Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδιά/Ενήλικες σε θεραπεία Ομοιοπαθητικής


Recommended Posts

Babycute: Μια κι έξω 2 χάπια διαφορετικής δυναμικότητας. Για τα εμβόλια δεν μου έχει πει απολύτως τίποτα, μάλιστα ήταν να κάνουμε αυτές τις ημέρες το πρεβενάρ, 3η φορά νομίζω η μικρή και λόγω της ίωσης δεν το κάνουμε.

 

Little Monkey: Ω δεν ξέρω να σου απαντήσω, μπορεί 1000 μπορεί. Το αποτέλεσμα είναι αυτό ως τώρα και μ'αρέσει. Το μέλλον νομίζω θα δείξει και γιαυτό σας ενημερώνω. Αν έχεις παρακολουθήσει, απελπίστηκα πολλές φορές φέτος. Πολλά νοσοκομεία - το παιδί λες και δεν είχε καθόλου ανοσοποιητικό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 603
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ένας γονιός ξέρει τα παιδιά του καλύτερα, και καταλαβαίνει ποτε βλέπει αλλαγές!

 

Μα εγώ αναφέρθηκα στο γιατρό, που σας είπε ότι τα εμβολια ρίχνουν το ανοσοποιητικό!

 

Στην περίπτωσή σας, ας πούμε, θα συνέπεσαν, ενδεχομένως, οι ιώσεις του χειμώνα. Αν τα κάνατε Μάιο με Σεπτέμβριο, μάλλον θα είχες άλλη εικόνα.

Link to comment
Share on other sites

Μα εγώ αναφέρθηκα στο γιατρό' date=' που σας είπε ότι τα εμβολια ρίχνουν το ανοσοποιητικό!

 

Στην περίπτωσή σας, ας πούμε, θα συνέπεσαν, ενδεχομένως, οι ιώσεις του χειμώνα. Αν τα κάνατε Μάιο με Σεπτέμβριο, μάλλον θα είχες άλλη εικόνα.[/quote']

 

Δεν ειναι μόνο επειδή μου τι ειπε η ομοιο, και εγω το βλέπω! Στην αρχή ο μεγάλος πέρναγε ενα σωρό και ο μικρός τιποτα, και τώρα τα περνάει ολα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είχα ποτέ τέτοια εικόνα που λέτε με τα εμβόλια. Τα μικρά μου προ-σταθμού δεν αρρώσταιναν εφόσον δεν υπήρχε επαφή με ιώσεις κι ας έκαναν όλα τα εμβόλια.

 

Μήπως είναι τυχαία αυτά; μήπως έρχεστε σε επαφή με πολύ κόσμο άρρωστο; με παιδότοπους; σταθμό φέτος;; Μικρός κι όλας βάλε babycute ότι τον είχες προφυλαγμένο, δλδ πλήρως ελεγχόμενο το παιδί. Τώρα σίγουρα αγγίζει πατώματα, αντικείμενα, φέρνει τα χέρια και διάφορα άλλα στο στόμα.. παίζει με άλλα παιδάκια, ανταλάσσουν υγρά, δεν είναι το ίδιο.

 

Αλλά και η ομοιοπαθητικός δεν σου έχει δώσει ιδιοσυγκρασιακό;; πως αλλιώς θα ενισχύσει το παιδί;; Ετσι ξεκινάς υποτίθεται. Δεν τη ρωτάς για αυτό;; αν δεν βρεις αυτό δεν κάνεις και πολλά νομίζω. Ρώτα.

Link to comment
Share on other sites

Σκρατέ λύσε μου μια απορία. Κάνω ένα εμβόλιο για τρια τέσσερα (το λιγότερο) στελέχη ιών ή για τρεις τέσσερις ασθένειες.

