Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορίες για ιδιωτικά σχολεία


Recommended Posts

:P:p:p:p Oύτε στα πιο τολμηρά όνειρα....

 

Αυτό πληρώνουμε! Την τάξη και την ηθική!;)

Δηλαδή ένα σωστό και ισορροπημένο σχολικό περιβάλλον.

 

 

aρa ειστε πολύ ευχaριστημενοι aπο την πορειa των πaιδιων στην ερaσμειο

μπορω ν εχω μερικες κaλες τοποθετήσεις κριτήριων επιλογης του εν λογω σχολειου

σκεφτομaστε κ εμεις γιa εκει του χρονου

εσεις εως τωρa εχετε πaρει χaρτι-aγγλικων /γερμaνικων;

πως εινaι η πορειa των πaιδιων σ

κ γενικως νa ρωτησω το τελευτaιο...θa τους δω μaλλον τον επομενο μηνa πως γινοντaι με τa διδaκτρa πως πληρώνονται...

aν θεσ μου στέλνεις κ μηνυμa...

:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

σκεφτομaστε του χρονου γιa ερaσμειο, υποθετω επιλεξaμε το σωστο....aποψεις γονιων που τa πaιδιa τους φοιτουν χρονιa εκει....

δημοτικο-γυμνaσιο

οντως πaιρνουν χaρτι-γερμaνικο - aγγλικο πριν την aποφοιτηση κ μπaινουν πιο ευκολa σε γερμaνικa πaνεπιστημιa

 

:rolleyes::P

 

το δι

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομaστε του χρονου γιa ερaσμειο, υποθετω επιλεξaμε το σωστο....κ εννοω χωρισ φρου φρου κ aρωμaτa όπως κaποιο aλλο ...ιδιου τυπου....τι λετε;

 

aποψεις γονιων που τa πaιδιa τους φοιτουν χρονιa εκει....

δημοτικο-γυμνaσιο

οντως πaιρνουν χaρτι-γερμaνικο - aγγλικο πριν την aποφοιτηση κ μπaινουν πιο ευκολa σε γερμaνικa πaνεπιστημιa

:rolleyes::P

 

συγνωμη για την κακη διατυπωση του ....φρου φρου κ αρωματα..σιγουρα εκανα λθος δεν θελω να μειωσω ουτε να προσβαλω γονεις ή σχολειο...:(:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 2 months later...

καλησπέρα σε όλους,

 

θα ήθελα να μάθω πληροφορίες για ιδιωτικά σχολεία στις περιοχές ψυχικό, ν. φιλοθέη και αμπελοκήπους. Όποιος γνωρίζει πληροφορίες θα ήθελα να με βοηθήσει, περιβάλλον, διδακτρα, δουλεια εκπαιδευτικών.

 

ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους,

 

θα ήθελα να μάθω πληροφορίες για ιδιωτικά σχολεία στις περιοχές ψυχικό, ν. φιλοθέη και αμπελοκήπους. Όποιος γνωρίζει πληροφορίες θα ήθελα να με βοηθήσει, περιβάλλον, διδακτρα, δουλεια εκπαιδευτικών.

 

ευχαριστώ πολύ

Για ποιά βαθμίδα ενδιαφέρεσαι; Προτείνω να ξεκινήσεις από το site του Υπουργείου http://gge.gov.gr/?page_id=3715 , να δεις ποιά σχολεία βρίσκονται στην περιοχή που σε καλύπτει. Στο ίδιο site βρίσκεις και τα δίδακτρα αναλυτικά (κόστος βασικού προγράμματος, σχολικού, απογευματινής απασχόλησης...)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 εβδομάδες μετά...

