Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

καμπυλη ζαχαρου και υπογλυκαιμια??


Recommended Posts

Καλησπερα σας,

 

ηθελα να ρωτσησω αν ξερει καποια κοπελα να μου απαντησει(!!)

εννοειται οτι ειμαι και γω σε προσπαθεια τεκνοποιησης αλλα λογω λογισπερμιας του συγυγου προσπαθουμε με εξωσωματικη σε φυσικο κυκλο(δ εθελω φαρμακα).

δυστυχως στην πρωτη ωοληψια το ωαριο ηταν κυστικο και εμαθα οτι καμια φορα μπορει να μην ειναι τυχαιο αλλα να οφειλεται στο ζαχαρο.

 

λογω διαβητικης μαμας ειπα να δοκιμασω και τα αποτελεσματα ειναι ασχημα..η καμπυλη νηστειας ειναι αριστη 80 αλλα μετα τη ληψη 75 γρ γλυκοζης σας παραθετω τα νουμερα:-(:-(:-(

30' 118

60' 68

90' 55

120' 45!!!!! εκανα αντιδραστικη υπογλυκαιμια χωρις συμπτωματα (ταχυκαρδια, εφιδρωση -ζαλη -εμετο κλπ)

ο γιατρος (ενδοκρινολογος)ειπε οτι θα με παρακολουθει εν καιρω και οτι δε χρηζει να κανω καμπυλη ινσουλινης!!

το θεμα ειναι οτι εχω ακουσει οτι παιζει το σεναριο να καιγονται τα ωαρια οταν δεν ειναι καλα ρυθμισμενη η ινσουλινη ???

εχω τρελαθει γιατι παμε υποτιθεται με προβλημα στο σπερμα και τωρα βγαζω αλλο προβλημα !!

δε θελω να ξεκινησω 2η προσπαθεια ωοληψιας με κινδυνο να παθω τα ιδια...να σημειωσω οτι απο θυροειδη-ορμονικες ειμαι οκ.

ηθελα καποια που να εχει παρομοιο θεμα ΄ή τελος παντων να εχει ψαξει το θεμα ζαχαρο...

 

σας ευχαριστω και σορυ για το σεντονι:-(:sad:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κούκλα, έπεσες στην περίπτωση. Χθες πήγα και εγώ στον ενδοκρινολόγο μου και μου έγραψε να κάνω καμπύλη ζαχάρου.

Εγώ έχω κάνει ήδη δύο πλήρως αποτυχημένες προσπάθειες εξωσωματικής. Τι εννοώ με τη λέξη "πλήρως"? Πρώτη φορά, με ενέσεις, έδωσα 4 ωοθηλάκια, κακής ποιότητας, αποφασίσαμε να μην προχωρήσουμε σε εξωσωματική. Δεύτερη φορά, έδωσα πάλι 4, πάλι κακής ποιότητας, κάναμε ωοληψία, μου πήραν μόνο ένα, το οποίο δεν γονιμοποιήθηκε. Ο ενδοκρινολόγος, πρότεινε να ψάξουμε το θέμα της ινσουλίνης.

Έχω επίσης, μία φίλη, η οποία προσπαθούσε για παιδί καιρό....δεν είχε κάποιο θέμα, ούτε εκείνη, ούτε και ο άντρας της. Τελικά, με συνεργασία του γυναικολόγου της και του ενδοκρινολόγου της, εντοπίστηκε το πρόβλημα στην ινσουλίνη και έμεινε έγκυος (με φυσικό τρόπο).

Δεν νομίζω ότι σε βοήθησα πολύ με αυτά που είπα...θα κάνω τις εξετάσεις μου, και θα δω τι θα μου πει ο ενδοκρινολόγος μου και θα σου πω, μήπως βγάλεις άκρη.

Link to comment
Share on other sites

ok φυσικα και με βοηθησες !!

εχω βρει και εξωσωματικο Αθηνα που ειδικευεται σε θεματα ενδοκρινολογιας αναπαραγωγης οποτε θα μιλησω και γω και ξανακαταθετουμε τις πληροφοριες μας!!:shock:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

καλησπερα οι περισσοτερες θα με ξερουν ως ''παλαια'' πλεον εδω!

εχω πολκ.ωοθ.κ 2 χρ. δεν πιασαμε παιδι οποτε εκανα 1 εξωσμ. με αποτελεσμα την 1η μεταφορα εβαλα 3 μετρια εμβρυα=βιοχημικη κ στην 2η μεταφορα 2 πολυ καλα=αρνητικη.η γιατρος μου ειπε οτι ηταν πολυ καλα ωαρια κ πολυ καο σπερμα. τωρα πριν παω για την 3η μεταφορα (ειμαστε στη φαση του μαζεματος ευρω) κ εμεθα οτι καλο θα ειναι να κανω καμπυλη ζαχαρου λογω πολυκ. ωοθ. κ αν δεν πληρωνω κ τιποτα ειπα να κανω αφου δεν ειμαι σε καμια διαδικασια να ειναι κ επικοδομητικος ο χρονος μου αυτος.η γιατρος λεει οτι δεν χρειαζεται ακομα αλλα αφου εχω χρονο τωρα δεν θα χασω κ κατι γιατι να μην της κανω δεν θα παθω κ τιποτα!!!

 

εσεις τι λετε?ειναι καμια που γνωριζει οτιδηποτε???

μηπως δεν μου χρειαζεται κ απλα ετυχε να μην πιασουν οι προιγουμενες φορες?

 

ευχαριστω πολυ κ ο θεος διπλα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν έχω πολυκυστικες έχει τύχει όμως να διαβάσω πολα γύρω απο το θέμα γιατί κάποιος ενδοκρινολογος επέμενε ότι έχω.

Επιβαλεται να κανεις καμπύλες ινσουλινης και ζαχρου ταυτόχρονα δηλ με το ίδιο αιμα που θα σου περνούν θα μετράνε και τις δυο για να δούνε πόση ινσουλινη χρησιμοποιεί ο οργανισμός σου για να ρίξει το ζαχαρο. Πρέπει να είναι φόρτιση με 75γρ. Και πρέπει να κανεις την τρίωρη καμπύλη. Επειση τα αποτελέσματα πρέπει να τα αξιολογήσει ένας καλός ενδοκρινολος καλός όμως.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...