Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΙΚΑ ΚΑΙ ΟΑΕΔ


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΤΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΔΩΡΟ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ?ΓΙΑ ΤΟ 2012.ΠΟΤΕ ΘΑ ΤΟ ΔΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΒΑΛΟΥΝ ΠΙΟ ΝΩΡΙΣ ΦΕΤΟΣ ΛΟΓΩ ΚΡΙΣΗΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ.:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 951
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα σε όλους!

Προσπαθώ να μαζέψω τα περιβόητα 200 ένσημα που χρειαζόμαστε για τα επιδόματα μητρότητας από ΙΚΑ εντός της διετίας πριν την Π.Η.Τ.

Αυτή την στιγμή δουλεύω με σύμβαση ορισμένου χρόνου χωρίς πιθανότητα ανανέωσης, απ'όπου θα λάβω περίπου 150 ένσημα. Μου απομένουν περίπου 50 ένσημα που ελπίζω κάποιος να μπορέσει να με προσλάβει έστω εικονικά και να του πληρώσω εγώ τα ένσημα...

Η ερώτησή μου είναι η εξής:Αν η δεύτερη σύμβαση σε διαφορετικό εργοδότη γίνει, τότε με 200 ένσημα (μετά και από τς δύο διαφορετικές συμβάσεις) θα δικαιούμαι και επίδομα ανεργίας από ΟΑΕΔ;;; Έχω ξαναλάβει επίδομα ανεργίας (12 μήνες δεκέμβριος 2010-νοέμβριος 2011). Θα πρέπει να γίνει δεύτερη σύμβαση αμέσως μετά την λήξη της πρώτης σύμβασης στον άλλο εργοδότη;χωρίς δηλαδή να έχω μείνει άνεργη ούτε μία μέρα;;;

Γνωρίζει κανείς τίποτα;;;:?:

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Γεια σας,

 

Έχω κάνει αίτηση για τα επιδόματα μητρότητας στο ΙΚΑ (εδώ και 4,5 μήνες). Έχουν στείλει την αίτησή μου στη νομική υπηρεσία του ΙΚΑ απ' όπου δεν μου έχουν απαντήσει ακόμα για το αν τα δικαιούμαι επειδή βρίσκομαι σε επίσχεση εργασίας. Τα ένσημα τα έχω. Υπάρχει κάποια κοπέλα που πήρε τα επιδόματα ενώ βρίσκεται σε επίσχεση? Και μήπως πήρε και το 6μηνο του ΟΑΕΔ? Δεν ξέρω τι να κάνω...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 4 εβδομάδες μετά...

EDIT: Ζητώ συγγνώμη, αλλά προέβησα σε σβήσιμο το μηνύματός μου, καθώς τα ερωτήματα που είχα θέσει ήταν λόγω του ότι είχα παραπληροφορηθεί (μη εσκεμμένα - με τόσα που γίνονται στο Σύστημα Υγείας έχουμε μπερδευτεί όλοι, δεν κατηγορώ κανένα) και δεν θα ήθελα διαβάζοντάς το κάποια άλλη κοπέλα να μπερδευτεί όπως είχα μπερδευτεί εγώ. Αν υπάρχει κάποια κοπέλα που αναρωτιέται το από πού θα πάρει τη βεβαίωση ΠΗΤ που θα πρέπει να υπογραφεί από τον εργοδότη και να κατατεθεί στο ΙΚΑ, αυτό το διάστημα που οι γιατροί ΕΟΠΥΥ δεν υπάρχουν (!), με ενημέρωσαν 2 διαφορετικοί μαιευτήρες συμβεβλημένοι με τον ΕΟΠΥΥ ότι μόνο από δημόσιο νοσοκομείο μπορούμε να εξυπηρετηθούμε αυτή την περίοδο. Αν κάποια κοπέλα έχει διαφορετική πληροφόρηση παρακαλώ να με ενημερώσει. Ευχαριστώ.

