Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρέπει να κάνω ακτινογραφια αλλα φοβάμαι!


Recommended Posts

Καλημέρα σε ολες!

Είμαι στην 12η μέρα του κύκλου μου και είχα επαφές και προχθές και εχθές οπότε υπάρχει κάποια πιθανότητα να γίνει γονιμοποίηση.Την προηγούμενη εβδομάδα όμως επισκέφτηκα ορθοπαιδικό γιατι έχω προβλημα στην μεση χρόνια τώρα αλλα έχουν χαθεί οι εξετάσεις.Μου ζήτησε ακτινογραφια στην μεση αλλα λόγω γιορτών ήταν κλειστά και δεν την εκανα.Δεν ξέρω τι να κάνω και φοβάμαι μην τυχόν δεν πρέπει αν υπάρχει πιθανότητα να προχωράει η γονιμοποίηση αυτές τις ημέρες.Εχθες είχα κανονικα πόνους ωορηξιας οπότε το βλέπω πιθανο.Εχω σκοπό να πάρω και τον γιατρό μου το απόγευμα αλλα ήθελα μια πρώτη γνώμη και απο εσάς!δεν ξέρω αν το ποσταρω σε σωστη ενότητα αν όχι συγγνώμη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


το ιδιο προβλημα ειχα και εγω παλαιότερα και μου ειχε πει ο ορθοπεδικός να περιμενω και να κανω την ακτινογραφία οταν θα ειμαι σιγουρη οτι δεν ειμαι εγγυος, ακόμη και εαν τοτε δεν ποναει η μεση μου η ακτινογραφία θα δειξει το προβλημα και σε κατασταση ηρεμιας από τον πόνο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε ολες!

Είμαι στην 12η μέρα του κύκλου μου και είχα επαφές και προχθές και εχθές οπότε υπάρχει κάποια πιθανότητα να γίνει γονιμοποίηση.Την προηγούμενη εβδομάδα όμως επισκέφτηκα ορθοπαιδικό γιατι έχω προβλημα στην μεση χρόνια τώρα αλλα έχουν χαθεί οι εξετάσεις.Μου ζήτησε ακτινογραφια στην μεση αλλα λόγω γιορτών ήταν κλειστά και δεν την εκανα.Δεν ξέρω τι να κάνω και φοβάμαι μην τυχόν δεν πρέπει αν υπάρχει πιθανότητα να προχωράει η γονιμοποίηση αυτές τις ημέρες.Εχθες είχα κανονικα πόνους ωορηξιας οπότε το βλέπω πιθανο.Εχω σκοπό να πάρω και τον γιατρό μου το απόγευμα αλλα ήθελα μια πρώτη γνώμη και απο εσάς!δεν ξέρω αν το ποσταρω σε σωστη ενότητα αν όχι συγγνώμη!

 

σιγουρα οχι ακτινογραφια απαγορευεται!!! αλλα μπορεις νομιζω να κανεις εναν υπερηχο στην μεση! παντα συμβουλευομαστε τον γυναικολογο μας για οποιαδηποτε αποφαση!

Link to comment
Share on other sites

Η ακτινογραφία απαγορεύεται..Απο κει και πέρα, ανάλογα τι έχει προτεραιότητα..Αν η ακτινογραφία αυτή μπορεί να περιμένει, καθυστέρησέ το 2-3 βδομάδες..Από την άλλη αν το πρόβλημα στην μέση είναι σοβαρό, μήπως πρέπει πρώτα να δεις αυτό και μετά να προσπαθείς??Μια εγκυμοσύνη εχει σημαντική καταπόνηση στην μέση και καλό θα ήταν να είσαι στην καλύτερη δυνατή φυσική κατάσταση!

Link to comment
Share on other sites

μα και να πας για ακτινογραφια σιγουρα θα σε ρωτησουν για περιπτωση εγκυμοσυνης! εμενα με ρωτησαν στο παιδων οταν πηγαμε για ακτινογραφια του γιου μου.

και επειδη ηταν πιθανο αλλά αγνωστο... μπηκε με το μπαμπα. και μας ειπαν "ειναι κλασσικο, κανεις δεν ειναι σιγουρος, ολοι εδω απέξω το συζητανε!"

και μια κοπελα με εμφανη κοιλια που συνοδευε το γιο της δεν το συζητησαν κοθολου να μπει. της ειπαν να φωναξει καποιον αλλο εστω συγγενη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω για τις απαντήσεις σας!θα περιμένω 2-3 εβδομάδες και θα πάω μετα αν αδιαθετησω!το προβλημα στην μέση δυστυχώς ειναι ετών και ειναι μη αναστρέψιμο.Μαλιστα έλεγα να ξεκινήσω λίγο γιόγκα ή Pilates που βοηθάει αλλα θα δούμε...ανάλογα το πως θα πανε τα πράγματα!μια ακτινογραφία θα έπρεπε να υπάρχει για να ξέρει ακόμα και ο γυναικολόγος αλλα δεν το ρισκάρω τώρα με τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...