Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΕΣ ΠΑΝΕΣ ΕΠΑΝΑΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕΝΕΣ


Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια!

 

Προ καιρου έπεσα τυχαια σε 1 site και ενημερωθηκα για τις οικολογικες πανες (για τα κακά) οι οποίες ειναι και επαναχρησιμοποιούμενες.

 

Τις χρησιμοποιεί καμια από εσάς??

 

Ευχαριστώ!! :D

d5dup2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 993
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Marw καλησπέρα,

 

Αν έχεις χρόνο ή βοήθεια για το πλύσιμο/σιδέρωμα ή τέλος πάντων πιστεύεις ότι θα τα καταφέρεις και έχεις δυνατή οικολογική συνείδηση κλπ τότε πάρ'τες. Έχε υπόψη σου ότι τους πρώτους μήνες θα κάνεις περίπου 7-10 αλλαξιές την ημέρα. Εκτός αν έχεις μεγαλύτερα παιδάκια, αλλά και πάλι πόσος καιρός έχει μείνει μέχρι να αρχίσουν να χρησιμοποιούν το γιογιό?

 

Σίγουρα το κόστος είναι λιγότερο αλλά για το 'οικολογικό' της υπόθεσης δεν είμαι και τόσο σίγουρη (το πλυντήριο θα πλένει περισσότερο=περισσοτερη σπατάλη ενέργειας, απορρυπαντικά ειδικά=περισσότερα έξοδα κλπ).

 

Το σκεφτόμασταν και μεις σοβαρά, μετά την πρώτη μέρα με το κούτσικο όμως αναθεωρήσαμε! :lol: Προσωπικά, η στίβα με τα ασιδέρωτα είναι μισό μέτρο επί μονίμου βάσεως!

Link to comment
Share on other sites

επίσης και εγώ που είμαι "οικολόγα" προσπάθησα να της χρησιμοποιήσω αλλά ήταν

δύσκολο. Γιατί τις πρώτες 20 μέρες δεν έχουν το max της αποροφητικότητας τους και έχεις

συνέχεια διαροές.

Μετά πλένεις συνέχεια και υπάρχουν και κάτι πλαστικά από πάνω για να αποφευγεις της

διαροές και επίσης σιδερώνεις συνέχεια και το μόνο ευχάριστο είναι ότι της πλένεις με βιολογικά απορυπαντικά και όχι με τα χημικά απορυπαντικά της αγοράς που τις φθείρουν.

 

 

Πολύ οικολογία μεν αρκετή ταλαιπωρία δε. Και δεν τις δέχονται και στον παιδικό. Αίσχος :o

 

 

Πάντως αν έχεις μωρό που μπορεί να έχει αλλεργίες, γιατί δυστυχώς και οι κοινές πάνες δεν

είναι αθώες, μόνο αυτές σε σώζουν. Γιατί μόνο με αυτές αναπνέει και το δερματάκι του

μωρού.

Άλλαξε συνήθειες... ΟΧΙ πλανήτη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω... σχετικα με την οικολογικη συνειδηση την εχω στο φουλ και αυτος ειναι ο 1ος λογος που τις σκεφτομαι σοβαρα. Μετα, το κοστος δεν ειναι και μικρη υποθεση, ασε που τις εχεις και στα επομενα παιδακια.

Ενα τηλεφωνημα που ειχα με καποιους απο τους αντιπροσωπους, με ενθαρυναν παρα πολυ. Μου ειπαν οτι τις απλυτες τις μαζευεις σε ενα κουβά με νερο και σοδα και μολις μαζευτουν καμποσες τις πλενεις στο πλυντηριο. Με κατι ειδικα πανακια που υπαρχουν (σε μορφη ρολο κουζινας, τα οποια μπορουν να ξαναχρησιμοποιηθουν ή να πεταχτουν αν ειναι πολυ βρωμικα) γλιτωνεις τα πολλα κακα απο την πανα, οποτε θα μπορουσαν να πλυθουν και στο χερι ... λεω εγω τωρα...

Σχετικα με τις διαρροες εχω δεχτει οτι την κατασταση την σωζουν τα ειδικα αδιαβροχα βρακακια. Δεν ειναι ετσι?

