Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αγγλικα στη δευτερα η στην τριτη?


Recommended Posts

Νομίζω ότι οι απαιτήσεις του C2 ειναι μεγάλες για παιδί 3ης γυμνασιου, από άποψη γνώσεων, τεχνικών και κατανόησης κειμένου (όχι από άποψη γλώσσας)

 

Δεν ξέρω για τα αγγλικά τι γίνεται τώρα αλλά για τα Γαλλικά που έχω σχετικά πρόσφατη εμπειρία (πρίν 8 χρόνια) αυτό ισχύει. Πρέπει να μπορείς να κάνεις ομίλια, σύνθεση και να έχεις γνώσεις για κοινωνικά, πολιτικά και οικονομικά θέματα. Αν ένα παιδί δώσει αυτές τις εξετάσεις στην 3η Γυμνασίου δεν θα είναι η γλώσσα το πρόβλημα του.

 

Έτσι καλύτερα να μην βιάζεται κάποιος να πάρει τα πτυχία πριν το Λύκειο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 217
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αυτό το πράγμα που δύο γράμματα μαθαίνεις, οκτώ γράμματα γράφεις, είναι πολύ πρωτοποριακό :P

 

Μα στα αγγλικά δεν μαθαίνουμε την άλφα βήτα και τα γράμματα μεμονωμένα πλέον, αλλά δίνουμε ολόκληρη τη λέξη, ξεκινώντας με κάποιες εύκολες. Αυτό γίνεται εδώ και πολλά χρόνια με παιχνίδια και flash cards. Δηλαδη όταν ξεκινάμε με το A = apple, πάλι το παιδί δεν γνωρίζει το p, το l και το e. Μαθαίνει όμως το φθόγγο α και την προφορά της λεξης, χωρίς να είναι υποχρεωτικό να εμπλακεί σε γραφή.

 

Καμία σχέση με τα ελληνικά που μαθαίνουν τ+α= τα. Η διδασκαλία της αγγλικής δεν μπορεί να συγκριθεί με τη διδασκαλία της ελληνικής, γιατί τα αγγλικά οι λέξεις δεν προφέρονται πάντα όπως γράφονται. πχ though, tough / bit bite κλπ

Link to comment
Share on other sites

Μα στα αγγλικά δεν μαθαίνουμε την άλφα βήτα και τα γράμματα μεμονωμένα πλέον, αλλά δίνουμε ολόκληρη τη λέξη, ξεκινώντας με κάποιες εύκολες. Αυτό γίνεται εδώ και πολλά χρόνια με παιχνίδια και flash cards. Δηλαδη όταν ξεκινάμε με το A = apple, πάλι το παιδί δεν γνωρίζει το p, το l και το e. Μαθαίνει όμως το φθόγγο α και την προφορά της λεξης, χωρίς να είναι υποχρεωτικό να εμπλακεί σε γραφή.

Το πρόβλημα δεν είναι η εκμάθηση του φθόγγου. Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορείς να περιμένεις από ένα παιδί να μάθει να γράφει μια λέξη η οποία περιέχει γράμματα που δεν έχεις διδάξει.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα δεν είναι η εκμάθηση του φθόγγου. Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορείς να περιμένεις από ένα παιδί να μάθει να γράφει μια λέξη η οποία περιέχει γράμματα που δεν έχεις διδάξει.

 

 

Ντόινγκ! :shock: Δεν είχα καταλάβει ότι μιλούσατε για γραφή. Νόμιζα οτι προφορικά μόνο διδάσκονται τις λέξεις. Για ποια τάξη μιλάμε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δευτέρα δημοτικού. Μόλις έμαθαν τα γράμματα z και c πήραν ορθογραφία τις λέξεις zebra, zoo και cat.

 

Γι' αυτό σου λέω, είναι πρωτοποριακή η μέθοδος :P

 

Kαι συνεχίσαμε με lion, bear, και frog........

Link to comment
Share on other sites

  • 7 χρόνια μετά...