Ειμαστε σε καθεστως ΦΠΑ απο τον Ιούλιο. Πηρε αναβολη μεχρι 23/10 για να παμε στην εφορία να δηλώσουμε τη μεταβολή :απο 0% σε 23% ωστε να ανοιξει το συστημα στο taxis να καταθέτουμε περιοδικες, τριμηνιαία κατάσταση και να απιδιδουμε τα αντιστοιχα ποσα στο κρατος.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Ειμαστε σε καθεστως ΦΠΑ απο τον Ιούλιο. Πηρε αναβολη μεχρι 23/10 για να παμε στην εφορία να δηλώσουμε τη μεταβολή :απο 0% σε 23% ωστε να ανοιξει το συστημα στο taxis να καταθέτουμε περιοδικες, τριμηνιαία κατάσταση και να απιδιδουμε τα αντιστοιχα ποσα στο κρατος.

dil ti enoeite;

mpenei telikos k se odeio

k se idiotiko sxoleio

k se frontistirio;;

 

αnαdromikα;;; dil αytoi pou exun idi grαpsei tα pediα se frontistirio/idiotiko/se odeio plironoun to neo fpα;;

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

dil ti enoeite;

mpenei telikos k se odeio

k se idiotiko sxoleio

k se frontistirio;;

 

αnαdromikα;;; dil αytoi pou exun idi grαpsei tα pediα se frontistirio/idiotiko/se odeio plironoun to neo fpα;;

 

 

.

Συγγνωμη, η αναρτηση πηγαινε σε αλλο θέμα του forum...

Παρ ολ αυτά δεν ξέρουμε τι θα γινει...

Οτι αποδείξεις έχουν κοπει με ημερομηνία πριν τις 10/7 σίγουρα δεν επιβαρυνονται με φπα.

Μετα... εξαρτάται απο την εγκύκλιο που θα βγει... όταν βγει

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ερωτηση στους γονεις που έχουν παιδια στο ιδιωτικό σχολειο ειτε τελειώσαν ειτε φοιτουν ακομα

θεμα φροντηστηριο

την γνωμη σας..

ποτε είναι απαραιτητο το επιπλέον φροντηριο ; είναι;

εχω ακούσει φροντηστήριο στο γυμνασιο και στο λύκειο..ετσι είναι;;;

εχω ακουσει και αποψεις...του ότι .'δεν χρειαζομαστε' ,,

......'ως τωρα τουλάχιστον' το παιδι πηγαινει δτην δευτερα λυκειου

τοτε ποιος ο λογος του ιδιωτικου..;

συμφωνώ ομως ότι μπορει προς το τελος του λυκειου,,,

μια ποιο ενισχυτική διδασκαλια..μπορει να χρειαστεί

:-D

Link to comment
Share on other sites

babyboomboom,

Προσωπικά πάντα μιλάω... δεν καταλαβαίνω γιατί το φροντιστήριο να συνδέετε με την επιλογή //ιδιωτικό ή δημόσιο σχολείο//.

 

Πως μπορείς να ξέρεις, ένα νήπιο άντε α δημοτικού παιδί πως θα τα πάει το ίδιο στα μαθήματα αργότερα!!!

Δηλαδή, εάν το δικό μου παιδί δυσκολευτεί αργότερα σε ένα μάθημα (το δικό μου παιδί και όχι το σύνολο των μαθητών για να φταίει το σχολείο ) θα πρέπει να τον κόψω από το ιδιωτικό σχολείο εαν επιλέξω να τον βοηθήσω με φροντιστήριο/ δασκάλα έχτρα σε ένα μάθημα? τον τιμωρώ οτι δεν είναι καλός αρα δεν πληρώνω το σύνολο?

Το σχολείο ιδιωτικό / δημόσιο είναι ένα σύνολο ερεθισμάτων που προσφέρει στο παιδί πάνω από όλα παιδεία.

 

Στην ίδια λογική τότε , είναι και τα παρακάτω επιχειρήματα

1. Μαζεύω τα λεφτά για να τον στείλω έξω σε πανεπιστήμιο ή μεταπτυχιακό.<< Και πώς είσαι τόσο σίγουρος ότι θα μπορεί να πάει>> σκέφτομαι εγώ...

