Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΟΗΘΕΙΑ...αρχή στερεάς τροφής!


drop_00

Recommended Posts

καλησπέρα σας!

μανούλες χρειάζομαι την βοήθειά σας με την τόση εμπειρία που έχετε.

έχω ένα προβληματισμό σχετικά με την στερεά τροφή.για το πότε πρέπει να την ξεκινήσουμε και με τί να ξεκινήσουμε.η μια παιδίατρος που μας παρακολουθεί από τις πρώτες εβδομάδες μου λέει άλλα από αυτήν που μας παρακολουθεί στο κέντρο μάνας και παιδιού που πάμε για τα εμβόλια,με αποτέλεσμα να μην ξέρω τι να κάνω.η μικρή μου είναι τώρα 5 μηνών και 8 ημερών και θα ξεκινήσουμε σε καμία βδομάδα κρεμούλα!5 1/2 μηνών δλδ.:D μιας και η μια μου έλεγε στον 5ο και η άλλη στον 6ο σκέφτηκα να επιλέξω κάτι ενδιάμεσο.μου είπε η μια να ξεκινήσω με κρέμα-βανίλια το απόγευμα και όταν καταφέρει να φάει ένα γεύμα ολόκληρο τότε να της ξεκινήσω φρουτόκρεμα(αχλάδι-μήλο-μπανάνα) και η άλλη παιδίατρος μου είπε να ξεκινήσω κατευθείαν φρουτόκρεμα δίνοντας της για τις πρώτες μέρες πορτοκάλι αραιωμένο με νερό και μετά να προσθέσω άλλα φρούτα.δεν ξέρω τι απο τα δύο είναι καλύτερο για το μωρό μου.με τι να ξεκινήσω λοιπόν??εσείς τι δώσατε πρώτα στα μωράκια σας??και σε ποιο μήνα??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γενικά αν ψάξεις στο forum υπάρχουν πολλά topics για το θέμα. Υπάρχουν κάποια κριτήρια για το πότε ένα μωράκι είναι έτοιμο να προχωρήσει σε στερεές τροφές. Συνήθως προτείνεται μετά τον 6ο μήνα αλλά αν σας έχει πει η γιατρός σας ότι είστε έτοιμοι τότε είστε!

Εμείς ξεκινήσαμε με αλεσμένα φρούτα, εισάγοντας ένα ένα φρούτο και περιμένοντας 5 μέρες πριν την εισαγωγή του επόμενου ώστε να ελέγχουμε τυχόν αλλεργίες.

Στην αρχή είχαμε μπανάνα, αβοκάντο, αχλάδι, μήλο. Πορτοκάλι και γενικά εσπεριδοειδή από όσο ξέρω μετά το 12μηνο γιατί είναι όξινα και προκαλούν αντιδράσεις.

Κρέμα δεν έφαγε καθόλου και ούτε θα φάει γιατί δεν έχω σκοπό να τις δώσω τίποτα παρασκευασμένο. Όσο αφορά ρυζάλευρο η άποψη της γιατρού μας είναι ότι είναι μόνο θερμίδες και φτωχής διατροφικής αξίας και έτσι δεν της δώσαμε ποτέ.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

εμενα παλι η γνωμη μου ειναι οτι πρεπει να ακους μια παιδιατρο γιατι αλλιως καποια στιγμη θα χασεις την μπαλα και το λεω απο προσωπικη μου πειρα αυτο...δεν ωφελει να ακους δυο γνωμες γιατι οι παιδιατροι μεταξυ τους ειναι εντελως διαφορετικοι..

εμεις ξεκινησαμε στους πεντεμιση μηνες με ρυζαλευρο και φρουτοκρεμα απο αχλαδι μηλο μπανανα και τιποτα αλλο..

τωρα που σχεδον εχουμε χρονισει βαλαμε πορτοκαλι και τα υπολοιπα φρουτα...

στην αρχη τα φρουτα τα εδινα μισα και σιγα σιγα με τις μερες,εννοω προσθεταμε σταδιακα το επομενο για να δεις για τυχον αλλεργιες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ειναι αναλόγως το μωράκι. Στην πρώτη μου κορη η οποία δεν έπινε γάλα ξεκινήσαμε στον τέταρτο μήνα ρυζάλευρο κρέμα και στον πέμπτο λίγες κουταλίτσες πορτοκάλι και κάθε μέρα και από ένα τέταρτο μήλο μετά ένα τέταρτο αχλάδι και ένα τέταρτο μπανάνα.Κάποια στιγμή φτάσαμε στο μισό από κάθε φρούτο. Στην δευτερη κόρη μου που ήταν φαγανή ξεκινήσαμε φρουτόκρεμα και ρυζάλευρο μαζί κοντά στον έκτο μήνα 5(1/2) νομίζω.

Καλό είναι να ακολουθείς τις συμβουλές από μια παιδίατρο γιατί θα μπερδευτείς και ειδικά σε θέματα ιώσεων και αντιμετώπισης τους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στον 6ο μήνα (συμπληρωμένο) ξεκινήσαμε φρουτόκρεμα.

Χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία όμως. Τη σταματήσαμε για κανά δυο βδομάδες, να ξεχαστεί και πάλι μετά. Έπειτα αρχίσανε και οι εμετοί. Μην με ρωτήσετε γιατί, μάλλον δεν μπορούσε να χωνέψει τις νέες γεύσεις. Εκεί που είχαμε καταφέρει να φάμε 5 κουταλάκια, της ερχόταν να ρευτεί και γλουπ, τα έβγαζε ΟΛΑ! Αφού καταφέραμε και φάγαμε καμιά 70 γρ. φρουτόκρεμα (ενίοτε εξακολουθούσε να τα βγάζει), ξεκινήσαμε και το ρυζάλευρο. Σε αυτό είχαμε πολύ πιο σπάνια εμετούς, χωρίς ωστόσο να τρώμε πάνω από 80 γρ. τη φορά. Πάντα έδινε συμπληρωματικά γύρω στα 60 ml γάλα, όπως είχε πει η παιδίατρος.

ΕΥΤΥΧΩΣ, γύρω στους 8 μήνες φάγαμε και την πρώτη μας χορτόσουπα και έπειτα κρεατόσουπα, ΧΩΡΙΣ εμετούς και ικανοποιητική ποσότητα. Ε, καμιά φορά άμα ζοριζόταν μπορεί να έβγαζε, αλλά πιο σπάνια.

ΚΑΛΑ αρχίσαμε να τρώμε (πάντα αλεσμένα εννοείται) τον 9ο μήνα!!!

ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ η διαδικασία για εμάς από το γάλα στο φαγητό ήταν ένας γολγοθάς! Τα καταφέραμε όμως, και αν και τον πρώτο καιρό έμενε στάσιμη στο βάρος (λογικό) τώρα είμαστε μια χαρά (18 μηνών). Τρώμε τα πάντα , δυστυχώς ακόμα αλεσμένα, αλλά δεν κάνουμε πλέον εμετούς. Με το γάλα έχουμε ένα θεματάκι, αλλά το παλεύουμε.

ΓΙΑΥΤΟ σου λέω, ΥΠΟΜΟΝΗ!!! Μακάρι να δεχτεί όλα γρήγορα! Το σενάριο με την φρουτόκρεμα πάντως στην αρχή ακολουθείται από τους περισσότερους παιδιάτρους.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...