Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παλινδρομη κυηση.


Recommended Posts

Καλησπερα τη Δευτερα εμαθα πως ειμαι εγκυος και την ιδια κιολας μερα οτι ειναι παλινδρομη. Πηγα στο νοσοκομειο(δημοσιο) την επομενη κιολας μερα αλλα δεν με κρατησαν για την αποξεση γιατι λεει ουτε ποναω, ουτε εχω αιμοραγεια και εχουν ηδη παρα πολλες γυναικες. Κρατησαν το τηλεφωνο μου και τις πληροφοριες μου και θα...με παρουν τη Δευτερα και αμα (λεω εγω οπως το βλεπω) για να παω για την επεμβαση. Φοβαμαι παρα πολυ.... δεν ξερω γιατι. Ολοι μου λενε οτι ειναι ρουτινα αλλα εγω κοντεβω να τρελαθω.. Χωρια που η ψυχολογια μου ειναι σκα... Το εχει ζησει καμια? Μπορει να με συμβουλεψει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα τη Δευτερα εμαθα πως ειμαι εγκυος και την ιδια κιολας μερα οτι ειναι παλινδρομη. Πηγα στο νοσοκομειο(δημοσιο) την επομενη κιολας μερα αλλα δεν με κρατησαν για την αποξεση γιατι λεει ουτε ποναω, ουτε εχω αιμοραγεια και εχουν ηδη παρα πολλες γυναικες. Κρατησαν το τηλεφωνο μου και τις πληροφοριες μου και θα...με παρουν τη Δευτερα και αμα (λεω εγω οπως το βλεπω) για να παω για την επεμβαση. Φοβαμαι παρα πολυ.... δεν ξερω γιατι. Ολοι μου λενε οτι ειναι ρουτινα αλλα εγω κοντεβω να τρελαθω.. Χωρια που η ψυχολογια μου ειναι σκα... Το εχει ζησει καμια? Μπορει να με συμβουλεψει?

 

Οι περισσοτερες γυναικες εχουν βιωσει εστω και μια αποβολη,δυστυχως..Λυπαμαι πολυ για την απωλεια σου.Να μην φοβασαι οντως ειναι επεμβαση ρουτινας.Ασε τον οργανισμο σου να ηρεμησει και οταν αισθανθεις ετοιμη πανε για εξετασεις..Οι περισσοτεροι γιατροι θα σου πουν τυχαιο γεγονος,μην αρκεστεις σ αυτο ψαξτο...Περαστικα και μην πεφτεις ψυχολογικα ολες οι γυναικες ως επι το πληστον εχουν να σου διηγηθουν και απο ενα αναλογο περιστατικο

cu35p3.png
Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι ειλικρινά για την εξέλιξη της εγκυμοσύνης σου. Η απόξεση δεν είναι τίποτα και δεν θα καταλάβεις κάτι, απλά πιστεύω ότι πιο πολύ πόνο σου προκαλεί η άσχημη ψυχολογία σου.

Δυστυχώς οι περισσότερες έχουμε μία τέτοια τουλάχιστον δυσάρεστη εμπειρία!

Link to comment
Share on other sites

Οντως ειμαι πολυ χαλια ψυχολογικα... αραγε μετα απο αυτο θα ξαναμπορεσω να ειμαι οπως ημουν??

 

 

Θα το προσπαθήσεις, θα πάρεις τον χρόνο σου και θα τα καταφέρεις.

Δύστυχως, πολλές απο εμάς το έχουν περάσει, αλλά ευτυχώς για όλες μας, ο πόνος μέρα με τη μέρα περνάει και έρχονται και πάλι ανέμελες και ευτυχισμένες μέρες. Πάντα όμως υπάρχει στο μυαλό σου η απώλεια.

Σου φαίνεται δύσκολο αυτή τη στιγμή, αλλά πίστεψέ με, γίνεται...