KUISp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Καλησπέρα θα ήθελα την βοήθεια σας επειδή είμαι τελείως άσχετη με ΠΗΤ 19/8/2014 ποτέ βγαίνω σε άδεια εγκυμοσύνης ποια ειναι η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω και ποτέ πρέπει να πάω στο ΙΚΑ να καταθέσω τα δικαιολογητικά ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα!Μέσα Ιουνίου θα πρέπει να καταθέσω τα χαρτιά μου για την άδεια κυοφορίας.Για την επιβεβαίωση ΠΗΤ και το χαρτί, που θα πρέπει να δώσω στην εργασία μου, πρέπει να πάω είτε σε γιατρό συμβεβλημένο με τον ΕΟΠΠΥ είτε σε κάποιο δημόσιο νοσοκομείο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Μέσα Ιουνίου θα πρέπει να καταθέσω τα χαρτιά μου για την άδεια κυοφορίας.Για την επιβεβαίωση ΠΗΤ και το χαρτί, που θα πρέπει να δώσω στην εργασία μου, πρέπει να πάω είτε σε γιατρό συμβεβλημένο με τον ΕΟΠΠΥ είτε σε κάποιο δημόσιο νοσοκομείο;

καλησπερα αντυ!εγω εχω πητ 16/8 και ξεκιναει η αδεια κυοφοριας στης 20/6.μου το ειπαν απο τη δουλεια μου!αρα εσενα λγικα θα ξεκιναει 23/6.εγω πηρα και εκλεισα ραντεβου με γυναικολογο στο πεδυ(νομιζω 14900)για τις 26/5.παρε και εσυ και κλεισε ραντεβου γυρω στη 1/6 περιπου.θα εχεις μαζι σου τη β επιπεδου και το βιβλιαριο σου.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα αντυ!εγω εχω πητ 16/8 και ξεκιναει η αδεια κυοφοριας στης 20/6.μου το ειπαν απο τη δουλεια μου!αρα εσενα λγικα θα ξεκιναει 23/6.εγω πηρα και εκλεισα ραντεβου με γυναικολογο στο πεδυ(νομιζω 14900)για τις 26/5.παρε και εσυ και κλεισε ραντεβου γυρω στη 1/6 περιπου.θα εχεις μαζι σου τη β επιπεδου και το βιβλιαριο σου.

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα και πάλι!Μία ερώτηση σε όσες κοπέλες πρόσφατα κατέθεσαν τα χαρτιά τους για την άδεια κύησης. Τα ένσημα των δυο τελευταίων ετών θα μου τα εκτυπώσουν στο ΙΚΑ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι!Μία ερώτηση σε όσες κοπέλες πρόσφατα κατέθεσαν τα χαρτιά τους για την άδεια κύησης. Τα ένσημα των δυο τελευταίων ετών θα μου τα εκτυπώσουν στο ΙΚΑ;

 

Ναι θα πας στο Ικα όπου ανήκεις και θα ζήτήσεις να σου κάνουν μια εκτύπωση. 2 λεπτά υπόθεση, μόνο να χεις μαζί σου το βιβλιάριο υγείας σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Έχω χαρτί Πητ απο απο γιατρό δημόσιου ισχυει ή πρεπει να πάω και σε γιατρό του ΙΚΑ?κι αν ναι που κλείνω ραντεβού στο ΙΚΑ της περιοχης?τις 29 του μήνα ξεκινάει η αδεία και είναι η πρωτη φόρα που έχω πελαγωσει.στο ΙΚΑ πάμε αφού ξεκινήσει η αδεία κυήσεως?

KLinp2.pngjvcQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτην ακριβως την απορια εχω και εγω,επειδη μου λειπανε καποια ενσημα ειπα να τα κολλησω κ να παρω τα επιδοματα. Ως ανεργη..πηγα τον γιατρο του ικα 23/7 ενω εχω χαρτι απολυσης εως κ τελος ιουλιου.. και η 56 μερες ξεκινανε γυρω στις 20 αυγουστου,λετε να μου δημιουργησουν θεμα που την πξρα τοσο μπρωστα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

γεια σας και παλι κοριτσια.καινουρια ερωτηση στα δικαιολογητικα βλεπω ζηταει το ασφαλιστικο μας βιβλιαριο.δηλαδη τι ειναι αυτο?τα ενσημα?πως το βρισκω.αυριο θα παει ο συζηγος στο ικα με ολα τα χαρτια αλλα αυτο δε ξερω τι ειναι.επισης θελει και αριθμο λογαριασμου ετσι δεν ειναι?κατατοπιστε με λιγο.καποια κοπελα που πηγε τωρα τελευταια να ξερω τι θα κανω

KLinp2.pngjvcQp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας και παλι κοριτσια.καινουρια ερωτηση στα δικαιολογητικα βλεπω ζηταει το ασφαλιστικο μας βιβλιαριο.δηλαδη τι ειναι αυτο?τα ενσημα?πως το βρισκω.αυριο θα παει ο συζηγος στο ικα με ολα τα χαρτια αλλα αυτο δε ξερω τι ειναι.επισης θελει και αριθμο λογαριασμου ετσι δεν ειναι?κατατοπιστε με λιγο.καποια κοπελα που πηγε τωρα τελευταια να ξερω τι θα κανω

