Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Η μικρη ξεκινησε πριν ενα μηνα με μια απλη ιωση (;) κ εκανε 1 μερα [πυρετο.Μυξα ομως κ βηχα φουλ.Μας παρακολουθει ομοιοπαθητικος γιατρος την ακροαστηκε μετα απο 7 μερες κ της εδδωσε το συνηθισμενο φαρμακο που της δινει για το βηχα.Αλλα δεν...αυτη τη φορα.Περνανε 10 μερες κ συνεχιζει με μια ελαφρια βελτιωση της πρωτες μερς.Το σταματαμε κ μας δινει καποια ομοιοπαθητικα σκευασματα.Να μην τα πολυλογω σημερα κλεινει μηνα κ μετα απο ακομα 1 βδομαδα με το σιροπι που της ξαναδωσαμε κ ηρεμησε για 4-5 μερες το βραδυ παλι μυξες κ βηχα.Αφου να φανταστειτε ηρθς στην κουζινα κ μου λεει ¨: "Μανουλα,ειμαι παλι αρρωστη.." :(

Ακροαστικα δεν ειχε,διαβασα κ εδω διαφορες περιπτωσεις αλλα ειμαι προβληματισμενη πως να συνεχισω.Την πηγα κ σε μια γιατρο του ταμειου να την ακροαστει ενδιαμεσα (μεγαλο ζωων !) κ αυτη προτεινε προληπτικα αντιβιωση .Καμια ιδεα; Να παω σε καποιον πνευμονολογο; Μια φιλη που ειχε υποτροπες ασθατος με τον μικρο της πηγε τελικα σε ΩΡΛ κ του βρηκε υγρο στο αυτι.Εχω μπερδευτει για τα καλα ! :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμας ο ομοιοπαθητικος μας ειπε να κοψουμε το γαλα και ο συμβατικος παιδιατρος προτινε τεστ αλεργιας. Αλλος ενας γιατρος μας ειπε οτι ο βηχας ειναι απο συναχι και ας μην τρεχει η μυτη τους. Κατεβαινουν οι βλενες και τους πιανει βηχας. Με 2-3 μερες σταγονιτσες στην μυτη βελτιωθηκε η κατασταση. Περαστικα σας

Link to comment
Share on other sites

K εγω το σκεφτηκα για αλλεργια. Τι σταγονες σας εδωσε;

Εμενα ξεκιναει πρωτα ο βηχας κ μετα αρχιζει το συναχι.Αν κ ειναι καπως καλυτερα σε σχεση με τις αλλες 3 φορες που την επιασε θα την παω ξανα στον ομοιοπαθητικο αλλα θα του πω να μας δωσει καποιο βλενοδυαλιτικο πιο ισχυρο.Εγω ειχα χρονια βροχιτιδα και τελικα ηταν αλλεργικης μορφης αλλα ειχα τα ιδια συμπτωματα με την μικρη.Συναχι κ βηχας συνεχωμενος,χειμωνα καλοκαιρι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

K εγω το σκεφτηκα για αλλεργια. Τι σταγονες σας εδωσε;

Εμενα ξεκιναει πρωτα ο βηχας κ μετα αρχιζει το συναχι.Αν κ ειναι καπως καλυτερα σε σχεση με τις αλλες 3 φορες που την επιασε θα την παω ξανα στον ομοιοπαθητικο αλλα θα του πω να μας δωσει καποιο βλενοδυαλιτικο πιο ισχυρο.Εγω ειχα χρονια βροχιτιδα και τελικα ηταν αλλεργικης μορφης αλλα ειχα τα ιδια συμπτωματα με την μικρη.Συναχι κ βηχας συνεχωμενος,χειμωνα καλοκαιρι.

 

Δεν ξερω αν κυκλοφορουν στην Ελλαδα αλλα τις ειχαμε ηδη χωρις συνταγη απο το φαρμακειο. Και ο φυσιολογικος ορος βοηθαει.. Και εγω εχω τα ιδια συμπτωματα. Βασικα ολοι ειμαστε συνεχια ετσι, και οι 5. Στην δικια μας περιπτωση νομιζω οτι ο ενας κολαει τον αλλο. Ξεκιναει απο τα παιδια και κολλαμε και εμεις και ξανακολλαμε τα παιδια.

Link to comment
Share on other sites

της μικρής μου της σταματάει ο βήχας με το λιναρόσπορο..

για δοκίμασε.. το κάνεις όπως το τσάι και βάζεις μια κουταλιά μέλι...

