Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και λαπαροσκόπηση


Nanouka

Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

Θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με το θηλασμό μετά απο λαπαροσκόπηση.

Υποφέρω απο τη χολή μου μετά τη γέννα και όσοι με έχουν δεί, όλοι μου λένε πως πρέπει να τη βγάλω. Με λαπαροισκόπηση φυσικά όπου θα την κάνω τη μια μέρα και θα βγώ τη δεύτερη.

Το θεματάκι μου όμως είναι τι θα κάνω με το θηλασμό ?? Ο μικρός μου είναι 49 ημερών και δεν θέλω ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ να σταματήσω να τον θηλάζω .. !!

Έχει κάνει καμια σας εδω μέσα κάτι παρόμοιο ενώ θήλαζε??

Η γυναικολόγος μου είναι λίγο επιφυλακτική ως προς τα φάρμακα που θα πάρω μετά τη λαπαροσκόπηση ..

Είμαι σε δίλημμα και περνάω φρικτούς πόνους!!! :cry::cry::cry:

Σας ευχαριστώ ..

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

 

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να κάνεις την εγχείρηση άμεσα! Δεν έχεις κανένα λόγο να παιδεύεσαι.

 

http://www.e-lactancia.org/ingles/inicio.asp

 

εδώ θα βρεις όλα τα φάρμακα και πόσο είναι συμβατά με το θηλασμό

 

δεν μπορώ πάντως να σκεφτώ κάτι που θα ήταν απαγορευτικό!

 

οι περισσότερες αντιβιώσεις είναι συμβατές με το θηλασμό

 

Μήπως η γυναικολόγος σου είναι επιφυλακτική με το θηλασμό;

 

Αν ήταν ελάχιστα υπεύθυνη θα έδινε 100 ευρώ να αγοράσει αυτό και θα ήξερε αντί να υποθέτει αυθαίρετα:

 

drugprg7.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έκανα και εγώ λαπαροσκόπηση (λόγω εξωμήτριας κύησης) όταν το μωρό μου ήταν 14 μηνών. Τις 2 ημέρες που ήμουν στην κλινική έβγαζα το γάλα και το πετούσα. Όταν γύρισα στο σπίτι θήλασα κανονικά. Νομίζω ότι το πρόβλημα ήταν με την αναισθησία και οχι με την αντιβίωση. Όλα πήγαν καλά και συνεχίζω να θηλάζω μέχρι και σήμερα.

.png
Link to comment
Share on other sites

Την εχω βγαλει και εγω...δεν ειναι τιποτα μην φοβασαι..

 

Την εβγαλα μετα τις 40 μερες.Νομιζω ηταν 45 επρεπε να κλεισει η τομη της καισαρικης, και ολο αυτον τον καιρο εκανα τραπεζα γαλατος στην καταψυξη. Με βοηθηκε και ο χρονος γιατι ο Αριωνας ηταν στη θερμοκοιτιδα και δεν επεινε γαλα και εγω εβγαζα παρα πολυ. Φαρμακα ομως δεν ηθελα να παρω και τους πονους μου τους "τακτοποιησα" με την διατροφη. Δεν ετρωγα τιποτα σχεδον.(μπορω να σε ενημερωσω σχετικα αν θελεις). Στους πολυ εντονους πονους επερνα aludrox. Ηταν τα μονα που δεχτηκε η παιδιατρος.

 

Τωρα απο την επεμβαση και μετα,γιατι θα παιρνεις αντιβιωση, εγω το εβγαζα και πετουσα το γαλα και 24 ωρες μετα την τελευταια αντιβιωση!!!

 

Ειναι παρα παρα πολυ ψυχοφθορο σου το τονιζω...

Καθε φορα που το πετουσα εκλεγα αλλα δεν γινεται αλλιως...

 

Σου ευχομαι να πανε ολα καλα και χρειαστεις κατι οτιδηποτε θα χαρω να βοηθησω...