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μακαρι! Ευχαριστω πολυ για το κουραγιο που μου δινετε... Προς το παρν ειμαι τοσο χαλια που το μονο που θελω να κανω ολη μερα ειναι να ξαπλωνω και να κοιμαμαι για να μη σκεφτομαι.. Θα ηθελα να ρωτησω και κατι ακομα, εχει κανει καμια την αποξεση σε δημοσιο νοσοκομειο? Την ιδια μερα θα με διωξουν κιολας? Γνωριζει καμια? Η γιατρος μου μου ειπε οτι μετα θα εχω αιμοραγια για 2-3 μερες, αιμαραγια δηλαδη σαν την περιοδο? Ή λιγοτερο ή μηπως περισσοτερο? Και λογικα θα ποναω κιολας..

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι! Ευχαριστω πολυ για το κουραγιο που μου δινετε... Προς το παρν ειμαι τοσο χαλια που το μονο που θελω να κανω ολη μερα ειναι να ξαπλωνω και να κοιμαμαι για να μη σκεφτομαι.. Θα ηθελα να ρωτησω και κατι ακομα, εχει κανει καμια την αποξεση σε δημοσιο νοσοκομειο? Την ιδια μερα θα με διωξουν κιολας? Γνωριζει καμια? Η γιατρος μου μου ειπε οτι μετα θα εχω αιμοραγια για 2-3 μερες, αιμαραγια δηλαδη σαν την περιοδο? Ή λιγοτερο ή μηπως περισσοτερο? Και λογικα θα ποναω κιολας..

κοπέλα μου, κατ'αρχήν λυπάμαι πολύ, αλλά αν ψάξεις λίγο θα δεις ότι το φαινόμενο, δυστυχώς, είναι πολύ συχνό. ο καιρός απαλύνει τον πόνο, κουράγιο....

όσον αφορά στη διαδικασία της απόξεσης, γίνεται με μέθη και διαρκεί 10-15 λεπτά. δεν πονάς καθόλου, ούτε μετά (άντε να έχεις κάνα πονάκι περιόδου). το αίμα είναι λιγότερο από της περιόδου και διαρκεί διάστημα ανάλογα με το πόσο εβδομάδων έγκυος ήσουν. το πολύ να κρατήσει καμμιά 10ριά μέρες. μετά την απόξεση σε κρατάνε καμμιά ωρίτσα στο νοσοκομείο και φεύγεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ ολες σας για το κουραγιο που μου δινετε. Ειλικρινα αισθανομαι οτι μονο με σας εδω μεσα, που ουτε σας ξερω, ουτε σας εχω δει ποτε αισθανθηκα καπως καλυτερα και λιγο ξελαφρωσα, ευχαριστω παρα πολυ, να στε ολες καλα! Ευχομαι να σας ερθουν ολα οπως επιθυμητε!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...
Ευχαριστω πολυ ολες σας για το κουραγιο που μου δινετε. Ειλικρινα αισθανομαι οτι μονο με σας εδω μεσα, που ουτε σας ξερω, ουτε σας εχω δει ποτε αισθανθηκα καπως καλυτερα και λιγο ξελαφρωσα, ευχαριστω παρα πολυ, να στε ολες καλα! Ευχομαι να σας ερθουν ολα οπως επιθυμητε!

 

κοπέλα μου να είσαι σίγουρη πως έχει παλινδρομίσει το μωράκι σου γιατι εμένα ετσι μου έλεγαν γιατί πολυ απλά το είχαν κάνει σύστημα για να περνουν τα λεφτά της απόξεσης. επίσης δεν δέχοντα να κάνω εξετάσεις σε δημόσιο νοσοκομείο και επέμεναν. εγώ σαν βλάκας έκανα την απόξεση και μετα απο την ανάλυση το μωράκι μου ηταν υγιέστατο.άσε που μια νοσοκόμα έκανε γκαφα και μου λέει γιατί εκανες εκτωση κοριτσάκι μου αφου είστε αγαπημενοι με τον αντρα σου,? ητανε στο χειρουργείο και το μωρακι μου ηταν ζωντανό. κλαίο κάθε μέρα δεν ξερω τη να κάνω. η πρωτη εξεταση που εγινε σε δημοσιο νοσοκομειο ηταν ολα τελεια και η καρδια του χτυπούσε και όλα μια χαρά και αυτοι με εωγαζαν τρελη οτι δεν το ειχα ακουσει ποτε. μετανιονω την ώρα και τη στιγμί που δεν σηκώθηκα να φύγω.