2.Με τα λεφτά αυτά θα του πάρω ένα διαμέρισμα. <<Για όνομα του θεού , που ζούμε..>> σκέφτομαι εγώ...

 

Εγώ, επιλέγω και επενδύω στην διαδρομή του παιδιού έως τα 18.Έτσι επέλεξα με τα δικά μου κριτήρια:-P ποια είναι η καλύτερη διαδρομή γι αυτά.Δεν περιμένω θαύματα μαγικά απο ένα σχολείο όποιο και εάν είναι αυτό , για να σκεφτώ από τώρα εάν στο λύκειο θα χρειαστούμε φροντιστήριο.

 

Δεν ξέρω εαν η σκέψη μου σε βοηθά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

babyboomboom,

Προσωπικά πάντα μιλάω... δεν καταλαβαίνω γιατί το φροντιστήριο να συνδέετε με την επιλογή //ιδιωτικό ή δημόσιο σχολείο//.

 

Πως μπορείς να ξέρεις, ένα νήπιο άντε α δημοτικού παιδί πως θα τα πάει το ίδιο στα μαθήματα αργότερα!!!

Δηλαδή, εάν το δικό μου παιδί δυσκολευτεί αργότερα σε ένα μάθημα (το δικό μου παιδί και όχι το σύνολο των μαθητών για να φταίει το σχολείο ) θα πρέπει να τον κόψω από το ιδιωτικό σχολείο εαν επιλέξω να τον βοηθήσω με φροντιστήριο/ δασκάλα έχτρα σε ένα μάθημα? τον τιμωρώ οτι δεν είναι καλός αρα δεν πληρώνω το σύνολο?

Το σχολείο ιδιωτικό / δημόσιο είναι ένα σύνολο ερεθισμάτων που προσφέρει στο παιδί πάνω από όλα παιδεία.

 

Στην ίδια λογική τότε , είναι και τα παρακάτω επιχειρήματα

1. Μαζεύω τα λεφτά για να τον στείλω έξω σε πανεπιστήμιο ή μεταπτυχιακό.<< Και πώς είσαι τόσο σίγουρος ότι θα μπορεί να πάει>> σκέφτομαι εγώ...

2.Με τα λεφτά αυτά θα του πάρω ένα διαμέρισμα. <<Για όνομα του θεού , που ζούμε..>> σκέφτομαι εγώ...

 

Εγώ, επιλέγω και επενδύω στην διαδρομή του παιδιού έως τα 18.Έτσι επέλεξα με τα δικά μου κριτήρια:-P ποια είναι η καλύτερη διαδρομή γι αυτά.Δεν περιμένω θαύματα μαγικά απο ένα σχολείο όποιο και εάν είναι αυτό , για να σκεφτώ από τώρα εάν στο λύκειο θα χρειαστούμε φροντιστήριο.

 

Δεν ξέρω εαν η σκέψη μου σε βοηθά...

 

 

εξαιρετικα

 

με επιβεβαίωσες σε όλα σχεδόν

 

καθως κ εγω ειχα τοποθετηθεί καπως ετσι ειχα

 

τοτε που είχα πει ότι προτιμώ το ιδιωτικό από το δημοσιο σχολειο για χ.ψ λογους

 

καπως ετσι ειχα απαντήσει σε καποιους που με '''μουνταραν'' όταν ειπα τις αποψεις μου

 

συγνώμη που ρωτώ συνεχεια κ ισως κανω χαζες ερωτήσεις...

:?

προσπαθώ ν ενημερωθώ

 

 

σε ευχαριστώ πολύ για την απαντησή σου εσεις σε ποιο σχολειο πηγαίνετε

αn θελεις μου απαντας σε μυνημα

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελληνογερμανική αγωγή πάνε.