Οσο για τον 1ο καιρο που ειναι καινουργιες και δεν απορροφουν και πολλα, τις πλενεις καμποσες φορες, και αποκτουν την απορροφητικοτητα τους. Δεν ξερω ποιο ειναι πιο βλαβερο για το περιβαλλον, ενα πλυσιμο του πλυντηριου (στο οποιο εχεις καμια δεκαρια πανες και άλλα ρουχα) ή αυτες οι 10 πανες μιας χρησης στη χωματερη που θα κανουν 50-100 χρονια να καταστραφουν... :?:

Που λετε, σχεδον με εχουν πεισει...

Αλλά ρωταωγ για να δω τι γινεται και στην πραξη. Αν ειναι τοσο ιδανικα ολα, οπως μου τα εχουν παρουσιασει.

d5dup2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τις "διάβασα" στο πρώτο μωρό, αν έρθει με το καλό και δεύτερο, σκέφτομαι να τις χρησιμοποιήσω -με την προϋπόθεση ότι θα έχω πάρει στεγνωτήριο. Μια σκέψη είναι να φτιάξει κανείς μόνος του από παλιά ρούχα που έχουν κατάλληλη σύνθεση και απορροφητικότητα. Υπάρχουν πολλά σάιτ με οδηγίες και βοηθάει στην επαναχρησιμοποίηση των παλιών ρούχων (οικολογία +1 πόντος .) :)

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Μηπως θα ηταν καλο να χρηιμοποιουνται απο μια ηλικια και πανω οποτε και βαζεις λιγοτερες πανες και ειναι πιο ελεγχομενη η κατασταση της τουαλετας τοιυ παιδιου??Γιατι στην αρχη χρειαζεσαι δεκα αλλαγματα την μερα!Φανταζεσαι νυχτα τωρα να χεις να "τακτοποιεις" και την λερωμενη πανα??Βεβαια μεχρι να μεγαλωσει λιγο το μωρακι μας στην χωματερη οπως αναφερθηκε εχεις ηδη δημιουργησει το δικο σου βουναλακι!!Μου φαινετια λιγο μπελαλιδικο αν αναλογιστεις και ολα τα υπολοιπα που εχεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την αγορά του στεγνωτηρίου, γιατί θα το χρειαστείς, όσο και καλό καιρό να έχει και με το ότι η όλη ιστορία είναι λίγο...μπελαλίδικη. Παρόλα αυτά, αν πιστεύεις ότι αξίζει τον κόπο να το κάνεις και θα μπορείς να ανταπεξέλθεις στο εξτρά πλύσιμο/στέγνωμα/σιδέρωμα καν'το! :lol: Μπορείς να πάρεις μερικές πάνες και όχι ολόκληρο το 'σετ' για να το δοκιμάσεις λίγο καιρό και μετά να αποφασίσεις? Αν ναι, είναι και αυτό μια λύση. Φυσικό είναι οι πωλήτες να τα παρουσιάζουν αγγελικά και όμορφα...από αυτή την πώληση θα πάρουν λεφτά...δε θα σου κάνουν τη μπουγάδα όμως!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Το κακό είναι ότι εδώ πέρα οι υφασμάτινες πάνες είναι πανάκριβες. Θα συνέφερε να αγοράσεις το πακέτο από εξωτερικό, ακόμη και αν το χρησιμοποιήσεις παρτ-τάιμ. Επίσης, συμφωνώ με την ιδέα "όχι τον πρώτο μήνα" αλλά νομίζω ότι μετά συνηθίζεις και βαριέσαι να γυρίσεις στις υφασμάτινες. Θέμα αυτοπειθαρχίας μάλλον.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι Η' τις χρησιμοποιείς Η' όχι. Αν ειναι για παρτ-ταιμ και τετοια, καλα κρασια... μαθαινεις στην ευκολια και το βασικοτερο ειναι οτι μαθαινει και το μωρό και μετα δε θα τις θελει. Οσο για το μπελαλιδικο της υποθεσης, το εχω παρει αποφαση οτι τους 1ους κανα-δυο-τρεις μηνες θα ειμαι συνεχεια μεσα... Ε, τι θα κανω ολη μερα στο σπιτι? Οσο για τις εξοδους, τοτε αναγκαστικά θα χρησιμοποιουμε τις αλλες.

Επισης υπαρχει ακομα ενα πλεονεκτημα, ΛΕΝΕ... Μου ειπαν οτι με τις οικολογικες πανες το μωρο μαθαινει πιο ευκολα την τουαλετα. Επειδη αυτες δεν κρατουν τον πωπό στεγνο, οπως οι συμβατικες πανες, το παιδακι μαθαινει απο πολυ νωρις το γιογιο (καλα, αυτο ειναι και θεμα παιδιου).

