Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Το μεγαλωνει η γιαγιά του......ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ


Recommended Posts

Καλημερα φιλες και φιλοι μου,

 

Θελω την αποψη σας για το παραπανω θεμα που με εχει αφησει αφωνη απο χθες. Συγκεκριμενα μια συμπαθεστατη γιαγια στην παιδικη χαρα με μια κουκλιτσα πανεμορφη.....χαρουμενο μωρακι.....ομορφο αγγελουδακι. Και η συζυτηση με φερνει να μου πει οτι το μεγαλωνει εκεινη το μωρο γιατι η κορη της δουλευει. ΚΑΜΙΑ αντιρρηση μεχρι εδω απο εμενα. Η Γιαγιαδες προτειμουνται των ντανταδων (για μενα)....ειναι οικογενεια. Δεν ηταν λοιπον αυτο που με εντυπωσιασε. Ηταν οτι ειπε οτι η κορη της ερχεται απογευμα στο σπιτι της γιαγιας βλεπει το μωρο 2 - 3 ωρες το πολυ και μετα φευγει και παει σπιτι της με τον αντρα της........εχμμ.......ΜΟΝΗ της. Το μωρο μενει μονιμα στην γιαγια οπως καταλαβατε λοιπον, η γιαγια το μεγαλωνει ΜΟΝΗ της τελειως και η μανα το επισκεπτεται 2 ωρες την μερα να το δει και ξαναφευγει. Και δεν μιλαμε για μανα που εχει προβλημα υγειας η χρηματων και μενει με την μανα της κλπ. Εχουν δικο τους σπιτι. Πανε χαιρετανε το μωρο και μετα πανε σπιτακι τους, βλεπουν τηλεοραση, βγαινουν με φιλους και τελος. Δηλαδη τι? Εγω ειμαι λαμακας να μενω ετσι....? :shock: και να γινομαι και ετσι επισης? :evil::evil::evil: ΓΕΝΑΣ το παιδι και το ξεφωρτονεσαι στην μανα σου και το βλεπεις ως επισκεπτρια λιγες ωρες την μερα? ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ? ΠΩΣ ΚΑΤΑΝΤΗΣΑΜΕ ΕΤΣΙ? ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΑ ΣΥΓΚΑΛΑ ΜΑΣ???? Μου ειπε η κατα τα αλλα ΣΥΜΠΑΘΕΣΤΑΤΗ γιαγια οτι η κορη της δεν μπορουσε να ξυπναει καθε τοσο το βραδυ με την μικρη και οτι το πρωι την επιανε ζαλαδα (μανταμ σουσου μου φερνει αυτο και σορρυ για την σκληροτητα αλλα δεν μας χ...... κοπελιτσα μου, παιδι εκανες, δεν αγορασες κουταβι).......και δεν μπορουσε να παει και στην δουλεια (κοψομεσιαζοταν το κοριτσι) και ετσι την πηρα εγω την μικρη (να μην τους βαρενει τους χριστιανους, να κανουν την ζωη τους).....οι παρενθεσεις δικα μου ΣΚΛΗΡΑ ομολογουμενως συμπερασματα για την κοπελα και τον αντρα της και την απιστευτη αυτη συμπεριφορα. ΔΕΝ μπορω να κανω 1 ωρα ΜΑΚΡΙΑ απο την μικρη και θα την εδινα στην μανα μου (αν ζουσε) να την κραταει και θα την 'επισκεπτομουν' 2 ωρες την μερα και μετα θα πηγαινα σπιτι να κοιμηθω τον υπνο του δικαιου? :shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

 