 

Και εγώ την ίδια απορία είχα, πήρα τηλ στο ΙΚΑ της περιοχής μου για να μου πουν ακριβώς τι χρειάζεται και μετά πήγα.Δε μου το ζήτησε κανείς, δεν ξέρω τι είναι...Χρειάστηκα βιβλιάριο υγείας, λογαριασμό για να γίνει η κατάθεση, απόλυση (εγώ είχα κάρτα ανεργίας και την έβγαλα φωτοτυπία και καλού κακού πήρα και μια βεβαίωση από τον ΟΑΕΔ ότι είμαι άνεργη) , και ένα χαρτί από το γιατρό σου που θα λέει την Τελευταία ημερομηνία περιόδου και την Π.Η.Τ Με το χαρτί από το γιατρό σου ( όχι από υπέρηχους -στο λέω γιατί την πάτησα) πας στο κέντρο μάννας και παιδιού και σου δίνουν ένα χαρτί. Αυτά θυμάμαι, καλού κακού κάνε ένα τηλ και καλή επιτυχία στον άντρα σου!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημερα!να ρωτήσω κι εγω κατι;Εχω Πητ 10 Μαΐου.Δουλευω σε φροντιστήριο ως ωρομισθια κ για να καταφέρω να συγκεντρώσω τα ένσημα για τα επιδόματα του ΙΚΑ πρεπει να μείνω μεχρι 3 Απριλίου που κλείνουμε για Πάσχα.Συζητησα με το γιατρο μου να βάλουμε Πητ τέλη Μαΐου για να βγουν οι 56 μέρες αλλα μου ειπε οτι στο ΙΚΑ ζητάνε κ υπερηχο κ θα εχουμε πρόβλημα...Γνωρίζετε κατι σχετικό; Εχετε να προτείνετε κατι; Γιατι βλέπω να χανω το επίδομα κυοφοριας κ τα εχουμε πολλη ανάγκη...ευχαριστω!

2sEbp3.png1qpAp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σας,

 

Έχω μια ερώτηση σχετικά με την ΠΗΤ. Ο γιατρός μου που δεν είναι συμβεβλημένος με το ΙΚΑ μου έδωσε ένα Ιατρικό σημείωμα για να το πάω σε γιατρό του ΙΚΑ όπου εκείνος θα μου γράψει την ΠΗΤ για να μπορέσω να το πάω στον εργοδότη μου και μετέπειτα στο ΙΚΑ για να εγκριθεί η άδειά μου για την περίοδο τοκετού και λοχείας.

Έκλεισε έτσι ένα ραντεβού με ένα γυναικολόγο από το ΕΟΠΠΥ και εκείνος μου ζήτησε 20 ευρώ για αυτό το χαρτί, χωρίς να καταλάβω το λόγο.

 

Όποια έχει ανάλογη εμπειρία ή γνώση επί του θέματος, μπορεί να μου εξηγήσει αν είναι νόμιμο αυτό;

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Έχω μια ερώτηση σχετικά με την ΠΗΤ. Ο γιατρός μου που δεν είναι συμβεβλημένος με το ΙΚΑ μου έδωσε ένα Ιατρικό σημείωμα για να το πάω σε γιατρό του ΙΚΑ όπου εκείνος θα μου γράψει την ΠΗΤ για να μπορέσω να το πάω στον εργοδότη μου και μετέπειτα στο ΙΚΑ για να εγκριθεί η άδειά μου για την περίοδο τοκετού και λοχείας.

Έκλεισε έτσι ένα ραντεβού με ένα γυναικολόγο από το ΕΟΠΠΥ και εκείνος μου ζήτησε 20 ευρώ για αυτό το χαρτί, χωρίς να καταλάβω το λόγο.

 

Όποια έχει ανάλογη εμπειρία ή γνώση επί του θέματος, μπορεί να μου εξηγήσει αν είναι νόμιμο αυτό;

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

 

