα απο αυτα τα κουτακια που κανουν σαπουνοφουσκες και ισως βαλω και κανα γλυφιτζουρι μεσα..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως στον παιδότοπο της λ.Βουλιαγμένης στην περιοχή της Γλυφάδας που αναφέρω πιο πάνω που κάναμε τον Μάρτιο είχαν αναλάβει εκείνοι και τα δωράκια στα παιδιά χωρίς να μας χρεώσουν κάτι παραπάνω! Είχαν ή αυτοκινητάκι ή πάζλ με τον ΒΟΒ των σφουγγαράκι ή μια κουκλίτσα στυλ BARBY ή ένα στυλό που κρεμάς από το λαιμό και που το πάνω μέρος του είχε υγρο για να κάνει σαπουνόφουσκες !!!Το κάθε παιδάκι διάλεγε τι δώρο ήθελε!!! 8)

Link to comment
Share on other sites

εγω δυστηχως-ευτηχως κοιταξα τη βολη μου(ειναι πολυ κοντα στο σπιτι τα goodies) και αυτα δινουν ενα απλό δωρακι στα παιδια,καπου εχει η γυναικα μου το χαρτι με τον τιμοκαταλογο θα τον βρω και θα γραψω καποιες τιμες!!) .

Του χρονου θα το ψαξω καλυτερα αλλα δεν πιστευω οτι μπορω να ξενιτευτω για να κανω ενα παρτυ....

Οσο για το φαι που λετε εχετε απολυτο δικιο,απλα ειναι ενα καινουργιο εθιμο που βαλαμε στη ζωη μας!!! εδω πλεον υπαρχει και τραπεζι μετα τα βαφτησια(εγω παντως αρνουμε να το κανω και στη μικρη μου πηγαμε για φαι μονο οι οικογενειες και οι κουμπαροι)

.png

ipqep3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια - κι αγορια! - θα'θελα να κανω ένα μικρό σχόλιο σε σχέση με τα συμβολικά δωράκια που κανουμε όλοι στα παρτυ των παιδιών μας: Προσέξτε τι αγοράζετε, παρα πολλά απο αυτα τα μικροδωράκια ειναι άκρως επικίνδυνα, ιδιαίτερα για τα παιδια κατω τω 3 ετων - και το λεω διοτι με 2 παιδια σε παιδικο σταθμο για πανω απο 2 χρονια, εχω παρει κι εχω λαβει απειρα τετοια δωρακια...

Ό,τι έχει κορδονι και κρεμεται γυρω απο το λαιμο απαγορεύεται (εδω απαγορεύονται μπλουζες και φουτερακια με κορδονια στο λαιμο..). Αυτα τα στυλο κλπ που εχουν υγρο - κατι γαλαζιο ελαιωδες -για σαπουνοφουσκες, ψαξτε τα λιγο, εδωσαν ενα στο γιο μου τελευταια και το "χασαμε" διοτι δεν ενιωθα και πολυ ανετα στην ιδεα οτι εφερνε κοντα στο στομα του αυτο το πραγμα που δεν ξερω τι τοξικα χρωματα κλπ μπορει να εχει μεσα..

Link to comment
Share on other sites

Εγω νομιζω οτι αυτα που πηρα ειναι απολυτα ασφαλες για τα παιδια..

Το μπαλακι ειναι μπαλακι και αφορα ολες τις ηλικιες, οσο για τις σαπουνοφουσκες αυτο ειναι κατι που το παιδι το χρησιμοποιει υπο την επιβλεψη του γονιου. Με το Χαρη το καλοκαιρι ειχαμε καταναλωσει απειρα τετοια.. τρελενονταν να βλεπει τις σαπουνοφουσκες.. Οσο αφορα τα γλειφιτζουρια γι αυτο ειπα το σκεφτομαι... Γιατι καποιοι γονεις δεν δινουν στα παιδια τους. Να μην τους φερω σε δυσκολη θεση

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

ο Αχιλλεας θελει στα γενεθλια του κλοουν αλλα οι καλοι οι κλοουν που εχουν πολυ πλακα και ασχολουνται και με τους γονεις ειναι πανακριβοι, απο 100 Ευρω και πανω. Ξερετε καποιον πιο οικονομικο αλλα εξισου καλο?

Τα παιδια μου ,ειναι η ζωη μου!

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις ασχολουνται με τους γονεις?

Τον κλοουν θα τον φερεις για τα παιδια οχι για τους γονεις. Και μην ανησυχεις και ο πιο αταλαντος κλοουν μπορει να κανει τα παιδια να περασουν καλα αν εχει καλη θεληση.

Εγω παντως σε οσα εχω ρωτησει για τα γενεθλια του Χαρη 60-70 ευρω μου ειπανε.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα μια μικρή βοήθεια.

Θέλω να κάνω πάρτυ την μικρή μου κόρη που κλείνει τον πρώτο της χρόνο αλλά στο σπίτι μου δεν χωράμε και έτσι είπαμε να καλέσουμε μόνο τους γονείς μας, τα αδέρφια μας και τους νονούς.

Είμαστε δηλαδή 15 μεγάλοι και τα παιδιά μου (3).

Δεν ξέρω αν θα κάνω τραπέζι ή μπουφέ και τι να σερβιρώ εκτός απο την τούρτα. Θέλω κάποιες ιδέες για τραπέζι ή μπουφέ.

.png.png.png
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να φτιαξεις κατι που τρωνε και οι μεγαλοι και τα παιδια. Εγω θα σου προτεινα να φτιαξεις ενα παστιτσιο, μοσχαρακι με ρυζι και σαλατες (αμα φυσικα τα τρωνε αυτα τα παιδια). Ακομη για να μην κουραστεις και καθολου παραγγελνεις πιτσες και ειστε ολοι μια χαρα . Ουτως ή αλλως οι προσκεκλημενοι ειναι κοντινα σου ατομα.

Τα παιδια μου ,ειναι η ζωη μου!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ωραιο οταν οι κλοουν διασκεδαζουν ταυτοχρονα μεγαλους και μικρους. Παιζουν με τα παιδια και φωναζουν στις διαφορες δραστηριοτητες να συμμετασχουν και οι γονεις. Γι'αυτο θα μ'αρεσε.

Τα παιδια μου ,ειναι η ζωη μου!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...