Τι αποψη εχετε? Ελευθερες ΟΛΕΣ οι αποψεις και δεν εχω σκοπο αντιλογου. Απλα θελω να δω πως σκεπτεται η πλειοψηφια......σε αντιστοιχα θεματα. Και να συμπληρωσω οτι δεν ειμαι κατα της γιαγιας/νταντα οταν δουλευεις. Αλλα μιλαω για τετοιου ειδους εξτριμ καταστασεις. Ή αλλες του στυλ νταντα 12 ωρες την μερα.......δηλαδη ιδριματοποιηση πληρης μακρια απο την μανα.....και μετα λεει η παραπανω μαμα στην γιαγια 'μα γιατι θελει εσενα περισσοτερο απο εμενα'......εμ ελα μου ντε. Αναποδος ερμης στον δια λεω εγω........:evil: (να συμπληρωσω τελος οτι το ΙΔΙΟ εκανε η μανα μου σε μενα. Την ειδα για πρωτη φορα 6 χρονων και μου εκανε εντυπωση ποσο ομορφη ηταν).......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 292
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλή σου μέρα! Είναι δικαιολογημένη η αντίδρασή σου. Και εγώ το ίδιο θα αντιδρούσα νομίζω. Το παιδί χρειάζεται πάνω από όλα την μητέρα του. Και όσο και εάν εργάζεται, όσο και εάν δεν μπορεί να είναι στο σπίτι πολλές ώρες να περάσει μαζί του, θα έπρεπε αυτή η κυρία τουλάχιστον το βράδυ να το έχει μαζί της. Εμείς δηλαδή που δουλεύουμε και μετά γυρνάμε σπίτι και αρχίσει το δεύτερο μέρος του έργου τί έχουμε πάθει? Ναι κουράζομαι, ναι πολλές φορές εκνευρίζομαι, αλλά δεν μπορώ να διανοηθώ να αφήσω τα παιδιά μου κάπου και να πάω ξέγνοιαστη για ύπνο. Και εννοώ καθημερινά, γιατί εάν κάποια στιγμή χρειαστεί να τα αφήσω στην μαμά μου, οκ, ξέρω ότι θα τα προσέξει πιο καλά από τον εαυτό της, αλλά να τα αφήνω καθημερινά?? Συγνώμη αλλά για μένα απλά απαράδεκτο.

Μήπως τρέχει κάτι άλλο? Μήπως για παράδειγμα είναι ξαναπαντρεμένη και ο άντρας της δεν θέλει το παιδί? (δεν είναι δικαιολογία αυτή, απλά το αναφέρω)

Τί να πω? Το μόνο που σκέφτομαι αυτή την στιγμή είναι τα μάτια των παιδιών μου το απόγευμα που μπαίνω στο σπίτι από το γραφείο. Αυτή η ανυπομονησία και η λαχτάρα που έχουν, αυτή η αγκαλιά που με κάνουν, αυτά τα χαμόγελα που βλέπω δεν αξίζει όσο τίποτα άλλο στην δική μου ζωή.

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol:Ενταξει αφου το βλεπει κ δυο ωρες την ημερα μια χαρα μου ακουγεται.

Φιλη της μανας μου αφησε τα παιδια της στη μανα της κ πηγαινε καθε ΣΚ να τα βλεπει γιατι εμενε μακρυα (η μανα Ν. Κοσμο η γιαγια Σαλαμινα μην φανταστειτε κ πολυ μακρυα), μεχρι που πηγανε σχολειο.. κ τοτε τα πηρε γιατι κοντα στη γιαγια δεν ειχε σχολειο,οι παππουδες δεν οδηγουσαν, ουτε συγκοινωνια κ ο δημος δεν του καλυπτε να παιρνει τα παιδια δωρεαν με ταξι εφοσον δεν ηταν εκει η κυρια κατοικια των γονιων (κ ειχαν θυμωσει κιολας τοτε)

Τον δε αντρα μου τον ειχαν αφησει στο χωριο με τη γιαγια κ μια θεια κ ειδε κ αυτος τη μανα του 5 χρονων.:shock:

 

Τελοσπαντων η αληθεια ειναι οτι καποιες φορες οι γονεις αναγκαζονται να το κανουν αυτο με βαρια καρδια.. στην προκειμενη περιπτωση βεβαια δεν φαινεται να ισχυει κατι τετοιο..

Εγω περυσι το διαστημα που ελειπε ο αντρας μου αναγκαστηκα αφηνα τον γιο μου να κοιμηθει στη μανα μου (4 στενα πιο περα) Ομως ηταν δυσκολο μεσα στο χειμωνα να σηκωνεται η μανα μου στις 5 για να ερθει σπιτι μου κ επειδη γενικοτερα δεν ειναι κ πολυ καλα στην υγεια της οταν το εκανε αρρωσταινε συνεχως.. Ομως απο την ωρα που σχολουσα πηγαινα εκει, επερνα το παιδακι μου, ειτε σπιτι ειτε να παμε μια βολτα κ τον πηγαινα παλι κατα τις 9 το βραδυ.. κ καθομουν εκει μεχρι να κοιμηθει το παιδι που σημαινει οτι μπορει να γυρνουσα στο σπιτι κ στις 12 το βραδυ.. κ ο μονος λογος που δεν κοιμομουνα κ εγω εκει ηταν γιατι η μανα μου δεν εχει χωρο..

