Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γυναικολόγος περιοχή Νίκαια και Κορυδαλλό..


Recommended Posts

Από τη στιγμή που υπάρχει συνταγή γυναικολόγου, και είσαι έγκυος είναι υποχρεωμένος οποιοσδήποτε γιατρός του ΙΚΑ να σου γράψει τη συνταγή.........

 

όχι αν υπάρχει στην συγκεκριμένη περιοχή "Σταθμός", το ίδιο ισχύει και για τους παιδιάτρους με τα εμβόλια!!!!

 

Πάντως κι εμένα που της είχα ζητήσει να μου συνταγογραφήσει ένα φάρμακο, ενώ ήμουν έγκυος, μου εξήγησε ότι δεν μπορεί να μου το γράψει γιατί το φάρμακο αυτό δεν συνίσταται για την εγκυμοσύνη, οπότε θα της βάλουν χέρι!!!!!

 

Άσχετο κάνανε γραπτή αναφορά σε καρδιολόγο, γιατί σε κάποιον ασθενή του είχε γράψει αγχολιτικό (το έγραψα σωστά?). Με το αιτιολογικό ότι έπρεπε να το γράψει νευρολόγος. Παρόλο που για ορισμένες καρδιοπάθειες πρέπει να παίρνουν αγχολιτικά!!!!!!!!!

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Kαλημέρ,

Underage μάλλον είσαι από τις τυχερές. Εγώ δεν έχω συναντήσει πιο κακότροπο γιατρό!!!!!!!!!!! Είχα πάει πριν 4 χρόνια πρώτη φορά να ρωτήσω απλά τα δικαιολογητικά που χρειάζονται για εξωσωματική και μου αρνήθηκε ακόμα και πληροφορίες να μου δώσει. Είχα πάει έγκυος πάλι να μου γράψει σίδηρο κλπ που έπρεπε να ξεκινήσω, βέβαια δεν τα έγραψε και με έστειλε στο Κέντρο Μάνας και Παιδιού το οποίο λειτουργεί μόνο πρωί τις ώρες που δουλεύω και όταν της το είπα, η απάντησή της ήταν "Μάνα, πεθερά δεν έχεις να σε εξυπηρετήσουν?", έχω ακούσει και από αλλού παρόμοιες αναφορές. Ίσως επειδή εσένα σε είχε εξαρχής αναλάβει είναι και διαφορετική, τι να πω?

 

Η αληθεια ειναι οτι η Ξενιτιδου, ειναι αρκετα περιεργη, στην δουλεια της ομως ειναι καλη.

Ειχε παει μια φιλη με τοξοπλασμα, κι ενω ολοι οι γιατροι επιμεναν να το ριξει, η Ξενιτιδου εδωσε μεγαλη προσοχη στο προβλημα της και ολα πηγαν καλα.

Εγω ειχα παει δυο τρεις φορες, δεν μου εκανε και τελειωσε!!

Link to comment
Share on other sites

OK, εγώ έχω σχηματίσει τη γνώμη μου για τη συγκεκριμένη κυρία.:evil::evil::evil::evil::evil::evil: Άλλωστε ούτε καν πρόλαβα να της πω τι φάρμακα ήθελα (σίδηρο απλό εγκυμοσύνης ήταν) και με έδιωξε! Θα μπορούσε έστω να μου εξηγήσει όπως έκανε και σε εσάς :mad::-x:-x:-x