 

ν σε ρωτήσω τι ήταν

αυτό που σε εκανε ν την προτιμήσετε;

 

exo διαβασει τ σχολια...θελω όμως την γνωμη σου ...επιγραμματικα

 

ένα δυο πραγματα τι ήταν αυτό που σου έκανε κλικ....

κ ειπες εδώ.......:D

Link to comment
Share on other sites

Επειδή σε αυτο το θέμα, είχε πέσει πολύ θάψιμο στα δημόσια ελληνικά πανεπιστήμια, θα ήθελα να βάλω την είδηση της πρωτιάς της Νομικής Αθηνών, σε παγκόσμιο διαγωνισμό στον οποίο συμμετείχε ακόμη και η Νομική του Harvard.

 

https://www.alfavita.gr/arthron/protathlitria-kosmoy-i-nomiki-athinon

 

Με κάνουν πολύ περήφανη τέτοιες ειδήσεις...είναι ένα φως ελπίδας στις μέρες που ζούμε. Θερμά συγχαρητήρια στα παιδιά και στους γονείς τους.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή σε αυτο το θέμα, είχε πέσει πολύ θάψιμο στα δημόσια ελληνικά πανεπιστήμια, θα ήθελα να βάλω την είδηση της πρωτιάς της Νομικής Αθηνών, σε παγκόσμιο διαγωνισμό στον οποίο συμμετείχε ακόμη και η Νομική του Harvard.

 

https://www.alfavita.gr/arthron/protathlitria-kosmoy-i-nomiki-athinon

 

Με κάνουν πολύ περήφανη τέτοιες ειδήσεις...είναι ένα φως ελπίδας στις μέρες που ζούμε. Θερμά συγχαρητήρια στα παιδιά και στους γονείς τους.

 

Βέβαια, θα ειχε ενδιαφέρον να δούμε απο ποια σχολεία αποφοίτησαν τα παιδια αυτά! (δεν εχω ιδέα, απλά αναρωτιέμαι)

 

Κορίτσια, επειδή την εχω βγάλει αυτή τη σχολή, νομίζω οτι δεν μιλάμε σοβαρά, αν την συγκρίνουμε με τα πανεπιστήμια του εξωτερικού. Το οτι διαβάζαμε σαν τρελοί κάτω απο εντελώς αντιεπιστημονικές συνθήκες και την τελειώσαμε και πολλοί απο μας πήγαμε καλα στο εξωτερικό, οφείλεται στο οτι ήμασταν υψηλών προδιαγραφών και ΜΟΝΟ!

 

Συμφωνώ οτι τα συγχαρητήρια αξίζουν στα παιδια και στους γονείς τους.....

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια, θα ειχε ενδιαφέρον να δούμε απο ποια σχολεία αποφοίτησαν τα παιδια αυτά! (δεν εχω ιδέα, απλά αναρωτιέμαι)

 

Κορίτσια, επειδή την εχω βγάλει αυτή τη σχολή, νομίζω οτι δεν μιλάμε σοβαρά, αν την συγκρίνουμε με τα πανεπιστήμια του εξωτερικού. Το οτι διαβάζαμε σαν τρελοί κάτω απο εντελώς αντιεπιστημονικές συνθήκες και την τελειώσαμε και πολλοί απο μας πήγαμε καλα στο εξωτερικό, οφείλεται στο οτι ήμασταν υψηλών προδιαγραφών και ΜΟΝΟ!

 

Συμφωνώ οτι τα συγχαρητήρια αξίζουν στα παιδια και στους γονείς τους.....

 

Συμφωνώ εντελώς! Πιο εντελώς δεν γίνεται!!!! Όποιος έχει βγάλει αυτή την σχολή καταλαβαίνει!!!! Προσωπικά 5 χρονια μετά την αποφοίτηση μου, σκεπτόμενη να συμμετάσχω σε έναν δημόσιο διαγωνισμό για νομικούς άρχισα μαθήματα σε ενα ιδιωτικό νομικό φροντιστήριο (από αυτα που βρίζανε οι καθηγητές μου της Νομικής!!!) και κατάλαβα οτι έχοντας περασει 4 χρονια στη σχολή δεν ειχα μάθει σχεδόν τιποτα!!!

