Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αυξημένη γλοιότητα σπέρματος


theodor

Recommended Posts


Διαφημίσεις


και στου συζύγου μου την ανάλυση ήταν αυξημένη

κοίτα δεν πιστεύω οτι είναι κάτι που δημιουργεί πρόβλημα γιατί εμας ο εξωσωματικός ούτε που το σχολίασε.

 

Ο γιατρός τι σας είπε;

1YKQp3.png

 

Θα 'ρθει το θαυματάκι μου...

Link to comment
Share on other sites

μας σχολίασε ότι με το φυσιολογικό τρόπο σύλληψης, το γυναικείο σώμα έχει τα απαραίτητα ένζυμα για να κάνει τις απαραίτητες διασπάσεις από αυτό το ιξώδες, αλλά στην σπερματέγγυση που εμείς στοχεύουμε μας δημιουργεί πρόβλημα στον τελικό συνολικό αριθμό υγειών σπερμάτων που θα δοθεί.

χρειάζεται δηλ. ουρολόγος για αντιβίωση ή βιταμίνες. δε ξέρω ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Στον άντρα μου ήταν κατά πολύ αυξημένη η γλοιότητα κι έτσι αυτό καθιστούσε πολύ δύσκολο να γίνει σύλληψη με τον "φυσιολογικό" τρὀπο. Παρόλα αυτά έμεινα έγκυος με όλους τους τρόπους και με τον φυσιολογικό και με σπερματέγχυση και με εξωσωματική. Η αλήθεια είναι ότι και στο σύζυγο μου συνέστησαν αντιβίωση και βιταμίνες... νομίζω C και Ε. Πήγε και σε ουρολόγο. Μη σε αγχώνει όμως πολύ γιατί δεν είναι κάτι που κάνει ακατόρθωτη τη σύλληψη. Το συμαντικό είναι να υπάρχουν σπερματοζωάρια! Με το φυσιολογικό τρόπο είναι πιο δυσκολο αυτό είναι αλήθεια αλλά και πάλι οχι ακατόρθωτο. (Η αλήθεια είναι όμως ότι δε θα σας συνιστούσα για πολύ καιρό προσπαθείτε με τον φυσιολογικό τρόπο. Εμείς χάσαμε πολύ χρόνο έτσι... άσε που είναι και ψυχοφθόρα η όλη διαδικασία!) Δε χανετε τιποτα να πάτε σ' εναν ουρολόγο να σας πει τη γνώμη του. Κι αν χρειαστεί να πάρει κάτι ο σύζυγος δεν είναι κακό. Εμείς οι γυναίκες τόσα κάνουμε! ;) Καλή επιτυχία!

Σ' ευχαριστώ Θεέ μου...

 

aUeJp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και μενα ο αντρας μου στο δευτερο σπερμοδιαγραμμα ειχε αυξημενη γλοιοτητα.ο γιατρος μας του εδωσε αντιβιωση vibramicin.δεν μας ανησυχησε καθολου σχεδον ουτε το σχολιασε.εγω που διαβασα σε επιστημονικα σαιτς αν δεν υπαρχει προβλημα κινητικοτητας τοτε δεν υπαρχει κανενα προβλημα απο τη γλοιοτητα στη φυσικη συλληψη.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την κατάθεση των εμπειριών σας! νικουδάκι καλά λες, δεν θέλω να χάσω άλλο χρόνο με φυσιολογικές προσπάθειες γιατί φθείρει πολύ ψυχολογικά. ό,τι φάρμακο και βιταμίνες μας συστήσει ο ειδικός θα είναι καλοδεχούμενες. θα σας γραψω, μολις μας πει!

στο εντωμεταξυ τα πορτοκάλια πάνε σύννεφο. τι χόρτα... ό,τι θες....

έχω αρίχσει και παίρνω το θέμα στα αστεία για να μη φρικάρω από το άγχος και την προσμονή!!

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν, τελευταίες πληροφορίες!!

ο ουρολογος είπε ότι αυξημένη γλοιότητα θα εξακολουθεί να υπάρχει αλλά θα μπορούσε να μειωθούν οι τιμές της με:

1. λήψη 1,5-2 l ΝΕΡΟΥ:!: ημερησίως 2. καλή διατροφή και 3. ληψη βιταμινών:rolleyes:

πραγματικά ελπίζω να μας πάνε όλα καλά!:oops:

Link to comment
Share on other sites

theodor τι βιταμινες ειπε ο γιατρος στον αντρα σου.γραψε μου τες αν μπορεις σε παρακαλω.