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο δικός μου είναι άντρας και στον Πειραιά οπότε δεν σε εξυπηρετεί μάλλον αν και δυστυχώς καταλήξαμε σε καισαρική με επισκληρήδιο που απο ότι λες είναι αυτό που θές.Πάντως την Κά δεν την ξέρω και εγώ αλλά ξέρω σίγουρα πως αναγκαστικά πρέπει να πάει η εγκυος στο ίδρυμα μάνας και παιδιού για τις συνταγογραφήσεις γιαυτό και εγώ μια φορά μόνο πήγα όταν ήταν να πάρω την άδεια κυήσεως οπότε γιαυτό μάλλον δεν φταιέι εκείνη :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια γεια σας. Χαιρομαι γιατι μενω στον κορυδαλλο. Εμενα ο γυναικολογος μου ειναι αντρας. Η αληθεια ειναι οτι και οντρας μου ηθελε να ειναι γυναικα αλλα αυτον τον εμπιστευτικε. Ειναι στον κορυδαλλος και το ιατρειο του στην ποιο κεντρικη μαε πλατεια. Ηθελα να ειναι κοντα για να μπορω να πηγαινω οποτε θελω. Εμεινα πολυ ευχαριστιμενη και εκει εστειλα και την ξαδερφη μου οπου και αυτη δεν τον αλλαζει με τιποτα. Βεβαια ο καθενας εχει τα δικα του κριτιρια. Αυτο που εγω εψαχνα ηταν να ειναι πανω απο ολα ανθρωπος. Οποτε τον επερνα τηλ παντα το σηκωνε(πιστεψτεμε ηταν αρκετα) και ηταν προθημος να μου εξηγησει τα παντα. Οταν γεννησα αποφασισα να εχω για παιδιατρο την αδερφη του οπου απο αλλου εμαθα οτι ηταν παιδιατρος. Το ιδιο ικανοποιημενη ειμαι και με αυτην(θηλασα ενα χρονο). Α ν εδιαφερεστε στηλ Pm

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια καλησπέρα.

Διάβασα με πολλή προσοχή τα όσα έχετε γράψει γιατί ενδοιαφέρομαι και εγώ για εναν καλό γυναικολόγο στην περιοχή.

 

Στην Ξενιτίδου έχω πάει και θέλω να σας πω και εγώ την εμπειρία μου.

Η αλήθεια είναι ότι στην αρχή με δελέασε το γεγονός ότι είναι και στο ΙΚΑ και σκέφτηκα ότι τουλάχιστον θα μπορεί να μου γράφει τα φάρμακα και τις εξετάσεις που θα χρειαστώ. Αποφάσισα λοιπόν να πηγαίνω στο ιατρείο της να με εξετάζει μήπως και με προσέξει καλύτερα αφού θα πληρώνω και επίσκεψη. Αφού πήγα πολλές φορές στο ιατρείο της, χρειάστηκε να μου γράψει κάποια φάρμακα για έναν πόνο που είχα χαμηλά. Όταν λοιπόν πήγα στο ΙΚΑ για να μου τα γράψει, μου είπε: "Έλα μωρέ, αγόρασέ τα μόνη σου, φθηνά είναι". Τέλος πάντων, είπα να κάνω τα στραβά μάτια.

Ο πόνος όμως επέμενε και όταν ξαναπήγα στο ΙΚΑ αυτή τη φορά για να με δει μου λέει: "Μάλλον η σάλπιγγά σου πρέπει να είναι. Δεν τις αφαιρείς τελείως να γλιτώσεις? Άλλωστε εσένα δεν σου χρειάζονται αφού ο άντρας σου δεν έχει καλό σπέρμα, θα πας κατευθείαν σε εξωσωματική. Να κλείσουμε ένα ραντεβού στο Ιασώ να στις αφαιρέσω?"

Κορίτσια κοκάλοσα... Δεν πίστευα στα αυτιά μου... Επειδή ο άντρας μου δεν έχει καλό σπέρμα, εγώ πρέπει να μπω στο χειρουργείο έτσι απλά??? Χωρίς περαιτέρω εξετάσεις???

 

Αυτή είναι η δικιά μου η εμπειρία. Μπορεί σε άλλες κοπέλες να φέρθηκε ανθρωπινα, εμένα όμως μου φέρθηκε απαίσια...

Εμείς οι δυο, σαν ένα ...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ξέχασα να σας πω ότι ή συγκεγριμένη γιατρός γράφει παααρα πολύ δύσκολα εξετάσεις. Εμένα μου έλεγε να τις κάνω έξω μόνη μου γιατί το ΙΚΑ δεν βγάζει σωστά αποτελέσματα...

 

Τι να πω Παναγία μου!!! Να έχουμε τα προβλήματά μας και να έχουμε να αντιμετωπίσουμε και όλο αυτό...

Εμείς οι δυο, σαν ένα ...

