Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καμιά ασφαλισμένη στο ΤΣΜΕΔΕ?


Recommended Posts

Υπάρχει ακόμη περιοδικό του ΤΕΕ? Νόμιζα ότι μόνο ένα newletter στέλνουν στο mail μας...

 

Ναι, δεν το στέλνουν πια γενικά όντως, απλώς εμένα δεν μου στέλνουν ούτε το newsletter. Όμως το χρεώνουν !!!! Εκτός κι αν έχει αλλάξει κάτι που δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ναι, δεν το στέλνουν πια γενικά όντως, απλώς εμένα δεν μου στέλνουν ούτε το newsletter. Όμως το χρεώνουν !!!! Εκτός κι αν έχει αλλάξει κάτι που δεν ξέρω.

 

Τι εννοείς το χρεώνουν? Δηλαδή αν ζητήσεις να μη λαμβάνεις το newsletter έχεις έκπτωση στη συνδρομή του ΤΕΕ?

Link to comment
Share on other sites

Kαι το ανεκδοτο της υπόθεσης είναι η αναδρομική αύξηση των εισφορών. Εγώ χρωστάω 2000ευρώ που είναι η τρέχουσα εισφορά και μάνι μάνι τώρα βρίσκομαι να χρωστάω 5000ευρώ μαζί με τα αναδρομικά. Και σε ενα μηνα που θα έρθει και η επόμενη εισφορά θα χρωστάω 7000ευρώ!

Αντί να τις μειώσουν μπας και εισπράξουν τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι... για το επίδομα μητρότητας (αυτά τα 200 ευρώ) που είπαν ότι θα δώσουν, ξέρετε τι ενέργειες πρέπει να κάνουμε;

Παίρνω και ξαναπαίρνω τηλέφωνο στο ΤΣΜΕΔΕ αλλά δεν το σηκώνουν. Πρέπει να περάσω από εκεί να καταθέσω τίποτα χαρτιά, πιστοποιητικά, να κάνω αίτηση;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια, "Κ.Υ.Α. αριθ. πρωτ.: Φ.10060/15858/606/7.10.2014.

Καθορισμός διαδικασίας και δικαιολογητικών για τη χορήγηση επιδόματος

μητρότητας στις άμεσα ασφαλισμένες του Ε.Τ.Α.Α., κατʼ εφαρμογή του άρθρου

6 του Ν. 4097/2012 (Α΄ 235)". Το έχει στην αρχική σελίδα του ΤΣΜΕΔΕ

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, "Κ.Υ.Α. αριθ. πρωτ.: Φ.10060/15858/606/7.10.2014.

Καθορισμός διαδικασίας και δικαιολογητικών για τη χορήγηση επιδόματος

μητρότητας στις άμεσα ασφαλισμένες του Ε.Τ.Α.Α., κατʼ εφαρμογή του άρθρου

6 του Ν. 4097/2012 (Α΄ 235)". Το έχει στην αρχική σελίδα του ΤΣΜΕΔΕ

 

Ευχαριστούμε πολύ πολύ !!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι!

Επαναφέρω το θέμα γιατί διαβάζοντας παλαιότερα posts δεν μπορώ να πω ότι έβγαλα άκρη και δεν ξέρω τι από αυτά ισχύει ακόμη.

Είμαι μηχανικός αλλά έως τώρα φαινόμουν ως μισθωτή σαν υπάλληλος γραφείου (από τον Απρίλιο του 2014). Είμαι ακόμη ασφαλιστμένη στο ΙΚΑ, και ωστόσο "άνοιξα" το ΤΣΜΕΔΕ και το ΤΕΕ τον περασμένο Μάρτιο. Δεν έχει βγει καν το ρημάδι το ειδοποιητήριο και δεν ξέρω πώς θα γίνει η μετάβασή μου από το ΙΚΑ στο ΤΣΜΕΔΕ από τον εργοδότη. Πήρα μια βεβαίωση από το ΤΣΜΕΔΕ ώστε ο εργοδότης να πάρει κάποια επιστροφή για τις εισφορές που έδωσε από το Μάρτιο έως τώρα στο ΙΚΑ αφού είμαι θεωρητικά εγγεγραμμένη από τότε στα μητρώα του ΤΣΜΕΔΕ....χαμός...

 

Και έρχεται τώρα και ο τοκετός τέλος του έτους....τι κάνουμε λοιπόν?