Link to comment
Share on other sites

κοπέλα μου να είσαι σίγουρη πως έχει παλινδρομίσει το μωράκι σου γιατι εμένα ετσι μου έλεγαν γιατί πολυ απλά το είχαν κάνει σύστημα για να περνουν τα λεφτά της απόξεσης. επίσης δεν δέχοντα να κάνω εξετάσεις σε δημόσιο νοσοκομείο και επέμεναν. εγώ σαν βλάκας έκανα την απόξεση και μετα απο την ανάλυση το μωράκι μου ηταν υγιέστατο.άσε που μια νοσοκόμα έκανε γκαφα και μου λέει γιατί εκανες εκτωση κοριτσάκι μου αφου είστε αγαπημενοι με τον αντρα σου,? ητανε στο χειρουργείο και το μωρακι μου ηταν ζωντανό. κλαίο κάθε μέρα δεν ξερω τη να κάνω. η πρωτη εξεταση που εγινε σε δημοσιο νοσοκομειο ηταν ολα τελεια και η καρδια του χτυπούσε και όλα μια χαρά και αυτοι με εωγαζαν τρελη οτι δεν το ειχα ακουσει ποτε. μετανιονω την ώρα και τη στιγμί που δεν σηκώθηκα να φύγω.

 

 

Τί λες κορίτσι μου?????

Γίνονται αυτά τα πράγματα??? Αυτό είναι πέρα για πέρα μηνύσιμο!!!!

Είμαστε σοβαροί? Έχω τρελλαθεί τώρα... δεν μπορώ να το χωνέψω!

Μα πού έγινε αυτό?

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοπέλα μου να είσαι σίγουρη πως έχει παλινδρομίσει το μωράκι σου γιατι εμένα ετσι μου έλεγαν γιατί πολυ απλά το είχαν κάνει σύστημα για να περνουν τα λεφτά της απόξεσης. επίσης δεν δέχοντα να κάνω εξετάσεις σε δημόσιο νοσοκομείο και επέμεναν. εγώ σαν βλάκας έκανα την απόξεση και μετα απο την ανάλυση το μωράκι μου ηταν υγιέστατο.άσε που μια νοσοκόμα έκανε γκαφα και μου λέει γιατί εκανες εκτωση κοριτσάκι μου αφου είστε αγαπημενοι με τον αντρα σου,? ητανε στο χειρουργείο και το μωρακι μου ηταν ζωντανό. κλαίο κάθε μέρα δεν ξερω τη να κάνω. η πρωτη εξεταση που εγινε σε δημοσιο νοσοκομειο ηταν ολα τελεια και η καρδια του χτυπούσε και όλα μια χαρά και αυτοι με εωγαζαν τρελη οτι δεν το ειχα ακουσει ποτε. μετανιονω την ώρα και τη στιγμί που δεν σηκώθηκα να φύγω.

 

Δεν μπορώ να το πιστέψω αυτό που σου συνέβη!!!Μα που ζούμε επιτέλους???Τόσο πια για το χρήμα όλα???Μην κατηγορείς τον εαυτό σου.Δεν φταις εσύ.Εμείς δεν είμαστε γιατροί και αφήνουμε τις ζωές μας σ'αυτούς που έδωσαν όρκο να φροντίζουν γι'αυτές.Κάνε όσο κουράγιο μπορείς και ίσως -αν δεν σε καταβάλει ψυχολογικά-καλό θα ήταν να απευθυνθείς σε ένα δικηγόρο.Σίγουρα δεν θα σου φέρει πίσω το μωράκι σου,αλλά αξίζει να τιμωρηθούν αυτοί που προκάλεσαν σε σένα και στον άντρα σου τέτοιο πόνο.Επιτρέπεται να μας πεις σε ποιο νοσοκομείο έγινε αυτό?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

γεια σας κοριτσια!!!

Μετα απο 3 παλινδρομες κυησεις επιτελους κραταω στην αγκαλια μου τον ομορφο μπεμπη μου!!! τη παρασκευη γινεται 30 ημερων!!!

Η αιτια των παλινδρομων? τι αλλο? θρομβοφιλια κ ενασ ασχετος γυναικολογος.