Καλησπερα. 
Επαναφερω αυτο το θεμα για να παρω αποψεις για το ποτε ειναι καλο να ξεκινησει ενα παιδι αγγλικα. 
Σε ιδιωτικο σχολειο βλεπω οτι στην Α δημοτικου γινεται καλη δουλεια,στην τριτη δημοτικου θα δωσουν το starters. Ομως να επαναπαυθουμε σε αυτο; Να ξεκινησει στη β δημοτικου αγγλικα; Ή να περιμενουμε να δουμε πως θα παει;
 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Το starters δεν ξέρω τι είναι. Θα σου πρότεινα να μιλήσεις με το σχολείο. Εκείνοι θα ξέρουν να σου πουν σε ποιο επίπεδο θα είναι τα παιδιά όταν θα φτάσουν στην ηλικία των πτυχίων. Αν όντως κάνουν καλή δουλειά σε όλες τις τάξεις, μπορείτε να κάνετε μόνο κάποια ιδιαίτερα τη χρονιά του πτυχίου, και να μην επιβαρυνθούν τα παιδιά με μια έξτρα απογευματινή δραστηριότητα. 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, irin είπε:

Καλησπερα. 
Επαναφερω αυτο το θεμα για να παρω αποψεις για το ποτε ειναι καλο να ξεκινησει ενα παιδι αγγλικα. 
Σε ιδιωτικο σχολειο βλεπω οτι στην Α δημοτικου γινεται καλη δουλεια,στην τριτη δημοτικου θα δωσουν το starters. Ομως να επαναπαυθουμε σε αυτο; Να ξεκινησει στη β δημοτικου αγγλικα; Ή να περιμενουμε να δουμε πως θα παει;
 

Ο γιος μου τελειώνει την Δ’Δημ., αγγλικά εκτός σχολείου δεν έχει κάνει ακόμα, ούτε νομίζω ότι θα κάνει στο άμεσο μέλλον, ισως κάποιο ιδιαίτερο ενισχυτικά όταν πλησιάζει η ώρα του lower (ή όπως λέγεται πλέον).

 

Κάνουν σοβαρά αγγλικά στο σχολείο, νομίζω ότι θα τους έκανα εκτός μόνο αν έβλεπα ότι δυσκολεύονταν, σαν βοήθεια δηλαδή και πάντως σίγουρα όχι πριν την Δ’ Δημ.

 

Γεγονος παραμένει βεβαια ότι έχω καταλάβει ότι είμαστε η εξαίρεση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

23 ώρες πρίν, Ilaeira είπε:

Καλημέρα!

Το starters δεν ξέρω τι είναι. Θα σου πρότεινα να μιλήσεις με το σχολείο. Εκείνοι θα ξέρουν να σου πουν σε ποιο επίπεδο θα είναι τα παιδιά όταν θα φτάσουν στην ηλικία των πτυχίων. Αν όντως κάνουν καλή δουλειά σε όλες τις τάξεις, μπορείτε να κάνετε μόνο κάποια ιδιαίτερα τη χρονιά του πτυχίου, και να μην επιβαρυνθούν τα παιδιά με μια έξτρα απογευματινή δραστηριότητα. 

 

19 ώρες πρίν, Deena είπε:

Ο γιος μου τελειώνει την Δ’Δημ., αγγλικά εκτός σχολείου δεν έχει κάνει ακόμα, ούτε νομίζω ότι θα κάνει στο άμεσο μέλλον, ισως κάποιο ιδιαίτερο ενισχυτικά όταν πλησιάζει η ώρα του lower (ή όπως λέγεται πλέον).

 

Κάνουν σοβαρά αγγλικά στο σχολείο, νομίζω ότι θα τους έκανα εκτός μόνο αν έβλεπα ότι δυσκολεύονταν, σαν βοήθεια δηλαδή και πάντως σίγουρα όχι πριν την Δ’ Δημ.