Αυτα... μαλλον θα τις παραγγειλω.

Σχετικα με το κοστος ειχα υπολογισει οτι για μια πληρη σειρα πανες-βρακακια κανει γυρω στα 200-300 Ε. (Η αποκλιση ειναι επειδη καποιοι μπορει να επιθυμουν και καποια εξτρα, οπως πχ τα πανακια που μπαινουν μεταξυ πανας-πωπού για να μη λερωνεται πολυ η πανα κλπ). Και βάλε άλλα τοσα επειδη στο 6μηνο θα χρειαστεις μεγαλυτερο μεγεθος. Αλλά και πάλι τα λεφτα που πάνε στις συμβατικες, νομιζω ξεπερνουν τα 1000 Ε για 1 χρονο. Είναι έτσι?? :?::?:

d5dup2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως που είδα φωτο το μωρό ενός συναδέλφου που φόραγε τέτοια πάνα μου φάνηκε τεράαααστια!!!!Επίσης αν το μωρό μάθει στις οικολογικές ξεχάστε το part time. Μόλις του βάλεις κανονική πάνα βγάζει σπυράκια (έτσι μου είπε ο συνάδελφος). Εγω λυπάμαι για τον πλανήτη αλλά μάλλον δεν θα μπορέσω...

ssttaa

Link to comment
Share on other sites

το εχω παρει αποφαση οτι τους 1ους κανα-δυο-τρεις μηνες θα ειμαι συνεχεια μεσα... Ε, τι θα κανω ολη μερα στο σπιτι?

Τώρα την έχεις την απορία......τότε δεν θα την έχεις :wink:

Θα έχεις την ανάποδη....πως θα βρω χρόνο να...κατουρήσω :oops::lol::lol:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πάντως υπάρχουν και πάνες μίας χρήσης που διασπώνται ευκολότερα από τις άλλες και αν παραβλέψει κανείς το χρώμα τους που είναι λίγο σκούρο, είναι το ίδιο αποτελεσματικές. Οι πάνινες είναι αυτές, με τις οποίες μεγαλώσαμε οι μεγαλύτερες από εμάς. Δεν ξέρω από οικονομία, λένε όμως ότι κάνουν καλό και στο δερματάκι. Όποια τις χρησιμοποιεί, χαρά στο κουράγιο της, έχει τον αμέριστο θαυμασμό μου, εγώ από την εμπειρία του πρώτου παιδιού παραδέχομαι ότι δεν θα είχα τη δύναμη. Είχα αγοράσει όμως πολλών χρήσεων επιθέματα στήθους (βαμβακερά και σε δίχτυ για να πλένονται όλες μαζί) για το θηλασμό και η αίσθηση στο δέρμα ήταν πραγματικά διαφορετική και πολύ πιο φιλική.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω διατηρώ τις αμφιβολίες μου για την στεγανώτητα τους μιας και δεν μου φαίνονται τόσο εφαρμοστές οσο οι άλλες....αν κάποια κοπέλα εχει πραγματική εμπειρία ας μας πει....μακάρι να ήταν όλες οικολογικές αλλα όντως αν θέλει καθε μέρα πλυντήριο το μωρό και μετά σίδερο.....

αυτές οι βιοδιασπώμενες ακούγονται επίσης ενδιαφέρον!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είχα αγοράσει όμως πολλών χρήσεων επιθέματα στήθους (βαμβακερά και σε δίχτυ για να πλένονται όλες μαζί) για το θηλασμό και η αίσθηση στο δέρμα ήταν πραγματικά διαφορετική και πολύ πιο φιλική.

 

Α πο που τιςε αγορασες???? Κριμα που δεν τις πηρα ειδηση τοσο καιρο!!!! :?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Είχα αγοράσει όμως πολλών χρήσεων επιθέματα στήθους (βαμβακερά και σε δίχτυ για να πλένονται όλες μαζί) για το θηλασμό και η αίσθηση στο δέρμα ήταν πραγματικά διαφορετική και πολύ πιο φιλική.

 

Α πο που τιςε αγορασες???? Κριμα που δεν τις πηρα ειδηση τοσο καιρο!!!! :?

 

Κι εγω θέλω να πάρω τέτοια....ειναι εξίσου καλά με τα μιας χρήσεως;

τι μάρκα πήρες κι εσυ;

πόσα να πάρω;

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις τι λεφτα δινουμε για επιθεματα????? Ουυυυυυυυυ........

