Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πονος αυχενα και πρησμενος αδενας!!!!


Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια...θελω να σας παρουσιασω κι εγω το προβλημα μου και οποια κοπελα μπορει ας με καθησυχασει!λοιπον πριν τρια χρονια,στην τριτη λυκειου αρχισε να με ποναει ο αυχενας..στην βαση ακριβως στο κεφαλι σαν να με πονανε τα κοκκαλα,ο αυχενας ενω νιωθω και τους ωμους μου σφιχτους...απο τοτε και ανα τακτα χρονικα διαστηματα με επιανε αυτος ο πονος που τωρα τελευταια εχει γινει ανυποφορος...ειχα παει τοτε σε ορθοπεδικο που δεν μου ειπε κατι συγκεκριμενο..κατι ασκησεις μου εδειξε και μου εδωσε κατι χαπια..τα νορτζεσικ και καποια αλλα δεν θυμαμαι τωρα...παραλληλα.παρατηρησα ακριβως πισω απο το δεξι αυτι τον αδενα λιγο πρησμενο..φοβηθηκα αλλα μου ελεγαν δεν ειναι τιποτα και δεν πηγα στον γιατρο..τωρα τελευται που πηγα σε γιατρο για αλλο θεμα το εδειξα και ο ενας μου ειπε οτι ειναι ανατομικο ενω ο αλλος οτι ο αδενας μου ειναι απλα λιγο πρησμενος αλλα αν ηταν στην θεση μου δεν θα ανησυχουσε...και μου ειπε πως αν εχω γενικα προβληματα με τον αυχενα ισως οφειλεται εκει..εγω ομως κοριτσια φοβαμαι πολυ!:cry: δεν μπορω να καταλαβω αν σχετιζεται ο πονος με τον αδενα..επισης καθε φορα που ποναω ο πονος με χτυπαει ακριβως πανω απο τα ματια και μου δημιουργει εναν μονιμο πονοκεφαλο..εχω ααρχχισει να φοβαμαι μην συμβαινει τιποτα κακο...:-( πρν 4 μερες ενιωσα πονο εκει στον αδενα και απο τοτε ποναει ολος ο αγχενας,η βαση στο κεφαλι μεχρι τα ματια αλλα κυριως το νιωθω απο την δεξια πλευρα..υπαρχει περιπτωση να σχετιζονται??ειχε καποια κοπελα κατι παρομοιο??αα επισης να αναφερω οτι οταν παταω το σημειο του αδενα που ειναι διαφορετικο σε συγκριση με το πισω μερος του αυτιου της αριστερης πλευρας ποναει σαν να το εχω χτυπησει..φοβαμαι πολυ:-( οποια κοπελα εχει κατι παρομοιο ας μου πει παρακαλω..να ηρεμησω λιγο.γιατι κοντευω να τρελαθω απο τις σκεψεις...

Χιλοα συγγνωμη για το κατεβατο..:oops:

sQxAp2.png?acNuzqro

 

O ανθρωπος ο,τι μπορει κι ο Θεος ο,τι θελει...!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σου από μένα!

Καταρχήν μην αγχώνεσαι. από τη στιγμή που ήδη δύο γιατροί σε έχουνε δει αν όντως ήτανε κάτι ανησυχητικό θα σε είχανε παραπέμψει οι ίδιοι.

Πιστεύω όμως το θέμα του αυχένα είναι κάτι που αντιμετωπίζεται καλύτερα με φυσιοθεραπείες ή ιατρικό μασάζ παρά με χάπια. Καλύτερα να πας σε ένα καλό ορθοπεδικό που θα εκτιμήσει καλύτερα την κατάσταση του αυχένα σου και θα σε συμβουλεύσει πως να το αντιμετωπίσεις. Γενικά να ξέρεις ότι από το αυχενικό μπορεί να υπάρχουν επιπτ'ωσεις σε όλο το σώμα π.χ πονοκεφάλοι ,μουδιάσματα στα άκρα κλπ.

Σε χαιρετώ!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου από μένα!

Καταρχήν μην αγχώνεσαι. από τη στιγμή που ήδη δύο γιατροί σε έχουνε δει αν όντως ήτανε κάτι ανησυχητικό θα σε είχανε παραπέμψει οι ίδιοι.

Πιστεύω όμως το θέμα του αυχένα είναι κάτι που αντιμετωπίζεται καλύτερα με φυσιοθεραπείες ή ιατρικό μασάζ παρά με χάπια. Καλύτερα να πας σε ένα καλό ορθοπεδικό που θα εκτιμήσει καλύτερα την κατάσταση του αυχένα σου και θα σε συμβουλεύσει πως να το αντιμετωπίσεις. Γενικά να ξέρεις ότι από το αυχενικό μπορεί να υπάρχουν επιπτ'ωσεις σε όλο το σώμα π.χ πονοκεφάλοι ,μουδιάσματα στα άκρα κλπ.