 

Γεγονος παραμένει βεβαια ότι έχω καταλάβει ότι είμαστε η εξαίρεση.

Αυτή την ελπίδα είχα κι εγώ! Ότι θα κάνει πχ όταν πλησιάζει το lower. Αλλά ακούω γύρω μου ότι όλοι το θεωρούν τρελό, και αρχίζω να αμφιβάλλω αν μπορώ να κρίνω σωστά το επίπεδο των αγγλικών του παιδιού. 

Με ξεαγχώσατε νομίζω. Σκέφτομαι ότι πχ εγώ στην πρώτη δημοτικού δεν ήξερα καθόλου αγγλικά ενώ τώρα το παιδί ξεκινάει να γράφει προτασούλες, από την άλλη, όταν όλοι γύρω μας ξεκινάνε... δεν μπορώ να μην αναρωτηθώ αν κάνω το σωστό.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα είναι λίγο αντισυμβατική η άποψή μου.

Αγγλικά θα ξεκινήσουμε στην τρίτη, όχι νωρίτερα. Και όχι φροντιστήριο, αλλά ιδιαίτερα. 

Μίλησα σχετικά και με την καθηγήτρια αγγλικών στο σχολείο (που κάνει εξαιρετική δουλειά), και είχε την ίδια άποψη (σχετικά με την ηλικία). Για το φροντιστήριο ή ιδιαίτερο, μου είπε ότι μας εξυπηρετεί καλύτερα. Για εμένα το ιδιαίτερο είναι πιο προσαρμοσμένο στο ίδιο το παιδί και η οικογένεια δε χάνει πολύ χρόνο σε μετακινήσεις. Το ίδιο μου είπαν και δύο γνωστές μας με φροντιστήρια και αυτό κάνουν στα παιδιά τους.

Και εγώ στην ίδια ηλικία ξεκίνησα (και χωρίς να έχω τα ερεθίσματα που έχει η κόρη μου) και το επίπεδό μου είναι άριστο. Διατήρησα όμως επαφή, είτε μέσω μουσικής, είτε μέσω διαβάσματος τύπου και λογοτεχνίας και φυσικά μέσω δουλειάς. 

Αν είναι να αφιερώσει κάπου χρόνο ένα παιδί σε μικρή ηλικία, το θεωρώ πιο χρήσιμο να είναι σε μουσική ή άθλημα, ή κάποια άλλη δραστηριότητα εκτός γλώσσας. Επίσης δεν κατανοώ πως παιδιά Γυμνασίου καλούνται να δώσουν εξετάσεις επιπέδου proficiency όταν μπορεί γραμματικά να έχουν κατακτήσει τη γλώσσα αλλά πολύ αμφιβάλλω αν μπορούν στη πλειοψηφία τους τουλάχιστον να έχουν άποψη και να μπορούν να την τεκμηριώσουν σε ξένη γλώσσα, για θέματα κοινωνικοπολιτικά.

 

Η μεγάλη μας ξεκίνησε στη Πέμπτη φροντιστήριο, αλλά μετά πήγε σε αμερικάνικο κολλέγιο οπότε το επίπεδο ήταν πολύ καλό, είχε αρκετές ώρες κάθε μέρες με ξενόγλωσσες καθηγήτριες και δε χρειάστηκε εξωτερικά μαθήματα καθόλου, πήρε Proficiency χωρίς ιδιαίτερο κόπο ή προετοιμασία. Αλλά είναι επίσης παιδί που έχει καθημερινή επαφή με τη γλώσσα, επιλέγει να γράψει μελέτες στα αγγλικά.

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , vtgian είπε:

Εμένα είναι λίγο αντισυμβατική η άποψή μου.

Αγγλικά θα ξεκινήσουμε στην τρίτη, όχι νωρίτερα. Και όχι φροντιστήριο, αλλά ιδιαίτερα. 