Διάβασα ότι παράλληλα με το ΤΣΜΕΔΕ πρέπει να έχω και βιβλιάριο ΙΚΑ, επιδόματα από εδώ, άδειες λοχίας από εκεί, τα έχω κάνει σαλάτα. Και αυτό με τα 2500 που έδινε το ΤΣΜΕΔΕ σαν επίδομα τοκετού ισχύει? εάν ναι, τι σημαίνει ότι πληρώνω ιδιωτικά το μαιευτήριο σαν ανασφάλιστη και τα παίρνω μετα, ή πληρώνω συμμετοχή στο μαιευτήριο και αυτό ήταν?

 

Κάποια μανούλα μηχανικός που τα έκανε πρόσφατα και τα εμπέδωσε??

BDThp3.png

 

OtQ6p3.png.

Link to comment
Share on other sites

cvvanilla, καλησπέρα και με το καλό τα μωράκια σου,

η υπόθεσή σου είναι λίγο μπλεγμένη, καθώς είναι και το ΙΚΑ στη μέση, και γι'αυτό δεν ξέρω πολλά. Εγώ θα σου πω για το ΤΣΜΕΔΕ (που είμαι ασφαλισμένη και τα έψαξα τον Αύγουστο για να ξέρω τι μου γίνεται) και τα όσα ισχύουν μέχρι σήμερα για τα ιδιωτικά μαιευτήρια, γιατί μέχρι να γεννήσουμε δεν ξέρουμε τι γίνεται...

(παρεπιπτόντως τα ειδοποιητήρια για τους νέους ασφαλισμένους εκδίδονται από σήμερα, μπες να το τυπώσεις)

Καταρχήν είμαι ασφαλισμένη μόνο στο ΤΣΜΕΔΕ (το οποίο υπάγεται στην ευρύτερη "ομπρέλα" του ΕΟΠΥΥ). Όταν με το καλό εισαχθείς για να γεννήσεις τα μωρά σου θα πρέπει να είσαι ασφαλιστικά ενήμερη (να έχεις πληρώσει τις τρέχουσες εισφορές-το οποίο το βλέπουν από το σύστημα και δε χρειάζεται να πας να σφραγίσεις βιβλιάρια, κλπ). Θα πληρώσεις ανάλογα με τα λεφτά που σου δικαιολογεί ο ΕΟΠΥΥ για το δωμάτιο και το μαιευτήριο τη διαφορά απευθείας. Οπότε επίδομα τοκετού δεν υπάρχει (θεωρητικά είναι αυτό από τον ΕΟΠΥΥ, το οποίο αφομοιώνεται απευθείας και περιλαμβάνεται στην τιμή του μαιευτηρίου).

Το μόνο που σου δίνει το ΤΣΜΕΔΕ είναι ένα επίδομα μητρότητας 200ευρώ για 4 μήνες, αλλά θα πρέπει να δεις τι γίνεται με το θέμα του ΙΚΑ, καθώς μέσα στη χαρτούρα που θα τους πας για να το πάρεις είναι και μία υπεύθυνη δήλωση ότι δε δικαιούσαι από άλλο ασφαλιστικό φορέα επίδομα. Για να το πάρεις αυτό πρέπει να είσαι πάλι ασφαλιστικά ενήμερη.

Κι εδώ τελειώνουν οι παροχές του ΤΣΜΕΔΕ για τον τοκετό σου.

Επειδή, όμως, έχεις και το ΙΚΑ καλο θα ήταν, εάν μετακινείσαι, να πας από το ΤΣΜΕΔΕ της περιοχής σου να δεις αυτά τα θέματα για να μην τρέχεις τελευταία στιγμή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γνωρίζει κανένας τι ακριβώς σημαίνει "κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία" στο τσμεδε;

Δε θέλω να μάθω για τη διαδικασία υποβολής αίτησης υπαγωγής σε αυτήν, όπως προβλέπεται από το Ν.4331/2015. Θέλω να μάθω ποιο είναι το αποτέλεσμα αν υπαχθεί κανείς σε "κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία" από την προβλεπόμενη.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα katerina2,

μακροπρόθεσμα σημαίνει ότι στα συντάξιμα χρόνια σου, τα δύο αυτά χρόνια που προβλέπει ο 4331 θα μετρήσουν (για τη σύνταξη σου) με λιγότερα χρήματα,

και για τώρα, στην πράξη, σημαίνει ότι θα πληρώσεις λιγότερες εισφορές για τα 4 επόμενα ΤΣΜΕΔΕ (του 2015 & 2016), το ποσό των οποίων αντιστοιχεί στην κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία που θα δηλώσεις (αν το κάνεις) ότι θες να πας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα katerina2,

μακροπρόθεσμα σημαίνει ότι στα συντάξιμα χρόνια σου, τα δύο αυτά χρόνια που προβλέπει ο 4331 θα μετρήσουν (για τη σύνταξη σου) με λιγότερα χρήματα,

και για τώρα, στην πράξη, σημαίνει ότι θα πληρώσεις λιγότερες εισφορές για τα 4 επόμενα ΤΣΜΕΔΕ (του 2015 & 2016), το ποσό των οποίων αντιστοιχεί στην κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία που θα δηλώσεις (αν το κάνεις) ότι θες να πας.