 

Χτυπαω το κεφαλι στον τοιχο που δεν τα πηρα ειδηση τοσο καιρο......

 

Ενα κουτι εχει συνηθως 3-5 ευρω (φθηνοτερα εχω βρει μονο της nuk στα τζαμπο με 3 ευρω περιπου) και εχουν μεσα 30 επιθεματα......

 

Τον πρωτο καιρο αλλαζα πολλες φορες την μερα.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Πάντως υπάρχουν και πάνες μίας χρήσης που διασπώνται ευκολότερα από τις άλλες και αν παραβλέψει κανείς το χρώμα τους που είναι λίγο σκούρο, είναι το ίδιο αποτελεσματικές. Οι πάνινες είναι αυτές, με τις οποίες μεγαλώσαμε οι μεγαλύτερες από εμάς. Δεν ξέρω από οικονομία, λένε όμως ότι κάνουν καλό και στο δερματάκι. Όποια τις χρησιμοποιεί, χαρά στο κουράγιο της, έχει τον αμέριστο θαυμασμό μου, εγώ από την εμπειρία του πρώτου παιδιού παραδέχομαι ότι δεν θα είχα τη δύναμη. Είχα αγοράσει όμως πολλών χρήσεων επιθέματα στήθους (βαμβακερά και σε δίχτυ για να πλένονται όλες μαζί) για το θηλασμό και η αίσθηση στο δέρμα ήταν πραγματικά διαφορετική και πολύ πιο φιλική.

 

Ναι υπάρχουν στα βιολογικά καταστήματα πάνες μιας χρήσεως από βαμβάκι χωρις πλαστικά χωρίς χρωστικά που και απορροφητικότατες είναι και δεν ερεθίζουν καθόλου το δέρμα....είναι βέβαια ακριβούτσικες....

Εγώ χρησιμοποιώ σερβιέτες τέτοιες και είναι απλά υπέροχες.....καμμιά σχέση κορίτσια με τις συνηθισμένες....κι αυτές ακριβές δυστυχώς.... :(

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω διατηρώ τις αμφιβολίες μου για την στεγανώτητα τους μιας και δεν μου φαίνονται τόσο εφαρμοστές οσο οι άλλες....αν κάποια κοπέλα εχει πραγματική εμπειρία ας μας πει....μακάρι να ήταν όλες οικολογικές αλλα όντως αν θέλει καθε μέρα πλυντήριο το μωρό και μετά σίδερο.....

αυτές οι βιοδιασπώμενες ακούγονται επίσης ενδιαφέρον!

 

 

Αν έχεις το στεγνωτήριο, γλυτώνεις το σίδερο.

Για τη στεγανότητα, λένε ότι δεν έχουν καμιά σχέση με τις πάνες που φορούσαμε εμείς. Τα υφάσματα που χρησιμοποιούν στις εμπορικές πάνες είναι φτιαγμένα με νέες τεχνολογίες. Πχ στο εξωτερικό στρώμα μπορεί να έχει φλης κτλ.

Μετά, έχει άλλες πιο φουσκωτές και άλλες λιγότερο, ανάλογα με το πόσο συχνά θέλεις να αλλάζεις το μωρό.

 

Οι οικολογικές πάνες μιας χρήσης στα μεγάλα νούμερα τουλάχιστον είναι ελάχιστα πιο ακριβές από τις αντίστοιχες ακριβές επώνυμες συμβατικές. Προσωπικά δεν μου άρεσαν γιατί είναι αρωματισμένες με μια λοσιόν με αρκετά έντονη μυρωδιά (αφού άφηνα καμιά βδομάδα ανοιχτό το πακέτο και μετά τις έφερνα στο δωμάτιο). Και θέλουν αλλαγή συχνότερα. Αλλά κι εδώ παίζει ρόλο το παρτ-τάιμ. Πχ μπορούμε την ημέρα να χρησιμοποιούμε τις οικολογικές ή τις υφασμάτινες και τη νύχτα τις άλλες. Ή στη φάση που μεγαλώνουν τα παιδάκια και κάνουν αραιότερα τσίσα, με παρατήρηση και σωστή χρήση μπορούμε να μειώσουμε τον ημερήσιο αριθμό πανών. Πιστεύω ότι πρέπει να ενθαρρύνουμε και την παρτ τάιμ χρήση, κάτι είναι κι αυτό, δεν είναι;

 

Μετά, κανένας δεν θα έχει τέτοια πρωτότυπα σχεδιάκια: :lol:

http://handmadebyrita.blogspot.com/2007/10/classic-rrp-ritas-rump-pocket-pattern.html