Γνωρισα ομως δυο σπουδαιους επιστημονες. τον γυναικολογο Αστερη Κοραντζη κ τον φαρμακογενετιστη εμμανουηλ Οικονομου κ χαρη σε αυτους εχω το αγορακι μου. ο ΚΟΡΑΝΤΖΗΣ ειναι καταπληκτικος γιατρος.ειναι απιστευτα σχολαστικος,ψειρας κ λεπτολογος.δεν ειναι πολυ ομιλιτικος κ εγω στην αρχη κομπλαρα.ειναι ομως ο γιατρος που σου εμπνεει ασφαλεια κ ο λογος του ειναι συμβολαιο! εχει απιστευτα μηχανηματα. κ κανει ολους του υπερηχους στο ιατρειο του.οι υπερηχοι ειναι ο τομεας του. εκεινος μου συστησε τον οικονομου.σπουδαιος επιστημονας αλλα ακομα πιο σπουδαιος σαν ανθρωπος. σε κερδιζει απο τη πρωτη στιγμη. σε ανεβαζει ψυχολογικα.ειναι γνωστος στο εξωτερικο.στο ιατειο του συναντουσα ζευγαρια απο αγγλια,σουηδια κτλ. ειναι η ειδικοτητα του οι παλινδρομες,εξωσωματικες,κτλ. αυτος λοιπον με τις εξετασεις που μου εκανε βρηκε το τυπο θρομβοφιλιας που εχω κ συνεργασια με τον γυναικολογο ολα πηγαν τελεια!!!!

ΜΗΝ απογοητευεστε!! για ολα υπαρχει λυση,αρκει να πεσουμε σε σωστους επιστημονες!!!

Ευχομαι σε ολες τα καλυτερα κ σε οσες ταλαιπορουνται συντομα να κρατανε τα μωρακια τους αγκαλια!!

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια Ζούζο!!!τέλεια!!ήρθε το μωράκι τελικά όπως όλες ελπίζουμε!!!να σου ζήσει και να αποκτήσεις πολλά ακόμη παιδάκια!!ο Οικονόμου που λες είναι στο Αρεταίο;θα μπορούσες να μου στείλεις με π.μ ποια γονίδια ελέγχξατε για τη θρομβοφιλία;θέλω να τσεκάρω αν αρκούν αυτά που έχω ήδη να κάνω.σε ευχαριστώ και πάλι σου εύχομαι να καμαρώσεις το παιδάκι σου σε όλες τις φάσεις της ζωής του!!

Link to comment
Share on other sites

ζαχιρ,ευχαριστω για τις ευχες σου. ο οικονομου ηταν στο αρεταιο.ειναι επιστημονικος συμβουλος στη farmagenetix. 2106421309.δημητριου σουτσου 41,αμπελοκηποι. να σου πω την αληθεια δε ξερω. εγω εχω γονιδιακη θρομβοφιλια. ετερογενεια του γονιδιου pai-1. εκανα 2 κλεξαν την ημερα κ ολα πηγαν μια χαρα.κ καθε μηνα εκανα ελεγχο για τη δοση. αν επρεπε να αυξηθει η οχι. πηγαινε στον οικονομου κ θα με θυμηθεις!!! το πρωτο ραντεβου ειναι για να σου παρει ιστορικο. θα σε ρωτησει μεχρι και για αιμοροιδες αν εχεις!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σέυχαριστω Ζούζο αυτό θα κάνω!από την αρχή έπρεπε να πήγαινα σε αυτόν γιατί με το αλεξάνδρας δε βγάζω άκρη!αναμένω αποτελέσματα εξετάσεων και θα κλείσω ραντεβού σε αυτόν να τις δει και να μου πει αν χρειάζομαι κι άλλες.έκανες πολύ καιρό να βρεις ραντεβού;δηλαδή για να πάω σε 2-3 εβδομάδες να κλείσω από τώρα λες;σε βλέπει ο ίδιος ή βοηθός του γιατί στο αλεξάνδρας με είδε βοηθός του υπεύθυνου καθηγητή κι ήταν ελλειπής η ανταπόκριση της μπορώ να πω.

ευχαριστώ για τα στοιχεία,φιλάκια στον μπέμπη σου!!

