Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πόσα ξοδεύετε για ένα πάρτυ


Recommended Posts

Το πρώτο ανοιχτό πάρτι, όταν ήταν 6 ετών, το κάναμε απόγευμα, μετά τις 7, σε μεγάλο goody's με μεγάλο παιδότοπο και ξεχωριστό μεγάλο χώρο για τους μεγάλους,ήρθαν 28 παιδάκια και 25 μεγάλοι. Πληρώσαμε συνολικά ?360 και είχαμε αρκετά απ'όλα, καφέ - φαγητό - αναψυκτικά -μπύρες. Τα παιδιά διασκέδασαν πολύ. Θέλαμε να γνωριστούμε με τους γονείς και τα παιδιά του νέου σχολείου και έπρεπε να έχουμε μια καλή ευκαιρία.

Το δεύτερο, όταν ήταν 8 ετών, το έκανα στο σπίτι, βράδυ, με 14 παιδιά και 11 μεγάλους, μόνο τους πιο κολλητούς, με φαγητό-μεζεδάκια για όλους, ποτά, αναψυκτικά, τούρτα, δωράκια, και μας κόστισε ? 200, αλλά πολλή κούραση και τρέξιμο. Αν είσαι εργαζόμενη και δεν υπάρχει βοήθεια από άλλες κοντινές γυναίκες (γιαγιάδες, αδερφές, θείες, κτλ) για να φτιάχνουν καφέδες, να δίνουν ποτά και να προσέχουν τα παιδιά, είναι πράγματι σκότωμα.

Μια φίλη μου το έκανε Κυριακή πρωί, 10,30-1,30, με 20 παιδάκια και 15 μεγάλους, ξόδεψε περίπου ? 180, είχε καφέ και κεικ για τους μεγάλους, και πιατάκια με φαγητό και πορτοκαλάδες μόνο για τα παιδιά. Αλλά η ώρα ήταν λίγη και τα παιδιά παραπονέθηκαν ότι δεν πρόλαβαν να παίξουν γιατί έφυγαν γρήγορα. Ασε που είχε πάει 3 η ώρα και κάποιοι γονείς δεν έλεγαν να φύγουν γιατί τα παιδάκια τους δεν ξεκόλλαγαν.

Σε γενικές γραμμές γραμμές το κόστος παίζει γύρω στα 4-6? / άτομο, ανάλογα τι θα διαλέξεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

η μαμά μου θέλει να μάθει αυτή την τεχνική με τη ζαχαρόπαστα. έχετε να μου προτείνετε κανένα βιβλίο στα ελληνικά. και ποιά σύνεργα είναι τα απολύτως απαραίτητα? για τι κόστος μιλάμε?

 

Και εγώ όπως και η Πωλίνα την αγόρασα έτοιμη. Πήρα αυτές

http://www.amazon.co.uk/gp/product/B008KHVNLU/ref=oh_details_o07_s02_i03?ie=UTF8&psc=1

http://www.amazon.co.uk/gp/product/B0077PQVS6/ref=oh_details_o07_s00_i00?ie=UTF8&psc=1

και ανακάτεψα κάποια χρώματα μεταξύ τους και άλλα με χρώμα ζαχαροπλαστικής για να βγάλω και άλλες αποχρώσεις.

 

Εργαλεία χρειάζεται απαραίτητα έναν καλό πλάστη (εμένα με βόλεψε ένας λεπτός ξύλινος που έχω απο τη γιαγιά μου και είναι για να ανοίγεις φύλλο)

κουπ-πατ που πλέον βρίσκεις παντού, εμένα μου χρησιμεψαν επίσης αυτά

http://www.amazon.co.uk/gp/product/B007J3JHCI/ref=oh_details_o07_s02_i01?ie=UTF8&psc=1

και αυτά

http://www.amazon.co.uk/gp/product/B005FDWWA8/ref=oh_details_o05_s00_i00?ie=UTF8&psc=1

Βιβλία έχω αυτά

http://www.amazon.co.uk/gp/product/1741961122/ref=oh_details_o03_s02_i00?ie=UTF8&psc=1

http://www.amazon.co.uk/gp/product/1743361947/ref=oh_details_o03_s04_i01?ie=UTF8&psc=1

αλλά είναι στα αγγλικά.

