Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΚΟΥΛΑΡΙΚΙΑ....ΠΟΤΕ?????


Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ,

ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΑΣΦΑΛΕΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΡΥΠΕΣ ΓΙΑ ΣΚΟΥΛΑΡΙΚΙΑ ΣΤΑ ΑΥΤΑΚΙΑ ΤΩΝ ΜΩΡΩΝ.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΜΟΛΥΝΣΗΣ Η ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ?? :roll::roll:

line_test_beg_16_time_1192161600_text_c720c6cfd5c6cfd520ccc1d320c5c9cdc1c9.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 142
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αχ... γιατί βιάζεστε να τρυπήσετε τα αυτάκια των μωρών...? :cry::roll:

Δεν τα λυπάστε που πονάνε?.... Είναι στολιδάκια από μόνα τους δεν τα χρειάζονται από τώρα τα σκουλαρίκια... Και μήπως είναι καλύτερα να μεγαλώσουν να τα ρωτήσουμε αν θέλουν κιόλας.. :roll:

(Συγνώμη, την γνώμη μου λέω μόνο με όλο το σεβασμό)

Link to comment
Share on other sites

Αχ... γιατί βιάζεστε να τρυπήσετε τα αυτάκια των μωρών...? :cry::roll:

Δεν τα λυπάστε που πονάνε?.... Είναι στολιδάκια από μόνα τους δεν τα χρειάζονται από τώρα τα σκουλαρίκια... Και μήπως είναι καλύτερα να μεγαλώσουν να τα ρωτήσουμε αν θέλουν κιόλας.. :roll:

(Συγνώμη, την γνώμη μου λέω μόνο με όλο το σεβασμό)

 

Συμφωνώ απολύτως!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει κινδυνος να την φαγουριζει και να το πειραζει με αποτελεσμα να γινει ιστορια. Επισης μπορει να της το τραβηξει αλλο παιδακι.

Οταν ημουνα σε συνοικιακο μαγαζι καλυντικων ηρθε μια μαμα να τρυπησει τα αυτια του παιδιου και αυτος που το εχει (ο οποιος ειναι χρονια εκει) δεν της το εκανε για τους παραπανω λογους. Γενικα εμπιστευομαι την γνωμη του και γι αυτο στο λεω.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να υποθέσω πως ρωτάς εντελώς ενημερωτικά.

 

Εμένα η δικιά μου βλέπει τα δικά μου σκουλαρίκια και θέλει κι αυτή. Εννοείται πως δεν υπάρχει περίπτωση να της τρυπήσω τα αυτιά αν δεν πάει δημοτικό πρώτα.

 

Δεν βλέπω άλλωστε το λόγο να τρυπήσουμε το σώμα ενός μωρού χωρίς λόγο. Δεν έχει ανάγκη από σκουλαρίκια. Εδώ εμβόλιο κάνουμε (που είναι και για το καλό τους) και στενοχωριόμαστε. Να κάνουμε και μόνιμες τρύπες; Και αν κατά λάθος τραυματιστεί; Είναι πολύ μικρά ακόμα για να ξέρουν πως να περιποιηθούν το αυτάκι τους. Κάτι θα πιάσουν (χώματα...) και μπορεί να πιάσουν το αυτάκι μετά. Ή να τους τα τραβήξει αλλο παιδάκι.

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα άσχημη εμπειρία με τα σκουλαρίκια από μικρή. Και φαντάσου η μητέρα μου με πήγε στα 10 περίπου. Μου έκανε κακάδι γύρω άπό την τρύπα και επισης μόλις βάλω σκουλαρίκι με πιάνει πονοκέφαλος. Οπότε ούτε εγώ φοράω και έτσι η μικρούλα μου δεν παίρνει καποιο παράδειγμα!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ... γιατί βιάζεστε να τρυπήσετε τα αυτάκια των μωρών...? :cry::roll:

Δεν τα λυπάστε που πονάνε?.... Είναι στολιδάκια από μόνα τους δεν τα χρειάζονται από τώρα τα σκουλαρίκια... Και μήπως είναι καλύτερα να μεγαλώσουν να τα ρωτήσουμε αν θέλουν κιόλας.. :roll:

(Συγνώμη, την γνώμη μου λέω μόνο με όλο το σεβασμό)

 

Συμφωνώ απολύτως!!!!!