Link to comment
Share on other sites

Ακου τι θα σου έκανε!!Όπως έχω ξαναγράψει, εγώ τη θεωρώ απαράδεκτη!!!Η γυναίκα είναι για καταγγελία!!! Όσο για φάρμακα και εξετάσεις θαρείς και τις πληρώνει από τη τσέπη της κάνει!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια, έχω ακούσει τα καλύτερα σχόλια για την κα Χριστοφορίδου Μαρία στον Κορυδαλλό (Δημητρακοπούλου 31) αλλά δεν έχω προσωπική εμπειρία. Οι κυρίες που μου τη σύστησαν πάντως τη λατρεύουν. Ελπίζω να βοήθησα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 8 months later...

Κορίτσια θα σας πω την δική μου εμπειρία με την Ξενιτίδου, η οποία ακόμα και σήμερα είναι πολύ καλή. όταν την επισκέφτηκα για πρώτη φορά είχα βουλωμένη σάλπιγγα και πολύ χαμηλό αιματοκρίτη λόγω στίγματος. ΄΄Ηταν η μόνη γιατρός που το βρήκε και φυσικά δε μου είπε ποτέ για χειρουργείο, με φάρμακα με βοήθησε και σίδηρο και τώρα είμαι 7 μηνών έγκυος. Ό,τι φάρμακα μπόρεσε μου έγραψε-συνήθως τα ακριβά-δεν παίρνει ακριβή επίσκεψη, είναι υπέρ του φυσιολογικού τοκετού και πάντα τη βρίσκεις στο τηλέφωνο-πολύ σημαντικό. Πολλές γυναίκες του Κερατσινίου την ξέρουν και ποτέ καμία δεν είχε παράπονο. Εγώ πάντως επειδή με έσωσε δεν προκειται να ξανααλλάξω γυναικολογο. Αυτά από εμένα!

5o64p3.png

CQZ6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω και εγω???η γυναικολογος μου ειναι η αννα νικολαου στη πλατεια ελευθεριας.Με το ικα δε ξερω αν συνεργαζεται γτ τοτε δεν ειχα...

Αλλα εχω μεινει κατευχαριστημενη και δεν προκειται να την αλλαξω για καμμια!ξεγενναει στο ιασω...

Θα σας πω μονο ενα απο τα πολλα καλα της. Η κουνιαδα μου ηταν στο ιασω 17 ωρες για να γεννησει(πηγε απο νωρις,δεν ηταν η ωρα της!)

Ε πΑιδια δεν εφυγε απο διπλα τις και τις 17 ωρες ουτε για να παει για κατουρημα!μαια δεν ειχαμε να φανταστειτε!ΚΑλα εγω γεννησα σε 2 ωρες ,δεν την δυσκολεψα..αλλα μονο κ μονο που ηταν εκει ολο το διαστημα αυτο εμενα μου εφτανε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

ενα νεο γυναικολογικο ιατρειο εντοπισα στην Ελλησποντου. Αναφερει ΛΑΤΖΟΥΡΑΚΗΣ - ΓΚΙΚΑΣ. Απ'οτι εμαθα ειναι αρκετα εμπειροι και εχουν ιατρεια σε Λεωφ. Κηφισίας και Σίφνο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Την επισκέφθηκα σήμερα(την Ξενιτίδου) για να μου γράψει εξετάσεις, στο ικα.Φυσικά και δεν μου έγραψε τίποτα και φυσικά μου έκανε τη χειρότερη εντύπωση.

 

Την ώρα που άρχισε να μιλάει σάστισα, κι αντί να τη βρίσω καθόμουν και την άκουγα...

 

Παιδεύομαι 6 χρόνια, έχω 5 αποβολές, άπειρες εξετάσεις πεντακάθαρες, κι η συγκεκριμένη με έκανε να αισθανθώ κουρέλι.Όχι, δεν είπα ο γιατρός να μας χαιδεύει τα αυτιά, αλλά οφείλει να ΣΕΒΕΤΑΙ την καθεμιά από μας που κουβαλάει το δικό της σταυρό.Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες για το τι μου είπε, να νη θεωρηθεί και δυσφήμιση,αν ακι θεωρώ οτι δυσφήμιση κάνει η ίδια στον εαυτό της.

Συμφωνώ με την κοπέλα πιο πάνω όμως που είπε πως είναι για καταγγελία!

Θα σας πω μόνο την ατάκα που με σόκαρε όμως και μου τσάκισε την ψυχολογία, τη χαριστική βολή.