 

σπύρο, κάνει θεραπεία με l-καρνιτίνη σε συνδυασμό με l-acytelcysteine που είναι για την καταπολέμηση των βλεννικών εκκρισεων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

theodor σε ευχαριστω για την απαντηση.ο ουρολογος που την απεδωσε την αυξημενη γλοιοτητα;εμεις δεν το εχουμε ψαξει ακομα και αναρωτιεμαι μηπως θα επρεπε.δημιουργει αραγε προβλημα στη συλληψη;

Link to comment
Share on other sites

theodor σε ευχαριστω για την απαντηση.ο ουρολογος που την απεδωσε την αυξημενη γλοιοτητα;εμεις δεν το εχουμε ψαξει ακομα και αναρωτιεμαι μηπως θα επρεπε.δημιουργει αραγε προβλημα στη συλληψη;

 

είναι σύνηθες φαινόμενο λέει σε άνδρες με ασθενοσπερμία. φαντάζομαι ότι μπορείς να δεις αν συμβαίνει κάτι με ένα σπερμοδιάγραμμα.

στη σύλληψη με επαφές (όχι υποβοηθούμενα εννοώ) μου είπε ότι δε δημιουργεί πρόβλημα διότι οι γυναίκες έχουμε ένζυμα και καταφέρνουν να το διασπάσουν.αλλά ξέρω? να περιμένω αιώνια έτσι?είναι αγχωτικό.

 

εσύ -αν επιτρέπεται- έχεις παιδάκια?

εμείς είμαστε στην προσπάθεια...:cry:

Link to comment
Share on other sites

ναι εχω ενα κοριτσακι 3 ετων και περιπου ενα χρονο τωρα προσπαθω για δευτερο.καναμε σπερμοδιαγραμμα το οποιο βγηκε νορμαλ εκτος απο τη ρευστοποιηση που εγινε στα 60 λεπτα και στη γλοιοτητα που ηταν αυξημενη.τωρα αυτο μπορει και πριν να το ειχε ο αντρας μου και να μην το ξεραμε.παντως και γω ειμαι κοντα στο να κανω σε κανα μηνα σπερματεγχυση γιατι προκοπη δεν βλεπω και οι επισκεψεις στους γιατρους με αγχωνουν χειροτερα.

Link to comment
Share on other sites

ναι εχω ενα κοριτσακι 3 ετων και περιπου ενα χρονο τωρα προσπαθω για δευτερο.καναμε σπερμοδιαγραμμα το οποιο βγηκε νορμαλ εκτος απο τη ρευστοποιηση που εγινε στα 60 λεπτα και στη γλοιοτητα που ηταν αυξημενη.τωρα αυτο μπορει και πριν να το ειχε ο αντρας μου και να μην το ξεραμε.παντως και γω ειμαι κοντα στο να κανω σε κανα μηνα σπερματεγχυση γιατι προκοπη δεν βλεπω και οι επισκεψεις στους γιατρους με αγχωνουν χειροτερα.

 

να το χαίρεστε! θα έρθει και το δεύτερο, θα δεις. πάντως σκέψου μήπως φταίει το γεγονός ότι δεν κάνετε αρκετά συχνά επαφές, γιατί άλλο ένα στοιχείο που ξέχασα να σου αναφέρω είναι ότι το πολύ κάθε 4-5 μέρες πρέπει να υπάρξει εκσπερμάτιση στον άνδρα γιατί όσο περισσότερο μένει μέσα του τόσο μειώνεται ποιοτικά.

Link to comment
Share on other sites

εχουμε αρκετες επαφες και δεν υπαρχει ουτε προβλημα ασθενοσπερμιας.απλα αναρωτιεμαι επειδη ειναι μεσα στα σχεδια και καποια σπερματεγχυση γιατι να υπαρχει προβλημα με τη γλοιοτητα σε αυτη τη μεθοδο.δεν το επεξεργαζονται ωστε να "καθαριστει " το σπερμα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχουμε αρκετες επαφες και δεν υπαρχει ουτε προβλημα ασθενοσπερμιας.απλα αναρωτιεμαι επειδη ειναι μεσα στα σχεδια και καποια σπερματεγχυση γιατι να υπαρχει προβλημα με τη γλοιοτητα σε αυτη τη μεθοδο.δεν το επεξεργαζονται ωστε να "καθαριστει " το σπερμα;

 

ναι, βρε σπύρος! με τη μέθοδο αυτή μάλιστα ανακαλύψαμε το πόσο αυξημένο ιξώδες υπήρχε. αυτό το τζελ (να το πω έτσι) ήταν τόσο συμπαγές που εμπόδιζε ακόμα και το πλήθος των υγειών σπερμ/αρίων να περάσει από τη φυγοκέντριση.

