Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μονα στο σπιτι


Nordor

Recommended Posts

Ηθελα να ρωτησω την αποψη σας σε κατι,γιατι η εγω ειμαι υπερβολικος η η γυναικα μου τελικα δεν παει καλα. Τυχαινει να δουλευω παρα πολυ κοντα στο σπιτι μου. Η γυναικα μου τελειωνοντας απο την δουλεια της (ειναι συνηθως πρωι , αντιθετα εγω παντα απογευμα) παει και περνει τα παιδια απο την μητερα μου που μενουν κανα 2 ωρες μετα τον παιδικο.Εχω διδυμα παιδια αγορι κοριτσι 3 ετων και μισο. Σημερα παλι τα πηρε απο εκει και μου τηλεφωνησε πως θα παει με τα μωρα βολτα στους γονεις της που μενουν αρκετα μακρια απο εμας. Μου ζητησε να περασει μια στιγμη απο την δουλεια μου να της δωσω να κλειδια του αυτοκινητου μου γιατι ειχα τα καρεκλακια των παιδιων εκει. Ερχεται τα περνει και παει μαζι με τα παιδια να αλλαξει τα καρεκλακια στο δικο της αμαξι για να φυγουν. Μου τηλεφωνει πως εκει που αλλαζε τα καρεκλακια εχασε το κλειδι του αυτοκινητου της και δεν ξερει τι να κανει. Ειχα δουλεια και δεν μπορουσα να παω αμεσως....σε 5 λεπτα πεταχτηκα να την βοηθησω.Το αμαξι ξεκλειδωτο και κανεις εκει.Ψαχνω να βρω τα κλειδια και ξαφνικα εμφανιζεται μπροστα μου ΧΩΡΙΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ με το κλειδι και λεει το βρηκα και ηρθα τα βαλω κατι πραγματα στο αμαξι για να φυγουμε.Της λεω που ειναι τα παιδια?τα κλειδωσα μου λεει για λιγο πανω. Τρεχω γρηγορα τα βλεπω να παιζουν στο σαλονι χωρις να εχουν παρει χαμπαρι τιποτα. Ε καλα μου λεει πως κανεις ετσι 2 λεπτα τα αφησα!!!

εγινα τουρκος.Ειναι φυσιολογικο αυτο το πραμα η εγω πλεον ειμαι υπερβολικος? οποιαδηποτε αποψη θα βοηθησει...α να σημειωσω πως ο μικρος την βαραει συνεχεια την μικρη και ειναι σχεδον διπλασιος με μεγεθος....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 108
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν είσαι υπερβολικός Το κακό μπορεί να γινει στο λεπτό. Θυμαστε εκεινον τον τυπο που μπροστα στα ματια του κλεψαν το αυτοκινητο με το παιδι μεσα???? Ακομα και κλειδωμένα τα παιδια μπορει πχ να λυσουν το χειροφρενο, να ανοιξουν τα παραθυρα εάν υπάρχει χειροκίνητος μηχανισμος στα πισω καθίσματα...μονα στο αυτοκινητο ουτε λεπτό! Για μενα ειχες 100% δίκιο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπητέ πατέρα...κατ'αρχάς και μόνο η ιδέα για έναν γονιό να μεινουν τα μικρά παιδια μονα στο σπίτι αρκεί για να φρικάρει,καθώς το μόνο που θα σκεφτεί είναι το κακό που μπορεί να συμβεί...γι'αυτο το λογο δε θα σε χαρακτήριζα υπερβολικο.

Απο την άλλη σκέφτομαι και τη γυναίκα με δυο παιδιά και πράγματα για φόρτωμα στο αυτοκίνητο,που εκ των πραγμάτων δεν μπορεί να τα πάει ολα με τη μια,αναγκαστικα πρέπει να αφήσει τα παιδιά δυο λεπτά μόνα για να κατεβάσει τα πράγματα στο αυτοκίνητο και να γυρίσει πίσω(εννοείται αν το αυτοκίνητο είναι απο κάτω και οχι σε αλλο τετράγωνο)...