Δεν μπορω να πω ομως πως δεν μου στοιχιζε που το παιδι μου κοιμοταν αλλου κ εγω αλλου..:(

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου περιγραψω μια οικογενεια που γνωριζω απο τα παιδικα μου χρονια και θυμαμαι οτι απο τοτε μου ειχ κανει εντυπωση

Η μητερα απο Θεσσαλονικη και ο πατερας απο Κρητη με δικια του κερδοφορα επιχειρηση

Εκανε το πρωτο παιδι και το αφησε στη μαμα της στη Θεσσαλονικη,μετα απο 2 χρονια κανει το επομενο και κανει το ιδιο

Και η δικαιολογια....θα εχουν καλυτερη εκπαιδευση!!!

Τα παιδια τα εβαζε η γιαγια στο αεροπλανο Χριστουγενα-Πασχα-καλοκαιρι(τοτε ερχοταν και η γιαγια μαζι)τα παραλαμβαναν οι γονεις τα κρατουσαν για καποιες μερες και μετα παλι πισω

Και η μαμα δουλευε-βοηθουσε στην επειχηρηση του μπαμπα

Και λεω εγω,ωραια δεν ηθελαν να μεινουν στην επαρχια γιατι δεν εχουμε ιδιωτικα σχολεια,αλλα αν μεναν στο Ηρακλειο θα παρειχαν στα παιδια τους πανω κατω οτι και στη Θεσσαλονικη και και θα τα ειχαν μαζι τους(μια ωρα δρομος απο τη δουλεια του μπαμπα το Ηρακλειο)

Τα παιδια απο οταν περασαν στο πανεπηστημιο δεν ξαναρθαν εδω και μολις η κερδοφορα επιχειρηση επαψε να ειναι κερδοφορα η μαμα τα μαζεψε και εφυγε(σιγουρα υπηρχαν και αλλοι λογοι...αλλα δεν στεναχωριωταν για τα χρονια που εχασε;;;)

 

Καλη μας μερα:mrgreen:

4

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια θα τρελαθω που υπαρχουν τετοιες μανες.:evil::evil::evil:

οταν υπαρχουν λογοι υγειας 'η οικονομικων να προσπαθησω να δικαιολογησω,αλλα οταν απλα το παιδι γινεται οικιακη συσκευη και επειδη πιανει χωρο σο σπιτι ή κανει φασαρια το βραδυ το παμε σε αλλο σπιτι να μεγαλωσει εεε οχι.:evil:

εγω ειμαι μονη μου απο τον 01/2010 και ο αντρας μου θα ερθει ιουνιο.:-(

μονη μου δουλευω και ο μικρος παιδικο.με ολα τα καλα και τα κακα.(πχ χτες ηταν αρρωστος εβηχε-παω τον σηκωνω-κανει εμετο πανω μου και ομωςτον ξανακοιμησα κ ας ημουν μεσα στον εμετο και μετα τα μαζεψα χωρις γκρινια ή μιζερια-ειμαι και αρρωστη και εγω με πυωδη αμυγδαλιτιδα)

το παιδι μας ειναι μαζι μου.δε το διαπραγματευομαι αυτο.

δε μιλαμε να παει 15 μερες διακοπες στη γιαγια μιλαμε για μια ζωη.

αλλα παρολα αυτα εχουν και αποψη οτι τους κουραζει και ειναι δυσκολο παιδι.-εχω και εγω μια συναδερφο ετσι.

