Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΛΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΚΟ ΠΑΡΤΥ


Recommended Posts

Σε λιγο καιρο ο γιος μου θα κλεισει τα 2 και σκεφτομασταν να κανουμε το παρτυ σε παιδοτοπο. Θα ειμαστε 22 μεγαλοι και 9 παιδια εκ των οποιων τα 2 ειναι μωρα. Στο σπιτι δεν χωραμε γι αυτο λεγαμε για εξω. Σημερα εκανα καποια τηλεφωνα σε παιδοτοπους και ανακαλυψα οτι θα χρειαστω τουλαχιστον 350€ και αυτα χωρις φαγητο για τους μεγαλους παρα μονο γαλλικο καφε και κεικ. Φυσικα δεν περιμενω να κατσουν οι μεγαλοι 3 ωρες και να πιουν μονο καφε, σιγουρα κατι παραπανω θα παραγγειλουν, αρα θα ξεπερασω τα 400€. Αυτο το ποσο για μενα ειναι παραπανω απο μισο μηνιατικο και δυσκολο να τα δωσω. Αν μπορειτε να μου προτεινετε αλλες λυσεις ή ακομα αν γνωριζετε καποιον οικονομικο παιδοτοπο να μου πειτε γιατι πραγματικα δεν ξερω τι να κανω. Το σπιτι αποκλειεται να χωρεσει 30 ατομα κι εγω δεν ξερω πως θα μπορω ν απασχολησω παιδια απο 2 εως 5 ετων. Πραγματικα εχω πελαγωσει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σε λιγο καιρο ο γιος μου θα κλεισει τα 2 και σκεφτομασταν να κανουμε το παρτυ σε παιδοτοπο. Θα ειμαστε 22 μεγαλοι και 9 παιδια εκ των οποιων τα 2 ειναι μωρα. Στο σπιτι δεν χωραμε γι αυτο λεγαμε για εξω. Σημερα εκανα καποια τηλεφωνα σε παιδοτοπους και ανακαλυψα οτι θα χρειαστω τουλαχιστον 350? και αυτα χωρις φαγητο για τους μεγαλους παρα μονο γαλλικο καφε και κεικ. Φυσικα δεν περιμενω να κατσουν οι μεγαλοι 3 ωρες και να πιουν μονο καφε, σιγουρα κατι παραπανω θα παραγγειλουν, αρα θα ξεπερασω τα 400?. Αυτο το ποσο για μενα ειναι παραπανω απο μισο μηνιατικο και δυσκολο να τα δωσω. Αν μπορειτε να μου προτεινετε αλλες λυσεις ή ακομα αν γνωριζετε καποιον οικονομικο παιδοτοπο να μου πειτε γιατι πραγματικα δεν ξερω τι να κανω. Το σπιτι αποκλειεται να χωρεσει 30 ατομα κι εγω δεν ξερω πως θα μπορω ν απασχολησω παιδια απο 2 εως 5 ετων. Πραγματικα εχω πελαγωσει

 

Επειδή ακριβώς δεν αξίζει να δώσεις τόσα πολλά λεφτά, στην ουσία για 7 παιδάκια και εφόσον ο μικρός είναι μόνο 2χρ- οπότε δεν έχει πολλές απαιτήσεις- εγώ θα πρότεινα τα εξής:

- είτε να μειώσεις τον αριθμό των καλεσμένων ώστε να γίνει στο σπίτι η γιορτή

- είτε να τους μοιράσεις. Δηλαδή, ανήμερα να σβήσετε τούρτα με την οικογένεια και το ΣΚ πχ να καλέσεις τους φίλους μόνο ή κάπως έτσι. Αυτό βεβαια σημαίνει ότι θα γίνουν 2 πάρτυ, 2 τούρτες κτλ, αλλά θα μπορούσες να κανονίσεις τα πράγματα έτσι ώστε να ρίξεις το κόστος (δηλ. 2 απλά πάρτυ και όχι 2 υπερπαραγωγή).