αυτο δεν το ηξερα και με ενδιαφερει πολυ!! δηλαδη βαζεις λιναροσπορο μια κουταλια γλυκου σε βραστο νερο και μετα λιγο μελι?

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

αυτο δεν το ηξερα και με ενδιαφερει πολυ!! δηλαδη βαζεις λιναροσπορο μια κουταλια γλυκου σε βραστο νερο και μετα λιγο μελι?

 

ναι ακριβώς το βράζεις κανονικά περίπου 5άλεπτο, το σουρώνεις κ βάζεις μια κουταλιά μέλι σε ποτήρι και το ρίχνεις μέσα. Μόλις γίνει χλιαρό το πίνεις.

Δεν έχει κ την καλύτερη γεύση είναι η αλήθεια, αλλα είναι πολύ καλό για το βήχα. Επίσης το σαλέπι βοηθάει πολύ λένε, εγώ δεν το έχω δοκιμάσει.

Link to comment
Share on other sites

ναι ακριβώς το βράζεις κανονικά περίπου 5άλεπτο, το σουρώνεις κ βάζεις μια κουταλιά μέλι σε ποτήρι και το ρίχνεις μέσα. Μόλις γίνει χλιαρό το πίνεις.

Δεν έχει κ την καλύτερη γεύση είναι η αλήθεια, αλλα είναι πολύ καλό για το βήχα. Επίσης το σαλέπι βοηθάει πολύ λένε, εγώ δεν το έχω δοκιμάσει.

σε ευχαριστω πολυ:D

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικα πηγαμε σε παιδοπνευμονολογο που βρηκα μεσα απο το parents κ διεγνωσε πνευμονια απο μυκοπλασμα.Της εγραψε χαπακια singulair για 2 μηνες aerolin σιροπι για 1 εβδομαδα κ μια αντιβιωση για 4 μερες.

Το ξερα οτι θα επαιρνε αντιβιωση αλλα δεν περιμενα να εχεουμε φτασει σε πνευμονια.Καπου διαβασα στο internet οτι η πνευμονια φαινεται μονο αν βγαλεις πλακα.Εμας μας ειπε σε 2μηνες να ξανπαμε κ να εχουμε βγαλει τοτε ..Εχει τυχει σε καμια μανουλα κατι αντιστοιχο;

Link to comment
Share on other sites

αχ κοριτσια και η δικια μου εχει βηχα εδω και 1,5 μηνα και δεν της φευγει....ανησυχω κ εγω....αφου δυο μερες πηγαινουμε παιδικο και δεκα ειμαστε σπιτι...ειναι συνεχεια αρρωστη!!εχει πιει και σιροπι spiropent και soldesanil σταγονες και παλι δε φευγεει ο βηχας...

Link to comment
Share on other sites

Τελικα πηγαμε σε παιδοπνευμονολογο που βρηκα μεσα απο το parents κ διεγνωσε πνευμονια απο μυκοπλασμα.Της εγραψε χαπακια singulair για 2 μηνες aerolin σιροπι για 1 εβδομαδα κ μια αντιβιωση για 4 μερες.

Το ξερα οτι θα επαιρνε αντιβιωση αλλα δεν περιμενα να εχεουμε φτασει σε πνευμονια.Καπου διαβασα στο internet οτι η πνευμονια φαινεται μονο αν βγαλεις πλακα.Εμας μας ειπε σε 2μηνες να ξανπαμε κ να εχουμε βγαλει τοτε ..Εχει τυχει σε καμια μανουλα κατι αντιστοιχο;

4 ημερες αντιβιωση για πνευμονια; περιεργο μου φαινεται γιατι το παθαμε περισι και πηραμε αντιβιωση για 15 μερες...

KgPVp3.png

 

 

pzd4p3.png

Link to comment
Share on other sites

4 ημερες αντιβιωση για πνευμονια; περιεργο μου φαινεται γιατι το παθαμε περισι και πηραμε αντιβιωση για 15 μερες...

Να σου πω κ μενα μου φανηκε καπως..Κ πνευμονια; Με συμπτωμα μονο βηχα;

Τι να πω..Ο βηχας ομως ηταν "γαιδουρινος" ! Βηχει κ γυρνανε κ την κοιτανε.