Αν έκλεισες ραντεβού με ιδιώτη γιατρό συμβεβλημένο με τον ΕΟΠΥΥ, ο οποίος θα σε δεχτεί στο ιατρείο του, αν και κανονικά δεν πρέπει να σου ζητήσει χρήματα (γιατί πρακτικά πληρώνεται για την επίσκεψη από τον ΕΟΠΥΥ) δυστυχώς πρόκειται για γνωστή πρακτική που πολλοί συμβεβλημένοι γιατροί ακολουθούν. Η γνώμη μου είναι πήγαινε σε ένα δημόσιο νοσοκομείο ένα πρωί (5 ευρώ είσοδο θα πληρώσεις) και θα σου δώσουν το χαρτί και μετά πας στο ΙΚΑ. Βέβαια νομίζω ότι αν πας με την Β' επιπέδου, τελευταία υπερηχογραφήματα και λοιπές εξετάσεις και τη βεβαίωση του γιατρού σου απευθείας σε γυναικολόγο σε κατάστημα ΠΕΔΥ, θα κάνεις μια και καλή τη δουλειά σου χωρίς να πληρώσεις τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Αν έκλεισες ραντεβού με ιδιώτη γιατρό συμβεβλημένο με τον ΕΟΠΥΥ, ο οποίος θα σε δεχτεί στο ιατρείο του, αν και κανονικά δεν πρέπει να σου ζητήσει χρήματα (γιατί πρακτικά πληρώνεται για την επίσκεψη από τον ΕΟΠΥΥ) δυστυχώς πρόκειται για γνωστή πρακτική που πολλοί συμβεβλημένοι γιατροί ακολουθούν. Η γνώμη μου είναι πήγαινε σε ένα δημόσιο νοσοκομείο ένα πρωί (5 ευρώ είσοδο θα πληρώσεις) και θα σου δώσουν το χαρτί και μετά πας στο ΙΚΑ. Βέβαια νομίζω ότι αν πας με την Β' επιπέδου, τελευταία υπερηχογραφήματα και λοιπές εξετάσεις και τη βεβαίωση του γιατρού σου απευθείας σε γυναικολόγο σε κατάστημα ΠΕΔΥ, θα κάνεις μια και καλή τη δουλειά σου χωρίς να πληρώσεις τίποτα.

 

Δεν μπορω να καταλάβω το λόγω που σου πήρε 20? ..εμένα η γιατρός μου ειναι ιδωτης κ μου έδωσε το χαρτί! Πηγα στο μανα κ παιδι (χωρίς να κλείσω ραντεβού) αν κ τους είχα πάρει τηλ κ μου είπαν ελα χωρίς ραντεβού! κ είχα μαζι μου τον φάκελο απο την αυχενικη κ β επιπεδου κ μου υπόγραψε ο γιατρός του εοππυ κ πηγα στο ΙΚΑ κ ολα μια χαρα! Χωρίς να πληρώσω τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας!!Θα ηθελα να μαθω αν γνωριζει καποιος,ειμαι ανεργη ανω των 29 πως μπορω να εχω ασφαλιση.Ημουν μεσω οαεδ αλλα διακοπηκε λογο ηλικιας!!τι μπορω να κανω???:rolleyes::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα και από μένα. Ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την άδεια κύησης. Έχω ΠΗΤ 5-2-2015. Η γιατρός που με παρακολουθεί είναι συμβεβλημένη στον εοπυυ και μου έχει δώσει ιατρική βεβαίωση όπου απλά αναφέρει την ΠΗΤ. Την υπεύθυνη δήλωση για τον εργοδότη θα την παραλάβω από το ΙΚΑ ή από την γιατρό μου; Χρειάζεται να πάω σε γιατρό στο κατάστημα του ΙΚΑ για να μου δώσει κάτι παραπάνω;:?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα. Ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την άδεια κύησης. Έχω ΠΗΤ 5-2-2015. Η γιατρός που με παρακολουθεί είναι συμβεβλημένη στον εοπυυ και μου έχει δώσει ιατρική βεβαίωση όπου απλά αναφέρει την ΠΗΤ. Την υπεύθυνη δήλωση για τον εργοδότη θα την παραλάβω από το ΙΚΑ ή από την γιατρό μου; Χρειάζεται να πάω σε γιατρό στο κατάστημα του ΙΚΑ για να μου δώσει κάτι παραπάνω;:?

 

Θα πας στο ΙΚΑ κ θα σου δώσει χαρτί που θα πρεπει να το υπογράψει ο εργοδότης σου κ εσυ! Δηλαδή επάνω υπογραφή ο εργοδότης κ κάτω εσυ! Ρωτά κ τη γιατρό σου! Πχ εμένα που δν ειναι συμβεβλημένη στον εοπυυ με έστειλε στο σταθμό μανα κ παιδι για να παρω χαρτί απο τον γιατρό!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Θα ήθελα να ρωτήσω τις 52 ημέρες πριν το τοκετό μετράμε μόνο τις εργάσιμες ή είναι 52 ημερολογιακές ημέρες? Ρωτάω γιατί ο εργοδότης μου με ρωτάει από τωρα πότε θα σταματήσω και δεν ξέρω να του απαντήσω!ΠΗΤ έχω 29/05/2015.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...