Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΚΩΝ ΣΤΑΘΜΩΝ


Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΣΤΟ FORUM. ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΗΝ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΚΩΝ ΣΤΑΘΜΩΝ? Δηλ.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΤΕΛΝΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΕΤΩΝ ΤΡΙΩΝ, ΣΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ (ΙΔΙΩΤΙΚΟ) ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ 15 ΠΑΙΔΙΑ ΜΕ ΜΙΑ ΝΗΠΙΑΓΩΓΟ. ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ. ΑΥΤΗ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ? ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙ Η ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ ή ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΑΘΩ.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αν θυμαμαι καλα η νομοθεσια που ειναι παρα πολυ σφιχτη οσο αφορα τα βρεφη (μεχρι 2,5 χρονων θεωρουνται βρεφη) ειναι αρκετα ελαστικη με τα παιδακια πανω απο 2.5.. Νομιζω οτι νομοθετικα καλυπτονται με τη μια παιδαγωγο στα 15 παιδια.. Πρακτικα ομως οντως δεν επαρκει. Επελεξε απλα αλλον σταθμο.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα Dora.

Το σκέφτηκα και αυτό αλλά δεν θέλω να βάλω τον Άγγελο σε αυτήν την δοκιμασία της αλλαγής στην μέση της σαιζόν. Δυστηχώς πληρώνουμε του κόσμου τα λεφτά αλλά τελικά είνα και αυτό εμπόριο. Γενικά είμαι πολύ δυσαρεστημένη και δεν ξέρω εαν τελικά σε όλα έτσι είναι. Επέλεξα αυτόν διότι θεώρησα ότι επειδή τσιμπάει λίγο στην τιμή θα είναι πιο προσεκτικοί.

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω κάτι, έχει συμβεί κάτι που σου έχει προξενήσει την περιέργεια?

 

15 παιδιά σε ηλικία νηπιαγωγείου με μία νηπιαγωγό δεν είναι κάτι "τραγικό".

Αν είναι σε ηλικία 3 ετών είναι δύσκολο

αν είναι σε ηλικία 2 ετών δεν γίνεται χωρίς βοηθό.

κάπως έτσι πάει...

 

όμως δεν είναι το θέμα οι αριθμοί...

ξέρω νηπιαγωγούς που τα βγάζουν πέρα με 30 παιδιά λόγω της ικανότητάς τους και μόνο...

 

δεν είναι το νούμερο που νομίζω ότι μάλλον σε απασχολεί.

 

έχεις παρατηρήσει κάτι άλλο?

 

εγώ έχω ακούσει ότι και σε σταθμούς πολύ γνωστούς και "ευυπόληπτους" σε καλές περιοχές για πράγματα όχι καθόλου καλά και απο εργαζόμενους και απο γονείς...

μπορείς να γράψεις περισσοτερα για το τι έγινε, και τι σε έχει κάνει να αναρωτιέσαι για τον παιδικό?

 

τα χρήματα να ξέρεις δεν σημαίνουν τίποτα.... ούτε και η εξωτερική εμφάνιση του παιδικού... το πάν είναι να σε εμπνέουν τα άτομα..... τα στοιχεία που σου δίνουν που αποδεικνύουν την φιλοσοφία που έχουν...

 

Συμβαίνει κάτι εκει το οποίο δεν εγκρίνεις ή υποψιάζεσαι κάτι?

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια η αδελφη μου ειναι βρεφονηπιαγωγος και εργαζεται σε δημοσιο παιδικο σταθμο. Μπορω να μαθω οσες λεπτομερειες θελετε, παντως στον δικο της σταθμο, υπαρχουν δυο τμηματα φυλαξης. Ενα για μικρα (2μιση με 4) και ενα για παιδακια προσχολικης ηλικιας. Σε καθε τμημα ειναι δυο υπευθυνοι: η βρεφοκομος-νηπιαγωγος και η βοηθος της. Αυτο ειναι απαραιτητο, απο οσο εχω καταλαβει. Τωρα για τον αριθμο των παιδιων, νομιζω οτι ειναι max 20 παιδια σε καθε τμημα...

 Θήλασα το Βικάκι μου για 7 μήνες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επίσης να συμπληρωσω κατι... Όσο οι παιδικοι σταθμοι ανηκαν στο Υπουργειο Υγειας (πριν 8 χρονια περιπου) ολοι τους διεπονταν απο τον ιδιο νομο ο οποιος διαχωριζε τα παιδια απο 0-3 και απο 3-6.. Τοτε ελεγε απο τα 0-3 αναλογια 1-5 και στα 3-6 1-30 (απαραδεκτο το δευτερο)

Απ΄οταν ομως περασαν στους δημους, τους εδωσε τη δυνατοτητα να φτιαξουν ο καθενας στον δικο του κανονισμο και απο κει και περα δημιουργηθηκε το μπαχαλο. Οπότε αν καποιος θελει να ειναι σιγουρος πρεπει να ζητησει να δει τον κανονισμο του συγκεκριμενου παιδικου.. Γιατι δυστυχως ο καθενας τα φτιαχνει οπως τον βολευει.. :?

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

.....και φυσικά ...δεν έχουν οι (ιδιωτικοί ) σταθμοί "κανονισμό",... ή "καταστατικό". (απο όσα ξέρω οι νόμοι είναι πάρα πολύ ασαφής...)

και αμφιβάλλω και πολύ για το αν και οι δημόσιοι έχουν αλλά αυτή είναι μία υπόθεση...

 

γενικά οι περισσότεροι νομίζω έχουν απλώς μια "φιλοσοφία".

μπορεί να είναι φιλοσοφία φύλαξης ή μπορεί να είναι φιλοσοφία, διαπαιδαγώγησης ή ίσως κάτι ενδιάμεσο.

 

όσοι απλώς κάνουν φύλαξη, "στοιβάζουν" τα παιδιά.

οι υπόλοιποι εστιάζουν στο να μπορούν και να κάνουν δουλειά.

τώρα πόσοι είναι και αν ο σταθμός που αναφέρει η Sheila δουλεύει έτσι δεν ξέρω.

 

και πάλι δεν αρκεί το νούμερο όμως για να καταλάβεις εάν λειτουργεί σωστά ο σταθμός -

ελπίζω να μας γράψει περισσότερα για να βοηθήσουμε καλύτερα....

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...