Σε χαιρετώ!

 

Ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου!!ξερεις αυτο που με.αγχωνει ειναι οτι και ο πονος στον αυχενα και πανω απο τα ματια ειναι κυριως απο την δεξια πλευρα που ειναι πρησμενος και ο.αδενας..και φοβαμαι:-( λες να εχει σχεση με το αυτι η τον λαιμο ο αδενας που εχει πρηστει??πφφ δεν ξερω και σε τι γιατρο να παω..εντωμεταξυ χτες το βραδυ φορουσα κασκολ για να μενει ζεστο το σημειο,πηρα ντεπον και κοιμηθηκα καλυτερα...αλλα.αυτος ο πονκς στο κεφαλι ολη μερα με χαλαει πολυ και βαζω και.διαφορα με το μυαλο μου..:?

sQxAp2.png?acNuzqro

 

O ανθρωπος ο,τι μπορει κι ο Θεος ο,τι θελει...!

Link to comment
Share on other sites

τωρα...παραλληλα.παρατηρησα ακριβως πισω απο το δεξι αυτι τον αδενα λιγο πρησμενο..:

 

 

Θυμάμαι μια φορά που κάτι είχε πάθει το αυτί μου και είχα πάει σε ΩΡΛ, μου είχε πει ότι ο ήχος (σαν δόνηση περισσότερο) μεταδίδεται στο κεφάλι μας και από ένα σημείο πίσω από το αυτί, και έβαλε το μηχάνημά του περίπου κάτω από το λοβό, ανάμεσα στο κόκαλο του σαγονιού και τη βάση του κρανίου. (κατάλαβες πού εννοώ;) Επίσης, αν σε πονάει πάνω από τα μάτια, στα φρύδια ας πούμε ή κάτω από τα μάτια (προσπαθώ να σου περιγράψω πού είναι τα ιγμόρια) δεν μήπως είναι ιγμορίτιδα. Όλα σχετίζονται μεταξύ τους...

 

Επίσης συμφωνώ ότι το αυχενικό μπορεί να σου φέρει διάφορα άσχετα συμπτώματα (μιας πρώην συναδέρφου παρέλυσε το χέρι και επανήλθε με φυσικοθεραπεία στον αυχένα )

 

Και τα norgesic ορθοπεδικός που πήγα πρόσφατα μου είπε ότι κυρίως έχουν μέσα αναλγητικό, δεν είναι σοβαρά χάπια για μυοσκελετικές παθήσεις. Οπότε αν σου περνάει με αυτά μην τρομοκρατείσε.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πφφ δεν ξερω και σε τι γιατρο να παω..

Καλημέρα. Να μη βάζεις τιποτα στο μυαλο σου και προσπάθησε να ηρεμήσεις.

Αν δε θες ορθοπεδικό πήγαινε σε ένα γενικό ιατρό που θα κρίνει σε τι ειδικότητα γιατρό πρέπει να πας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θυμάμαι μια φορά που κάτι είχε πάθει το αυτί μου και είχα πάει σε ΩΡΛ, μου είχε πει ότι ο ήχος (σαν δόνηση περισσότερο) μεταδίδεται στο κεφάλι μας και από ένα σημείο πίσω από το αυτί, και έβαλε το μηχάνημά του περίπου κάτω από το λοβό, ανάμεσα στο κόκαλο του σαγονιού και τη βάση του κρανίου. (κατάλαβες πού εννοώ;) Επίσης, αν σε πονάει πάνω από τα μάτια, στα φρύδια ας πούμε ή κάτω από τα μάτια (προσπαθώ να σου περιγράψω πού είναι τα ιγμόρια) δεν μήπως είναι ιγμορίτιδα. Όλα σχετίζονται μεταξύ τους...

 

Επίσης συμφωνώ ότι το αυχενικό μπορεί να σου φέρει διάφορα άσχετα συμπτώματα (μιας πρώην συναδέρφου παρέλυσε το χέρι και επανήλθε με φυσικοθεραπεία στον αυχένα )

 

Και τα norgesic ορθοπεδικός που πήγα πρόσφατα μου είπε ότι κυρίως έχουν μέσα αναλγητικό, δεν είναι σοβαρά χάπια για μυοσκελετικές παθήσεις. Οπότε αν σου περνάει με αυτά μην τρομοκρατείσε.