 

Βέβαια το κακό μπορεί να γίνει και σε δευτερόλεπτα,δεν το συζητάμε...γι'αυτο ο γονιός που ακούει ή βλέπει το σκηνικό γίνεται Τούρκος,είναι κάτι όμως που κι εσύ θα μπορούσες να κάνεις(απλα συνήθως πιστεύουμε οτι εμείς χειριζόμαστε καλύτερα τις καταστάσεις απ'το σύντροφο μας και τίποτα κακό δεν συμβαίνει στη "βάρδια" μας)

 

Μια φορά μου είπε ο άντρας μου οτι έκανε το ίδιο και παραλίγο να πάθω εγκεφαλικό,εγω όμως το έχω κάνει 2φορές...

 

Είμαι σίγουρη πως κι η γυναίκα σου είχε το φόβο μη συμβεί κάτι,απλά ίσως δεν είχε άλλη επιλογή(ή μάλλον είχε:να τα αφήσει μονα στο αυτοκίνητο,που σίγουρα θα ήταν πιο επικίνδυνο)

...άρα;

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ πατέρα...κατ'αρχάς και μόνο η ιδέα για έναν γονιό να μεινουν τα μικρά παιδια μονα στο σπίτι αρκεί για να φρικάρει,καθώς το μόνο που θα σκεφτεί είναι το κακό που μπορεί να συμβεί...γι'αυτο το λογο δε θα σε χαρακτήριζα υπερβολικο.

Απο την άλλη σκέφτομαι και τη γυναίκα με δυο παιδιά και πράγματα για φόρτωμα στο αυτοκίνητο,που εκ των πραγμάτων δεν μπορεί να τα πάει ολα με τη μια,αναγκαστικα πρέπει να αφήσει τα παιδιά δυο λεπτά μόνα για να κατεβάσει τα πράγματα στο αυτοκίνητο και να γυρίσει πίσω(εννοείται αν το αυτοκίνητο είναι απο κάτω και οχι σε αλλο τετράγωνο)...

 

Βέβαια το κακό μπορεί να γίνει και σε δευτερόλεπτα,δεν το συζητάμε...γι'αυτο ο γονιός που ακούει ή βλέπει το σκηνικό γίνεται Τούρκος,είναι κάτι όμως που κι εσύ θα μπορούσες να κάνεις(απλα συνήθως πιστεύουμε οτι εμείς χειριζόμαστε καλύτερα τις καταστάσεις απ'το σύντροφο μας και τίποτα κακό δεν συμβαίνει στη "βάρδια" μας)

 

Μια φορά μου είπε ο άντρας μου οτι έκανε το ίδιο και παραλίγο να πάθω εγκεφαλικό,εγω όμως το έχω κάνει 2φορές...

 

Είμαι σίγουρη πως κι η γυναίκα σου είχε το φόβο μη συμβεί κάτι,απλά ίσως δεν είχε άλλη επιλογή(ή μάλλον είχε:να τα αφήσει μονα στο αυτοκίνητο,που σίγουρα θα ήταν πιο επικίνδυνο)

...άρα;

της ειπα (κανοντας μεγαλη προσπαθεια να μην γινει χαμος) καλα δεν μπορουσες να παρεις και τα παιδια μαζι?μια τσαντουλα ακομα κουβαλας...

και μου λεει ....εφυγα γρηγορα γιατι ειχα το αμαξι ξεκλειδωτο...!!!!

λες και μενουμε στις φαβελες στο Ριο η εχει καμια πορσε......