Συνταγή (στα ελληνικά) για να φτιάξεις ζαχαρόπαστα από την αρχή έχει εδώ

http://www.annamariabarouh.gr/index.php?option=com_sobi2&sobi2Task=sobi2Details&catid=12&sobi2Id=71&Itemid=67

Φαντάζομαι αν ψάξεις στο youtube θα βρεις πολλά βιντεάκια να της βάλεις όπου ακόμα και αν δεν ξέρει αγγλικά θα καταλάβει τί κάνουνε (είναι πραγματικά πολύ εύκολο). Αν δεν κάνω λάθος μένεις ν.προάστια οπότε αν κάποια στιγμή βρεθείς Γλυφάδα στο Hondos Center κοντά στον Αγ. Κωνσταντίνο έχει καταπληκτικό τμήμα με είδη μαγειρικής (ατο α'υπόγειο του καινούριου κτιρίου) και είδη πάρτυ σε λογικές σχετικά τιμές.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

η μαμά μου θέλει να μάθει αυτή την τεχνική με τη ζαχαρόπαστα. έχετε να μου προτείνετε κανένα βιβλίο στα ελληνικά. και ποιά σύνεργα είναι τα απολύτως απαραίτητα? για τι κόστος μιλάμε?

 

Επίσης σε συτό το θέμα στο parents cafe τα κορίτσια έχουν πολύ καλές ιδέες και προτάσεις για αγορές

http://parentscafe.gr/showthread.php?t=8167

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι τα 1α γενέθλια του παιδιού μας είναι περισσότερο σημαντικά για μας και τους δικούς μας ανθρώπους κ όχι για το μωρό που φυσικά χαίρεται που θα έρθουν παιδάκια να παίξει, αλλά δεν καταλαβαίνει γιατί θα έρθουν. Μπορεί να κάνω λάθος, αλλά εγώ έτσι το έζησα.

Τώρα για το στολισμό εγώ τα έκανα όλα μόνη μου με υλικά που είχα και αγόρασα μόνο απλά μπαλόνια. Δωράκια έφτιαξα μπότες (30/12) από παλιό ύφασμα κόκκινο βελούδο της μαμάς μου και έβαλα μέσα μπισκοτάκια που είχα φτιάξει.

Το μπουφέ τον ετοίμασα μόνη μου και οικονομικούς λόγους αλλά και γιατί θεωρώ ότι πρέπει να προσέχουμε τι τρώνε τα παιδάκια μας. Δεν εντυπωσιάζομαι καθόλου με τις πολύχρωμες τούρτες κ τα πολύχρωμα ζαχαρωτά. (Δεν κρίνω κανέναν, εγώ δεν τα επιλέγω, ούτε αφήνω την κόρη μου να τα καταναλώνει σε άλλα πάρτυ)

Και παρόλο που είναι χειμώνα τα γενέθλιά μας θα τα κάνω κ φέτος στο σπίτι αν κ δεν είναι πολύ μεγάλο, αλλά το προτιμώ για τις μικρές ηλικίες, αργότερα που θα θέλουν πιο πολύ χώρο να παίξουν βλέπουμε. Όσο για τις καταστροφές, πέρυσι είχα βγάλει τη μοκέτα για εκείνη την ημέρα, είχα μαζέψει ότι έσπαγε, ο καναπές έχει καλύμματα, οπότε κανένα πρόβλημα. Αν και εγώ παρατήρησα λεκέδες εκεί που κάθονταν μεγάλοι κ όχι τα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι στο θέμα μετά από ένα ΣΚ ξεφαντώματος. Είχαμε δύο πάρτυ γενεθλίων αυτό το ΣΚ. Ένα σε σπίτι, ένα σε παιδότοπο.

 

Στο σπίτι....

 

Μαζευτήκαμε περίπου 35 γονείς, μπορεί να λέω και λίγους. Τα παιδάκια ήταν περίπου 30. Το σπίτι μεγάλο, ίσως και πάνω από 130τμ. με μεγάλη βεράντα και ακόμα μεγαλύτερο σαλόνι από όπου φυσικά είχαν απομακρυνθεί τα περισσότερα έπιπλα. Υπήρχε παιδαγωγός-ανιματέρ (θηριοδαμαστής :lol: ) η οποία μπορώ να πω ότι ανταπεξήλθε πολύ καλά και προσπάθησε να απασχολήσει ωραία τα παιδιά αν και με μεγάλες ηλικιακές διαφορές (μισά 3-4 ετών και μισά του δημοτικού).