 

Ο οργανισμός μου παλεύει να αντιμετωπίσει τους εισβολείς και κινητοποιεί το ανοσοποιητικό μου. (εισβολείς που σπανίως συμπίπτουν κιόλας δηλ άλλη εποχή είναι η ιλαρά και άλλη η ανεμοβλογιά και κανείς δεν μπορεί να νοσεί ταυτόχρονα από τις δυο αν έχω καταλάβει καλά).

 

Παλεύω λοιπόν με την ιλαρά, την ανεμοβλογιά, το δεν ξερω τι που έχει μέσα στο εμβόλιο (οκ έστω την πρωτεΐνη του μικροβίου ή το ψοφίμι του δεν έχει σημασία) και ταυτόχρονα μου την πέφτει η γρίπη της εποχής ή η οστρακιά που σέρνεται το χειμώνα η μια άλλη οποιαδήποτε ίωση.

 

Μπορώ να την αντιμετωπίσω με την ίδια ορμή (μας πώς τα λέω) που θα είχα αν δεν είχα κάνει το εμβόλιο; Δηλ ο οργανισμός μου μπορεί να αντεπεξέλθει ή για το 20ήμερο (ή χ διάστημα τεσπα) που φτιάχνω αντισώματα είμαι ολίγον ψοφίμι; Οπότε τα κολλάω όλα το να πάνω στ' άλλο;

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο οργανισμός μας είναι φτιαγμένος να αντιμετωπίζει, ανά πάσα στιγμή, εκατομμύρια εισβολείς, ταυτόχρονα. Αυτό και κάνει. Εκτός από το παιδί που έβηξε πάνω μας και κολλήσαμε-ή όχι- πιάσαμε λεφτά, ανταλλάξαμε φιλιά και χειραψίες, ακουμπήσαμε πόμολα κτλ και, στη συνέχεια, μπορεί να αγγίξαμε τα μάτια, τη μύτη ή το στόμα μας με άπλυτα χέρια. Αυτό σημαίνει επαφή με ένα σωρό διαφορετικούς μικροοργανισμούς.

 

Έχουμε συνηθίσει να λέμε ότι ένα άρρωστο παιδί είναι πιο ευάλωτο να κολλήσει και κάτι άλλο. Ναι, ισχύει αυτό, όταν μιλάμε για παιδί που έχει επί μέρες πυρετό, αισθάνεται εξάντληση από το βήχα, το ξενύχτι, την όχι και τόσο καλή πρόσληψη τροφής κτλ. Αυτό, όμως, δεν έχει καμία σχέση με τις ήπιες εκδηλώσεις μετά από εμβολιασμό, που κυμαίνονται από τοπικό πόνο μέχρι χαμηλό πυρετό για 1-2 24ωρα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είχα ποτέ τέτοια εικόνα που λέτε με τα εμβόλια. Τα μικρά μου προ-σταθμού δεν αρρώσταιναν εφόσον δεν υπήρχε επαφή με ιώσεις κι ας έκαναν όλα τα εμβόλια.

 

Μήπως είναι τυχαία αυτά; μήπως έρχεστε σε επαφή με πολύ κόσμο άρρωστο; με παιδότοπους; σταθμό φέτος;; Μικρός κι όλας βάλε babycute ότι τον είχες προφυλαγμένο, δλδ πλήρως ελεγχόμενο το παιδί. Τώρα σίγουρα αγγίζει πατώματα, αντικείμενα, φέρνει τα χέρια και διάφορα άλλα στο στόμα.. παίζει με άλλα παιδάκια, ανταλάσσουν υγρά, δεν είναι το ίδιο.

 

Αλλά και η ομοιοπαθητικός δεν σου έχει δώσει ιδιοσυγκρασιακό;; πως αλλιώς θα ενισχύσει το παιδί;; Ετσι ξεκινάς υποτίθεται. Δεν τη ρωτάς για αυτό;; αν δεν βρεις αυτό δεν κάνεις και πολλά νομίζω. Ρώτα.