 

Ευχαριστω για την απαντηση. Κατι τετοιο φανταζομουν απλα ελεγα μηπως καποιος ξερει κατι πιο συγκεκριμενο π.χ. ποσοστο μειωσης συνταξης

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε Κατερινα τι ψαχνεις?

Σε λιγο καιρο δεν θα υπαρχει ΤΣΜΕΔΕ με την ενοποιηση των ταμειων που ζηταει η ΤΡΟΙΚΑ. Και δεν θα υπαρχουν συνταξεις, ολο και ανεβαζουν τα οριο ηλικιας..

 

Το θεμα σημερα ειναι με οποιοδηποτε τροπο να πληρωνουμε το λιγοτερο.

Και με την κατωτατη ασφαλιστικη παλι το ποσο ειναι πολυ υψηλο, 2075.

 

Περισσοτερο και απο τους γιατρους.

Link to comment
Share on other sites

Βρε Κατερινα τι ψαχνεις?

Σε λιγο καιρο δεν θα υπαρχει ΤΣΜΕΔΕ με την ενοποιηση των ταμειων που ζηταει η ΤΡΟΙΚΑ. Και δεν θα υπαρχουν συνταξεις, ολο και ανεβαζουν τα οριο ηλικιας..

 

Το θεμα σημερα ειναι με οποιοδηποτε τροπο να πληρωνουμε το λιγοτερο.

Και με την κατωτατη ασφαλιστικη παλι το ποσο ειναι πολυ υψηλο, 2075.

 

Περισσοτερο και απο τους γιατρους.

 

Εντάξει. Συμφωνώ με όλα αυτά. Θα ήθελα όμως μία ποσοτική πρόβλεψη, παρότι μάλλον δε θα προλάβουμε να πάρουμε σύνταξη.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα, ποσοτική πρόβλεψη εννοείς στο ποσό της σύνταξης που θα πάρουμε?

Καταρχήν κάτσε να υπάρχει ΤΣΜΕΔΕ έως τότε, κατά δεύτερον δεν ξέρουμε σε τι νόμισμα θα είμαστε, κατά τρίτον κάτσε να δούμε τι θα γίνει γενικότερα με το ασφαλιστικό, κ.ο.κ.

Προσωπικά πιστεύω ότι δε θα μειωθεί τραγικά το ποσό της σύνταξης από δύο χρόνια μειωμένων εισφορών, αλλά προς το παρόν δε με ενδιαφέρει. Φαντάζομαι ότι αργότερα μπορεί να αφήνουν να τα εξαγοράσεις εάν έχεις τα χρήματα και θες. Αυτό που με νοιάζει προς το παρόν είναι να πληρώσω στο άμεσο μέλλον λιγότερα, γιατί είμαστε κι εγώ και ο άντρας μου στο ΤΣΜΕΔΕ και δε γίνεται! Δε βγαίνει! Ό,τι μπαίνει στην άκρη κάθε χρόνο το τρώει το ΤΣΜΕΔΕ....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ποσοτική πρόβλεψη εννοείς στο ποσό της σύνταξης που θα πάρουμε?

Καταρχήν κάτσε να υπάρχει ΤΣΜΕΔΕ έως τότε, κατά δεύτερον δεν ξέρουμε σε τι νόμισμα θα είμαστε, κατά τρίτον κάτσε να δούμε τι θα γίνει γενικότερα με το ασφαλιστικό, κ.ο.κ.

Προσωπικά πιστεύω ότι δε θα μειωθεί τραγικά το ποσό της σύνταξης από δύο χρόνια μειωμένων εισφορών, αλλά προς το παρόν δε με ενδιαφέρει. Φαντάζομαι ότι αργότερα μπορεί να αφήνουν να τα εξαγοράσεις εάν έχεις τα χρήματα και θες. Αυτό που με νοιάζει προς το παρόν είναι να πληρώσω στο άμεσο μέλλον λιγότερα, γιατί είμαστε κι εγώ και ο άντρας μου στο ΤΣΜΕΔΕ και δε γίνεται! Δε βγαίνει! Ό,τι μπαίνει στην άκρη κάθε χρόνο το τρώει το ΤΣΜΕΔΕ....