 

Προσωπικά με μια φίλη και άλλες δύο μαμάδες με μικρά, ήμασταν σχεδόν συνέχεια από πάνω από τα πιτσιρίκια με εξαίρεση όταν έπαιζαν ήρεμα παιχνίδια με την κοπέλα. Κι αυτό διότι τα μεγάλα κανιβάλιζαν, κυριολεκτικά. Δύο αγοράκια έσπαγαν τα μπαλόνια του πάρτυ και γέλαγαν με δύο από τα μικρότερα παιδιά που έκλαιγαν γιατί τρόμαζαν. Μην με ρωτήσετε αν τα έβλεπαν οι μαμάδες τους, τα έβλεπαν και τα καμάρωναν ωραιότατα από τον καναπέ που καθόντουσαν. Τρία κοριτσάκια - ποιός είπε ότι τα κοριτσάκια είναι ήσυχα???? - του δημοτικού κι αυτά, παίζανε κυνηγητό στο σαλόνι και σπρώχνανε τα μικρότερα παιδάκια τα οποία πέφτανε, χτυπάγανε, κλαίγανε κοκ. Υποτίθεται ότι ήταν πάρτυ ενός τρίχρονου. Τα συνομήλικά του λοιπόν, παιδιά φίλων και από τον παιδικό, δεν θα το έλεγα ότι διασκεδάσανε. Μάλλον προσπαθούσανε να διασκεδάσουν αποφεύγοντας τα χτυπήματα των μεγάλων. Η κοπέλα που τα απασχολούσε ειληκρινά, έκανε φιλότιμες προσπάθειες, και θα τα απασχολούσε καταπληκτικά αν ήταν όλα της ίδιας ηλικίας. Αλλά η παρέα των παιδιών δεν κόλλαγε λόγω ηλικιών. Όμως το μεγαλύτερο πρόβλημα δεν ήταν αυτό. Ήταν οι γονείς. Είναι δυνατόν να βλέπω το παιδί μου να σκαρφαλώνει στους καναπέδες και να πηδάει από αυτούς ανάμεσα στα πιτσιρίκια και να μην λέω τίποτα? Ή να βλέπω να διασκεδάζει κάνοντας τα μικρότερα παιδιά να κλαίνε και να μην μιλάω?? Μου φαίνεται αδιανόητο. Ειληκρινά ρε κορίτσια, δεν είδα ούτε μια να πιάνει το βλάστάρι της και να του λέει μια κουβέντα, έτσι για τα μάτια του κόσμου....

 

Στον παιδότοπο....

 

Μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι παράσαμε όλοι καλά, μικροί-μεγάλοι. Είχαν φέρει και κλόουν (τον Τοτο - απλά Τ-Ε-Λ-Ε-Ι-Ο-Σ !!!!!! ) και περιττό να πω ότι τα παιδιά δεν μας αναζήτησαν παρά αργά το μεσημέρι, γύρω στις 14.00 που πια το πάρτυ τελείωσε. Στο διάστημα αυτό έπαιξαν, διασκέδασαν, έφαγαν, ούτε λόγος για να έρθουν κοντά μας (ούτε να μας φτύσουν... :lol: ) οπότε και οι γονείς τα είπαμε λίγο μεταξύ μας, ;)

 

Παρεπιπτόντως, στο πρώτο πάρτυ η μαμά του μικρού έτρεχε πάνω κάτω να περιποιηθεί τους καλεσμένους της και ζήτημα είναι αν κάθησε λεπτό να μιλήσει με άνθρωπο. Σε αντίθεση με τη μαμά του άλλου πάρτυ η οποία ήταν χαλαρή.

 

 

Εν κατακλείδι συνοψίζω στα εξής:

 

Πάρτυ σπίτι....