Link to comment
Share on other sites

Nanouka

 

εγώ θα σου πρότεινα να προσπαθείσης με σωστη διατροφή να κανείς κατι πρώτα και να αφήσεις την εγχείρηση για λιγο αργότερα γενικά επειτα απο αρκετό ψάξιμο εχω φτάσει στο συμπέρασμα οτι μια διατροφή οσο πλουσια σε λαχανικά και χαμηλά σε ζωικά και αλλα πολυακόρεστα λίπη βοηθά να ξεπεραστουν τέτοιου είδους παθήσεις και να αποφύγεις μια επέμβαση.

 

Οταν ειχα γεννησει ειχα αντιμετωπισει κατι παρόμοιο και πηγα σε εναν γιατρό που ασχολείτε με την υγειηνη διατροφή και με ενα προγραμμα που μου έδωσε γλιτωσα απο πολλά.

Αν σε ενδιαφερει να κανεις κατι με την διατροφή στείλε μου πμ.

 

Παντως οτι και να αποφασισεις καλη συνέχεια και περαστικούλια γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τωρα απο την επεμβαση και μετα,γιατι θα παιρνεις αντιβιωση, εγω το εβγαζα και πετουσα το γαλα και 24 ωρες μετα την τελευταια αντιβιωση!!!

Λυπάμαι που είχες τόσο λανθασμένες οδηγίες και ταλαιπωρήθηκες χωρίς λόγο.

 

Ο θηλασμός είναι εφικτός μετά την εγχείριση, αμέσως μόλις συνέλθει η μητέρα από την αναισθησία και είναι ικανή με ασφάλεια να κρατήσει το μωρό στην αγκαλιά της.

 

Οι περισσότερες αντιβιώσεις είναι συμβατές με το θηλασμό.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα απο την επεμβαση και μετα,γιατι θα παιρνεις αντιβιωση, εγω το εβγαζα και πετουσα το γαλα και 24 ωρες μετα την τελευταια αντιβιωση!!!

Λυπάμαι που είχες τόσο λανθασμένες οδηγίες και ταλαιπωρήθηκες χωρίς λόγο.

 

Ο θηλασμός είναι εφικτός μετά την εγχείριση, αμέσως μόλις συνέλθει η μητέρα από την αναισθησία και είναι ικανή με ασφάλεια να κρατήσει το μωρό στην αγκαλιά της.

 

Οι περισσότερες αντιβιώσεις είναι συμβατές με το θηλασμό.

 

Ενας λογος που σταματησα το γαλα ηταν αυτος. Πεταξα τοσο μα τοσο πολυ γαλα που δεν αντεξα απο ψυχολογικης πλευρας να το κανω αλλο... αλλα και οι νεογνολογοι (που ηταν φανατικα υπερ του θηλασμου) δεν μου επετραψαν να το δωσω. Και μπορει να μην πειραζε η αντιβιωση αλλα τα υπολοιπα φαρμακα που επερνα...

Link to comment
Share on other sites

Nanouka

 

εγώ θα σου πρότεινα να προσπαθείσης με σωστη διατροφή να κανείς κατι πρώτα και να αφήσεις την εγχείρηση για λιγο αργότερα γενικά επειτα απο αρκετό ψάξιμο εχω φτάσει στο συμπέρασμα οτι μια διατροφή οσο πλουσια σε λαχανικά και χαμηλά σε ζωικά και αλλα πολυακόρεστα λίπη βοηθά να ξεπεραστουν τέτοιου είδους παθήσεις και να αποφύγεις μια επέμβαση.

 

Οταν ειχα γεννησει ειχα αντιμετωπισει κατι παρόμοιο και πηγα σε εναν γιατρό που ασχολείτε με την υγειηνη διατροφή και με ενα προγραμμα που μου έδωσε γλιτωσα απο πολλά.

Αν σε ενδιαφερει να κανεις κατι με την διατροφή στείλε μου πμ.