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα έκανα πάρτι στα κορίτσια μου σε θέατρο σκιών. Μου παραχώρησαν το χώρο για 3-4 ώρες, παρουσίασαν μια παράσταση και στο μικρό χώρο του κυλικείου μπόρεσα να τοποθετήσω το μπουφέ που είχα ετοιμάσει για μικρούς και μεγάλους, καφετιέρα και όλα τα συμπαρομαρτούντα. Είχα καλεσμένα 30 παιδάκια και τους γονείς τους. Η παραχώρηση της αίθουσας με τη παράσταση μου κόστισε 180 ευρώ (το κόστος ήταν στάνταρ, ανεξαρτήτως αριθμού καλεσμένων). Σε ερώτησή μου με ενημέρωσαν ότι με μικρότερο κόστος παραχωρούν μόνο την αίθουσα χωρίς τη παράσταση και εγώ θα μπορώ να έχω έναν animateur για να απασχολεί τα παιδιά. Κάτι ανάλογο κάνουν σε εργαστήριο δημιουργικής απασχόλησης κάπου στο Γαλάτσι, δηλ. απασχολούν με εικαστικές δραστηριότητες τα μικρά στον κάτω όροφο και επάνω κάθονται οι γονείς. Το catering είναι ευθύνη του γονέα. Δεν γνωρίζω όμως κάτι για το κόστος. Αν θέλεις παραπάνω πληροφορίες είμαι στη διάθεσή σου.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ακριβώς δεν αξίζει να δώσεις τόσα πολλά λεφτά, στην ουσία για 7 παιδάκια και εφόσον ο μικρός είναι μόνο 2χρ- οπότε δεν έχει πολλές απαιτήσεις- εγώ θα πρότεινα τα εξής:

- είτε να μειώσεις τον αριθμό των καλεσμένων ώστε να γίνει στο σπίτι η γιορτή

- είτε να τους μοιράσεις. Δηλαδή, ανήμερα να σβήσετε τούρτα με την οικογένεια και το ΣΚ πχ να καλέσεις τους φίλους μόνο ή κάπως έτσι. Αυτό βεβαια σημαίνει ότι θα γίνουν 2 πάρτυ, 2 τούρτες κτλ, αλλά θα μπορούσες να κανονίσεις τα πράγματα έτσι ώστε να ρίξεις το κόστος (δηλ. 2 απλά πάρτυ και όχι 2 υπερπαραγωγή).

 

το σκεφτηκα κι εγω αλλα ουτε ετσι χωραμε και δυστυχως ολοι ειναι οικογενεια και 2-3 καλοι φιλοι που εχουμε μεγαλωσει μαζι. Σκεφτομουνα να εχω μονο το γλυκο αντε να παρω και καμμια πιτσα αλλα παλι στα ιδια δεν θα ερθουμε? ποσο θα κανει η τουρτα? αναψυκτικα, πιατακια, ποτα για τους μεγαλους, ξηρους καρπους? απο την αλλη σκεφτομαι οτι τα παιδακια που θα ειναι 2 χρονων δε νομιζω να παιξουν στον παιδοτοπο, το πιο πιθανο ειναι να κατσουν με τους γονεις αντε να πανε τα 3 στα παιχιδια. Εχω μπερδευτει

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα έκανα πάρτι στα κορίτσια μου σε θέατρο σκιών. Μου παραχώρησαν το χώρο για 3-4 ώρες, παρουσίασαν μια παράσταση και στο μικρό χώρο του κυλικείου μπόρεσα να τοποθετήσω το μπουφέ που είχα ετοιμάσει για μικρούς και μεγάλους, καφετιέρα και όλα τα συμπαρομαρτούντα. Είχα καλεσμένα 30 παιδάκια και τους γονείς τους. Η παραχώρηση της αίθουσας με τη παράσταση μου κόστισε 180 ευρώ (το κόστος ήταν στάνταρ, ανεξαρτήτως αριθμού καλεσμένων). Σε ερώτησή μου με ενημέρωσαν ότι με μικρότερο κόστος παραχωρούν μόνο την αίθουσα χωρίς τη παράσταση και εγώ θα μπορώ να έχω έναν animateur για να απασχολεί τα παιδιά. Κάτι ανάλογο κάνουν σε εργαστήριο δημιουργικής απασχόλησης κάπου στο Γαλάτσι, δηλ. απασχολούν με εικαστικές δραστηριότητες τα μικρά στον κάτω όροφο και επάνω κάθονται οι γονείς. Το catering είναι ευθύνη του γονέα. Δεν γνωρίζω όμως κάτι για το κόστος. Αν θέλεις παραπάνω πληροφορίες είμαι στη διάθεσή σου.