 

Έτσι όπως τα έγραψε η Αντιγόνη!Δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο.Και έτυχε να δω το Σάββατο μωρό περίπου 6 μηνών με σκουλαρίκια.Σοκαρίστηκα και μόνο με τη σκέψη του πόσο θα έκλαιγε εκείνη την ώρα και μου χάλασε όλη η μέρα. Χώρια ότι είναι κάτι τόσο ξένο επάνω στα μωρά!Δεν είναι καν χαριτωμένο!

Link to comment
Share on other sites

Αν και είμαι μεγάλη φαν του piercing, θεωρώ ότι πρέπει ν' αφήσουμε τα παιδάκια μας ν' αποφασίσουν μόνα τους τι θέλουν να κάνουν με το σώμα τους :)

Ακόμα θυμάμαι τον πόνο στα δικά μου αυτιά σε ηλικία 4 ετών, που είχαν πρηστεί κι έβγαζαν πύον γιατί τα σκάλιζα συνέχεια...

Link to comment
Share on other sites

χαχα Συγνωμη που γελαω αλλα εμενα με πηγαν να τρυπησω τα αυτια μου σε ηλικια 5 ετων, μπηκαμε μεσα, καθησα στην καρεκλα μου τρυπαει το αριστερο, βαζω μια φωνη κ σηκωθηκα κ εφυγα!

Βγηκε ο μπαμπας μου στον δρομο κ με κυνηγαγε στα στενα της περιοχης!

Σας πληροφορω οτι τα θυμαμαι με καθε λεπτομερεια...

Με γυρισε πισω εκανα κ στο αλλο αυτι αλλα ακομα κ τωρα αν μου πεις να παω να κανω τρυπα δευτερη, θα σε βγαλω του τρελοκομειου!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ... γιατί βιάζεστε να τρυπήσετε τα αυτάκια των μωρών...? :cry::roll:

Δεν τα λυπάστε που πονάνε?.... Είναι στολιδάκια από μόνα τους δεν τα χρειάζονται από τώρα τα σκουλαρίκια... Και μήπως είναι καλύτερα να μεγαλώσουν να τα ρωτήσουμε αν θέλουν κιόλας.. :roll:

(Συγνώμη, την γνώμη μου λέω μόνο με όλο το σεβασμό)

 

ΣΥΜΦΩΝΩ.....

 

εμενα δεν μου αρεσει να βλεπω μωρακια με τρυπημενα αυτακια...προσωπικη αποψη παντα!

Link to comment
Share on other sites

Αχ... γιατί βιάζεστε να τρυπήσετε τα αυτάκια των μωρών...? :cry::roll:

Δεν τα λυπάστε που πονάνε?.... Είναι στολιδάκια από μόνα τους δεν τα χρειάζονται από τώρα τα σκουλαρίκια... Και μήπως είναι καλύτερα να μεγαλώσουν να τα ρωτήσουμε αν θέλουν κιόλας.. :roll:

(Συγνώμη, την γνώμη μου λέω μόνο με όλο το σεβασμό)

 

ΣΥΜΦΩΝΩ.....

 

εμενα δεν μου αρεσει να βλεπω μωρακια με τρυπημενα αυτακια...προσωπικη αποψη παντα!

agree.jpg

Χρήστο γιέ μου είσαι αυτός που με κρατά στην ζωή28895neov1jnyq0.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συμφωνω με τις προλαλησασες!Ουτε μου εχει περασει απο το μυαλο να τρυπησω τα αυτια του μωρου,ουτε κατα διανοια....

Καλα βρε cool daddy που την βρηκες αυτην την φωτο???? :shock::shock:

 

Σοβαρα ειδες 6 μηνων μωρο με σκουλαρικια?????Δεν το πιστευω!!!! :shock::shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρα ειδες 6 μηνων μωρο με σκουλαρικια?????Δεν το πιστευω!!!! :shock::shock::shock:

 

Σήμερα μάλιστα είδα στο super market μωράκι με σκουλαρίκια (το πολύ να ήταν 8 μηνών το μωρό). :?

