Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επιλογή Παιδικού Σταθμού Β.Προάστεια


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες και όλους.

 

Στην προσπάθεια μου να βρώ τον κατάλληλο παιδικό σταθμό για τον 2,5 ετών υιό μου, έχω καταλήξει μεταξύ των παρακάτω δύο:

  • Χαρούμενη Πολιτεία
  • Θεία Τάτα

θα μπορούσατε να μοιραστείτε την εμπειρία σας και να με βοηθήσετε?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Μ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα!

 

Είμαι ακριβως στην ίδια θέση....δηλαδή Χαρούμενη Πολιτεία ή Θεια Τάτα.

 

Στη Θεια Τάτα έχω μιλήσει με την υπεύθυνη σε ένα μινι ραντεβού, αλλά δεν υπήρχε χρόνος να μου δείξει και τις εγκαταστάσεις, οπότε έχω πάλι ραντεβού την άλλη εβδομάδα. Αν έχεις δει και τις εγκαταστάσεις, μήπως μπορείς να με διαφωτίσεις λίγο;;;

 

Πάντως, στη Θεία Τάτα μου έκανε πολύ καλή εντύπωση η υπεύθυνη και μου άρεσε το γεγονός ότι έχουν λίγα παιδιά σε κάθε τμήμα. Αντίθετα στη Χαρούμενη Πολιτεία με ανησυχεί που απ' ότι φαίνεται μπορεί να φτάσουν και τα 25 παιδάκια με μία δασκάλα και μια βοηθό.

Εμείς σκεφτόμαστε να ξεκινήσουμε μετά το Πάσχα, που ο γιος μου θα έχει μόλις κλείσει τα 3 και φοβάμαι ότι η προσαρμογή μας δεν θα είναι εύκολη με τόσο μεγάλη τάξη.

 

Επίσης καλή εντύπωση μου έκανε το Γελαστό Πορτοκάλι, που είναι εκεί κοντά.

 

Κάθε γνώμη και σκέψη είναι ευπρόσδεκτη!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Εξακολουθω να ειμαι μπερδεμενη γιατι δεν ξερω τι ειναι πιο σημαντικο σε εναν παιδικο σταθμο. Ποιο ειναι το σωστο κριτηριο. Η καθαριοτητα, οι εγκαταστασεις, οι δραστηριοτητες, οι δασκαλες, ο αριθμος των παιδιων?

Ολα? Κι εφοσον κανεις δεν σε αφηνει να περασεις μια ολοκρηρη μερα μεσα, πως μπορεις να αποφασισεις?

Οσον αφορα το Γελαστο Πορτοκαλι το απερριψα κατευθειαν, γιατι καποιοι κυριοι χωροι, οπως η τραπεζαρια, οι τουαλετες, η αιθουσα για την συγκεκριμενη ηλικια, η κουζινα ηταν στο κατω μερος του κτιριου, οι τουαλετες δεν ηταν και τοσο καθαρες και στο προαυλιο ενα παιδακι που επαιζε και ετρεχαν οι μυξες μπροστα ακριβως στην δασκαλα, εκεινη δεν εκανε απολυτως τιποτα.

Η θΕΙΑ Τατα μου φανηκε πιο προσεγμενο ως προς την λειτουργια του, το προγραμμα, την ευελιξια του, σαφως πιο λιγα παιδια, 14 ανα αιθουσα, αλλο που τα χωριζουν σε δυο ομαδες. Αυτο που δεν μου αρεσε ηταν το κτιριο, πολυ παλιο και πολυ στενο, και ο κηπος μου θυμισε περισσοτερο κατασκηνωση παρα παιδοτοπο ασφαλη. το αναφερω περισσοτερο ως προς την ασφαλεια. Παντως μου φανηκε καθαρο. Αν και δεν με αφησαν να δω ολους τους χωρους, οπως την κουζινα.

Για την Χαρουμενη Πολιτεια αυτο που εχω να πω ειναι οτι εχει τις πιο μεγαλες και φωτεινες αιθουσες, το προγραμμα καλο, αλλα...υπαρχει ενα αλλα που δεν ξερω πιο ειναι. Μου φανηκε πιο μαζικο.....πολλα παιδια...δεν ξερω τι ειναι αυτο που με κραταει.