Μου εχει δώσει αλλα μου ειπε να τα πάρει μετά απο δυο βδομάδες οταν 'καθαρίσει' απο τα εμβολια :rolleyes:

Το γεγονός πάντως ότι οι ομοιοπαθητικοι δεν συμφωνουν σε πολλά μου τι δίνει πάντως... Ειναι χειρότεροι και απο τους παιδίατρους :wink:

Link to comment
Share on other sites

εντάξει μωρέ χειρότεροι κι απ' τους παιδίατρους! τα παραλές :)

Στο μόνο που διαφωνούν ειναι η thuja προ εμβολιασμών :) δεν εχω εντοπίσει τουλάχιστον μέχρι τώρα άλλη διαφωνία

Link to comment
Share on other sites

εντάξει μωρέ χειρότεροι κι απ' τους παιδίατρους! τα παραλές :)

Στο μόνο που διαφωνούν ειναι η thuja προ εμβολιασμών :) δεν εχω εντοπίσει τουλάχιστον μέχρι τώρα άλλη διαφωνία

 

Ναι όντως τα παραλεω :wink:

Αν έχεις χρονο πήγαινε εδώ, φόρουμ ομοιοπαθητικών , να δεις τι γίνεται http://www.abchomeopathy.com/forums.php

Προφανώς χωρίζονται στην κλασική και κλινική (νομίζω!) ομοιοπαθητικη, υπάρχει έντονη αντιπαράθεση μεταξύ των δυο .. Σε μερικα πόστ ειναι έντονο !!

Πάντως ειναι δύσκολο να βρεις καλό ομοιοπαθητικο γιατρό

Αν εσείς τον έχετε βρει κρατήστε τον να μην σας φύγει!!

Link to comment
Share on other sites

αυτό συμβαίνει σε όλους τους κλάδους.

Απλά εγω εμπιστεύομαι και ειδικά για σοβαρά θέματα αυτούς της κλασσικής ομοιοπαθητικής εταιρίας που έχουν τελειώσει και ιατρική. Σίγουρα υπάρχουν και άλλοι εκτός που το αγαπούν και ειναι πολύ καλοί αλλά για κάτι σοβαρό θα εμπιστευτώ τον γιατρό που δεν θα ρισκάρει και στην τελική αν δει οτι κάτι δεν το πιάνει. Νταξ δεν είμαι από τους ακραίους που πιστεύουν οτι θα πάω από το ντεπόν, στον πόνο δεν θα αφήσω το παιδί μου να υποφέρει θα κάνω συνδυαστική θεραπεία και σέβομαι το οτι ο ομοιοπαθητικός μου ειναι έτσι και από μονος μου θα μου πει πάρε και αυτό πάρε και το συμβατικό οταν πρέπει. Γενικά δεν το εχω με τις αρρώστιες και την ταλαιπωρία καθόλου :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν εχθές μας είδε (εκτάκτως) η παιδίατρος και ομοιοπαθητικός μας.

Ναι, δεν πίστευε στα μάτια της όταν εξέτασε την μεγάλη και την είδε καθαρή, με ένα μικρό μικρό συναχάκι ενώ η μικρή είχε ακροαστικά, ωτίτιδα και αμυγδαλύτιδα. Και λίγη λαρυγγίτιδα.

Ασφαλώς πήρε αντιβίωση το μικρό και θα γίνει επανέλεγχος. Ξεχνάμε για λιγο διάστημα το ψάξιμο του σωστού ιδιοσυγκρασιακού λόγω της αντιβίωσης. Θα ξαναγίνει συνέντευξη μου είπε.

 

Τώρα για την μεγάλη, μου είπε ότι τα χαμηλά βραδινά δέκατα που έχει κάνει αυτές τις ημέρες είναι η αντίσταση στις ιογενείς λοιμώξεις που της επιτίθενται από την μικρή. Ασφαλώς και αυτό δεν την αποδυναμώνει όπως νόμιζα (μάλλον παραπάνω η scratee έχει δίκιο).