Εγώ δεν θα το έκανα σε πολύ μικρό παιδί

α. για λόγους αισθητικής (το βρίσκω άσχημο, φυσικά περί ορέξεως... :) )

β. επειδή φαντάζομαι ότι είναι επικίνδυνο, μήπως του το τραβήξει κάποιο άλλο παιδάκι.

 

Πάντως, σε πιο μεγάλο παιδί (να πηγαίνει δηλαδή ήδη δημοτικό) δεν νομίζω ότι θα δίσταζα αν έβλεπα ότι και το παιδί το ήθελε πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω απο την αλλη ποτε μα ποτε δεν εχω τρυπησει τα αυτια μου , μια φορα στη ζωη μου , αντε 2 εχω βαλει σκουλαρικια αντε ισως βαλω και καποιες ακομα αμα μοτ αρεσει πολυ καποιο ζευγαρι :D και εννοειτε ποτε μα ποτε δεν θα τρυπουσα τα αυτια της κορης μου σε ηλικια μικροτερη απο 12-14 ετων και αυτο μονο αμα το ηθελε παρα πολυ .

Μια ερωτηση παντως εκανε η κοπελα και ολες πεσαμε να τη φαμε :lol: δεν νομιζω να ηθελε να τρυπησει τα αυτια της μικρης της , ενημερωτικα το ρωτησε , δεν μπορω δηλαδη να φανταστω οτι θα το εκανε αυτο σε ενα μωρακι.

Link to comment
Share on other sites

ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΚΙΟΛΑΣ :shock::shock:

ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΚΑΝΑ.... :oops:

:arrow: ΒΑΣΙΚΑ ΜΑΣ ΕΦΕΡΑΝ ΔΩΡΟ ΚΑΤΙ ΩΡΑΙΑ ΣΚΟΥΛΑΡΙΚΑΚΙΑ ΚΑΙ ΑΝΑΡΩΤΙΩΜΟΥΝ ΠΟΤΕ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΕΙ ΤΟ ΜΙΚΡΟ.

ΕΜΕΝΑ ΠΑΝΤΩΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΜΙΚΡΗ (ΕΧΟΥΝ ΒΕΒΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΩΡΑ) ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΙΠΟΤΑ -ΚΑΙ ΛΕΩ ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΠΑΝΩ ΣΤΟΝ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΜΕ ΕΝΑΜΙΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΘΕΙ ΟΤΙ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΟΥ ΤΙΣ ΕΚΑΝΑΝ 4 ΚΑΙ 5 ΧΡΟΝΩΝ :?:

line_test_beg_16_time_1192161600_text_c720c6cfd5c6cfd520ccc1d320c5c9cdc1c9.gif
Link to comment
Share on other sites

Και πάλι πάντως, ζουζού, νομίζω πως 1 - 1,5 έτους είναι αρκετά νωρίς. Για λόγους υγιεινής και ασφαλείας πάντα. Το παιδί δεν νομίζω να πάθει τίποτε από το τρύπημα (αν και σε αυτή την ηλικία πια καταλαβαίνουν τα πάντα και τα θυμούνται και για καιρό) αλλά μπορεί να της δημιουργήσεις φόβο γενικώς. Η δικιά μου πάντως έχει μνήμη ελέφαντα. Θυμάται πια πολλά πράγματα και πρέπει να είμαι πολύ προσεκτική στο τι κάνω και τι λέω.

Εκτός αυτού, δεν υπάρχει περίπτωση τόσο μικρή να έχει πάντα καθαρά χεράκια και σίγουρα θα πειράζει το αυτάκι της που θα της κάνει εντύπωση που " κάτι θα έχει".... Χώρια που πάνω στο παιχνίδι με άλλα παιδάκια όλο και κάποιο θα έχει την περιέργια να το τραβήξει να το δει καλύτερα....

 

Καλύτερα να μην βιαστείς να της βάλεις τα σκουλαρικάκια. Έχει χρόνο μωρέ να τα φορέσει. Μην ανησυχείς θα έρθει η ώρα που θα σου ζητάει κι η ίδια από μόνη της.... σκουλαρίκια και βραχιόλια και απ όλα..... :lol::lol:

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ ΤΟ ΕΠΙΑΣΑ ΤΟ ΝΟΗΜΑ :wink::wink:

ΣΚΟΥΛΑΡΙΚΙΑ ΟΧΙ :lol::lol::lol: (ΑΚΟΜΑ)

LIA ΞΕΡΕΙΣ ΤΩΡΑ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ, ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΜΩΡΟ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΗΣ ΤΑ ΚΑΝΩ ΟΛΑ ΣΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ....!!!!!!!