εφυγα χωρις να πω κατι παραπανω αφου ειδα πως ηταν οκ γιατι δεν ηθελα να πω κουβεντα οπως ημουν,,,

Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια δίκιο έχεις, πολλά μπορούν να γίνουν μέσα σε λίγα λεπτά. Οι πιθανότητες είναι λίγες βέβαια, αλλά υπάρχουν. Και εγώ προσπαθώ να θυμηθώ από ποιον σοβαρό κίνδυνο τα έσωσα επειδή τα παρακολουθούσα μέσα στο σπίτι και δεν μου έρχεται κάποιο παράδειγμα. Πάντως δεν τα άφηνα παρά μόνο στο δίπλα δωμάτιο. Όπως ξέρεις, με τα δίδυμα, ακούς πώς "κουβεντιάζουν" και από εκείς καταλαβαίνεις αν έχουν μπλέξει σε κάποια βρωμοδουλειά...

 

Νομίζω σε ενοχλεί και κάτι ακόμα, το ότι η σύντροφός σου έκανε κάτι που γνώριζε ότι δεν θα ενέκρινες επειδή θεωρούσε ότι δεν θα την τσάκωνες. Αυτό το κάνει και ο δικός μου σύντροφος και μου γυρίζει το μάτι, αλήθεια. Αισθάνομαι ότι δεν ξέρω πώς μπορεί να μου τη φέρει, αν και γενικά είναι ευθύς άνθρωπος.

 

Τι να σου πω, αν σε γενικές γραμμές είναι ΟΚ στα μυαλά της, όπως θα είναι, φαντάζομαι, πιστεύω ότι μπορείς να το συγχωρήσεις. Όχι να πέσει κάτω εντελώς, αλλά να μην το κάνεις γιγάντιο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

αν μιλαμε για μια τσαντουλα,σιγουρα το ξεκλειδωτο αμαξι δεν ειναι δικαιολογια,,,

καλυτερα να σας κλεψουν το αμαξι,παρα να παθουν κατι τα παιδια..

 

καλα εκανες και δεν εδωσες συνεχεια!προφανως ηταν ενα μεμονωμενο περιστατικο και οχι καποια συνηθεια..

Link to comment
Share on other sites

αν μιλαμε για μια τσαντουλα,σιγουρα το ξεκλειδωτο αμαξι δεν ειναι δικαιολογια,,,

καλυτερα να σας κλεψουν το αμαξι,παρα να παθουν κατι τα παιδια..

 

καλα εκανες και δεν εδωσες συνεχεια!προφανως ηταν ενα μεμονωμενο περιστατικο και οχι καποια συνηθεια..

 

το κακο ειναι πως πριν απο λιγο μου ηρθε κατι στο μυαλο και εχω φρικαρει...

μιλαγανε τα παιδια προχτες και λεει το ενα στο αλλο να κανουν κατι οπως τοτε που ειμασταν μονοι στο σπιτι......και εγω γελασα λεγοντας πως δεν ειστε ποτε μονα.....φοβαμαι θα την πεφτει για υπνο και αυτα θα αλωνιζουν μονα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ούτε εσύ είσαι υπερβολικός ούτε η γυναίκα σου δεν πάει καλά.

Έκανε μια στιγμιαία (κακή) κρίση πάνω στον γνωστό πανικό (τύπου πως περνάς στην απέναντι όχθη με βάρκα ένα λύκο, ένα πρόβατο και κάτι άλλο που δε θυμάμαι).

Προφανώς δεν είναι γενικώς απερίσκεπτη, θα το είχαμε καταλάβει μέχρι τώρα εμείς οι πονηρές μαμάδες που συναναστρέφεσαι.

Μην το καταπιείς κι αμάσητο, συζήτησέ της το. Είμαι σίγουρη πάντως ότι δεν έχει σκοπό να το κάνει συνήθεια.

 

* Αν τα είχε αφήσει στο αυτοκίνητο, κλειδωμένο ή ξεκλείδωτο, θα σου πακετάριζα την Aimee για το διαζύγιο.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εσύ είσαι υπερβολικός ούτε η γυναίκα σου δεν πάει καλά.

Έκανε μια στιγμιαία (κακή) κρίση πάνω στον γνωστό πανικό (τύπου πως περνάς στην απέναντι όχθη με βάρκα ένα λύκο, ένα πρόβατο και κάτι άλλο που δε θυμάμαι).

