Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Η μικρή μου είναι 22 μηνών και εδώ και κάμποσο καιρό δεν πολυπίνει το γάλα, ούτε το πρωί ούτε το βράδυ. Τι να κάνω; Της το έδωσα με κορν φλέικς και της άρεσε στην αρχή, μετά το ψιλοβαρέθηκε, της το δίνω με μπισκότα και τρώει τα μπισκότα και το γάλα το αφήνει κτλ. Έχετε εφαρμόσει τίποτε άλλα "κόλπα" για να πιει το γάλα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τί γάλα πίνει? Μήπως το έχει βαρεθεί?

 

Γιατί και ο δικός μου πέρασε την ίδια φάση πριν από λίγο καιρό και μου εκοψε το γάλα για καμιά 10ριά μέρες (του έδινα όμως ακόμη γάλα σε σκόνη), και άρχισα μόνη μου να αλλάζω μάρκες στο γάλα μέχρι που βρήκαμε το ADVANCE της ΔΕΛΤΑ, κι αυτό, ευτυχώς, το στραγγίχει το μπουκάλι...

Πάντως η παιδίατρος μου μας είχε πει πως βαριούνται και θέλουν νέες γεύσεις, άρα, δεν είσαι η μόνη... υπομονή !!!!

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites

Η πεθερά μου δοκίμασε πρόσφατα με την ψίχα από το ψωμί, που απορροφάει περισσότερο γάλα από τα μπισκότα και η μικρή ήταν δεκτική. Και πάλι όμως η συνολική ποσότητα που ήπιε δεν ήταν μεγάλη.

Link to comment
Share on other sites

εγω του μικρου του το δινα με κρεμα εναλαξ τις κρεμες και δεν ειχα προβλημα και δεν το ηθελε το γαλα καθολου τον τελευταιο χρονο

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

εχω κι εγω το ιδιο θεμα αλλα πολυ πιο περιεργο και ευτυχως που ειδα αυτο το τοπικ, για να τα εχουμε ολα μαζεμενα!

Η μικρη μου σχεδον παντα αφηνε το βραδυνο της γαλα-σκονη απο περιπου 3 μηνων. επινε το 1/3 η πχ αντι για 150 επινε 80, 90, 60 κλπ. μολις εγινε 6 μηνων αλλαξαμε το γαλα απο σκονη σε εβαπορε.

Συνεχισε να αφηνει το τελευταιο βραδυνο αντι για 180 πινει 80, η κι αν δε της δωσω δεν υπαρχει περιπτωση να γκρινιαξει. Γενικα κατα τις 10μιση εχει δικο της προγραμμα να κοιμαται, αν δε τη ξυπνησω να πιει το γαλα στις 12 θα συνεχισει τον υπνο της, ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΩΣ ΤΙΣ 11 ΤΟ ΑΛΛΟ ΠΡΩΙ ΝΗΣΤΙΚΙΑ.!!!!!!!Και οταν ξυπνησει στις 11 δε κλαιει για γαλα! την αφηνω επιτηδες να κλαψει για να καταλαβω ποτε θα πεινασει και μετα απο καμια ωρα το θελει. (κι ισως και να αφησει παλι λιγο)... απο τοτε που αρχισε το φαγητο ΠΑΡΑ πολυ ευκολα τρωει οτι της δωσεις αλλα με το γαλα τα ιδια. Δε μπορω να πιστεψω πως το γαλα σκονη της αρεσε καλυτερα, απο τοτε ειδικα που δοκιμασε φαγητο γιατι πραγματικα η σκονη ειναι μια αηδια και τωρα εχει μαθει απο αρκετες γευσεις...(το ηπιε ο αντρας μου μια φορα κατα λαθος νομιζε οτι ηταν εβαπορε και το χε αφησει η μεγαλη στο μπιμπερο της και μου πε πως του εβγαζε μια ψαριλα!!!!μπλιαχ)

Επισης να πω πως ειναι 6μιση μηνων 6μισι κιλα και πως απο το μαιευτηριο το βραδυ δε ξυπνουσε να φαει πριν το 5ωρο κ απο τη μερα που τη πηραμε σπιτι - μετα καμια βδομαδα λογω ικτερου - κοιμαται στανταρ 12-1 τη νυχτα ως τις 9-10 το πρωι χωρις ξυπνημα... Δε μου κανει αυτο εντυπωση πολυ γιατι και η μεγαλη μου στις 30 μερες περιπου αρχισε το ιδιο.

Τι να πω, μηπως της αρεσει καλυτερα να κοιμαται παρα να τρωει? ( ολη μερα τη περναει σχεδον ξυπνια βεβαια μετα απο τοΟΟΟΟσο υπνο!!!) ΜΗΠΩΣ χορταινει τοσο πολυ μεσα στη μερα που σκαει και τη νυχτα δε θελει αλλο? Καμια ιδεα ??? δεν ειναι περιεργες συνηθειες αυτες??? εγω ηξερα οτι τα μωρα καθε τρεις ωρες πεινανε. εγω αυτο δε το ζησα ποτε! ( μη με βριζετε οσες ξυπνατε καθε ωρο αληθεια δε το κανα επιτηδες!! απο μονες τους!)

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...