 

Παντως οτι και να αποφασισεις καλη συνέχεια και περαστικούλια γρήγορα.

 

Μελινα μου, ο χειρουγος μου δεν επετρεπε καθολου τα λαχανικα. Μονο κοτοπουλο αλιπο και σταδιακα γαλα 0% με μια εως 2 φρυγανιες...και αυτα μετα απο μια βδομαδα μετα τον κολικο.Εως τοτε μονο με τσαι με ειχε...

Καλα θα κανει να ρωτησει τον γιατρο της.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας και ειδικά εσένα Αγλαϊα μου!!

Τελικά ήταν μάλλον προφητική η ερώτησή μου σχετικά με τη λαπαροσκόπηση μιας και την Πέμπτη με έπιασε μια φριχτή κρίση η οποία με οδήγησε στο νοσοκομείο του MediFirst για να κάνω ένεση buscopan και κατόπιν ηρέμησα αφού έκανα και εμετό .. :?

Μην αντέχοντας άλλο πήρα το χειρούργο μου τηλέφωνο και κανόνισα να κάνω τη χολοκυστεκτομή την Παρασκευή διότι δεν άντεχα να περάσω άλλη κρίση .. :cry:

Νοίκιασα κι ένα θήλαστρο και έβγαζα το γάλα μου και όλα πήγαν μια χαρά!!

Για κάποιο περίεργο λόγο, όταν πήρα την απόφαση να κάνω την εγχείρηση, και η γιατρός μου αλλά και ο χειρούργος μου, μου είπανε ότι ΠΡΕΠΕΙ να συνεχίσω τη θηλασμό και ότι μετά δεν θα πάρω αντιβίωση παρα μόνο κανα depon εάν πονάω .. οπότε μου είπαν ότι καλύτερα να περιμένω κανα 24ωρο μέχρι να φύγουν όλα τα φάρμακα απο τον οργανισμό μου και να επανέλθει το συκώτι και μετά να θηλάσω ..

Όμως έχω ένα θέμα με τους δικούς μου οι οποίοι επειδή ο μικρός έχει ίκτερο έχουν ΛΥΣΣΑΞΕΙ να μη θηλάσω το μικρό για 2-3 μέρες ακόμα και θα τα πάρω στο κρανίο και θα με ακούσει το Πανελλήνιο!!! :evil::evil::evil:

Δεν μπορούν να με καταλάβουν ΚΑ ΘΟ ΛΟΥ !!! Λένε καλύτερα να "καθαρίσει" λίγο ο μικρός και μετά ας ξαναμπώ ΕΑΝ ΜΕ ΘΕΛΕΙ στο θηλασμό .. :evil:

Νιώθω περισσότερο προδομένη απο τους δικούς μου παρά απο τους γιατρούς που με είχαν απογοητεύσει απο την αρχή .. :cry:

Τελος πάντων .. σας ευχαριστώ ακόμα μια φορά πάρα πολύ όλους σας για τις απαντήσεις σας!!!!

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

 

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Link to comment
Share on other sites

Nanouka

 

εγώ θα σου πρότεινα να προσπαθείσης με σωστη διατροφή να κανείς κατι πρώτα και να αφήσεις την εγχείρηση για λιγο αργότερα γενικά επειτα απο αρκετό ψάξιμο εχω φτάσει στο συμπέρασμα οτι μια διατροφή οσο πλουσια σε λαχανικά και χαμηλά σε ζωικά και αλλα πολυακόρεστα λίπη βοηθά να ξεπεραστουν τέτοιου είδους παθήσεις και να αποφύγεις μια επέμβαση.

 

Οταν ειχα γεννησει ειχα αντιμετωπισει κατι παρόμοιο και πηγα σε εναν γιατρό που ασχολείτε με την υγειηνη διατροφή και με ενα προγραμμα που μου έδωσε γλιτωσα απο πολλά.

Αν σε ενδιαφερει να κανεις κατι με την διατροφή στείλε μου πμ.