Η αντιβιωση ειναι η Zithromax .Eσεις τι τυπο πνευμονιας ειχατε; Εμενα μου ειπε οτι ειναι απο μυκοπλασμα.Ακτινογραφια βγαλατε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η πνευμονια δεν ειναι απαραιτητο να κανει πυρετο μπορει να μην κανει και καθολου η να κανει μονο δεκατα και δεν ειναι δυσκολο απο μια ιωση να γυρισει σε πνευμονια αν μεινει διαστημα χωρις αντιμετωπιση.

 

Περαστικα και μην ανησυχεις θα περασει απλα να κανετε οτι πρεπει και ισως χρειαστει και παραπανω αντιβιωση 4 ημερες μπορει να μην ειναι αρκετη και να ξανακυλησετε.

 

Εχω παθει 3 πνευμονιες και ξερω χαχαχα. Ο συνεχομενος βηχας ειναι σημαδι για να το ψαχνει καποιος καλυτερα.

 

Οντως μονο με πλακα εχεις σαφη εικονα για το πως εξελισσεται.

Link to comment
Share on other sites

ΤΑ ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ.ΤΕΛΙΚΑ Ο ΒΗΧΑΣ ΜΑΣ ΕΦΗΓΕ ΜΕ EISPNEOMENA KAI ΚΛΑΡΙΠΕΝ...

 

κι εμεις τα ιδια και ειμαστε καλυτερα πλεον με τα εισπνεομενα και το κλαριπεν

Αγορακια μου σας λατρευω!!
Link to comment
Share on other sites

κ εγω την ξαναπηγα χθες στο γιατρο την ακουσε και δεν ειχε ακροαστικα, παλι spiropent και soldesanil μας εδωσε και ειπε πρωι βραδυ να πινει τσαι χαμομηλι. ομως εχει παρα μα παρα πολυ βηχα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω κ μενα μου φανηκε καπως..Κ πνευμονια; Με συμπτωμα μονο βηχα;

Τι να πω..Ο βηχας ομως ηταν "γαιδουρινος" ! Βηχει κ γυρνανε κ την κοιτανε.

Η αντιβιωση ειναι η Zithromax .Eσεις τι τυπο πνευμονιας ειχατε; Εμενα μου ειπε οτι ειναι απο μυκοπλασμα.Ακτινογραφια βγαλατε;

 

δεν ξερω τι τυπου ηταν η πνευμονια...ηταν σε πολυ αρχικο σταδιο...αμοξιλ πηραμε εμεις για 15 μερες...τις 2 πρωτες νοσηλεια στο νοσοκομειο...και η δικια μας γαιδουροβηχα ειχε...βγαλαμε ακτινογραφια και καναμε κ αιματολογικες...

KgPVp3.png

 

 

pzd4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Η μικρη ξεκινησε πριν ενα μηνα με μια απλη ιωση (;) κ εκανε 1 μερα [πυρετο.Μυξα ομως κ βηχα φουλ.Μας παρακολουθει ομοιοπαθητικος γιατρος την ακροαστηκε μετα απο 7 μερες κ της εδδωσε το συνηθισμενο φαρμακο που της δινει για το βηχα.Αλλα δεν...αυτη τη φορα.Περνανε 10 μερες κ συνεχιζει με μια ελαφρια βελτιωση της πρωτες μερς.Το σταματαμε κ μας δινει καποια ομοιοπαθητικα σκευασματα.Να μην τα πολυλογω σημερα κλεινει μηνα κ μετα απο ακομα 1 βδομαδα με το σιροπι που της ξαναδωσαμε κ ηρεμησε για 4-5 μερες το βραδυ παλι μυξες κ βηχα.Αφου να φανταστειτε ηρθς στην κουζινα κ μου λεει ¨: "Μανουλα,ειμαι παλι αρρωστη.." :(

Ακροαστικα δεν ειχε,διαβασα κ εδω διαφορες περιπτωσεις αλλα ειμαι προβληματισμενη πως να συνεχισω.Την πηγα κ σε μια γιατρο του ταμειου να την ακροαστει ενδιαμεσα (μεγαλο ζωων !) κ αυτη προτεινε προληπτικα αντιβιωση .Καμια ιδεα; Να παω σε καποιον πνευμονολογο; Μια φιλη που ειχε υποτροπες ασθατος με τον μικρο της πηγε τελικα σε ΩΡΛ κ του βρηκε υγρο στο αυτι.Εχω μπερδευτει για τα καλα ! :roll:

 

Να ρωτήσω κατι αφελές, αφού και με τον μικρό μας λόγω ευαισθησίας στο αναπνευστικό του είμαστε πολύ διαβασμένοι εγώ και η γυναίκα μου, αλλά και ετοιμοπόλεμοι ακόμη και με άκουσμα βήχα.