 

Και πάλι συμφωνώ, αλλά δε βρίσκω ότι είναι κακό να μάθουμε κάτι πιο συγκεκριμένο αν υπάρχει ως πληροφορία.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Στον Ν.4331 δεν θυμάμαι αν είχα διαβάσει κάτι πιο συγκεκριμένο γι' αυτό που ρωτάς. Αλλά, γιατί, και χωρίς αυτή τη διετή μείωση, ήξερες πόση σύνταξη θα πάρεις; Αυτό ενδεχομένως στο απαντήσουν αν πας στο ΤΣΜΕΔΕ, δεν ξέρω.

Φυσικά και δεν είναι παράλογα αυτά που ρωτάς, απλώς αναρωτιέμαι ποιός μπορεί να στα απαντήσει.

Εδώ μέχρι προχθές μας κράταγαν κρυφό το ποσό που έχουμε να πληρώσουμε. Αν είναι δυνατόν!!! Θα είναι 1500, 2000, 2500? Θα έχει αναδρομικές προσαυξήσεις ή όχι? Απαράδεκτοι!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλημέρα, είμαι άμεσα ασφαλισμένη στο τσμεδε κ ετοιμάζομαι να γεννήσω. Διάβασα ότι δικαιούμαστε 50% έκπτωση στις εισφορές για 1 χρόνο κ 200 ευρώ για 4 μήνες. Αυτά τα χρήματα τα παίρνουμε άμεσα? με κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό κάθε μήνα? κ το μόνο που πρέπει να κάνουμε είναι να καταθέσουμε τα απαραίτητα έγγραφα?

 

οποιαδήποτε βοήθεια για το θέμα, ευπρόσδεκτη!!!!

Link to comment
Share on other sites

eliz8, με το καλό να γεννήσεις!!!

Εάν είσαι σε φάση μου μπορείς να κυκλοφορείς και να πας στο ΤΣΜΕΔΕ της περιοχής σου, να το κάνεις, γιατί αυτά συνέχεια αλλάζουν. Εγώ γέννησα τον Οκτώβριο του 2015, και κατέθεσα κατευθείαν τα δικαιολογητικά που μου είχαν ζητήσει (τα οποία δυστυχώς δε θυμάμαι για να στα πω).

Αυτό με την έκπτωση 50% στις εισφορές πρώτη φορά το ακούω, και προσωπικά, οι εσφορές μου το Δεκέμβρη ήταν κανονικότατα ολόκληρες (παρά το γεγονός ότι ήξεραν ότι είχα γεννήσει).

Σχετικά με το επίδομα των 200ευρώ, ναι, ισχύει, αλλά να φανταστείς ότι ακόμα δεν το έχω πάρει... και φοβάμαι ότι θα το χάσω, γιατί όταν αποφασίσουν να το δώσουν, δεν ξέρω αν θα είμαι ασφαλιστικά ενήμερη.... (καθώς είναι απαραίτητη προϋπόθεση).

Link to comment
Share on other sites

eliz8, με το καλό να γεννήσεις!!!

Εάν είσαι σε φάση μου μπορείς να κυκλοφορείς και να πας στο ΤΣΜΕΔΕ της περιοχής σου, να το κάνεις, γιατί αυτά συνέχεια αλλάζουν. Εγώ γέννησα τον Οκτώβριο του 2015, και κατέθεσα κατευθείαν τα δικαιολογητικά που μου είχαν ζητήσει (τα οποία δυστυχώς δε θυμάμαι για να στα πω).

Αυτό με την έκπτωση 50% στις εισφορές πρώτη φορά το ακούω, και προσωπικά, οι εσφορές μου το Δεκέμβρη ήταν κανονικότατα ολόκληρες (παρά το γεγονός ότι ήξεραν ότι είχα γεννήσει).

Σχετικά με το επίδομα των 200ευρώ, ναι, ισχύει, αλλά να φανταστείς ότι ακόμα δεν το έχω πάρει... και φοβάμαι ότι θα το χάσω, γιατί όταν αποφασίσουν να το δώσουν, δεν ξέρω αν θα είμαι ασφαλιστικά ενήμερη.... (καθώς είναι απαραίτητη προϋπόθεση).

 

Ευχαριστώ πολύ. Τα δικαιολογητικά τα έχω βρει από το site κ θα τα ετοιμάσω μαζί με εξουσιοδότηση να πάει ο άντρας μου.