και υστερα αναρωτιουνται γιατι το παιδι τους τους γραφει-επειδη εκεινοι το ειχαν γραμμενο προ πολλου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειστε μεσα στο μυαλο μου:D Γνωρισα πριν 2 βδομαδεσ μια γιαγια στην παιδικη χαρα. Το κοριτσακι γυρω στα δυο και το μεγαλωνει εξολοκληρου η γιαγια. ΟΙ γονεις μενουν Αθηνα, η γιαγια Θεσσαλονικη. Μου ειπε οτι ενα μηνα μενουν εδω και ενω μηνα παει με το μικρο στην Αθηνα ( για να το βλεπουν οι γονεις του) γιατι εχουν πολυ καλες δουλειες και δεν προλαβαινουν ασε που δεν εχουν χρονο:evil: Το κορυφαιο ειναι οτι εχουν και ενα αλλο παιδακι που παει δημοτικο και το πιο αστειο ειναι οτι το καλοκαιρι την περνουν και αυτην μαζι τους για να μπορουν να βγουν και λιγο:evil::evil::evil: Αρα συμπερασμα εμενα που το κρατουσε η μητερα μου μονο για να δουλευω ειμαι χαζη:?: Αν μπορουσαν οι γιαγιαδες να εχουν μονιμα ενα μωρο γιατι δεν κανουν:?:

Link to comment
Share on other sites

εγωαφησα το μικρο μου νωρις για ν παω στη δουλεια, στη μανα μου, που μενει κατω απο το σπιτι μου....ουτε μια ωρα δεν της το αφησα παραπανω....γυριζα, επαιρνα το παιδι μου και πηγαινα σπιτακι μου...Και τωρα που με το μπεμπε εχω γυναικα, φευγω και τα φηνω σπιτακι μου και τα δυο....

Δε μπορω να κοιμηθω το βραδυ χωρις να τα δω πρωτα στα κρεβατια τους,...

Link to comment
Share on other sites

Καλά θα μου πέσουν τα μαλλιά με αυτά που διαβάζω.

Δεν αντέχω πολλή ώρα μακρυά από τα παιδιά μου, η μαμά μου μένει από πάνω μου και κατεβαίνει αυτή κάτω για να βλέπει ειδικά τον μικρό. Ανεβαίνουμε κι εμείς για να τους βλέπουμε, αλλά τον μικρό τον αφήνω μόνο εαν είναι ανάγκη.

Παντού τον παίρνω μαζί μου, προχθες πήγα στο ΕΚΕΠ και τον είχα πάρει και αυτόν μαζί μου.

Δουλέυω από τις 3 εως τις 9 και είναι οι ώρες που δεν είμαστε μαζί, τις υπόλοιπες ώρες μου λείπει αφάνταστα ο μικρός.

Συγγνώμη αλλά για μένα αυτές δεν είναι μάνες, αλλά ...............δεν βρίσκω χαρακτηρισμό!!!!

Link to comment
Share on other sites

ενταξει να το αφησεις κανενα βραδυ ή εμενα ας πουμε το παιρνει στο χωριο καποιες μερες το καλοκαιρι αλλα μεχρι εκει. Φυσικα και η δουλεια που εκανα δεν βοηθουσε διοτι γυριζα κομματια και απο τους πονους ειδικα στη μεση επρεπε να ξαπλωνω καμια ωρα, αλλα το παιδι το εκανα εγω με τον αντρα μου οχι οι γονεις μου. Ειμαστε εμεις υπευθυνοι για αυτο το ανθρωπακι και οχι εκεινη. Και φυσικα το τρελο ειναι αντε η μητερα μου ειναι 54 χρονων, η γιαγια που γνωρισα το λιγοτερο 60+ Πια μανα μπορει ενα ολοκληρο μηνα μακρυα απο το παιδι της:?:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω λεω να μην κρινουμε.

Εχει ακουστει η μια μονο πλευρα και αυτη δεν ξερουμε αν ισχυει καν ή τα παραλεει μια γιαγια .

Ακομα και αν ισχυει κανεις δεν ξερει για ποιους λογους συμβαινει αυτο περαν απο τους ιδιους.

 

Οταν η μαμα μου ηταν μικρη η γιαγια μου την αφησε με την προγιαγια μου για ενα διαστημα ωστε να ερθει στην Αθηνα να δουλεψει γιατι δεν υπηρχαν τα προς το ζην.

Μπορει να ειναι χιλιοι δυο λογοι που τους αναγκασαν. :?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλα ποιος λόγος είναι αυτός που αφήνει μια μάνα το παιδί της να μεγαλώνει με τη γιαγιά και να το βλέπει δύο ώρες την ημέρα?