 

Δεν θα την στείλω σταθμό όμως γιατί θα φέρει ασφαλώς κι άλλα καλούδια στο σπίτι που η ίδια μεν αντιμετωπίζει χαλαρά αλλά το μικρό μας είναι πολύ ταλαιπωρημένο και θα έχουμε άλλα. Αφού είμασταν στο τσακ για νοσηλεία.

 

Κι εγώ νιώθω πως ξανακύλησα... :cry: χάλια είμαι.

Link to comment
Share on other sites

αυτό συμβαίνει σε όλους τους κλάδους.

Απλά εγω εμπιστεύομαι και ειδικά για σοβαρά θέματα αυτούς της κλασσικής ομοιοπαθητικής εταιρίας που έχουν τελειώσει και ιατρική. Σίγουρα υπάρχουν και άλλοι εκτός που το αγαπούν και ειναι πολύ καλοί αλλά για κάτι σοβαρό θα εμπιστευτώ τον γιατρό που δεν θα ρισκάρει και στην τελική αν δει οτι κάτι δεν το πιάνει. Νταξ δεν είμαι από τους ακραίους που πιστεύουν οτι θα πάω από το ντεπόν, στον πόνο δεν θα αφήσω το παιδί μου να υποφέρει θα κάνω συνδυαστική θεραπεία και σέβομαι το οτι ο ομοιοπαθητικός μου ειναι έτσι και από μονος μου θα μου πει πάρε και αυτό πάρε και το συμβατικό οταν πρέπει. Γενικά δεν το εχω με τις αρρώστιες και την ταλαιπωρία καθόλου :)

 

Έδω δυστυχώς ειναι πολύ δύσκολο να βρεις γιατρό που να κάνει και ομοιο- έναν ξέρω και χρεώνει 250 ευρω για μισή ώρα!! Σορυ αλλα οχι!!

 

By the way το Thuja έκανε τον μικρο να ενεργηθει κανονικά πρώτη φορά σε 2 μηνες.. Πάντα είχε πρόβλημα αλλα τους τελευταίους μηνες έκανε ενα μικρο σκα*****κι (σορυ :-) ) την ημέρα και τιποτα άλλο.. Ότι μπορείς να φανταστείς δοκίμασα! Δεν το πίστευα ότι έκανε κανονικά κακακια σήμερα, γέμισε η πάνα!! Έκανα google το Thuja και μιλάει για δυςκοιλότητα !! Loving it!!

 

 

Xena μπράβο ρε κοπέλα! Ζηλεύω!!!

Εχει αλλάξει φάρμακο στην μικρή καθόλου; Η επιμενει με το ίδιο;

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί, το μιρίκι ξύπνησε κάνοντας τη φώκια. "Μαμάααα έχω πάλι αυτό το βήχα που στεγνώνει ο λαιμός μου, δώσε μου ένα ακ."

 

Του το έδωσα. Μετά έβηξε με λίγο φλέμα και δεν έχει ξαναβήξει από τότε. Περιμένω το βράδυ. Ξέρω ότι σε αυτήν την ηλικία μπλα μπλα μπλα. Αλλά περιμένω να δω.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

και εμένα από προχθές ξεκίνησε ενα βηχακο ο μικρός και ειπα ώπα την κάτσαμε, έδινα προσπάν αλλά μόλις πηρε το Hepar sulphur του σταμάτησε αμέσως. Ευτυχώς και δεν ειχα καμία όρεξη πασχαλιάτικα!

Link to comment
Share on other sites

Τη βοήθεια σας,αν μπορείτε!Γνωρίζετε κάτι για τον ύπνο στα παιδιά.Ο γιος μου υποφέρει από αυπνία κυριολεκτικα.Ειναι 7 χρονων και ειναι ζήτημα να κοιμάται 6 ώρες την ημέρα,τα τεέυταία χρόνια.Όπως είναι φυσικό,βγάζει απίστευτη υπερένταση,νεύρα και γκρίνια.Αν γνωρίζετε κάτι να μου πείτε,ειλικρινά θα το εκτιμήσω!:oops:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σήμερα το πρωί, το μιρίκι ξύπνησε κάνοντας τη φώκια. "Μαμάααα έχω πάλι αυτό το βήχα που στεγνώνει ο λαιμός μου, δώσε μου ένα ακ."