 

Για να πω του στραβού το δίκιο, την διάβασα κι εγω την είδηση και έπεσα απο τα σύννεφα! Εκτός πια κι αν στα 12 χρονια που έχουν μεσολαβήσει απο τότε που αποφοίτησα εγώ η σχολή μεταλλάχθηκε! Χλωμότατο σε μια χρεωκοπημένη χώρα με την σχολή το μισό ακαδημαικό έτος κλειστή!

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια, θα ειχε ενδιαφέρον να δούμε απο ποια σχολεία αποφοίτησαν τα παιδια αυτά! (δεν εχω ιδέα, απλά αναρωτιέμαι)

 

Κορίτσια, επειδή την εχω βγάλει αυτή τη σχολή, νομίζω οτι δεν μιλάμε σοβαρά, αν την συγκρίνουμε με τα πανεπιστήμια του εξωτερικού. Το οτι διαβάζαμε σαν τρελοί κάτω απο εντελώς αντιεπιστημονικές συνθήκες και την τελειώσαμε και πολλοί απο μας πήγαμε καλα στο εξωτερικό, οφείλεται στο οτι ήμασταν υψηλών προδιαγραφών και ΜΟΝΟ!

 

Συμφωνώ οτι τα συγχαρητήρια αξίζουν στα παιδια και στους γονείς τους.....

 

Συμφωνώ εντελώς! Πιο εντελώς δεν γίνεται!!!! Όποιος έχει βγάλει αυτή την σχολή καταλαβαίνει!!!! Προσωπικά 5 χρονια μετά την αποφοίτηση μου, σκεπτόμενη να συμμετάσχω σε έναν δημόσιο διαγωνισμό για νομικούς άρχισα μαθήματα σε ενα ιδιωτικό νομικό φροντιστήριο (από αυτα που βρίζανε οι καθηγητές μου της Νομικής!!!) και κατάλαβα οτι έχοντας περασει 4 χρονια στη σχολή δεν ειχα μάθει σχεδόν τιποτα!!!

 

Για να πω του στραβού το δίκιο, την διάβασα κι εγω την είδηση και έπεσα απο τα σύννεφα! Εκτός πια κι αν στα 12 χρονια που έχουν μεσολαβήσει απο τότε που αποφοίτησα εγώ η σχολή μεταλλάχθηκε! Χλωμότατο σε μια χρεωκοπημένη χώρα με την σχολή το μισό ακαδημαικό έτος κλειστή!

 

Καταλαβαίνω τι λέτε, αλλά συμφωνώ εν μέρει. Τελείωσα τη Σχολή το 1998 και από τότε υπήρχε ανοργανωσία και έλλειψη υποδομών. Όταν βρέθηκα στη Γαλλία για μεταπτυχιακό έπαθα σοκ όχι μόνο απο τις βιβλιοθήκες αλλά και την ίδια τη μεθοδολογία των παραδόσεων και γενικά της μάθησης εκεί (πχ όπως ξέρετε, στο εξωτερικό δεν διαβάζεις από ένα μόνο βιβλίο).

 

Ωστόσο, θεωρώ ότι εδώ και έμαθα και είχα ορισμένους καθηγητές - αστέρια, και από άποψη κατάρτισης αλλά και μεταδοτικότητας. Προφανώς έμαθα πολύ περισσότερα αργότερα, πάνω στη δουλειά. Αλλά νομίζω ότι η Σχολή μας μάθαινε τις έννοιες και τον τρόπο σκέψης...