Αν είχατε από την αρχή πάει σε παιδοπνευμονολόγο και δεν χάνατε χρόνο με την ομοιοπαθητικη, μήπως το παιδάκι γλύτωνε όλον αυτό τον γολγοθά;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κατι αφελές, αφού και με τον μικρό μας λόγω ευαισθησίας στο αναπνευστικό του είμαστε πολύ διαβασμένοι εγώ και η γυναίκα μου, αλλά και ετοιμοπόλεμοι ακόμη και με άκουσμα βήχα.

Αν είχατε από την αρχή πάει σε παιδοπνευμονολόγο και δεν χάνατε χρόνο με την ομοιοπαθητικη, μήπως το παιδάκι γλύτωνε όλον αυτό τον γολγοθά;

 

 

παιδια κι εμεις μια απο τα ιδια με τον μεγαλο.

χωρις αλλα συμπτωματα (πυρετο κλπ) βηχας εδω κι ενα μηνα που δεν ειναι ουτε παραγωγικος, ουτε τελειως ξηρος...κατι ενδιαμεσο και πολύ εντονο. Ειδικα αμα ξαπλωσει..ολη νυχτα βηχει.

Μετα απο 1 μπουκαλι prospan (που δεν εκανε τιποτα) και ενα 3ημερο ομοιπαθητικο σχημα (που δεν εκανε τιποτα), τον ακροαστηκε ο γιατρος (ολα καλα) και σημερα ξεκιναμε και 2ο ομοιποαθητικο σχημα.

Ο βηχας ειναι αμειωτος ομως και ανησυχω διοτι παιδακι συναδελφου με τα ιδια συμπτωματα (αλλα και πυρετο 39) τελικά ειχε πνευμονια..

χρειαζεται διαγνωση απο πνευμονολογο ή μια ακτινογραφια το δειχνει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Περίπου μία από τα ίδια. Έχουμε αλλάξει μέχρι τώρα 3 φορές ομοιοπαθητικό φάρμακο αλλά μετά από 2-3 μέρες ο βήχας ξαναρχίζει. Σήμερα ξεκινήσαμε MUCOSOLVAN και την Πέμπτη θα ξαναπάμε στον παιδίατρο για να την ακροαστεί. Κολλάει συνέχεια ιώσεις από τον παιδικό φέτος αλλά αυτά που πέρασα πέρυσι με την μεγάλη και τα εισπνεόμενα δεν θέλω να τα ξαναπεράσω.

Οι καλές ρινικές πλύσεις είναι πολύ σημαντικό για τις βλέννες.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι βρε παιδια...ποια ειναι η συνηθησμενη δοση στο flixotide για παιδακι κοντα στα 4,ξερει κανεις;;; εμεις συμφωνα με τον πνευμονολογο παιρνουμε 2 εισπνοες πρωι,βραδυ flixotide 125....μηπως ειναι πολυ;;;;αυτο με ανησυχει...καλα ειναι τα φαρμακα,λυνουν προβληματα,αλλα εγω τα φοβαμαι....

KgPVp3.png

 

 

pzd4p3.png

Link to comment
Share on other sites

τι έχει αυτός ο βήχας φέτος.. μεταλλαγμένοι ιοί?!!!

και οι 2 μου γιοι, 4 ετών και 9 μηνών, και εγώ και ο άντρας μου, μαύρα χάλια!

βήχας, φλέμμα μέχρι εμετού, ο μικρός και τσίμπλα..

τα ομοιοπαθητικά δεν μας βοήθησαν, παρά την τεράστια δόση πια, το αερολίν τίποτα στον μεγάλο, τα έκοψα όλα και ξεκίνησα κι εγώ τον λιναρόσπορο στον μεγάλο, είδα μια διαφορά.. όμως αφού έπαθα κι εγώ πνευμονία (την 6η παρακαλώ) φέτος το καλοκαίρι, δεν ξέρω τι να υποθέσω πια.... πάντως ο λιναρόσπορος όταν βράζεται και κάνει αυτήν την κολλώδη ουσία, μου είπανε ότι ουσιαστικά προστατεύει τους πνεύμονες.. φέτος είναι απελπιστική η κατάσταση ρε παιδιά, το μικρό έχει εδώ και ένα μήνα βήχα (βρογχιολίτιδα).. περαστικά σε όλους μας!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...