 

Του το έδωσα. Μετά έβηξε με λίγο φλέμα και δεν έχει ξαναβήξει από τότε. Περιμένω το βράδυ. Ξέρω ότι σε αυτήν την ηλικία μπλα μπλα μπλα. Αλλά περιμένω να δω.

 

Τι λες βρε κοπέλα; Απο περιέργεια δινεις 200 η 30C?

 

Good luck για βράδυ αν και έχεις βρει το κόλπο εσύ!

Ειναι η εποχή τώρα για κρουπ οποτε πάω αύριο και παίρνω ακ. και σποντζια!!

Link to comment
Share on other sites

Τη βοήθεια σας,αν μπορείτε!Γνωρίζετε κάτι για τον ύπνο στα παιδιά.Ο γιος μου υποφέρει από αυπνία κυριολεκτικα.Ειναι 7 χρονων και ειναι ζήτημα να κοιμάται 6 ώρες την ημέρα,τα τεέυταία χρόνια.Όπως είναι φυσικό,βγάζει απίστευτη υπερένταση,νεύρα και γκρίνια.Αν γνωρίζετε κάτι να μου πείτε,ειλικρινά θα το εκτιμήσω!:oops:

 

Σε περιπτώσεις που έρχονται ξαφνικά εγω προσωπικά πάω εδώ http://www.ainsworths.com/index.php?node=__ARF& χρησιμοποιώ το ερωτηματολογιο και δοκιμάζω απο αυτά τα φάρμακα που προτείνει (αυτο ειναι πολύ γνωστό φαρμακείο ομοιο και ειναι πολύ κοντά μου)

Για προβλήματα ύπνου μπορείς να δοκιμασίες 3-4 να δεις τι σου κάνει

ΟΜΩΣ το πρόβλημα του μικρού σου Α) φαινεται χρόνιο και οχι ξαφνικό οποτε και καλύτερα να ρωτήσεις ομοιοπαθητικο γιατρό γιατι στα χρονια πρόβληματα θα σου κάνει πολλές ερωτήσεις και μπορεί να εντοπίσει κατι που κρύβεται όπως μια παλιά αρρώστια που άφησε υπόλειμα Β) μπορεί απλα να το εχει κάνει συνήθεια που θα ειναι δύσκολο να κοπεί με ομοιο και να θελει απλα αλλαγή συμπεριφοράς απο μέρος σου

Link to comment
Share on other sites

Τι λες βρε κοπέλα; Απο περιέργεια δινεις 200 η 30C?

 

Good luck για βράδυ αν και έχεις βρει το κόλπο εσύ!

Ειναι η εποχή τώρα για κρουπ οποτε πάω αύριο και παίρνω ακ. και σποντζια!!

 

Μου έχει πει 200, δεν κάνω του κεφαλιού μου σε τίποτα.

 

dimmina για τον ύπνο, κόβεις όλη τη ζάχαρη τώρα. Τρώει μόνο πράγματα που φτιάχνεις εσύ (ούτε ψωμί του τοστ και τέτοια). Και μετά δοκιμάζεις αποχή από γαλακτοκομικά για ένα μήνα. Αν δε φτιάξει και τότε το ξαναβλέπουμε.

 

Επίσης πρόσεξε τι βλέπει στην τηλεόραση, αν βγαίνει στο φως της ημέρας (Χωρίς γυαλιά ηλίου και τέτοια), αν πίνει αρκετό νερό μέσα στην ημέρα και αν είναι μπροστα σε οθόνη 2 ώρες πριν κοιμηθεί.