 

 

αν μπορεις να μου δωσεις πληροφοριες θα μ εξυπηρετουσες. Αν θες στειλε μου πμ αν δεν μπορεις εδω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μία άλλη λύση είναι ο Μουτζουρόπυργος στο Ν. Ψυχικό.

Έχει μεταφερθεί σε νέο χώρο (από εκείνη την πανέμορφη μονοκατοικία με κήπο). Πλέον στεγάζεται στο ισόγειο μιας πολυκατοικίας και είναι ένας "ζεστός" χώρος. Μπορείς να τον νοικιάσεις για 3 ώρες με 50 ? (ναι, πενήντα ευρώ). Στην τιμή συμπεριλαμβάνεται, συνήθως, ο γαλλικός καφές και η κοπέλα που θα επιβλέπει το παιχνίδι των παιδιών. Εννοείται ότι από φαγητό, μπορείς να κανονίσεις ό,τι θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο είναι και το Playmobil Fun Park στην Κηφισιά. Απόλυτα ελεγχόμενος και ασφαλής και με ξεχωριστό χώρο με παιχνίδια για μικρότερα παιδιά. Δυστυχώς δεν ξέρω πόσο κοστίζει να κάνεις πάρτυ εκεί ούτε αν στο κλείνουν όλο (ή αν συμφέρει κάτι τέτοιο) γιατί έχω πάει μόνο εκδρομές με τα παιδιά στο σχολείο. Πάντως σαν χώρος είναι καταπληκτικός!

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μία άλλη λύση είναι ο Μουτζουρόπυργος στο Ν. Ψυχικό.

Έχει μεταφερθεί σε νέο χώρο (από εκείνη την πανέμορφη μονοκατοικία με κήπο). Πλέον στεγάζεται στο ισόγειο μιας πολυκατοικίας και είναι ένας "ζεστός" χώρος. Μπορείς να τον νοικιάσεις για 3 ώρες με 50 ? (ναι, πενήντα ευρώ). Στην τιμή συμπεριλαμβάνεται, συνήθως, ο γαλλικός καφές και η κοπέλα που θα επιβλέπει το παιχνίδι των παιδιών. Εννοείται ότι από φαγητό, μπορείς να κανονίσεις ό,τι θέλεις.

 

θα το δω κι αυτο, εστειλα και mail

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο είναι και το Playmobil Fun Park στην Κηφισιά. Απόλυτα ελεγχόμενος και ασφαλής και με ξεχωριστό χώρο με παιχνίδια για μικρότερα παιδιά. Δυστυχώς δεν ξέρω πόσο κοστίζει να κάνεις πάρτυ εκεί ούτε αν στο κλείνουν όλο (ή αν συμφέρει κάτι τέτοιο) γιατί έχω πάει μόνο εκδρομές με τα παιδιά στο σχολείο. Πάντως σαν χώρος είναι καταπληκτικός!

 

ειναι αρκετα ακριβο και διαβασα και στο site τους οτι παρολο που εχουν ανθρωπους για τα παιδια επειδη γινεται χαμος πρεπει να εχουμε κι εμεις το νου μας. Επισης οι κριτικες που διαβασα δεν εγραφαν θετικα σχολια και καπως με ανησυχησε

Link to comment
Share on other sites

ειναι αρκετα ακριβο και διαβασα και στο site τους οτι παρολο που εχουν ανθρωπους για τα παιδια επειδη γινεται χαμος πρεπει να εχουμε κι εμεις το νου μας. Επισης οι κριτικες που διαβασα δεν εγραφαν θετικα σχολια και καπως με ανησυχησε

 

Τότε δεν αξίζει τον κόπο, αν είναι να το χρυσοπληρώσεις και να πρέπει να κυνηγάς και τα παιδάκια θα σου βγεί ξινό.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδή δεν έχω πάει ποτέ σε παιδότοπο, μπορώ να κανονίσω να παω μια μέρα και να πληρώσω την είσοδο των παιδιών και οτι πιουνε οι μεγάλοι και απλά να σβήσουμε εκεί τα κεράκια? Όπως δηλ θα πήγαινε κάποιος ένα απόγευμα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν έχω πάει ποτέ σε παιδότοπο, μπορώ να κανονίσω να παω μια μέρα και να πληρώσω την είσοδο των παιδιών και οτι πιουνε οι μεγάλοι και απλά να σβήσουμε εκεί τα κεράκια? Όπως δηλ θα πήγαινε κάποιος ένα απόγευμα.