Προφανώς δεν είναι γενικώς απερίσκεπτη, θα το είχαμε καταλάβει μέχρι τώρα εμείς οι πονηρές μαμάδες που συναναστρέφεσαι.

Μην το καταπιείς κι αμάσητο, συζήτησέ της το. Είμαι σίγουρη πάντως ότι δεν έχει σκοπό να το κάνει συνήθεια.

 

* Αν τα είχε αφήσει στο αυτοκίνητο, κλειδωμένο ή ξεκλείδωτο, θα σου πακετάριζα την Aimee για το διαζύγιο.

 

τοτε ειναι που δεν θα επερνα με τιποτα διαζυγιο...πλακα κανεις?

τουλαχιστον ετσι θα τα προσεχα πολυ παραπανω απο το να τα ειχα καθε σκ και αν......

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχα έχεις δίκιο, κεκτημένη ταχύτητα.

Αυτό θα πει δέσμευση!!!

 

Χωρίς πλάκα τώρα, δεν μπορεί να μην ξέρεις τη γυναίκα σου αν είναι τύπος που μπορείς να εμπιστευθείς.

Είναι υπεραισιόδοξή γενικά? Τύπου "έλα μωρέ δε θα πάθουν τίποτα"? Ή απλώς πανικοβλήθηκε στη συγκεκριμένη στιγμή?

 

Παρασκευή βράδυ είναι, βάλτε τα για νανάκια, άνοιξε κι ένα μπουκάλι κρασί, πείτε τα και ηρέμησε.

Στο κάτω κάτω...η μανούλα ξέρει καλύτερα :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

το κακο ειναι πως πριν απο λιγο μου ηρθε κατι στο μυαλο και εχω φρικαρει...

μιλαγανε τα παιδια προχτες και λεει το ενα στο αλλο να κανουν κατι οπως τοτε που ειμασταν μονοι στο σπιτι......και εγω γελασα λεγοντας πως δεν ειστε ποτε μονα.....φοβαμαι θα την πεφτει για υπνο και αυτα θα αλωνιζουν μονα....

 

Βαλε καμερες!!!

Ετσι θα εχεις και αποδεικτικα στοιχεια και θα κερδισεις και την επιμέλεια;).

Link to comment
Share on other sites

Βαλε καμερες!!!

Ετσι θα εχεις και αποδεικτικα στοιχεια και θα κερδισεις και την επιμέλεια;).

 

Καμερα να βαλεις χωρις εισαγγελικη εντολη δεν γινεται τιποτα......

Σε πανε και μεσα.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χαχαχαχαχα έχεις δίκιο, κεκτημένη ταχύτητα.

Αυτό θα πει δέσμευση!!!

 

Χωρίς πλάκα τώρα, δεν μπορεί να μην ξέρεις τη γυναίκα σου αν είναι τύπος που μπορείς να εμπιστευθείς.

Είναι υπεραισιόδοξή γενικά? Τύπου "έλα μωρέ δε θα πάθουν τίποτα"? Ή απλώς πανικοβλήθηκε στη συγκεκριμένη στιγμή?

 

Παρασκευή βράδυ είναι, βάλτε τα για νανάκια, άνοιξε κι ένα μπουκάλι κρασί, πείτε τα και ηρέμησε.

Στο κάτω κάτω...η μανούλα ξέρει καλύτερα :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

Τι να πω ....να ηταν μονο αυτο....αυτο ειναι η κορυφη του παγοβουνου....τελωσπαντων.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!