Επίσης, είδα ότι η ομάδα των παιδιών ήταν υπό την επίβλεψη του Τομέα Διεθνών Σπουδών, που από τότε θυμάμαι ότι ήταν αξιόλογος και κάπως πιο εξωστρεφής (πχ είχα συμμετάσχει σε σεμινάριο Ιδιωτικού Διεθνούς στην Αθήνα με φοιτητές από όλο τον κόσμο).

 

Συμφωνώ πάντως ότι αν δεν το είχες, η Σχολή δεν είχε την υποδομή που της αξίζει (θυμάστε τα κτίρια και τους τομείς), δεν ενθάρρυνε την έρευνα, και δεν σου έδινε πολλές αφορμές για να πας παραπέρα, να, πχ όπως με τη συμμετοχή σε αυτόν το διαγωνισμό.

 

Μπράβο στα παιδιά, πραγματικά εντυπωσιακό κατόρθωμα ειδικά υπό τις παρούσες συνθήκες!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, είδα ότι η ομάδα των παιδιών ήταν υπό την επίβλεψη του Τομέα Διεθνών Σπουδών, που από τότε θυμάμαι ότι ήταν αξιόλογος και κάπως πιο εξωστρεφής (πχ είχα συμμετάσχει σε σεμινάριο Ιδιωτικού Διεθνούς στην Αθήνα με φοιτητές από όλο τον κόσμο).

 

 

Έχεις απόλυτο δίκιο. Ο Τομέας Διεθνών Σπουδών ήταν ένας αξιολογότατος τομέας για λίγους και εκλεκτούς -υποθέτω όλες εδώ οι νομικάριες θυμάστε στον μυθικό Ρούκουνα με το γεμάτο αμφιθέατρο στις 8.00 πμ. -. Κυρίως πήγαιναν κοντά παιδιά με ιδιαίτερες ικανότητες και ενδιαφέροντα, ξένες γλώσσες, γενικά με προσόντα που τα είχαν αποκτήσει βέβαια.... εκτός σχολής. Επειδή έχω εικόνα για το παρόν, ξέρω ότι λειτουργεί ακόμα το ίδια καλά και δημιουργικά και κάνει και άλλα πράγματα, που δεν φαίνονται, αλλά είναι πολύ σημαντικά.

Όταν όμως μιλάμε για σχολή, μιλάμε για ένα ενιαίο εκπαιδευτικό σύνολο. Εγώ εκεί αναφέρθηκα.

 

Συμπληρώνω λοιπόν.

Μπράβο στα παιδιά, μπράβο στους γονείς τους και μπράβο σε κάποιους δασκάλους που τα κινητοποιούν προς τη σωστή κατεύθυνση.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ εντελώς! Πιο εντελώς δεν γίνεται!!!! Όποιος έχει βγάλει αυτή την σχολή καταλαβαίνει!!!! Προσωπικά 5 χρονια μετά την αποφοίτηση μου, σκεπτόμενη να συμμετάσχω σε έναν δημόσιο διαγωνισμό για νομικούς άρχισα μαθήματα σε ενα ιδιωτικό νομικό φροντιστήριο (από αυτα που βρίζανε οι καθηγητές μου της Νομικής!!!) και κατάλαβα οτι έχοντας περασει 4 χρονια στη σχολή δεν ειχα μάθει σχεδόν τιποτα!!!

 

Για να πω του στραβού το δίκιο, την διάβασα κι εγω την είδηση και έπεσα απο τα σύννεφα! Εκτός πια κι αν στα 12 χρονια που έχουν μεσολαβήσει απο τότε που αποφοίτησα εγώ η σχολή μεταλλάχθηκε! Χλωμότατο σε μια χρεωκοπημένη χώρα με την σχολή το μισό ακαδημαικό έτος κλειστή!

 

Kαλημέρα. Πώς εξηγείται τότε αυτή η επιτυχία, κατά την άποψή σου;

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα. Πώς εξηγείται τότε αυτή η επιτυχία, κατά την άποψή σου;

 

Καλημέρα.