 

Επειδή δουλεύει και κουράζετε?

 

Νομίζω οι περισσότερες μητέρες στην εποχή μας εργάζονται και κουράζονται αλλα τα παιδιά τους τα μεγαλώνουν οι ίδιες με βοήθεια βέβαια όσες είναι τυχερες.

 

Βοηθεια δε σημαίνει αφήνω να μεγαλώνει το παιδί μου η μάνα μου για να κάνω τη ζωή μου να δώ τηλεόραση ή να βολτάρω το βράδυ.

 

Δε με θεωρώ σε καμιά περίπτωση κορόιδο που ενώ θα μπορούσα δεν αφήνω την μικρή μου στη μαμά μου για ψύλου πήδημα.

 

Το παιδί ΜΟΥ θέλω ΕΓΩ να το μεγαλώσω θέλω ΕΓΩ να το δώ να κάνει τα πρώτα βήματά του, να σκάσει το πρώτο του χαμόγελο να με πεί μαμά γιατι έτσι θέλω!

 

Σ' αυτές τις περιπτώσεις κανείς δεν χάνει περισσότερο απ' την ίδια τη μάνα του παιδιού που έτσι ψυχρά αντιμετωπίζει το θέμα μητρότητα.

 

Το ομορφότερο συναίσθημα του κόσμου!!!

 

Τέλος πάντων η κάθε μία κάνει τις επιλογές της με τα ανάλογα αποτελέσματα αυτών των επιλογών.

bUUCp3.png
Link to comment
Share on other sites

χωρις να διαβασω καμοια αλλη απαντηση

λεω την αποψη μου

δεν μπορω να χαρακτηρισω αυτη τη γυναικα που γεννησε τη μικρη της και την εδωσε για να τη μεγαλωσει η γιαγια για να συνεχισει την ζωη της

απαραδεκτη για εμενα το λιγοτερο

δεν τολμω να σκεφτω τη ζωη θα εχει το μικρο κοριτακι αν φυγει σε μερικα χρονια η γιαγια της

εχει να πεσει μαλλον κατα 99.9% πολυ κακομεταχειρηση και εγκληματικη αμελεια απο τη γυναικα που τη εφερε στον κοσμο οποτε ευχομαι στη γιαγια του παιδιοτ να ζησει πολλα πολλα χρονια να το φροντιζει

 

οχι δεν μπορω να φανταστω τη ζωη μου μακρια απο την κορη μου και να τη βλεπω μονο 2-3 ωρες

ακομα και αν δουλευα θα προσπαθουσα ολο τον ελευθερο χρονο μου να τον περναω μαζι της

να την αφηνω μονο 3-4 ωρες στη γιαγια αργοτερα για να παω να δουλεψω οκ οχι να τη βλεπω 3-4 ωρες και μετα να την αφηνω παλι στη γιαγια

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

παιδια ξερω "μαμα" που μολις σαραντισε πηγε το μωρο στην πεθερα της στο χωριο(την οποια πεθερα δεν τη γνωριζει ουτε χρονο) επειδη λεει δε μπορει να σταματησει να δουλευει, διοτι εχει αλλα 3 παιδακια να μεγαλωσεικαι το βλεπει καθε σκ.. αφηστε.. εγω το παθα το σοκ εδω και λιγους μηνες που το μαθα.. και το σκ που παει παλι ολη μερα σε μια πολυθρονα με το τσιγαρακι της και ουτε να ασχοληθει με το μωρο..

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλα ποιος λόγος είναι αυτός που αφήνει μια μάνα το παιδί της να μεγαλώνει με τη γιαγιά και να το βλέπει δύο ώρες την ημέρα?

 

Θελεις να σου βρω δικαιολογιες για την κοπελα? Οκ..

- Εχει ο συζυγος μια πολυ σοβαρη μεταδοτικη ασθενεια.

- Εχει η μαμα του συζυγου μια σοβαρη ασθενεια και ξημεροβραδιαζονται στα νοσοκομεια.