Μίλησα σχετικά και με την καθηγήτρια αγγλικών στο σχολείο (που κάνει εξαιρετική δουλειά), και είχε την ίδια άποψη (σχετικά με την ηλικία). Για το φροντιστήριο ή ιδιαίτερο, μου είπε ότι μας εξυπηρετεί καλύτερα. Για εμένα το ιδιαίτερο είναι πιο προσαρμοσμένο στο ίδιο το παιδί και η οικογένεια δε χάνει πολύ χρόνο σε μετακινήσεις. Το ίδιο μου είπαν και δύο γνωστές μας με φροντιστήρια και αυτό κάνουν στα παιδιά τους.

Και εγώ στην ίδια ηλικία ξεκίνησα (και χωρίς να έχω τα ερεθίσματα που έχει η κόρη μου) και το επίπεδό μου είναι άριστο. Διατήρησα όμως επαφή, είτε μέσω μουσικής, είτε μέσω διαβάσματος τύπου και λογοτεχνίας και φυσικά μέσω δουλειάς. 

Αν είναι να αφιερώσει κάπου χρόνο ένα παιδί σε μικρή ηλικία, το θεωρώ πιο χρήσιμο να είναι σε μουσική ή άθλημα, ή κάποια άλλη δραστηριότητα εκτός γλώσσας. Επίσης δεν κατανοώ πως παιδιά Γυμνασίου καλούνται να δώσουν εξετάσεις επιπέδου proficiency όταν μπορεί γραμματικά να έχουν κατακτήσει τη γλώσσα αλλά πολύ αμφιβάλλω αν μπορούν στη πλειοψηφία τους τουλάχιστον να έχουν άποψη και να μπορούν να την τεκμηριώσουν σε ξένη γλώσσα, για θέματα κοινωνικοπολιτικά.

 

Η μεγάλη μας ξεκίνησε στη Πέμπτη φροντιστήριο, αλλά μετά πήγε σε αμερικάνικο κολλέγιο οπότε το επίπεδο ήταν πολύ καλό, είχε αρκετές ώρες κάθε μέρες με ξενόγλωσσες καθηγήτριες και δε χρειάστηκε εξωτερικά μαθήματα καθόλου, πήρε Proficiency χωρίς ιδιαίτερο κόπο ή προετοιμασία. Αλλά είναι επίσης παιδί που έχει καθημερινή επαφή με τη γλώσσα, επιλέγει να γράψει μελέτες στα αγγλικά.

 

Η σκέψη μου ήταν αρχικά αυτή, Τετάρτη δημοτικού ή αργότερα, αν τραβάει το παιδί, να ξεκινήσει με ιδιαίτερα, προσαρμοσμένα στο επίπεδό της. Τί νόημα έχει να πάει φροντιστήριο και να κάνει με τη σειρά όλες τις τάξεις, αν ήδη έχει φτάσει σε κάποιο επίπεδο;

Link to comment
Share on other sites

ακομη κ εγω δεν εχω αποφασισει

παντα συνοπολογιζω πως το εβλεπα κ εγω ως μαθητρια

παρολο που εμενα ειναι σε δημοσιο,οποτε δ περιμενω πολυ καλο επιπεδο

αλλα κινουμαι προς μεγαλυτερη ηλικια,τριτη-πεμπτη,κ μαλλον ιδιαιτερα να πηγαινουμε με τον ρυθμο τους

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , vicky86 είπε:

ακομη κ εγω δεν εχω αποφασισει

παντα συνοπολογιζω πως το εβλεπα κ εγω ως μαθητρια

παρολο που εμενα ειναι σε δημοσιο,οποτε δ περιμενω πολυ καλο επιπεδο

αλλα κινουμαι προς μεγαλυτερη ηλικια,τριτη-πεμπτη,κ μαλλον ιδιαιτερα να πηγαινουμε με τον ρυθμο τους