 

Θα κάνω εικασίες βάσει της εμπειρίας μου από την συγκεκριμένη σχολή, με την επιφύλαξη φυσικά ότι στα χρόνια που έχουν μεσολαβήσει (πάνω από δεκαετία:oops::oops::oops:) μπορεί και κάποια πράγματα να έχουν αλλάξει προς το καλύτερο.

 

  • Κρίνω απίθανο το project να χρηματοδοτήθηκε από το Πανεπιστήμιο, τουλάχιστον κατά το μεγαλύτερο μέρος του. Στο άρθρο αναφέρεται η εταιρεία ΑΚΤΩΡ προφανώς ως χορηγός.
  • Προφανώς επιλέχθηκαν οι φοιτητές - αστέρια. Αυτό είναι το μόνο που δεν λείπει από τη Νομική Αθηνών, ομολογουμένως το επίπεδο των φοιτητών είναι διαχρονικά υψηλότατο, όπως συμβαίνει φυσικά και με αντίστοιχες σχολές άλλων επιστημονικών πεδίων (π.χ. Ιατρική, Πολυτεχνείο κ.λπ.).
  • Διαβάζοντας για το αντικείμενο του διαγωνισμού, διαπιστώνω ότι οι φοιτητές διαγωνίσθηκαν μεταξύ άλλων στην σύνταξη υπομνήματος (δικογράφου) και στην αγόρευση. Επί της ουσίας επρόκειτο για μια εικονική δίκη και μάλιστα σε ένα αντικείμενο για το οποίο στην Ελλάδα υπάρχει περιορισμένη ενασχόληση από τον νομικό κόσμο (διαιτησία σε υπόθεση διεθνών επενδύσεων). Οι φοιτητές λοιπόν της Νομικής Αθηνών ΔΥΣΤΥΧΩΣ ούτε δικόγραφα μαθαίνουν να συντάσσουν, ούτε δικαστηριακή τριβή έχουν ώστε να εξοικειωθούν με την αγόρευση. Αυτό το ξέρω από την δική μου εμπειρία, αλλά και από τις γενιές αποφοίτων με τους οποίους έχω έρθει σε επαφή από τότε που δουλεύω, ως ασκούμενους. Ταυτόχρονα, η σχολή με το ζόρι καλύπτει τους βασικούς κλάδους δικαίου, εξειδικευμένα αντικείμενα όπως το θέμα του διαγωνισμού αυτού μετά βίας τα αγγίζει και δεν μπορεί να τα υποστηρίξει με βιβλία, πηγές κ.λπ. Δεν είναι τυχαίο ότι στο άρθρο αναφέρεται ότι με την ομάδα συνεργάστηκε επιστημονικά μια μεγάλη δικηγορική εταιρεία, η οποία είναι εξειδικευμένη στο αντικείμενο. Η εικασία μου είναι ότι τα παιδιά την προετοιμασία τους την έκαναν στα γραφεία της εταιρείας αυτής, αξιοποιώντας την υλικοτεχνική υποδομή της και την εμπειρία των δικηγόρων της και όχι του Πανεπιστημίου, όπως θα έπρεπε.
  • Προφανώς ο Λέκτορας που ήταν υπεύθυνος της ομάδας έχει πολύ μεράκι και παλεύει να κάνει κάτι το διαφορετικό υπό πολύ αντίξοες συνθήκες.

Πιστεύω ότι την επιτυχία την άξιζαν και τους οφείλουμε πολλά συγχαρητήρια. Πιστεύω όμως ότι η επιτυχία στηρίχθηκε σε πολλές δόσεις ιδιωτικής πρωτοβουλίας και είναι άδικο να την πιστωθεί το Πανεπιστήμιο, την στιγμή που αυτά που σε σχολές του εξωτερικού είναι αυτονόητα, εδώ θεωρούνται υπέρβαση και γίνονται είδηση.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...