Link to comment
Share on other sites

γρηγορα κληνεις ραντεβου. παντα ο ιδιος σε βλεπει. θα σου κλησει ραντεβου για να σου παρει ιστορικο κ να σου πει τι εξετασεις χρειαζονται κ μετα θα πας ενα πρωι για αιμοληψια. σε 20 μερες ειχαν βγει τα αποτελεσματα μου.επισης εκτος απο τη θρομβοφιλια εξεταζει κ το ανοσοποιητικο συστημα. επισκεψη ειχα δωσει 100 ευρω κ το πακετο εξετασεων που εκανα ειχε 350.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Κορίτσια πριν 40 και κατι ημερες ειχα μια παλλίνδρομη. Ο γιατρός μου είπε να παω μετά τις 40 ημερες να με δει. Μήπως ξέρετε τι θα κανει; υπερηχο; κολπικη εξεταση; παπ; τι;

 

Ευχαριστώ

Σοφία

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πριν 40 και κατι ημερες ειχα μια παλλίνδρομη. Ο γιατρός μου είπε να παω μετά τις 40 ημερες να με δει. Μήπως ξέρετε τι θα κανει; υπερηχο; κολπικη εξεταση; παπ; τι;

 

Ευχαριστώ

Σοφία

υπέρηχο για να δει την μήτρα και το ενδομήτριο ζήτα το εσύ το ΤΕΣΤ ΠΑΠΑ. δεν είναι τίποτα μην αγχώνεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα κι εγω μια παλινδρομη, αλλα ο γιατρος μου εκανε κατ΄ευθειαν αποξεση, καθως πλακουντας και εμβρυο πρεπει να απομακρυνθουν αμεσα... Μου κανει εντυπωση που σου ειπε να πας σε 40 μερες. Μηπως προκειται για αυτοματη αποβολη και οχι για παλινδρομη;

Δες τι γραφει και εδω http://greekmoms.blogspot.gr/2011/11/blog-post_10.html

Link to comment
Share on other sites

Ειχα κι εγω μια παλινδρομη, αλλα ο γιατρος μου εκανε κατ΄ευθειαν αποξεση, καθως πλακουντας και εμβρυο πρεπει να απομακρυνθουν αμεσα... Μου κανει εντυπωση που σου ειπε να πας σε 40 μερες. Μηπως προκειται για αυτοματη αποβολη και οχι για παλινδρομη;

Δες τι γραφει και εδω http://greekmoms.blogspot.gr/2011/11/blog-post_10.html

μάλλον εννοεί 40 μέρες μετά την απόξεση.

Link to comment
Share on other sites

μάλλον εννοεί 40 μέρες μετά την απόξεση.

 

 

Αυτο εννοώ!

Εκανα απόξεση 30-11, και ολα πήγαν μια χαρά!

Απλα μου είπε θέλει να με ξαναδεί!

Γι΄αυτο ρωτάω τι θελει να δεί.

 

Ευχαριστώ όλα τα κορίτσια για τις απαντησεις!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο εννοώ!

Εκανα απόξεση 30-11, και ολα πήγαν μια χαρά!

Απλα μου είπε θέλει να με ξαναδεί!

Γι΄αυτο ρωτάω τι θελει να δεί.

 

Ευχαριστώ όλα τα κορίτσια για τις απαντησεις!

 

υπερηχο θα σου κανει και κολπικη εξεταση!εκανα και εγω στις 18.12 αποξεση,αλλα πηγα μετα απο 2 εβδομαδες να με δει.ελεγχει αν ειναι ολα ενταξει εκει μεσα...!περαστικα μας και ελπιζω σε πιο ευχαριστες συζητησεις στο μελλον!

xvt3p3.png
Link to comment
Share on other sites

υπερηχο θα σου κανει και κολπικη εξεταση!εκανα και εγω στις 18.12 αποξεση,αλλα πηγα μετα απο 2 εβδομαδες να με δει.ελεγχει αν ειναι ολα ενταξει εκει μεσα...!περαστικα μας και ελπιζω σε πιο ευχαριστες συζητησεις στο μελλον!

 

Να είσαι καλά και ευχομαι και εγω πραγματικα να συναντηθούμε σε κανα γκρουμπακι στο φορουμ και να μιλαμε για τις τεραστιες κοιλουμπες μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...