θελω να πιστευω πως ενω το κοστος του ιδιαιτερου ειναι μεγαλυτερο, λογικα θα χρειαζονται λιγοτερες ωρες/εβδομαδα συν οτι θα ξεκινησουν και ενα δυο χρονια αργοτερα..κατι κερδιζεις και απο αυτο! και σιγουρα πιο ξεκουραστο για τα παιδια! αν και καμια φορα σκεφτομαι οτι το φροντιστηριο θα ειναι πιο ευχαριστο, λογω συμμαθητων κλπ. Δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, irin είπε:

θελω να πιστευω πως ενω το κοστος του ιδιαιτερου ειναι μεγαλυτερο, λογικα θα χρειαζονται λιγοτερες ωρες/εβδομαδα συν οτι θα ξεκινησουν και ενα δυο χρονια αργοτερα..κατι κερδιζεις και απο αυτο! και σιγουρα πιο ξεκουραστο για τα παιδια! αν και καμια φορα σκεφτομαι οτι το φροντιστηριο θα ειναι πιο ευχαριστο, λογω συμμαθητων κλπ. Δεν ξέρω...

ετσι ακριβως.το ιδιαιτερο ειναι πιο ακριβο,αλλα εχει αλλα οφελη

για μικρη ηλικια το φροντιστηριο ειναι πιο ευχαριστο

αλλα κ επειδη το παιδι ειναι μεγαλυτερο θεωρω οτι ειναι πιο ευκολο καποια πραγματα να γινουν κατανοητα

Link to comment
Share on other sites

On 18/4/2022 at 8:43 ΠΜ, irin είπε:

 

Αυτή την ελπίδα είχα κι εγώ! Ότι θα κάνει πχ όταν πλησιάζει το lower. Αλλά ακούω γύρω μου ότι όλοι το θεωρούν τρελό, και αρχίζω να αμφιβάλλω αν μπορώ να κρίνω σωστά το επίπεδο των αγγλικών του παιδιού. 

Με ξεαγχώσατε νομίζω. Σκέφτομαι ότι πχ εγώ στην πρώτη δημοτικού δεν ήξερα καθόλου αγγλικά ενώ τώρα το παιδί ξεκινάει να γράφει προτασούλες, από την άλλη, όταν όλοι γύρω μας ξεκινάνε... δεν μπορώ να μην αναρωτηθώ αν κάνω το σωστό.

 

Τώρα θυμήθηκα ότι το μεγάλο σου παιδί τώρα είναι πρωτάκι. Σίγουρα είναι πολύ μικρό ακόμα, κατά την δική μου γνώμη βέβαια, όντως δεν είναι λίγα τα παιδιά που κάνουν από αυτή την ηλικία, ακόμα και αυτά που είναι σε ιδιωτικά σχολεία όπου υποτίθεται ότι κάνουν σχετικά πιο "σοβαρά" αγγλικά.

 

Εμείς ως οικογένεια δεν μπορούμε να ανταποκριθούμε στον φόρτο που θα συνεπάγεται να αρχίσουν τα παιδιά αγγλικά από τώρα, ειδικά σε φροντιστήριο. Βέβαια στο σχολείο οι ξένες γλώσσες γίνονται σε μικρότερα τμήματα, σχεδόν φροντιστηριακά, των 11-12 παιδιών και με βιβλία επίσης φροντιστηριακά, οπότε μέχρι τώρα δεν έχω αισθανθεί ότι κάπου έχουν "μείνει πίσω", ούτε βλέπω και καμία ιδιαίτερη διαφορά από συμμαθητές τους που κάνουν αγγλικά εκτός.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς αποφασίσαμε με τον άντρα μου να κάνει ιδιαίτερα, είναι δεδομένο αυτό, τώρα ως προς την τάξη ακόμα το συζητάμε, μάλλον τον Σεπτέμβριο που έρχεται (θα είναι 7 και θα ξεκινάει δευτέρα δημοτικού), ή ένα χρόνο μετά, θα δούμε. Γενικά είμαι υπερ του ιδιαίτερου, ώστε  το μάθημα να προσαρμόζεται στις ανάγκες και τους ρυθμούς του παιδιού.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...