 

 

Θεωρητικα δεν σε συμφερει αυτο...Γιατι αν τους εχεις προειδοποιησει οτι θελεις να σβησεις την τουρτα γενεθλιων του παιδιου σου και θα εχεις ενα χ αριθμο καλεσμενων, λογικα η επιχειρηση θα σου κανει καλυτερη τιμη στα εισητηρια των παιδιων σαν πακετο....

 

Μια αλλη προταση , διχως να ειναι παιδοτοπος, θα ηταν να βρεις μια ομορφη και ησυχη καφετερια να μαζευτειτε εκει για τα γενεθλια, εχοντας φτιαξει εσυ μερικα κερασματα πχ πιτσα, τυροπιτακια, τοστακια κλπ και να κερασεις τους ενηλικες με οτι θελουν απο καφετερια και ισως χυμο τα παιδακια...Η καφετερια δεν πιστευω οτι θα σε χρεωσει παραπανω πχ για τον χωρο....Και αν σου βγαινει οικονομικα, φερνεις και εναν κλοουν ή καποιον διασκεδαστη και διασκεδαζουν τα παιδακια...

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικα δεν σε συμφερει αυτο...Γιατι αν τους εχεις προειδοποιησει οτι θελεις να σβησεις την τουρτα γενεθλιων του παιδιου σου και θα εχεις ενα χ αριθμο καλεσμενων, λογικα η επιχειρηση θα σου κανει καλυτερη τιμη στα εισητηρια των παιδιων σαν πακετο....

 

Μια αλλη προταση , διχως να ειναι παιδοτοπος, θα ηταν να βρεις μια ομορφη και ησυχη καφετερια να μαζευτειτε εκει για τα γενεθλια, εχοντας φτιαξει εσυ μερικα κερασματα πχ πιτσα, τυροπιτακια, τοστακια κλπ και να κερασεις τους ενηλικες με οτι θελουν απο καφετερια και ισως χυμο τα παιδακια...Η καφετερια δεν πιστευω οτι θα σε χρεωσει παραπανω πχ για τον χωρο....Και αν σου βγαινει οικονομικα, φερνεις και εναν κλοουν ή καποιον διασκεδαστη και διασκεδαζουν τα παιδακια...

 

Αφου μπορεί να μου κανει καλύτερη τιμη γιατι δεν με συμφερει?

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε συμφερει να πατε ολοι μαζεμενοι και καλα τυχαια, διχως να εχεις κανει συμφωνια στη τιμη απο πριν...δηλαδη να πας απροειδοποιητα και να πληρωσεις οτι παιρνει σε καποιον τυχαιο πελατη. Αν εχει συμφωνησει μαζι με επιχειρηματια, μπορει για παραδειγμα να σου κανει εκπτωση στο ατομικο εισητηριο των παιδιων....

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σκέφτομαι και το γεγονός οτι μπορεί τα παιδιά να μην πανε να παίξουν και να δώσω τσάμπα λεφτα. Μου προτεινε η αδερφή μου να τα κάνουμε σπίτι της που χωραμε ολοι αλλα δεν ξερω αν ειναι σωστο, φοβάμαι μη γίνει και ζημιά και δεν θέλει ο άντρας μου

Link to comment
Share on other sites

εμείς κάναμε τα γενέθλια μας προχτές σε εναν παιδότοπο τις γειτονιάς μου, είμασταν 14 παιδάκια και 15 μεγάλοι, ετοιμάσαμε εγώ και η μητέρα μου τα φαγητά (τυροπιτάκια, πίτσα, μπουρεκάκια, σαλάτες, μπόμπα) και πληρώσαμε 175 ευρώ συν 40 ευρώ τούρτα=σύνολο 215 ευρώ.

Τα παιδιά ξεσάλωσαν πραγματικά, είχαν πολύ χώρο να παίξουν και να χορέψουν (μου τον είχε κλείσει τον παιδότοπο και δεν είχε άλλους άσχετους στο χώρο), μέχρι και μουσικές καρέκλες έπαιξαν, και οι μεγάλοι τα είπαμε με την ησυχία μας και ήπιαμε τα κρασάκια μας μέχρι τις 12.