- Εκρινε οτι δεν αντεχει να το μεγαλωσει και απο το να ξεσπαει επανω του το παρεδωσε στην γιαγια (σιγουρα καλυτερο για το παιδι)

- Ειναι μικρη δεν ηθελε να το κρατησει και ανελαβε η μανα την ευθυνη (εχει ακουστει εδω μεσα οτι πολλες θα το εκαναν - χμμμ αυτα θα σουρνανε αραγε οι γυρω μετα ? :?).

 

Δεν λεω οτι συμβαινουν ολα αυτα αλλα ειστε σιγουρες οτι δεν συμβαινουν?

Πως κρινουμε μια μανα (περιεργο που για τον πατερα δεν ειπωθηκε τιποτα εξαλου 2 γονεις εχει το παιδι :|) με βαση μονο μιας περιγραφης μιας αγνωστης .

Ολα ειναι αγνωστα και κανεις δεν ξερει τιποτα αλλα κρινουμε.

 

Και για να μην προλαβετε να πειτε οτι κανω τα ιδια και γι αυτο την υπερασπιζομαι σας λεω οτι οταν ηταν 40 μερων ο Βασιλης εγινα κουμπαρα. Τον κρατησε η μαμα μου και πηγα 3 η ωρα την νυχτα και τον πηρα γιατι δεν αντεχα να μην ειναι το παιδι σπιτι.

Το κανω επειδη το θελω και το νοιωθω αλλα δεν θα βουτηξω απο το μαλλι οποιον κανει κατι αλλο ειδικα αν δεν ξερω το γιατι...

 

ΥΓ. Ellemphriem εσενα απο οτι καταλαβα σου χτυπησε φλεβα και ειναι κατανοητο το ξεσπασμα.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και μενα η γιαγια μου με μεγαλωσε αποκλειστικα μεχρι που πηγα σχολειο. Η μαμα μου δουλευε πολυ και ειχε να μεγαλωσει και τον αδερφο μου που ηταν πιο μικρος. Για χρονια την κατηγορουσα γιατι σαν παιδι ενιωθα εγκαταλλειψη. Οταν με πηραν απο την γιαγια για να παω σχολειο σε αλλη πολη τα πραγματα για μενα ηταν πολυ δυσκολα. Ειχα να προσαρμοστω στο σχολειο στο καινουριο σπιτι των γονιων μου στην καινουρια πολη. Τωρα που εγινα μανα καταλαβαινω οτι οι γονεις μου τοτε εκαναν αυτο που θεωρησαν καλυτερο για μενα. Βεβαια αυτο σε μενα κοστισε πολυ...Αν πεθανει η γιαγια μου θα πεθανει μαζι της και ενα κομματι μου. Ευτυχως ειναι ακομη νεα...Τωρα με την μπεμπα μου η μαμα μου εχει τρελλαθει τελειως και παρολο που ακομη δουλευει οποτε δεν ειναι στην δουλεια ειναι στο σπιτι μου και κυριολεχτω. Τοσο καιρο δεν εχει παει πουθενα αλλου!Πιστευω οτι υποσυνηδητα προσπαθει να καληψει το κενο το δικο μου.

Xρωμα δεν αλλαζουνε τα ματια...μονο τροπο να κοιταμε.

tALVp3.png

Link to comment
Share on other sites

δε σκέφτονται το ίδιο όλοι οι άνθρωποι... γι αυτο κι ειμαστε διαφορετικοι.... ο καθενας κανει τις επιλογες του... για μενα η ουσία ειναι, οι επιλογες (οποιες κι αν είναι αυτες) να είναι συνειδητες...

αν μια μανα αποφασιζει συνειδητα να αφησει το παιδι της στη γιαγια του τοτε οκ... γιατι μετα θα εχει το θαρρος να αναλαβει και τις ευθυνες των πραξεων της και να παλεψει με τις συνεπειες...

αν παλι καποια-καποιος πραττει χωρις να το σκεφτει ωριμα, τοτε υπαρχει προβλημα....

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι να μην λεμε μεγαλα λογια οταν δεν ξερουμε ... εγω δουλευω απογευμα 2 με 10 ο αντρας μου κανει 2 δουλειες , η μαμα μου μενει σε αποσταση που θα πρεπει για να παω την μικρη το μεσημερι να παρω ταξι ,μια και δεν οδηγω και ταξι το βραδυ για να την παρω ...ετσι αναγκστηκα για 3 μερας την εβδομαδα η μικρη μενει στην μαμα μου!!! δεν μου αρεσει φυσικα γιατι μου λειπει τρομερα η μικρη αλλα δεν εχω αλλη επιλογη αρα δεν πρεπει να λεμε τιποτα αν δεν ξερουμε τι συμβαινει στο σπιτι του καθε ανθρωπου!!!