ΤΗΑΝΚS

line_test_beg_16_time_1192161600_text_c720c6cfd5c6cfd520ccc1d320c5c9cdc1c9.gif
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πάντα πως ο καθένας κάνει αυτό που θεωρεί καλύτερο για το παιδί του. Σε καμία περίπτωση δεν έχω την πρόθεση να σου πω τι θα κάνεις. Ούτε εγώ ούτε κανένας άλλος.

 

Σε καταλαβαίνω που θέλεις να της παίρνεις και να της κάνεις διάφορα και βιάζεσαι.... Είναι λογικό. Και γω πολλές φορές όταν ήταν ακόμα μηνών (για να μην πω από τότε που την είχα στην κοιλιά μου ακόμα) έκανα όνειρα για το πότε θα αρχίσει να βάζει διάφορα κοριτσίστικα αξεσουάρ, βραχιολάκια, τσιμπιδάκια να κρατάει τσαντούλα και να αρχίσει επίσης να ζητάει τα πράγματά μου. Σε πληροφορώ πως αυτή η ώρα ήρθε πολύ γρήγορα. Με το που άρχισε να περπατάει, όλο καμαρώνει τον εαυτό της στον καθρέπτη, προσπαθεί να βάλει τσιμπιδάκια, της αρέσουν τα καινούρια πράγματα. Εδώ και καιρό πιάνει τα σκουλαρίκια μου και μου ζηταέι να της κάνω " τσιμ" στο αυτάκι (τάχα μου πως βάλαμε σκουλαρίκι :lol::lol: ). Παίρνει τις παντόφλες, ότι δει σε κρικάκι το κάνει βραχιόλι.... και διάφορα που θα πάρουν σελίδες να τα γράψω... Όλα είνα πολύ χαριτωμένα και μας κάνουν να γελάμε.

 

Υπομονή κοπέλα μου και όλα θα γίνουν στην ώρα τους. Να χαίρεσαι την κορούλα σου. :):)

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

και ομως κοριτσια υπαρχουν πολη τρελοι γονεις εγω που κανω τρυπες στο μαγαζι μια φορα ειρθε μια μαμα με ενα μωρακι 2 μηνων :shock::shock::shock: ναι καλα ακουσατε και μου λεει να του τρυπησω τα αυτια!!! της λεω πας καλα κυρια μου 2 μηνων παιδακι θα του κανεις τρυπα? ναι λεει θελω τωρα που ειναι μικρο και δεν καταλαβαινει

γυρναω και της λεω εγω τρυπες σε αυτο το παιδακι δεν κανω :twisted: πηγαινε οπου αλου θελεις να στης κανουν.

 

παντως ενταξει πριν την ηλικια των 4 ετων ειναι νομιζω πολυ νωρις γιατι τα παιδια δεν ξερουν και ακουμπουν συνεχεια με τα βρομικα χερακια και μπορει να δημιουργησει μολυνση. εγω της κορης μου επειδη με ειχε φαει να της κανω της εκανα περιμενα βεβαια οτι θα κλαιει και δεν θα κατσει για δευτερη αλλα ουτε κιχ δεν εβγαλε !!! μια φορα αρχισε και εβγαζε υγρο που το επιανε συνεχεια και μετα της τα εβγαλα και δεν τα ξαναβαλε.

Link to comment
Share on other sites

ναι λεει θελω τωρα που ειναι μικρο και δεν καταλαβαινει

Αυτό πάλι το ότι είναι μικρό και δεν καταλαβαίνει ή είναι μικρό και όταν μεγαλώσει δεν θα το θυμάται,δε μπορώ να το κατανοήσω. Τι σημαίνει δηλαδή, ότι δεν πονάει κιόλας τη στιγμή που γίνεται;Με την ίδια λογική, αφού τα παιδιά μέχρι μια ηλικία δεν έχουν μνήμες , μπορούμε να τους κάνουμε ότι μας κατέβει.Δεν στέκει αυτό το πράγμα καθόλου!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...