Ευχομαι να μην σε μπερδεψα περισσοτερο.

Ελπιζω να απαντησει καποια μαμα που εχει ηδη τα παιδια της σε εναν απο αυτους τους παιδικους σταθμους και να μας διαφωτισει και τις δυο γιατι εγω πραγματικα ειμαι στο μαυρο σκοταδι.

Πρεπει να αποφασισω αμεσα γιατι σκοπευω να στειλω τον μικρο οπως κι εσυ απο τον Μαιο, οποτε δεν εχει μεινει και πολυς χρονος.

Καλο βραδυ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να δεις μπέρδεμα....

 

Για τη Χαρούμενη Πολιτεία έχω ακούσει πολύ καλά λόγια από μητέρες που είχαν/έχουν εκεί τα παιδιά τους. Αυτό που με κάνει να διστάζω είναι ο μεγάλος αριθμός παιδιών και η εντύπωση της "μαζικότητας" που μου δόθηκε κι εμένα στην επίσκεψή μου.

 

Για το Γελαστό Πορτοκάλι, εμένα μου είχε φανεί καθαρό (βέβαια είχα πάει πολύ νωρίς το πρωί, πριν έρθουν τα παιδιά), αλλά η αλήθεια είναι ότι οι χώροι ήταν πολύ στριμωγμένοι και σκοτεινοί και η αυλή μάλλον μικρή. Αυτό που μου είχε κάνει καλή εντύπωση ήταν η υπεύθυνη, η οποία μου φάνηκε συνεργάσιμη και σωστή όσον αφορά κάποια θέματα που συζήτησα μαζί της. Όμως, μετά από δεύτερη σκέψη, το έχω απορρίψει κυρίως λόγω των πολύ μέτριων χώρων και της υποδομής.

 

Μένει να δω και τους χώρους του Θεία Τάτα.... θα σου πω τη γνώμη μου όταν τους δω.

 

Ελπίζω κι εγώ να μας απαντήσει κάποιος που να έχει πιο άμεση γνώση και εμπειρία για τους συγκεκριμένους σταθμούς.

 

(Μήπως τυχόν έχεις δει και το Tender Age; Θα με ενδιέφερε να μου πεις τη γνώμη σου. Εμένα με απέτρεψε εντελώς η στάση της υπεύθυνης, η οποία ήταν επιεικώς αδιάφορη και δεν μου έδωσε καμία ουσιαστική απάντηση στα ερωτήματα και τις απορίες μου. Επίσης, οι εσωτερικοί χώροι δεν ήταν και οι καλύτεροι, ενώ κάποιες τάξεις είναι σχεδόν υπόγειες. Παρολ' αυτά, επειδή έχω ακούσει πολλούς επαίνους για το συγκεκριμένο σταθμό, θα ήθελα να ακούσω και τη γνώμη κάποιου άλλου, μήπως η υποκειμενική μου γνώμη για την υπεύθυνη τον αδικεί).

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

στο "αναζητηση παιδικων σταθμων ανα περιοχη" ισως βρεις περισσοτερες πληροφοριες

στο topic "αναζητηση παιδικων σταθμων στην Κηφισια" ειχα γραψει τις θετικες εμπειριες που ειχαμε απο το "τραινακι" στην Κηφισια ( εκπαιδευτηρια Καργακου).3 χρονιες πηγε εκει ο γιος μου

θα προσπαθησω να βαλω και το link

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα,

Για το Tender Age το μονο θετικο που ειδα ειναι ο τεραστιος κηπος.