 

εγώ προχθές είπα στην μικρή να ανοίξει την πόρτα και να πάει μόνη της στην γιαγιά της (διπλανή πόρτα στον πρώτο όροφο) :mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen: και ο άντρας μου γούρλωσε μάτια :mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen: και αρκέστηκε σ' ένα "πώς σου ρθε αυτό τώρα???" πίστεψέ με τώρα που το σκέφτομαι ψιλοφρικάρω κι εγώ. αμέσως έρχονται στο μυαλό μου.. σκαλιά, σκόνταψε, παραπάτησε, έπεσε.... από την άλλη όμως το κακό θέλει δευτερόλεπτα... τόσο λίγα που και μπροστά να σαι θα γίνει..:roll: π.χ. 18 μηνών αποκτήσαμε 7 ράμματα πάνω από το φρύδι γιατί σκόνταψε στο τίποτα και έσκασε στο περβάζι του μπαλκονιού με το κούτελο μπροστά στα μάτια του άντρα μου.... δεν ξέρω πόσο χρονών είναι τα παιδάκια σου (να σου ζήσουν παρεπιπτόντως), αλλά τουλάχιστον τώρα που η δικιά μου έφτασε τα 4,5 νιώθω την ανάγκη να αρχίσω σιγά σιγά να της έχω εμπιστοσύνη σε κάποια πράγματα (ξέρεις συγχρόνως πεφτουν και οι ανάλογες προσευχές στην παναγιά κλπ κλπ) όπως π.χ. πήγαινε στην γιαγιά σου αν θες (διπλανή πόρτα) ή να την αφήνω μόνη της να πηγαίνω να απλώνω στην ταράτσα... (αυτό το κάνω πάνω από χρόνο τώρα).

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Μου φαινεται παρα παρα παρα πολυ νωρις παιδια τριων και τεσσαρων χρονων να μενουν μονα τους στο σπιτι εστω και για λιγα λεπτα... Ισως ειμαι κι εγω υπερβολικη αλλα αν κατι γινει σε εκεινα τα λιγα λεπτα δεν θα το αντεξω συνειδησιακα... απο την ακραια πιθανοτητα ενος σεισμου εως την οχι τοσο ακραια πιθανοτητα καποιας ζημιας, ατυχηματος ή ανασφαλειας που ισως νιωσει το παιδι. Κι εγω θα φρικαρα και οχι δεν την δικαιολογω, ας εκανε τριπλες διαδρομες, δεν το βρισκω σωστο αυτο που εκανε.

Φυσικα και ισχυει το οτι το κακο μπορει να γινει μπροστα στα ματια μας αλλα τοσα περιστατικα εχουν συμβει με παιδακια που εμειναν μονα στο σπιτι, δεν υπαρχει λογος ρισκου, ας πανε 8-9 να ειμαστε λιγο πιο ησυχοι...αυτη ειναι η αποψη μου.

Link to comment
Share on other sites

στο σπιτι τα αφησε...μου λεει εχω κλειδωσει το μπαλκονι και την πορτα...που θα πανε?

 

Δεν ειναι μονο "το που θα πανε" αλλα και "το τι θα κανουν/τι θα παθουν" 2 νηπια μεσα σε ενα σπιτι. Υπαρχουν παααρα πολλοι λογοι που ΔΕΝ ΑΦΗΝΟΥΜΕ 2 ΝΗΠΙΑ ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΒΛΕΨΗ!!!

 

Οποτε δεν εισαι καθοοολου υπερβολικος!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Αγια γυναικα αυτη του nordor!

Απαπα απορω πως σε ανεχεται....!

Καλα εκανε η γυναικα , αυτη ειναι η μανα , αυτη ξερει το σωστο για τα παιδια!!

 

 

Χαχαχα.... Αντιποινα κυριε nordor ! Στο χρωστουσα ,ε;;;;;

 

Περα απο τη πλακα , δε σε θεωρω υπερβολικο .

Κι εγω στη θεση σου , θα τον ψιλοεχανα τον υπνο μου μετα απ αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια συγνωμη.

Εσεις μεσα στο σπιτι ειστε συνεχεια απο πανω τους?

Αν εχετε διαμορφωσει το σπιτι καταλληλα και εχετε δει πως συμπεριφερονται τα παιδα δεν τα αφηνετε μονα τους σε κανενα δωματιο για λιγο ?