ελπίζω να μη νομίζεις ότι ο άνδρας σου έχει αυξημένο ιξώδες μόνο από το πως το βλέπεις ή από την υφή..με εξέταση θα σου πουν:-)

ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

με τη ρευστοποιοηση ο αντρας σου πως τα πηγε;εγω φοβαμαι πως η καθυστερημενη ρευστοποιοηση σε συνδυασμο με την αυξημενη γλοιοτητα οφειλονται για την αποτυχια στη δικια μου περιπτωση.σου λεω βεβαια και παλι οτι ο γιατρος μου δεν τα σπουδαιολογησε αυτα τα ευρηματα.παντως οπως και να εχει επρεπε να ηταν φυσιολογικες οι τιμες τους.και αρα ποια μεθοδος μενει οταν υπαρχει αυξημενη γλοιοτητα η εξωσωματικη;γιατι εγω δε θελω να φτασω ακομα σε αυτη.

Link to comment
Share on other sites

και τελικα theodor την κανατε τη σπερματεγχυση;ή τωρα ειστε στη θεραπεια που μου εγραψες για τη γλοιοτητα και θα την επαναλαβετε;

 

σπύρος δεν έκανα την σπερματέγχυση αυτό το μήνα γιατί θα είναι η πρώτη φορά και φοβήθηκα ότι σε περίπτωση αποτυχίας θα το πάρω βαριά.κάνει τη θεραπεία του στον ουρολόγο και θα δούμε τον επόμενο μήνα. θα το τσεκάρω πάλι με σπερμοδιάγραμμα και θα δω αναλόγως.με τη ρευστοποίηση που αναφέρεις δεν ειχαμε πρόβλημα.παρεπιπτόντως προσεξες, μήπως, στο σπερμοδιάγραμμα σας το ph?

η λύση που λες, δηλ. απευθείας εξωσωματική δεν την υποστηρίζω.ο γιατρός μας έδωσε να καταλάβουμε ότι το αυξημένο ιξώδες θα υποχωρήσει εφόσον μπορέσουμε να διαμορφώσουμε ένα υγιές περιβάλλον για το σπέρμα. επι λέξει μου είπε πρέπει να αλλάξουμε τους χυμούς του σώματος και ανέφερε εκτός απο τη θεραπεία και το αυτονόητο, το πολύ νερό, φρέσκους χυμούς και ρόδι. όχι στους πολλούς καφέδες (το περιορίσαμε σε ένα και ελαφρύ) και οχι ανθρακούχα αναψυκτικά (τύπου cola).

διάβασε για πλάκα στο ιντερνέτ για το ph και για αλκαλικές και όξινες τροφές.

μην τρέξεις (τη γνώμη μου σου λέω, ε?) για εξωσωματική έτσι απερίσκεπτα. σου περισεύουνε να δώσεις 3-4 χιλ ευρώ με τέτοια κρίση?καταρχάς έχεις ήδη ένα παιδί.γιατί να αγχώνεσαι?βρες ένα καλό ουρολόγο με εμπειρία στο θέμα και όλα θα πάνε μία χαρά!! σου κάνω κουράγιο και παίρνω και εγω βλέπεις;)

Link to comment
Share on other sites

οχι theodor η εξωσωματικη ειναι η εσχατη λυση.το ανεφερα επειδη παραπανω διαβασα οτι αν υπαρχει αυξημενη γλοιοτητα δεν πετυχαινει η σπερματεγχυση παρα μονο η εξωσωματικη.εννοειται οτι ειναι πολυ νωρις ακομα για να καταφυγω εκει.παντως ηταν πολυ ενδιαφεροντα αυτα που εγραψες.πιστευω πολυ και εγω στη διατροφη.εμενα ο αντρας μου ουτε πινει ουτε καπνιζει αλλα θεωρω οτι απο τη διατροφη του λειπουν τα φρουτα και τα λαχανικα.οσο για την cola η αληθεια ειναι οτι καμια φορα μπορει να πιει λιγο παραπανω αλλα και αυτο δε γινεται συχνα.και η γυμναστικη παντως πιστευω οτι παιζει ρολο.και εγω και ο αντρας μου παντα γυμναζομασταν.οταν ομως ηρθε το παιδι ολα σταματησαν λογω ελλειψης χρονου.τωρα σκεφτομαι μηπως ξαναρχισω διοτι εμενα τουλαχιστον μου δημιουργουσε τρομερη ευεξια.ημουν αλλος ανθρωπος.ισως ολα αυτα βοηθησουν.για να δουμε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...