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ ΜΟΥ !

ΓΙΑΝΝΗΣ 28/08/2004

ΧΡΙΣΤΙΝΑ 16/09/2006

Link to comment
Share on other sites

η γιαγια που γνωρισα εγω τα παιδια της δεν εχουν κανενα οικονομικο προβλημα εφοσον μπορουν και κανουν διακοπες στο πορτο καρας το καλοκαιρι απλος εχουν ελλειψη χρονου ( καθε μηνα που πηγαινοερχονται ειναι με αεροπλανο). Ναι το κατανοω γιατι και εγω το παιδι μου το εβλεπα ελαχιστα οταν δουλευα αλλα οχι να το στειλω σε μια πολη 5 ωρες με το αμαξι. Αλλα αν θελαν και ειχαν την διαθεσει θα παιρνανε μια γυναικα απλα δεν θελουν :evil::evil: Αυτο ειναι το προβλημα να θεωρουν η γονεις προβλημα και εμποδιο το παιδι τους:evil::evil:

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου, κακώς η γιαγιά έδωσε αναφορά σε μια άγνωστη για τα προσωπικά της κόρης της.

Έχω γνωρίσει γιαγιάδες με "σύνδρομο μάρτυρα" που θέλουν να μαθαίνει όλος ο κόσμος πόσο θυσιάζονται για τα παιδιά-εγγόνια και λένε σε όλο τον κόσμο ανακρίβειες και υπερβολές για τη βοήθεια που προσφέρουν. Δε λέω ότι η συγκεκριμένη γιαγιά είναι έτσι, απλώς το αναφέρω σαν διαπίστωση.

Είναι αλήθεια ότι πολλά ζευγάρια (έχω γνωρίσει τέτοια) αφήνουν τα παιδιά εξολοκλήρου στη γιαγιά, ώστε να κάνουν τη ζωή τους. Επομένως:

α) η γιαγιά δεν έδωσε στην κόρη/γιο της να καταλάβει ότι είναι η σειρά του να μεγαλώσει τα παιδιά του κι εκείνη, εκτός από μια βοήθεια, δεν μπορεί να προσφέρει τίποτε άλλο. Άρα μεγάλη ευθύνη έχει η ίδια η γιαγιά.

β) η μαμά/μπαμπάς δεν έχει την ωριμότητα να συνειδητοποιήσει ότι πρέπει να αναλάβει το ρόλο του γονιού κι ότι αλλάζουν πολλά πράγματα και προτεραιότητες όταν κάνεις παιδιά. Επομένως:προσκόλληση σε προηγούμενο ηλικιακό/συναισθηματικό στάδιο, κακή διαπαιδαγώγηση, κενό στην εκπαίδευση;

γ)αν οι γονείς έχουν απάθεια/αναισθησία/ελλειπή συναισθήματα για το παιδί τους, προτιμώ να μεγαλώσει με τη γιαγιά με αγάπη, παρά με δυο γονείς που θα το κακοποιούν ή θα το παραμελούν, λόγω της ανικανότητάς τους να το φροντίσουν.

Link to comment
Share on other sites

δε σκέφτονται το ίδιο όλοι οι άνθρωποι... γι αυτο κι ειμαστε διαφορετικοι.... ο καθενας κανει τις επιλογες του... για μενα η ουσία ειναι, οι επιλογες (οποιες κι αν είναι αυτες) να είναι συνειδητες...

αν μια μανα αποφασιζει συνειδητα να αφησει το παιδι της στη γιαγια του τοτε οκ... γιατι μετα θα εχει το θαρρος να αναλαβει και τις ευθυνες των πραξεων της και να παλεψει με τις συνεπειες...

αν παλι καποια-καποιος πραττει χωρις να το σκεφτει ωριμα, τοτε υπαρχει προβλημα....