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Στο Πάρκο Τρίτση είναι ένα μαγαζάκι με οικολογικά ρούχα, και τα αγόρασα από εκεί. Όμως την ίδια μάρκα βαμβακερών βρήκα στο Λητώ (δεν θυμάμαι αν είχε και επιθέματα για το θηλασμό). Νομίζω ότι όπου πουλάνε οικολογικά ρούχα για μωρά θα τα βρείτε. Δεν μπορώ να σας πω περισσότερα γιατί τα αγόρασα στην πρώτη μου εγκυμοσύνη, πριν τρία χρόνια. Τα βρήκα σε διχτάκι των 24 κομματιών, αλλαζα 1-2 την ημέρα όταν σταθεροποιήθηκε η ροή του γάλακτος.

Link to comment
Share on other sites

[

 

Αν έχεις το στεγνωτήριο, γλυτώνεις το σίδερο.

Για τη στεγανότητα, λένε ότι δεν έχουν καμιά σχέση με τις πάνες που φορούσαμε εμείς. Τα υφάσματα που χρησιμοποιούν στις εμπορικές πάνες είναι φτιαγμένα με νέες τεχνολογίες. Πχ στο εξωτερικό στρώμα μπορεί να έχει φλης κτλ.

Μετά, έχει άλλες πιο φουσκωτές και άλλες λιγότερο, ανάλογα με το πόσο συχνά θέλεις να αλλάζεις το μωρό.

 

Οι οικολογικές πάνες μιας χρήσης στα μεγάλα νούμερα τουλάχιστον είναι ελάχιστα πιο ακριβές από τις αντίστοιχες ακριβές επώνυμες συμβατικές. Προσωπικά δεν μου άρεσαν γιατί είναι αρωματισμένες με μια λοσιόν με αρκετά έντονη μυρωδιά (αφού άφηνα καμιά βδομάδα ανοιχτό το πακέτο και μετά τις έφερνα στο δωμάτιο). Και θέλουν αλλαγή συχνότερα. Αλλά κι εδώ παίζει ρόλο το παρτ-τάιμ. Πχ μπορούμε την ημέρα να χρησιμοποιούμε τις οικολογικές ή τις υφασμάτινες και τη νύχτα τις άλλες. Ή στη φάση που μεγαλώνουν τα παιδάκια και κάνουν αραιότερα τσίσα, με παρατήρηση και σωστή χρήση μπορούμε να μειώσουμε τον ημερήσιο αριθμό πανών. Πιστεύω ότι πρέπει να ενθαρρύνουμε και την παρτ τάιμ χρήση, κάτι είναι κι αυτό, δεν είναι;

 

Μετά, κανένας δεν θα έχει τέτοια πρωτότυπα σχεδιάκια: :lol:

http://handmadebyrita.blogspot.com/2007/10/classic-rrp-ritas-rump-pocket-pattern.html

 

Εντύπωση μου κάνει...ποια μάρκα έπαιρνες?

Link to comment
Share on other sites

Τυχαία πέτυχα αυτή τη συζήτηση και είπα και εγώ να σχολιάσω!

 

Souloumpamia: Το πλύσιμο στους 60 βαθμούς είναι αρκετό για να αποστειρωθούν οι πάνες και συνεπώς ΔΕΝ χρειάζονται σιδέρωμα. Το οικονομικό κέρδος είναι πολύ μεγάλο και όσο για την σπατάλη ενέργειας, ρίξε μια ματιά εδώ: http://clothdiaperservice.blogspot.com/2007/10/10.html

 

madreterra: Καλό είναι να πλύνεις κάποιες φορές τις πάνες πριν τις χρησιμοποιήσεις, ιδιαίτερα αυτές που είναι από βιολογικό, μη χλωριωμένο βαμβάκι.