Δεν ειδα καμια ιδιαιτερη προσοχη σε καποια θεματα, η υπευθυνη μου φανηκε αρκετα γρηγορη και....εμπορικη! Οι χωροι δεν μου αρεσαν καθολου, για την ηλικια που μας αφορα ειναι στο κατω επιπεδο οπου τα παραθυρα ειναι ψηλα και αυτο που επισης δεν μου αρεσε καθολου ειναι η διαδικασια της τουαλετας, οπου σε ενα πολυ στενο διαδρομο ηταν ολο το τμημα στριμωγμενο με μυξες να τρεχουν, και καποια ειχαν ηδη μπει μεσα στην τουαλετα και γινοταν χαμος. Δεν ξερω πως γινεται σε αλλους σταθμους αλλα η συγκεκριμενη εικονα δεν μου αρεσε. Επισης θεωρω οτι ειναι αρκετα ακριβο, εφοσον δεν παρεχει φαγητο και θα πρεπει να το ετοιμαζω εγω στο ταπερ και να το ζεσταινουν.

Οαν πας στη Θεια Τατα ενημερωσε με.

Πολυ σε ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

για να μην γραφω μεγαλα κειμενα, σου εστειλα προσωπικο μυνημα. Ελπιζω να βοηθησει στην αναζητηση σου:)

 

να και το link απο αλλη συζητηση για παιδικους στν Κηφισια-Λυκοβρυση

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=52747

Link to comment
Share on other sites

anda3 γεια σου,

Σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.

Ηδη εκλεισα ραντεβου στο τραινακι, οποτε οταν θα παω θα ενημερωσω για οποιον ενδιαφερεται.

Μια ερωτηση μονο....ειναι υπερβολικες οι παρατηρησεις μου για τους αλλους παιδικους σταθμους? Μήπως ζηταω πολλα?

και παλι ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

anda3 γεια σου,

Σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.

Ηδη εκλεισα ραντεβου στο τραινακι, οποτε οταν θα παω θα ενημερωσω για οποιον ενδιαφερεται.

Μια ερωτηση μονο....ειναι υπερβολικες οι παρατηρησεις μου για τους αλλους παιδικους σταθμους? Μήπως ζηταω πολλα?

και παλι ευχαριστω.

 

καλημερα,

οταν δεν εχει κανεις συστασεις, τοτε κοιταει και την παραμικρη λεπτομερεια μηπως και απο εκει καταλαβει. το ιδιο εκανα και εγω, μην ανησυχεις δεν εισαι η μονη. Εγραφα μαλιστα τα + και - σε excel μηπως και μπορεσω και συγκρινω ευκολα ( τρομαρα μου)

τυχαια μιλησα με με μαμα στο σχολασμα και μου ειπε την εμπειρια της απο τον συγκεκριμενο παιδικο οποτε ειχα ενα επιπλεον avantage για να επιλεξω τον συγκεκριμενο.

Ομως, τωρα που εχουμε περασει απο αυτο το σταδιο, εκτος απο τα διαδικαστικα (εγκαταστασεις, προγραμμα, μεταφορα, κοστος) παιζουν παρα πολυ σημαντικο ρολο οι ανθρωποι που στελεχωνουν τον παιδικο. Και οι δασκαλες και η διευ/ση, κατα ποσο σε κανει εσενα να αισθανθεις οτι μπορεις να αφησεις εκει το μικρουλι σου.

Γιατι μπορει την ενημερωση να την κανει καποιος ειδικος στις δημοσιες σχεσεις που να λεει αυτα που θα ηθελες να ακουσεις, αλλα το ποιος θα αναλαβει το παιδακι σου ειναι το πιο σημαντικο.

 

Να μιλησεις οπωσδηποτε στην κ.Σταυρουλα και στην κ.Ειρηνη (διευ/ντρια). Η κ Σταυρουλα ηταν η δασκαλα του γιου μου (Χρηστος) για 2 χρονιες 2008, 2009.

ελπιζω να βρεις αυτο που ζητας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα!