 

Παντως οτι και να αποφασισεις καλη συνέχεια και περαστικούλια γρήγορα.

melina_m .. γενικά στη διατροφή μου επικρατεί το βραστό, το ψητό, το σχεδόν ανάλατο, το ΣΠΑΝΙΑ τσιγαριστό και πάντα με λίγο λάδι φαγητό ..

Την Πέμπτη συγκεκριμένα που με έπιασε η κρίση, είχα φάει κοτόπουλο νερόβραστο με κολοκυθάκια, πατάτες, καρότα και φιδέ ΧΩΡΙΣ λάδι και με λίγο αλατάκι!! Την προηγούμενη μέρα το ίδιο .. την προπροηγούμενη είχα φάει φιλέτο ψητό στη σχάρα με νερόβραστο ρύζι!! Οπότε ό,τι και να έκανα δεν γλύτωνα την χολοκυστεκτομή .. :?

Ο χειρούργος που μου έκανε την χολοκυστεκτομή, είπε ότι η χολή ήταν γεμάτη λάσπη και φλεγμονές..

Κι επειδή έχω αντιμετωπίσει στο παρελθόν πρόβλημα με περιττά κιλά, έχω μάθει να τρώω πολλά γεύματα με λίγες ποσότητες .. 6 στο σύνολο .. και γενικά με έμαθε η ενδοκρινολόγος μου πώς να τρέφομαι σωστά και υγιεινά!! ..

Δέν ξέρω .. μάλλον έπρεπε να γίνει .. :?

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

 

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αλλα και οι νεογνολογοι (που ηταν φανατικα υπερ του θηλασμου) δεν μου επετραψαν να το δωσω. Και μπορει να μην πειραζε η αντιβιωση αλλα τα υπολοιπα φαρμακα που επερνα...

 

Την ίδια ιστορία την έχω διαβάσει εκατοντάδες φορές και πολύ σπάνια είναι σωστή.

 

Είναι αρκετά απίθανο να μην υπήρχε επιλογή φαρμάκων συμβατή με το θηλασμό. Είναι σχεδόν σίγουρο ότι πρόκειται για τη γνωστή άγνοια και αδιαφορία. Είναι σχεδόν σίγουρο ότι δεν μπήκαν καν στον κόπο να το ψάξουν. :?

 

Είναι πολύ εύκολο να το διαπιστώσουμε αν βάλεις εδώ τις φαρμακευτικές ουσίες που σου χορηγήθηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Όμως έχω ένα θέμα με τους δικούς μου οι οποίοι επειδή ο μικρός έχει ίκτερο έχουν ΛΥΣΣΑΞΕΙ να μη θηλάσω το μικρό για 2-3 μέρες ακόμα και θα τα πάρω στο κρανίο και θα με ακούσει το Πανελλήνιο!!! :evil::evil::evil:

Να σε ακούσει! Έχεις κάθε δικαίωμα να υπερασπιστείς το μωρό σου.

 

Δεν μπορούν να με καταλάβουν ΚΑ ΘΟ ΛΟΥ !!! Λένε καλύτερα να "καθαρίσει" λίγο ο μικρός και μετά ας ξαναμπώ ΕΑΝ ΜΕ ΘΕΛΕΙ στο θηλασμό .. :evil:

Η φρασεολογία τους είναι ιδιαιτέρως προκλητική. Δεν λαμβάνουν καθόλου υπόψη τους την ψυχική και σωματική ταλαιπωρία του μωρού.

ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΕ ΟΤΙ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΕΣΥ, ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΣΥ, ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙΣ

 

Νιώθω περισσότερο προδομένη απο τους δικούς μου

Πρόσεξε πολύ γιατί αν τους αφήσεις να περάσει το δικό τους θα αποθρασυνθούν... Αυτές οι συμπεριφορές πρέπει να περιορίζονται εγκαίρως γιατί μετά γίνονται ανεξέλεγκτες... :?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...