 

Πολυ σωστη αποψη....:-)

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Έχω γνωρίσει γιαγιάδες με "σύνδρομο μάρτυρα" που θέλουν να μαθαίνει όλος ο κόσμος πόσο θυσιάζονται για τα παιδιά-εγγόνια και λένε σε όλο τον κόσμο ανακρίβειες και υπερβολές για τη βοήθεια που προσφέρουν. Δε λέω ότι η συγκεκριμένη γιαγιά είναι έτσι, απλώς το αναφέρω σαν διαπίστωση.

 

Δεν το ειχα σκεφτει ετσι ισως και να εχεις δικιο. Να πω επισης επειδη καποια κοπελια μας ανεφερε για τον μπαμπα, η γιαγια μου ειπε οτι ο μπαμπας υπερλατρευει την μικρη. Τωρα τι να σας πω. Οτι μου ειπαν λεω και πραγματικα τρελλαθηκα γιατι για μενα προσωπικα ειναι αδιανοητο σαν ιδεα ολο αυτο να συμβαινει πραγματικα και αν και εφοσον φυσικα δεν υπαρχει σοβαρος λογος υγειας/ψυχασθενειας και αλλα τετοια. Η γιαγια μου ειπε (μπορει και να ψευδεται, παιζει), οτι η κορη απλα δεν μπορουσε να σηκωνεται τα βραδυα με το παιδι, κουραζοταν, το πρωι ζαλιζοταν απο την κουραση και δεν μπορουσε να παει στην δουλεια της και για αυτο προτεινε η γιαγια να το παρει σπιτι της για να την διευκολυνει και εκεινη το δεχτηκε και ετσι εμεινε.....εμ, δεν ειπε τιποτα για υγεια ή αλλου ειδους προβληματα. Αλλα με προβληματισατε κιολας. Ισως να παιζουν και αλλα τα οποια δεν θελει να πει. Οντως. Ετσι οπως το εθεσε ομως εμενα με φρικαρε......:shock:

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω Ellemphriem κι εγώ δεν ήξερα, ώσπου άκουσα τη μαμά της φίλης μου να λέει στη μαμά μου τι τραβάει που κρατάει τα εγγόνια της. Αν δεν ήξερα, θα νόμιζα ότι η φίλη μου είναι μια αναίσθητη που κάνει τη ζωή της!

Και πάλι, δε λέω ότι αυτό ισχύει στη δική σου περίπτωση. Είναι απλά κάτι που παρατήρησα σε άλλες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Elenik κανείς απ' αυτούς του λόγους που ανέφερες δεν θα με έκανε προσωπικά να αποχωριστώ το παιδί μου και να το βλέπω δύο ώρες την ημέρα.

Επειδή όμως στο χωριό μου λένε μεγάλη μπουκιά φάε μεγάλο λόγω μη λές δεν ξέρεις ποτέ πως τα φέρνει η ζωή!

Μίλησα για τη συγκεκριμένη περίπτωση που αναφέρθηκε η Ellemphriem και τη θεωρώ απαράδεκτη προσωπικά.

Μιλάω για περιπτώσεις μητερων που με πολύ ευκολία αφήνουν τα παιδιά τους ακόμα και στους πρώτους μηνες ζωής τους για να κοιτάξουν την προσωπικη τους ευχαρίστηση....

Και δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις.

Δεν είμαι η κατάλληλη να κρίνω... αλλα εγώ δεν θα μπορούσα να το κάνω.

Και δεν θα μπορούσα γιατι το παιδί μου το βάζω πάνω απ' όλα και όλους!

bUUCp3.png
Link to comment
Share on other sites

και εγω ρε κοριτσια...δε μπορω να δεχτω καμια δικαιολογια...συγνωμη....μπορει να ειμαι σκληρος ανθρωπος τελικα. Εγω (που και δουλευω, και με τον αντρα μου περναω χρονο, και κουραζομαι -όπως οι περισσοτερες μανουλες), δεν θα αφηνα τα παιδια μου....εκτος αν τυχαινε κατι εκτακτο και ηταν για πολυ λιγο καιρο... Η πρωτη μου σκεψη, φροντιδα, ο λογος υπαρξης μου γενικοτερα ειναι τα παιδια μου...οποτε....τι θα τους πω μεθαυριο? σας αφησα για καλο σας? σκασιλα τους....αλλα και εγω δεν θα το αντεχα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...