Αν σε βολεύει εκτός από Πεύκη η περιοχή της Λυκόβρυσης που είναι κοντά, μπορώ να σου συστήσω ανεπιφύλακτα τον παιδικό σταθμό που στέλνω την κόρη μου.

hxvGp3.pngY8wEp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα μήπως έχει ακούσει καμία σας για το μπενάκειο στην Κηφισια; έχω κάνει αίτηση και θα μπει η μικρή μου στην κλήρωση αλλά αν κληρωθεί δεν είμαι πολύ σίγουρη αν είναι η σωστή επιλογή

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σε ολους-ολες,

 

μενω στη Νεα Κηφισια και εχω ενα αγορακι που θα γινει 3 το καλοκαιρι οποτε ψαχνω εντατικα για παιδικο, να παει απο Σεπτεμβριο. Περα απο τους ιδιωτικους σταθμους της περιοχης μηπως καποιος εχει γνωμη και για τους δημοσιους σταθμους της Κηφισιας. Εχω ακουσει οτι αυτος κοντα στο τρενο λεγεται "Ανθουλα Αμπατζη" ειναι προτυπο....

Ευχαριστω εκ των προτερων σε οποιον απαντησει.

:psonrisa:p

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολες τις μαμαδες και πιο συγκεκριμενα στην sleeping beauty.

Σε ευχαριστω πολυ για ολες τις πληροφοριες οσον αφορα την Χαρουμενη Πολιτεια. Δυστυχως μου επιβεβαιωνεις αυτη την ανασφαλεια την οποια ενιωθα χωρις να ξερω το γιατι. Το μονο που δεν ειχα καταλαβει ειναι οτι ο ιδιος δεν ειναι εκπαιδευτικος αν και δεν ξερω τι σημασια εχει.

Επισκεφτηκα και το ‘τραινακι‘ που μου συνεστησε η anda3 και την ευχαριστω πολυ.Ειναι οντως πολυ συμπαθητικο. Μεχρι στιγμης τεινω προς την Θεια Τατα εκτος αν προκυψει καποιος αρνητικος σχολιασμος και για αυτο.

Για αλλους σταθμους σε Πευκη, Λυκοβρυση ή Νεα Κηφισια δυστυχως δεν γνωριζω τιποτα.

Παντως πραγματικα ευχαριστω ολες τις μαμαδες που μου απαντανε, με εχετε βοηθησει παρα πολυ. Αληθεια mi-fo τι εκανες με τους σταθμους?

Κατεληξες πουθενα?

Θα τα ξαναπουμε συντομα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
  • 1 month later...
  • 2 εβδομάδες μετά...

Προσωπικά δεν μείναμε ευχαριστημένοι από τη Χαρούμενη Πολιτεία

 

Το βρεφικό τμήμα που υποτίθεται πως απαρτίζεται από 4-6 μωράκια, ουστιαστικά επικοινωνεί με μια πόρτα (που είναι μονίμως ανοιχτή) με το διπλανό τμήμα που έχει πολλά και μεγαλύτερα παιδιά, συνεπώς αν σας πουν για ολιγομελή τμήμα (για τα βρέφη) καλό θα είναι να δείτε το χώρο πρώτα ώστε να σιγουρευτείτε ότι σας κάνει.

 

Σε γενικές γραμμές στο κτήριο υπάρχει έντονος διάχυτος θόρυβος από φωνές, που κάνει το χώρο να θυμίζει περισσότερο δημοτικό σχολείο παρά παιδικό σταθμό.

Αυτό πιστεύω πως δε βοηθάει στην προσαρμογή ενός παιδιού που φεύγει από το σπίτι του για 1η φορά.

 

Το φαγητό είναι καλό, οι χώροι καθαροί, και οι δασκάλες μας φάνηκαν πολύ καλές.

 

Προσωπικά έφυγα με τις χείριστες εντυπώσεις από τον ιδιοκτήτη, ο οποίος όταν με απέλυσε ο εργοδότης μου και αναγκάστηκα να πάρω την κόρη μου από τον σταθμό μετά από λίγους μήνες (καθώτι το οικογενειακό εισόδημα μειώθηκε και εγώ θα καθόμουν σπίτι και δεν είχε νόημα να κρατάει άλλος το παιδί), με αντιμετώπησε πολύ άσχημα λέγοντάς μου μεταξύ άλλων "από εδώ και πέρα θα χρεώνω όλη τη χρονιά προκαταβολικά" (κάν'το φίλε και καλή τύχη εν μέσω κρίσης), και γενικότερα μου μίλησε λες και έφταιγα εγώ που απολύθηκα...