 

MARW: Προτείνω την στεγνή μέθοδο φύλαξης και όχι το μούλιασμα. Σε έναν κουβά που κλείνει ερμητικά, με λίγο αιθέριο έλαιο tea tree για να μην μυρίζουν πολύ. Μετά ξέβγαλμα και πλύσιμο κατά τα γνωστά. Οι πάνες μιας χρήσεως είναι μια λύση ανάγκης και όλοι κάποιες φορές τις χρησιμοποιούμε. Υπάρχουν και οι βιοδιασπώμενες που δεν επιβαρύνουν κανένα. Εγώ έχω δοκιμάσει τελευταία τις wiona από το gabi.gr Όσον αφορά την εκμάθηση της τουαλέτας, ο γιος μου 17 μηνών, ενώ δεν είναι πολύ προχωρημένος γενικά, μόλις τον βάλω στη λεκάνη κάνει τσίσα και κάποιες φορές και κακά. Δεν λέω ότι θα βγάλει σύντομα την πάνα, έχει καταλάβει όμως τι παίζεται :wink:

 

ssttaa: Έχεις δίκιο ότι οι υφασμάτινες πάνες είναι γενικά πιο ογκώδεις. Αυτή που είδες μάλλον θα ήταν one-size που στην αρχή είναι πολύ φουσκωτές! Υπάρχουν άλλες βέβαια που είναι πιο κομψές, ιδίως αυτές από μπαμπού που είναι πιο μαζεμένες επειδή το μπαμπού απορροφά πολύ περισσότερο από το βαμβάκι. Όσο για το παιδάκι του συναδέλφου, μάλλον θα είχε εξαιρετική ευαισθησία στα χημικά που έχουν οι πλαστικές πάνες, χωρίς αυτό βέβαια να αποτελεί κανόνα.

 

amaretto: Είναι καλή ιδέα να ξεκινήσει κανείς, έστω και part-time! Αφού εξοικειωθεί κανείς με τη χρήση της υφ. πάνας τη μέρα και βρει ένα ρυθμό, μπορεί να αρχίσει να χρησιμοποιεί και τη νύχτα. Όσο για το πόσο χαριτωμένες είναι, ρίξε μια ματιά και εδώ: http://www.flickr.com/photos/twelve-paws/

 

Ρίξτε μια ματιά και στο edit admin διαφημιση και όλες οι απορίες δεκτές!

Μητρικός θηλασμός: ότι καλύτερο μπορείς να προσφέρεις στο μωρό σου!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς χρησιμοποιούμε υφασμάτινες πάνες από όταν κλείσαμε 50 μέρες περίπου. Είναι όντως πιο ογκώδεις αλλά το μωράκι δεν έχει πρόβλημα κι εμείς το συνηθίσαμε. Τις περισσότερες τις έχω παραγγείλει από το εξωτερικό βέβαια. Εχω 21 πάνες τώρα και χωρίς στεγνωτήριο μπορεί να δυσκολευτώ λίγο το χειμώνα..

Διαρροές αν γίνεται σωστό πλύσιμο και άν αλλάζεις το παιδί συχνα, δεν θα έχει κανείς πολλές. Εγώ με το πλύσιμο προς το παρόν έχω θέματα. Το νερό εδώ είναι πολύ σκληρό και δεν καθαρίζουν καλά. Στους 60 βαθμούς - μετά από 4 - 5 πλυσίματα μυρίζουν πολύ και χρειάζεται οπωσδήποτε ένα πλύσιμο στους 90 για να συνέλθουν.. Σιδέρωμα δε χρειάζεται!

Και πλυντήρια ΠΟΛΛΑ!!

αλλα ακόμα μου αρέσουν. Δεν ξέρω αν κάποια στιγμή θα κουραστώ..

Επίσης έξω φοράμε συμβατικές πάνες

και όταν πηγαίνουμε επισκέψεις αθήνα στις γιαγιάδες μας πάλι συμβατικές φοράμε..

Επίσης χρειάζεται συχνό άλλαγμα - μες τη μέρα καθε 3 ώρες περίπου και όταν κάνει κακά αμέσως είναι το καλύτερο.

Χρησιμοποιώ και τις χάρτινες βοηθητικές ταινίες γιατί τώρα που είναι μικρό το μωρό και θηλάζουμε μόνο, είναι μια ιστορία να ξεκολλήσεις τα κατορθώματά του από το ύφασμα.. :?

Εχει την πλάκα του πάντως. Προσπάθησα να ράψω κιόλας αλλά είχα κάτι δυσκολίες και μ αυτό..

 

Αν θέλετε άλλες πληροφορίες πιο συγκεκριμένες ρωτήστε!

Link to comment
Share on other sites

stellamaria,

τι απορρυπαντικό χρησιμοποιείς για το πλύσιμο; Τις μουλιάζεις σε κουβά με νερό πριν τις πλύνεις; Το σκληρό νερό σίγουρα είναι ένα πρόβλημα ...

Μητρικός θηλασμός: ότι καλύτερο μπορείς να προσφέρεις στο μωρό σου!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...