- με λίγα παιδιά (max 10) εκτός αν μιλάμε για σπίτι 120τμ και άνω ή μεγάλη βεράντα

- με βοήθεια για τη μαμά ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ (γιαγιάδες, θείες, φίλες κοκ)

- με καλό ανιματερ για καμιά ωρίτσα γιατί όταν τα παιδάκια βαριούνται γίνεται μπάχαλο

- με παιδιά με 1 χρόνο πάνω-κάτω διαφορά το πολύ

- με λίγα στεγνά μεζεδάκια

- με κανονισμένη οικιακή βοηθό για την επομένη

- μεμαζεμένα τα ευθραυστα και καλυμμένους τους καναπέδες

 

Τα υπόλοιπα αξεσουάρ του πάρτυ (ασορτί στολισμός, πιατάκια, πιρουνάκια κοκ) ας είναι και τα φτηνότερα, πολλοί θα τα δουν, λίγοι θα τα προσέξουν. Αν σας παίρνει οικονομικά κάντε το αλλά καλλίτερα να τα δώσετε σε έναν καλό ανιματέρ, παρά σε πιρουνάκια (γνώμη μου). Αν πάλι σας παίρνει να πάτε σε παιδότοπο, πηγαίντε. Τελικά, μετά τα 3 τα παιδιά διασκεδάζουν περισσότερο εκεί, όσο κι αν μου φαίνεται τρομερά ανούσιο να χοροπηδάνε πάνω στα φουσκωτά, εκείνα "τη βρίσκουν" οπότε για μια φορά στο τόσο σε κάποιο πάρτυ, δεν έγινε και τίποτα. Υπάρχει βέβαια και η λύση του χώρου δημιουργικής απασχόλησης. ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

θα συμφωνήσω με την livinath σχετικά με τις προϋποθέσεις για ένα πετυχημένο πάρτυ στο σπίτι. και όταν λέω πετυχημένο εννοώ και οι οικοδεσπότες να μην πάθουν υπερκόπωση, αλλά και οι καλεσμένοι να περάσουν καλά.

 

για τον παιδότοπο πάλι έχω τις αμφιβολίες μου. πριν 15 μέρες καλεσμένοι σε παιδικό πάρτυ σε παιδότοπο. πρώτη φορά πατούσα το πόδι μου σε παιδότοπο.

η εορτάζουσα 5 χρονών και τα περισσότερα παιδάκια σε αυτή την ηλικία. οπότε εμείς με την 13 μηνών μικρή μου είμαστε η εξαίρεση.

Αν και τα παιδάκια έμοιαζαν να ξεσαλώνουν ακόμη και η μικρή μου που κόντεψε να πνιγεί στα μπαλάκια δεν μου άρεσαν κάποια πράγματα΄οπως:

 

- το πιατάκι που σέρβιραν στα παιδάκια είχε κάτι υπολλείματα από πατατάκια, λουκανικοπιτάκι (όχι της καλύτερης ποιότητας) και ένα τυροπιτάκι. μου φάνηκε πολύ φτωχό, πολύ ανθυγιεινό και γενικά ο τρόπος που πέταγαν οι σερβιτόρες τα πιατάκια στα τραπεζάκια των μικρών είχε μια λογική fast food.

- ο παιδότοπος είχε και άλλα παιδάκια με γονείς που ήταν απλοί πελάτες με αποτέλεσμα να είναι τιγκαρισμένος και πραγματικά να μην ακούς τίποτα. ούτε στα μπουζούκια δεν έχω πάθει τέτοια κώφωση.

 

βέβαια η μαμά ήταν χαλαρή και δεν είχε κουραστεί καθόλου. δεν μπορώ να την αξιολογήσω συνολικά σαν εμεπιρία γιατί τα μικρά έδειχναν χαρούμενα αλλά σαν χώρος σίγουρα δεν ταίριαζε στην αισθητική μου. και δεν ξέρω αν οι γονείς κατάφεραν να σσταυρώσουν κουβέντα - τα μικρά τους έιχαν αφήσει ήσυυχους- αλλά η ηχορύπανση ήταν αποτρεπτική για να ανοίξεις οποιαδήποτε συζήτηση. ίσως πάλι εγώ να μην είμαι μαθημένη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγω στα πρωτα παρτυ του μικρου ειχα λιγα παιδακι και πιο πολυ μεγαλους. Γυρω στα 20 ατομα και παντα στο σπιτι με φαγητα σπιτακα και τουρτα 2 κιλων με στολισμα . Ξοδευα γυρω στα 200 ευρω χωρις οικονομια.