 

 

Bebycute αν σε μισή ώρα δε δω διαφορά πάω στο επόμενο ή παίρνω τηλ.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ.Η διατροφή μας είναι πολύ μα πάρα πολύ υγιεινή.Για τα γαλακτοκομικά η αλήθεια είναι ότι δεν το ήξερα.Πάντως αυτό που συμβαίνει είναι απίστευτο.ενώ η όμοιο με έχει βοηθήσει στα πάντα,με τον ύπνο δεν γίνεται τίποτα.Χθες το βράδυ ταξιδεύαμε για Κρήτη.Κοιμήθηκε στις 2,ξύπνησε στις 6 και δεν έχει κοκκινίσει καν το μάτι του.Μας έχει εξαντλήσει όλους.;)

Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτώσεις που έρχονται ξαφνικά εγω προσωπικά πάω εδώ http://www.ainsworths.com/index.php?node=__ARF& χρησιμοποιώ το ερωτηματολογιο και δοκιμάζω απο αυτά τα φάρμακα που προτείνει (αυτο ειναι πολύ γνωστό φαρμακείο ομοιο και ειναι πολύ κοντά μου)

Για προβλήματα ύπνου μπορείς να δοκιμασίες 3-4 να δεις τι σου κάνει

ΟΜΩΣ το πρόβλημα του μικρού σου Α) φαινεται χρόνιο και οχι ξαφνικό οποτε και καλύτερα να ρωτήσεις ομοιοπαθητικο γιατρό γιατι στα χρονια πρόβληματα θα σου κάνει πολλές ερωτήσεις και μπορεί να εντοπίσει κατι που κρύβεται όπως μια παλιά αρρώστια που άφησε υπόλειμα Β) μπορεί απλα να το εχει κάνει συνήθεια που θα ειναι δύσκολο να κοπεί με ομοιο και να θελει απλα αλλαγή συμπεριφοράς απο μέρος σου

Μπήκα στο σάιτ κ σε ευχαριστώ.Έχω μια απορία.Θα κοιτάξω γενικά στα προβλήματα ύπνου,γιατί δεν αναφέρεται συγκεκριμένα για παιδιά?

Link to comment
Share on other sites

Οταν ειχα πάθει μαστίτιδα μια φορά με υψηλό πυρετο, ρίγος, πόνο κτλ μου έδωσε φαρμακο και μου είπε να τον ξαναπάρω σε μια ώρα να του πω οπότε θεωρώ οτι εκεί στην ώρα ξέρεις αν έπιασε ή οχι. Οντως δεν με ειχε πιάσει και με το που πήρα το άλλο μέσα σε μια ώρα ήμουν ΕΝΤΕΛΩΣ καλα......το κακό ειναι οτι πάντα τα παθαινουμε ολα ΣΚ και τρέχα γύρευε στο φαρμακείο και αν έχει και το εφημερεύον.

 

200 άρια παιρνουμε και σε οξειες καταστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ.Η διατροφή μας είναι πολύ μα πάρα πολύ υγιεινή.Για τα γαλακτοκομικά η αλήθεια είναι ότι δεν το ήξερα.Πάντως αυτό που συμβαίνει είναι απίστευτο.ενώ η όμοιο με έχει βοηθήσει στα πάντα,με τον ύπνο δεν γίνεται τίποτα.Χθες το βράδυ ταξιδεύαμε για Κρήτη.Κοιμήθηκε στις 2,ξύπνησε στις 6 και δεν έχει κοκκινίσει καν το μάτι του.Μας έχει εξαντλήσει όλους.;)

 

Δεν το λέω για υγιεινή ή ανθυγιεινή διατροφή. Διαταραχές στον ύπνο μπορεί να φέρουν και οι δυσανεξίες στις τροφές και η κακή ισορροπία της χλωρίδας του εντέρου. Και η ζάχαρη πάντα επιδεινώνει.

 

Όταν λέω κόβεις, δεν εννοώ περιορίζεις. Εννοώ δεν τρώει ούτε ένα κόκκο ζάχαρης για τουλάχιστον ένα μήνα.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...