Για τις μειωμένες εισφορές ούτε εγώ το ήξερα στο γιο μου κ το είχα χάσει, ισχύει πολλά χρόνια. Ακόμη κ τώρα ψαξτο λίγο γιατί απ' όσο ξέρω μπορείς να το κάνεις κ αναδρομικά.

 

http://syspeirosiaristeronmihanikon.blogspot.gr/2011/02/blog-post_7588.html

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=33692&page=2

http://www.tsmede.gr/Παρεχόμενεςυπηρεσίες/ΧρήσιμαΈντυπα/tabid/111/Default.aspx (ενημέρωση μητρώου για διάστημα μειωμένων εισφορών λόγω μητρότητας)

Link to comment
Share on other sites

eliz8, εντάξει, αυτή τη στιγμή με έχεις κάνει πύραυλο!!!

Είναι απαράδεκτοι! Είναι για να τους τραβάς μηνύσεις εκει μέσα!

Είχα κατέβει με την κοιλιά απέναντι (ούσα έγκυος) και είχα πάει στην αρμόδια (υποτίθεται) υπάλληλο να μάθω δια ζώσης την προβλεπόμενη διαδικασία για να μαζέψω όλα τα δικαιολογητικά για τον τοκετό, και ήθελα να ρωτήσω και για τυχόν επιδόματα! Κι αυτή η αχαρακτήριστη μου έλεγε επιμόνως οτι δε δικαιούμαι τίποτα!

Πρέπει να είμαστε το μοναδικό ταμείο που αντιμετωπίζει με μίσος τους ασφαλισμένους του!

Αυριο κιόλας θα πάω να καταθέσω αίτηση και θα γίνει χαμός!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εμενα με ενημερωσε προσφατα η υπαλληλος για τις μειωμενες εισφορες που ετυχε να την ρωτησω κατι αλλο. Για το επιδομα ομως των 200 ευρω μου ειχε πει οχι πριν γεννησω.

Γνωριζετε εαν ισχυει για Δημοσιους υπαλληλους ή ειναι μονο για ελευθερους επαγγελματιες?

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εμενα με ενημερωσε προσφατα η υπαλληλος για τις μειωμενες εισφορες που ετυχε να την ρωτησω κατι αλλο. Για το επιδομα ομως των 200 ευρω μου ειχε πει οχι πριν γεννησω.

Γνωριζετε εαν ισχυει για Δημοσιους υπαλληλους ή ειναι μονο για ελευθερους επαγγελματιες?

 

είναι μόνο για ελεύθερους επαγγελματίες...

 

http://www.tsmede.gr/Παρεχόμενεςυπηρεσίες/ΚΥΤ/ΧορήγησηΕπιδόματοςΜητρότητας/tabid/404/Default.aspx

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ άλλο, εκνευρίζομαι τόσο πολύ! Εμένα δε μου είπε για τις μειωμένες εισφορές, στην summer wine της είπε όχι για το επίδομα των 200ευρώ! Είναι αυτή η κυρία άτομο σοβαρό και υπεύθυνο να εξυπηρετεί εγκύους; Πείτε μου, δηλαδή!

Εγώ, επειδή ο άντρας μου αυτόν τον καιρό φεύγει νωρίς για δουλειά, και δε μπορώ να φύγω κι εγώ μέχρι να έρθει η κοπέλα που κρατάει τη μικρή, έστειλα σήμερα κιόλας έναν φίλο μου, που πάει καθημερινά κέντρο, να καταθέσει αίτηση. Τους στολίζω κανονικότατα σε αυτή, αλλά δε νομίζω να ιδρώσει το αυτί τους! Εν τω μεταξύ έχουν περάσει 7 μήνες από τότε που γέννησα, εάν υπάρχει καμία προθεσμία που έπρεπε να έχω κάνει αίτηση για μειωμένες εισφορές (τύπου 6μηνο) θα γίνει χαμός!

Επίσης, να κάνω μία ερώτηση; Εγώ ενημέρωσα κατευθείαν το ΤΣΜΕΔΕ ότι γέννησα, αφενός για τα διαδικαστικά του ΕΟΠΥΥ και αφετέρου για το επίδομα των 200ευρώ (το οποίο παραδόξως μου είχε πει η υπάλληλος ότι δικαιούμαι). Το Ταμείο, λοιπόν, γνώριζε ότι εγώ έχω γεννήσει. Δηλαδή πόσες αιτήσεις-ενημερώσεις πρέπει να τους κάνουμε για να μας δώσουν ό,τι δικαιούμαστε; Έλεος!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...