 

Πιθανότατα να είμαι η εξαίρεση και άλλοι να έχουν τις καλύτερες εντυπώσεις από το σταθμό. Προσωπικά μου έμεινε τόσο κακή εντύπωση για το ποιόν του συγκεκριμένου ανθρώπου, που ακόμα και τώρα που το εργασιακό θέμα λύθηκε δεν υπάρχει περίπτωση ξαναπήγαινα εκεί την κόρη μου.

 

 

ΥΓ Η περιφραφή του χώρου αφορά στις εγκαταστάσεις στην Πολιτεία, και όχι στην Κηφισιά.

Link to comment
Share on other sites

kalhspera se oles tis mamades.

 

eimai poly problhmatismenh, menw sthn pefki alla ergazomai ston Perisso. Skefthka arxika na steilw to megalo gio moy (peripoy 2,5) sto Feggaraki sthn Katw Pefki alla moy fanike akrivws gia tis meres pou dianeioume. meta koitaxa ston Perisso kai brhka ta Prosxolika Bhmata alla kai ekei den xerw giati enw akouw poly kala logia akousa shmera oti apo ta polla paidia ena koritsaki eixe pro etwn pesei apo mia kataskeyh typou paidotopo pou exoun kai eixe spasei to xeri ths kai den phran na enhmerwsoun para mono otan thn esteilan spiti. Fovamai mhn kanontas oikonomia thesw to paidaki mou se kindyno. Eseis ti systhnete? Ti times paizoun stous paidikous pou anaferete parapanw? eyxaristw poly.

.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Συγκυριακά, τυχαίνει να γνωρίζω αρκετά καλά τους δύο σταθμούς ,που αναφέρονται αρχικά δηλ. θεια τατα κ χαρούμενη πολιτεία, εκ των έσω.Αν κάποια μανούλα λοιπόν χρειαστει οποιαδήποτε πληροφορία ευχαρίστως θα τη δώσω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα melita_ θα ήθελα περισσότερες πληροφορίες για την Θεία Τατα και την Χαρούμενη πολιτεία!!Για την χαρούμενή πολιτεία έχω και προσωπική γνώμη γιατί την επισκέφτηκα και όποια μανούλα θέλει μπορώ να της στέιλω πληροφορίες με προσωπικό μύνημα !Για την Θεία Τάτα έχω μόνο πληροφορίες απο μια γνωστή αλλά έχω και ραντεβού αύριο! Η αλήθεια είναι ότι εγω έχω καταλήξει κάπου αλλά ο σύζυγος θέλει έναν απο τους παραπάνω δύο και διαφωνούμε οπότε θα εκτιμούσα αν μου έδινες περισσότερες πληροφορίες αφού έχεις και εκ των έσω για να αποφασίσουμε επιτέλους!!!

ΓΕΙΑ ΣΑΣ Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΜΕ ΤΗΝ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ ΚΟΥΚΛΙΤΣΑΣ ΜΟΥ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Λοιπόν θα σου πω, σαν όνομα στην περιοχή καλύτερο έχει η θεία τατα. Πίσω απο όλη αυτή την επιχείρηση υπάρχει μια πολύ αξιόλογη γυναίκα, που όμως πια λόγο ηλικίας συμμετέχει στα απαραίτητα. Στην πολιτεία ο ιδιοκτήτης καμία σχέση δεν έχει με την παιδαγωγική, έχει όμως η γυναίκα του,που είναι επίσης μια πολύ καλή παιδαγωγός.

Το παιδάκι σου τι ηλικία έχει? Και επίσης σε ποια χαρουμενη πολιτεία πήγες?Μπορώ να σου πω δυο λόγια , αν μου πεις ποιοι τομείς ακριβώς σε ενδιαφέρουν ,γιατι οι δυο σταθμοί είναι τελείως διαφορετικοί μεταξύ τους.Ποιο πολλά λόγια κ λεπτομέρειες καλύτερα σε προσωπικό μηνυμα. Απάντησε μου σε αυ΄τα,που σε ρωτάω, γιατι έχουν κάποια σημασία.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...