"Ωραία, θες να σου γράψω και καρυότυπους και ό,τι θες? μην μου ρθεις όμως 38 χρονών και κλαις στην πλάτη μου γιατί δεν κατάφερες να κάνεις παιδί κι έχασες τόσο χρόνο".

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Σοκαριστηκα πραγματικα...και εγώ είχα γραψει καλά λόγια αλλά τώρα που έχω εμπειρία πια μπορώ να πω ΜΑΚΡΙΑ απο την κυρία αυτή, εμένα με άφησε με ζάχαρο να γεννήσω το γιο μου-ευτυχως δεν έπαθε τιποτα-και μετα τη γεννα παιδευόμουν 6 μηνες να βρω το προβλημα έχω γιατί δεν μπορούσε να βρει τους πολύποδες που είχα ουτε στον υπερηχο. Ειμαι στη φαση αλλαγής γυναικολόγου

5o64p3.png

CQZ6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Την επισκέφθηκα σήμερα(την Ξενιτίδου) για να μου γράψει εξετάσεις, στο ικα.Φυσικά και δεν μου έγραψε τίποτα και φυσικά μου έκανε τη χειρότερη εντύπωση.

 

Την ώρα που άρχισε να μιλάει σάστισα, κι αντί να τη βρίσω καθόμουν και την άκουγα...

 

Παιδεύομαι 6 χρόνια, έχω 5 αποβολές, άπειρες εξετάσεις πεντακάθαρες, κι η συγκεκριμένη με έκανε να αισθανθώ κουρέλι.Όχι, δεν είπα ο γιατρός να μας χαιδεύει τα αυτιά, αλλά οφείλει να ΣΕΒΕΤΑΙ την καθεμιά από μας που κουβαλάει το δικό της σταυρό.Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες για το τι μου είπε, να νη θεωρηθεί και δυσφήμιση,αν ακι θεωρώ οτι δυσφήμιση κάνει η ίδια στον εαυτό της.

Συμφωνώ με την κοπέλα πιο πάνω όμως που είπε πως είναι για καταγγελία!

Θα σας πω μόνο την ατάκα που με σόκαρε όμως και μου τσάκισε την ψυχολογία, τη χαριστική βολή.

"Ωραία, θες να σου γράψω και καρυότυπους και ό,τι θες? μην μου ρθεις όμως 38 χρονών και κλαις στην πλάτη μου γιατί δεν κατάφερες να κάνεις παιδί κι έχασες τόσο χρόνο".

 

Eίναι αισχρή η γυναίκα, τι να λέμε τώρα:mad: Όπως έχω πει και πριν κάποια χρόνια, χρειάζεται καταγγελία. Ευτυχώς που υπάρχουν και κάποιοι γιατροί - 'Ανθρωποι και μας βοήθησαν να κάνουμε τα παιδάκια μας!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Κοριτσια γεια σας. Χαιρομαι γιατι μενω στον κορυδαλλο. Εμενα ο γυναικολογος μου ειναι αντρας. Η αληθεια ειναι οτι και οντρας μου ηθελε να ειναι γυναικα αλλα αυτον τον εμπιστευτικε. Ειναι στον κορυδαλλος και το ιατρειο του στην ποιο κεντρικη μαε πλατεια. Ηθελα να ειναι κοντα για να μπορω να πηγαινω οποτε θελω. Εμεινα πολυ ευχαριστιμενη και εκει εστειλα και την ξαδερφη μου οπου και αυτη δεν τον αλλαζει με τιποτα. Βεβαια ο καθενας εχει τα δικα του κριτιρια. Αυτο που εγω εψαχνα ηταν να ειναι πανω απο ολα ανθρωπος. Οποτε τον επερνα τηλ παντα το σηκωνε(πιστεψτεμε ηταν αρκετα) και ηταν προθημος να μου εξηγησει τα παντα. Οταν γεννησα αποφασισα να εχω για παιδιατρο την αδερφη του οπου απο αλλου εμαθα οτι ηταν παιδιατρος. Το ιδιο ικανοποιημενη ειμαι και με αυτην(θηλασα ενα χρονο). Α ν εδιαφερεστε στηλ Pm

geia sas an sas einai eukolo na mou steilete ta stoixeia tou gunaikologou sas

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
koritsia egw psaxnw gia enan oikonomiko gunaikologo ston korudallo gia parakolouthisi.Perimenw ta stoixeia. euxaristw!