 

Δεν σας πιστευω.

Δεν πηγε μακρυα η γυναικα. Ισα μολις που κατεβηκε κατω να παρει μια τσαντα.

 

Nordor καταρχην ο τιτλος ειναι παραπλανητικος και μας κατευθυνεις εκει που θελεις εσυ.

Μονα στο σπιτι σημαινει p.x μιση ωρα .

 

Καθε μητερα ξερει πολυ καλα εκεινη τη στιγμη σε τι φαση ηταν τα παιδια της και μπορει να προβλεψει την καθε τους κινηση ΓΙΑ ΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ ΛΕΠΤΑ..

Σιγουρα τα σκεφτηκε αυτα και εκρινε.

 

Εκτος πια και εαν θεωρεις τη γυναικα σου αρκετα χαλαρη που υποτιμαει τους κινδυνους. Και της τα ειχες μαζεμενα.

Πολλες φορες αφηνω τον μικρο μου μονο του για 5 λεπτα για να κατεβω διπλα να παρω πχ ψωμι .

Ομως κοιταω απο πριν τι κανει και προβλεπω καθε κινηση του . Kαι το κανω απο 3-3.5.

Εχω βεβαια ασφαλισει τα μπαλκονια.

Και ειμαι πολυ αγχωτικη μαμα τουλαχιστον απο τους γνωστους μου. Που με θεωρουν υπερβολικα υπεπροστατευτικη και ειμαι.

 

Αγαπητε Nοrdor

Εισαι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟΣ εκτος εαν εχεις μαζεμενα και αλλα .

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια συγνωμη.

Εσεις μεσα στο σπιτι ειστε συνεχεια απο πανω τους?

Αν εχετε διαμορφωσει το σπιτι καταλληλα και εχετε δει πως συμπεριφερονται τα παιδα δεν τα αφηνετε μονα τους σε κανενα δωματιο για λιγο ?

 

Δεν σας πιστευω.

Δεν πηγε μακρυα η γυναικα. Ισα μολις που κατεβηκε κατω να παρει μια τσαντα.

 

Nordor καταρχην ο τιτλος ειναι παραπλανητικος και μας κατευθυνεις εκει που θελεις εσυ.

Μονα στο σπιτι σημαινει p.x μιση ωρα .

 

Καθε μητερα ξερει πολυ καλα εκεινη τη στιγμη σε τι φαση ηταν τα παιδια της και μπορει να προβλεψει την καθε τους κινηση ΓΙΑ ΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ ΛΕΠΤΑ..

Σιγουρα τα σκεφτηκε αυτα και εκρινε.

 

Εκτος πια και εαν θεωρεις τη γυναικα σου αρκετα χαλαρη που υποτιμαει τους κινδυνους. Και της τα ειχες μαζεμενα.

Πολλες φορες αφηνω τον μικρο μου μονο του για 5 λεπτα για να κατεβω διπλα να παρω πχ ψωμι .

Ομως κοιταω απο πριν τι κανει και προβλεπω καθε κινηση του . Kαι το κανω απο 3-3.5.

Εχω βεβαια ασφαλισει τα μπαλκονια.

Και ειμαι πολυ αγχωτικη μαμα τουλαχιστον απο τους γνωστους μου. Που με θεωρουν υπερβολικα υπεπροστατευτικη και ειμαι.

 

Αγαπητε Nοrdor

Εισαι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟΣ εκτος εαν εχεις μαζεμενα και αλλα .

Πως προβλεπεις τι θα κανουν μετα; Αυτο ειναι καινουριο....πες μας και κανα παιχνιδακι στο στοιχημα τοτε γιατι ολο παω κουβα τον τελευταιο μηνα...

Ενταξει σε λιγο να πηγαινουμε και για κανα σινεμα ρε παιδακι μου και να αφησουμε τα τριχρονα να κανουν οτι γουσταρουν......νομιζω πως δειχνεις υπερβολικη αλληλεγγυη επειδη ειναι γυναικα.....αν τα εκανε αντρας θα ειχες πεσει να τον φας...