 

Καλημερα και.ευχαριστω πολυ για την απαντηση!!εχεις δικιο μαλλν πρεπει να παω σε ΩΡΛ γιατι γενικα εχω μια ευαισθησια στον λαμο και στις αμυγδαλες και τωρα κατι μερες νιωθω καπως το αυτι μου.το δεξι...εντωμεταξυ παλια μου ειχε βουλωσει καποιο αυτι δεν θυμαμι καλα ποιο ηταν,ισως το.δεξι,αλλα δεν πηγα σε γιατρο...εκανα την εξυπναδα με την μπατονετα και μου περασε..λες και ο αδενας που εχει πργστει να οφειλεται σε κατι τετοιο η στον λαιμο?γιατι κι αυτον τον νιωθω σαν να με τρωει ωρες ωρες..σαν να ξερενεται καταλαβες...

Δεν ξερω αν σχετιζονται με τον πονο στον αυχενα και τον πονο πανω απο τα ματια και τον γενικο πονοκεφαλο που με πιανει..αυτο με αγχωνει..αχ δεν τον γλιτωνω τελικα τον γιατρο..:?

sQxAp2.png?acNuzqro

 

O ανθρωπος ο,τι μπορει κι ο Θεος ο,τι θελει...!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Να μη βάζεις τιποτα στο μυαλο σου και προσπάθησε να ηρεμήσεις.

Αν δε θες ορθοπεδικό πήγαινε σε ένα γενικό ιατρό που θα κρίνει σε τι ειδικότητα γιατρό πρέπει να πας.

 

Καλημετα madena μου!!ειμακ αναμεσα σε παθολογο η ΩΡΛ..μπορει αρχικα να παω σε παθολογο και να με παραπεμψει αυφος που να παω..

Η βλακεια που κανω ειναι οτι ψαχνω στο ιντερνετ και διαβαζω τοσα και πολλα ασχημα.και λεω ωχ μηπως εχω κατι τετοιο...?!κατι στον λαιμο που με.τρωει καπως?κατι στο κεφαλι και γι αυτο με ποναει?και ολο για ογκους και τετοια λεει και στον λαιμο και στο κεφαλι και.παντου...και τα χω παιξει λιγο..:| να παω αρχικα σε κανενα νοσοκομειο να δω τι θα μου πουν?γιατι εξω θελει λεφτα για κανονικη επισκεψη και τωρα λιγο δυσκολο..:?

sQxAp2.png?acNuzqro

 

O ανθρωπος ο,τι μπορει κι ο Θεος ο,τι θελει...!

Link to comment
Share on other sites

Καλημετα madena μου!!ειμακ αναμεσα σε παθολογο η ΩΡΛ..μπορει αρχικα να παω σε παθολογο και να με παραπεμψει αυφος που να παω..

Η βλακεια που κανω ειναι οτι ψαχνω στο ιντερνετ και διαβαζω τοσα και πολλα ασχημα.και λεω ωχ μηπως εχω κατι τετοιο...?!κατι στον λαιμο που με.τρωει καπως?κατι στο κεφαλι και γι αυτο με ποναει?και ολο για ογκους και τετοια λεει και στον λαιμο και στο κεφαλι και.παντου...και τα χω παιξει λιγο..:| να παω αρχικα σε κανενα νοσοκομειο να δω τι θα μου πουν?γιατι εξω θελει λεφτα για κανονικη επισκεψη και τωρα λιγο δυσκολο..:?

 

Το ιντερνετ μην το ξαναψαξεις γιατι μονο κακο κανει τελικα οταν ψαχνομαστε. Τσαμπα αγχος θα το δεις. Βασικα πιστευω οτι σου χει μπει η

ιδεα τωρα γι αυτο και νιωθεις ολα αυτα τα συμπτωματα. Κλεισε ενα ραντεβου στο νοσοκομειο και πηγαινε. Το ιδιο ειναι απλα δεν ξερω ακριβως το συστημα στην Ελλαδα για να σε βοηθησω.

Link to comment
Share on other sites

Το ιντερνετ μην το ξαναψαξεις γιατι μονο κακο κανει τελικα οταν ψαχνομαστε. Τσαμπα αγχος θα το δεις. Βασικα πιστευω οτι σου χει μπει η

ιδεα τωρα γι αυτο και νιωθεις ολα αυτα τα συμπτωματα. Κλεισε ενα ραντεβου στο νοσοκομειο και πηγαινε. Το ιδιο ειναι απλα δεν ξερω ακριβως το συστημα στην Ελλαδα για να σε βοηθησω.

 

Εχεις δικιο!βασικα με εχει αγχωσει ο αδενας..οποτε θα παω να ψαχτω για να ηρεμησω...αν και το εχω δυο χρονια τουλαχιστον..αν ηταν κατι κακο θα ειχε φανει πιστευω...ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σου!!!θα παω σε ενα νοσοκομειο αρχικα και βλεπουμε..

sQxAp2.png?acNuzqro

 

O ανθρωπος ο,τι μπορει κι ο Θεος ο,τι θελει...!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...