ΑΛΛΑ η κόρη και οι φίλοι της που ήταν καλεσμένοι είναι 5 ετών για αυτό και πιστεύω το ευχαριστηθηκαμε όλοι.

Όταν ήταν μικρότερη το έκανα πάντα σπίτι μου (το κόστος ηταν ίδιο με αυτά που έδωσα φέτος) και ας είναι και εμένα σχετικά μικρό. Στην ηλικία του μικρού σου νομίζω καλύτερα σπίτι και όπως χωράτε.

Πολύ καλή ιδέα είναι και η παραπάνω για Μουτζουρόπυργο, πολύ οικονομικό μου φαίνεται και πρωτότυπο.

Link to comment
Share on other sites

το σκεφτηκα κι εγω αλλα ουτε ετσι χωραμε και δυστυχως ολοι ειναι οικογενεια και 2-3 καλοι φιλοι που εχουμε μεγαλωσει μαζι. Σκεφτομουνα να εχω μονο το γλυκο αντε να παρω και καμμια πιτσα αλλα παλι στα ιδια δεν θα ερθουμε? ποσο θα κανει η τουρτα? αναψυκτικα, πιατακια, ποτα για τους μεγαλους, ξηρους καρπους? απο την αλλη σκεφτομαι οτι τα παιδακια που θα ειναι 2 χρονων δε νομιζω να παιξουν στον παιδοτοπο, το πιο πιθανο ειναι να κατσουν με τους γονεις αντε να πανε τα 3 στα παιχιδια. Εχω μπερδευτει

 

 

Επιμένω ότι για μόνο 7 παιδάκια και μάλιστα μικρής ηλικίας δεν συμφέρει ο παιδότοπος. Το είχα σκεφτεί και εγώ παλιά αλλά ένιωθα λες και θα πληρώσω παιδότοπο για να κάτσουν οι μεγάλοι.

 

Βρες κάποιον τρόπο να γίνει στο σπίτι. πχ μετακίνησε έπιπλα στο μπαλκόνι να αδειάσει ο χώρος. Ας είναι και όρθιοι κάποιοι. Κάνε στυλ μπουφέ, finger food κτλ. Ή αν είναι μικρό το σαλόνι, τα παιδάκια μπορούν να μαζευτούν στο παιδικό δωμάτιο να παίξουν με 1-2 ενήλικες να επιβλέπουν. Εγώ αν κάνω παιδικό πάρτυ στο σπίτι, χρησιμοποιώ όλα τα δωμάτια σε αντίθεση με κάποιους που στριμώχνουν τους πάντες (μικρούς-μεγάλους) στο σαλόνι, μην τυχόν και τους μαγαρίσουν τα δωμάτια.

Στο σπίτι αποκλείεται να ανέβει το κόστος στα 400ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Επιμένω ότι για μόνο 7 παιδάκια και μάλιστα μικρής ηλικίας δεν συμφέρει ο παιδότοπος. Το είχα σκεφτεί και εγώ παλιά αλλά ένιωθα λες και θα πληρώσω παιδότοπο για να κάτσουν οι μεγάλοι.

 

Βρες κάποιον τρόπο να γίνει στο σπίτι. πχ μετακίνησε έπιπλα στο μπαλκόνι να αδειάσει ο χώρος. Ας είναι και όρθιοι κάποιοι. Κάνε στυλ μπουφέ, finger food κτλ. Ή αν είναι μικρό το σαλόνι, τα παιδάκια μπορούν να μαζευτούν στο παιδικό δωμάτιο να παίξουν με 1-2 ενήλικες να επιβλέπουν. Εγώ αν κάνω παιδικό πάρτυ στο σπίτι, χρησιμοποιώ όλα τα δωμάτια σε αντίθεση με κάποιους που στριμώχνουν τους πάντες (μικρούς-μεγάλους) στο σαλόνι, μην τυχόν και τους μαγαρίσουν τα δωμάτια.

Στο σπίτι αποκλείεται να ανέβει το κόστος στα 400ευρώ.