Απο την πρωτη δημοτικου ομως κανουμε παρτυ υπερπαραγωγη!!! Πολυ οικονομικα και χωρις περι ορισμο στο ποσοι θα ερθουν.

Πολλα πραγματα για το στολισμο τα εχω απο προηγουμενα χρονια,

η τουρτα φετος εγραφε απλα χρονια πολλα(10-12ευρω πιο λιγα σε κοστος) και οπως καθε χρονο το μεσα ειναι κλασικη σοκολατινα και δεν μου μενει σχεδον καθολου(4 κιλα)και ειναι το μονο που χρυσοπληρωνω

-Φτιαχνω 2 μπομπες(1 ζαμπον τυρι και 1 με τονο μαγιονεζα μαρουλι)

-Μπιφτεκακια μπουκιτσες(3 κιλα κιμας) τα οποια τα ψηνω συγχρονως σε 2 τηγανια και τελειωνω στο μισο χρονο.

-Παιρνω και τηγανιζω κοτομπουκιες( Λιγο ακριβες γιατι θελω 5-6 συσκευασιες)

-Πατατακια μονο και κοιταζω να ειναι συσκευυασιες 2+1 δωρο

-Σαλατα ζυμαρικων κρυα σπιτικι συνταγη και πολυ ευκολη

-Κρέπες( μπορεις να παρεις και ετοιμες αλλα εγω τις φτιαχνω μονη μου) με ζαμπον τυρι στο φουρνο με κρεμα γαλακτος (2 ταψιαή ενα μεγαλο)

-2 συσκευασιες λουκανικοπιτακια

χυμους και αναψυκτικα ελαχιστα παιρνω γιατι τα καταναλωνουν οι μεηγαλοι

Το κοστο μου ερχεται γυρω στα 200-250 ευρω για 40-45 ατομα

Τον ανιματερ τον κανει ο αντρας μου, προετοιμαζουμε 3 παιχνιδια( τυπου παπουτσοσαλατα, πινιατα κλπ)

Τα παρτυ του μικρου εχουν γινει με μεγαλη επιτυχια και καθε χρονο το περιμενουν ολοι οι φιλοι του γιατι περνανε καλα

Ζημιες ειδικα φετος δεν μου εκαναν.

Ναι κουραζομαι(εργαζομαι φουλ ταιμ) αλλα εξιζει τον κοπο γιατι εξω θα ηθελα τουλαχιστον 500-600 ευρο και με περιορισμο στον αριθμο καλεσμενων.

Με λιγο καλη προετοιμασια και βοηθεια απο τον συζυγο μπορουμε να κανουμε κατι οικονομικο και αξιοπρεπες!! καλη τυχη!!!

Link to comment
Share on other sites

Kι' εμείς φέτος καθότι νηπιάκια πρώτα φορά κάναμε γενέθλια εκτός σπιτιού σε παιδότοπο. Υπήρχε ένα οικονομικό πακέτο που περιελάμβανε και ένα ήρωα Disney να χορέψει με τα πιτσιρίκια και να είναι στη τούρτα. Είπαμε να το κάνουμε έξω για πιο οικονομικά αφού για τους μεγάλους είχαμε μόνο καφέ, αναψυκτικό κλπ, όχι φαγητό.

Παρ' ολ' αυτά ήρθαν και αδελφάκια συμμαθητών και βγήκαμε 150 ? εκτός προϋπολογισμού γιατί ήρθαν και αρκετοί μεγάλοι, που δεν το περιμέναμε.

 

Χαλάλι τους όμως γιατί το ευχαριστήθηκαν!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 μέρες πήγα στο καλύτερο παιδικό πάρτυ για πρώτα γενέθλια.

 

μια καλή μου φίλη γιόρταζε τα πρώτα γενέθλια του γιου της.

 

καλεσμένοι: 4 παιδάκια ηλικίας 1-2.5 ετών.

6 μεγάλοι

 

τα μικράκια έπαιζαν ήσυχα στο πάτωμα του σαλονιού και εμείς δίπλα τους καταφέραμε και μιλήσαμε .πραγματικά περάσαμε όλοι όμορφα. ήσυχα και απλά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...