Link to comment
Share on other sites

Πως προβλεπεις τι θα κανουν μετα; Αυτο ειναι καινουριο....πες μας και κανα παιχνιδακι στο στοιχημα τοτε γιατι ολο παω κουβα τον τελευταιο μηνα...

 

Με την 6η αισθηση, χαχαχαχαχα!!!

 

Περα απο την πλακα ομως, αγαπημενε μου συμπεθερε ακομα και αν υπηρχε αυτη η 6η αισθηση ΠΟΤΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΒΛΕΨΗ και ΑΜΕΣΗ ΟΠΤΙΚΗ ΕΠΑΦΗ!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

το κακο μπορει να γινει και σε ενα λεπτο....το εχω καταλαβει και μιλαω εκ πειρας αλλα ολα καλα δοξα το θεο.αν δεν παθεις κατι δεν μπορεις να το καταλαβεις.;););)λες ελα μωρε παιζει ας απλωσω τα ρουχα;)δεν ειναι ετσι....αν δεν εχω οπτικη επαφη με το παιδι δεν κανω τιποτα πλεον:P:p:pτο μονο που κανω και επειδη ξερω το παιδι μου(ειναι 4 ετων)οταν εχει το αγαπημενο της μικι μαους και απλα δεν ακουει τιποτα και αφοσιωνεταιτην αφηνω να παω τα σκουπιδια(απλα ανοιγω την πορτα κανω 10 βηματα επειδη ειμαι μονοκατοικια χωρις ασανσερ κτλ)στο μαγειρεμα της λεω να ερθει να με βοηθησει για να την βλεπω πανω απολα:):):)εννοειται οτι της δειχνω οτι της εχω εμπιστοσυνη και την αφηνω να κανει πολλα πραγματα μονη της αλλα παιδια ειμαι παντα alert:mrgreen::mrgreen: καντης μια απλη συζητηση μην την αποπαρεις κιολας την κοπελα και πες της οτι δεν χρειαζετε να σου πω να μην ξαναφησεις τα παιδια απο τα ματια σου γιατι πολυ απλα αυτο ΕΝΝΟΕΙΤΕ!!δωστης και το παραδειγμα το δικο μου που δε θα σου πω τι πηγα να παθω γιατι πολυ απλα θελω να το ξεχασω....και να φανταστεις σφουγγαριζα το διπλανο δωματιο;)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την Λεμονιά στο ότι και εγώ δεν είμαι συνεχώς από πάνω του, κάποιες φορές παίζει και μόνος του. Είναι σχεδόν 3. Νομίζω ότι και ο ίδιος το απολαμβάνει να κάνει ένα παζλ στο τραπεζάκι του στο δωμάτιό του χωρίς εμένα πάνω από το κεφάλι του. Έχω παρατηρήσει ότι κάποιες φορές θέλει να είναι και λίγο μόνος του για να εκφραστεί χωρίς να τον ακούει κανένας. Να κάνει ότι διαβάζει ή να τραγουδήσει κλπ. Είναι για λίγα λεπτά βέβαια αλλά το έχει ανάγκη.

 

Γενικότερα το να είναι συνεχώς υπό επίβλεψη ένα παιδί είναι αδύνατον. Ένα απλό παράδειγμα. Τουαλέτα δεν θα πας;; Τη στιγμή που είσαι στην τουαλέτα δεν το βλέπεις.

 

Δεν ξέρω αν είναι υπερβολικός κάποιος από τους δύο σας, αυτό νομίζω έχει να κάνει με την γενικότερη στάση σας στο θέμα και δεν κρίνεται με βάση ένα μεμονωμένο περιστατικό.

 

(Αυτό που με άγχωσε λίγο από το περιστατικό που ανέφερες είναι το γεγονός ότι τα παιδιά είναι δύο και ότι ο μικρός είναι επιθετικός).

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...