 

 

συμφωνω κι εγω μαζι σου ομως φαντασου το σαλονι εχει μεγεθος τοσο οσο να χωραει ενας μικρος γωνιακος καναπες, το τραπεζακι και το επιπλο της τηλεορασης. Αντε να κατσουν 5 ατομα εκει και γυρω στα 7 στον παγκο μεταξυ σαλονιου-κουζινας και στο τραπεζι της κουζινας. Δεν με νοιαζει να πανε σε ολο το σπιτι αλλα καταλαβαινεις αν με το ζορι χωρανε 12 ατομα που να στριμωξω τα 30. Ισως καταληξω τελικα να γινουν σε 2 μερες ή στο σπιτι της αδερφης μου που θα χωρανε ολοι. Κι εμενα μου φαινεται υπερβολικο να δωσω τοσα λεφτα για κατι που δεν θα θυμαται και κυριως θα ειναι μεγαλοι. Γι αυτο ψαχνω λυσεις γιατι πραγματικα τα οικονομικα ειναι πολυ περιορισμενα και ξερω πως ολοι το καταλαβαινετε αυτο και ζηταω γνωμες.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω κι εγω μαζι σου ομως φαντασου το σαλονι εχει μεγεθος τοσο οσο να χωραει ενας μικρος γωνιακος καναπες, το τραπεζακι και το επιπλο της τηλεορασης. Αντε να κατσουν 5 ατομα εκει και γυρω στα 7 στον παγκο μεταξυ σαλονιου-κουζινας και στο τραπεζι της κουζινας. Δεν με νοιαζει να πανε σε ολο το σπιτι αλλα καταλαβαινεις αν με το ζορι χωρανε 12 ατομα που να στριμωξω τα 30. Ισως καταληξω τελικα να γινουν σε 2 μερες ή στο σπιτι της αδερφης μου που θα χωρανε ολοι. Κι εμενα μου φαινεται υπερβολικο να δωσω τοσα λεφτα για κατι που δεν θα θυμαται και κυριως θα ειναι μεγαλοι. Γι αυτο ψαχνω λυσεις γιατι πραγματικα τα οικονομικα ειναι πολυ περιορισμενα και ξερω πως ολοι το καταλαβαινετε αυτο και ζηταω γνωμες.

 

Αυτό ετοιμαζόμουν να σου πω, δηλαδή να το κάνετε σε κάποιο συγγενικό-πιο άνετο σπίτι.

Αλλιώς ειλικρινά μείωσε τους καλεσμένους. Πες ότι θα τα κάνετε εντελώς οικογενειακά λόγω έλλειψης χώρου. (και αν εντελώς οικογενειακά βγαίνετε πάλι 25 άτομα, κάντε το στο σπίτι της αδελφής σου ή σε παππουδογιαγιάδες).

 

Πέρυσι πως κάνατε τα γενέθλια;

Link to comment
Share on other sites

περσι ηταν μονο οι παππουδογιαγιαδες και η αδερφη μου, κανεις αλλος. 8 ατομα δηλαδη

 

Άρα σας παίρνει να μειώσετε τους καλεσμένους... Δεν είναι η στενή οικογένεια 20 άτομα...

 

Αντί για 30 κάλεσε 15, μεταξύ των οποίων να είναι και 2-3 παιδάκια. Για παιδότοπους και εξωτερικούς χώρους, μπορείτε να σκεφτείτε σε 2-3 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

περσι για καποιους λογους δεν ειχε ερθει ο αδερφος του αντρα μου 4 ατομα και οι 2 φιλες μου (6 ατομα) και οταν λεω κολλητες εννοω οτι μεγαλωσαμε μαζι απο το δημοτικο μεχρι και τωρα ειμαστε αυτοκολλητες. Δεν ειχε ερθει ο κουμπαρος μου γιατι ειχε χασει προσφατα τη μαμα του (3 ατομα). Απο κει και περα εχει 3 φιλους απο το ωδειο που παει και απο τη γειτονια που ειναι σχεδον καθε μερα μαζι και με τους γονεις ειμαστε καλοι φιλοι και μας καλουν συνεχεια σπιτι τους και σε γιορτες και νιωθω ασχημα αν δεν τους πω (9 ατομα). Πραγματικα νιωθω ασχημα να πω δεν εχω λεφτα δεν κανω τιποτα γι αυτο προσπαθω να βρω λυση. Μπορω να διαθεσω μεχρι 200?-250? που σε παιδοτοπο δεν υπαρχει αυτο το ποσο. Επισης, ηθελα να εχει λιγα παιδακια γιατι γιορτες μονο με παπουδες κανει

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...