Eχω βρει έναν καλό γυναικολόγο μαιευτηρα στην Νικαια. Δραγαμεστιανος Εχεις και site http://dr-dragamestianos.gr/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σας,

 

Θα ήθελα την πολύτιμη βοήθειά σας... Είμαι στον 3ο μήνα της εγκυμοσύνης μου κι η γιατρός μου είναι η κα. Χριστοφορίδου Μαρία στον Κορυδαλλό. Μέχρι στιγμής έχω μείνει πολύ ευχαριστημένη. Είναι αρκετά εξυπηρετική, αναλυτική και μου εμπνέει εμπιστοσύνη! Συνεργάζεται με το ΙΑΣΩ.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποια κοπέλα εμπειρία με τη συγκεκριμένη ιατρό κι αν έχει μείνει ικανοποιημένη. Γνωρίζετε αν προχωράει τις περισσότερες περιπτώσεις σε καισαρική η φυσιολογικό τοκετό;

Είναι η 1η μου εγκυμοσύνη κι όπως καταλαβαίνετε θα ήθελα να συγκεντρώσω όσες πληροφορίες μπορώ για να είμαι βέβαιη ότι θα πάνε όλα καλά... :)

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Eχω βρει έναν καλό γυναικολόγο μαιευτηρα στην Νικαια. Δραγαμεστιανος Εχεις και site http://dr-dragamestianos.gr/

Καλημέρα, θα ήθελα να σε ρωτησω σε ποιο μαιευτήριο είναι? Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για τιν συγκεκριμένο γιατρό?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Θα ήθελα να μοιραστώ μαζι σας την εμπειρία μου με τον γυναικολόγο Βασίλη Καπετανάκη. Έχω πολυκυστικές ωοθήκες βαριάς μορφής και για 5 μήνες έπαιρνα clomifen και ovitrel για πρόκληση ωορρηξιας. Τους δυο τελευταίους μήνες έκανα και δυο αποτυχημένες σπερματεγχυσεις. Αναγκάστηκα να αλλάξω γιατρό. Το κέντρο γενετικής μου θύμιζε εργοστάσιο αναπαραγωγής. Με το γιατρό δεν είχα ποτέ άμεση επικοινωνία (δεν είχα καν το κινητό του) και για απορίες ή κατι επείγον καλούσα στη γραμματεία και με έπαιρνε ο γιατρός αργότερα. Εντελώς απρόσωπο το κλίμα. Στην πορεία έμαθα οτι ο γιατρός δεν ήθελε ποτέ να ακολουθήσει τη γυναικολογία αλλα τη γενική ιατρική (δέχτηκε αφόρητη πίεση απο τον πατέρα του Μανώλη Καπετανάκη).

Πρόσφατα άλλαξα γυναικολόγο ο οποίος είδε τα προηγούμενα υπερηχα και τις εξετάσεις και είδε οτι έχω ενα πολύποδα αρκετά μεγαλο στη μήτρα κατι που δεν είδε ο Καπετανάκης και ηταν εμφανέστατο στο υπέρηχο. Αυτος ειναι και ο λόγος που αποτύγχαναν όλες οι προσπάθειες. Επίσης το clomifen δεν πρέπει να χορηγείται για περισσότερο απο τρεις κύκλους γιατι ειναι καρκινογόνο. Συντομα θα υποβληθώ με το νέο γιατρό (Συκουτρής λέγεται και ειναι στη νικαια) σε χειρουργείο για την αφαίρεση του πολυποδα και θα ξεκινήσω εξωσωματική σε φυσικό κύκλο.

Μια συμβουλή προς όλες μας με αφορμή την εμπειρία μου: καλό θα ειναι να αλλάζουμε άμεσα γιατρό αν εντοπίζουμε οτιδήποτε δεν μας αρέσει και κυρίως να λέμε οτι μας ενοχλεί. Στο βωμό του χρήματος (γιατι ηταν πανάκριβος η αληθεια ειναι ο πρώτος γιατρός) εκμεταλλεύονται την επιθυμία μας για παιδί. Ειναι κατάντια αυτό αλλα ειναι στο χέρι μας να μην το δεχτούμε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...