Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

παιδικός "ΤΑ ΧΕΛΙΔΟΝΙΑ" στην καλλιθέα -


Recommended Posts

Καλησπέρα

 

Ο γιος μου πήγε για πρώτη φορά φέτος σε παιδικό σταθμό. Μπήκαμε μέσω ΕΣΠΑ.

Είχαμε μια φυσιολογική προσαρμογή, αν και ακόμα γκρινιάζει και δεν πάει με πολλή όρεξη.

Δε θα μπω σε πολλές λεπτομέρειες, αλλά η διευθύντρια αρχίζει και δημιουργεί πρόβλημα. Για όποιον την έχει γνωρίσει καταλαβαίνει τι λέω.

Το γραφείο της είναι δίπλα στην αίθουσα που είναι τα παιδάκια κι απ΄ ό,τι έχω καταλάβει παρεμβαίνει αρκετά συχνά.

Σήμερα έγινε ένα επεισόδιο, το οποίο θα πάω αύριο από κει να το ξεκαθαρίσω. Δε θα σας αναφέρω ακόμα τι έγινε γιατί φοβάμαι μήπως διαβάζει το φόρουμ και στοχοποιήσει το παιδί μου. Ο άντρας μου ήθελε να πάρει τηλέφωνο, αλλά επειδή είναι οξύθυμος και φοβήθηκα ότι θα τη βρίσει δεν τον άφησα και προτιμώ να πάω εγώ από κει να το λύσουμε πολιτισμένα αν είναι δυνατόν.

Θέλω να βρω κι άλλες μαμάδες να δω αν έχουν κι αυτές το ίδιο πρόβλημα, αλλά δεν ξέρω πως. Μου φαίνεται λίγο γελοίο να τη στήσω απ έξω να δω ποιος μπαίνει και ποιος βγαίνει.

Πάντως πολύ λυπάμαι που δεν ήταν εκεί όταν πήγαμε πρώτη φορά να δούμε τον παιδικό. Δε θα τον επέλεγα με τίποτα:-(. Με το που θα τη δεις καταλαβαίνεις αμέσως ότι είναι bad news.

Όποια μαμά θέλει ας μου στείλει π.μ. για να τα πούμε με την ησυχία μας.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • 2 εβδομάδες μετά...

renesa μου

 

το συγκεκριμένο πρόβλημα λύθηκε, αλλά τελικά δυστυχώς προκύψαν άλλα.

Μετά τα πρώτα νεύρα και την απογοήτευση αποδέχτηκα ότι έχουμε μεγάλες διαφορές στη νοοτροπία μας σαν άνθρωποι και τελείωσε το θέμα. Πλέον σχεδόν δεν μιλάμε. Με το ζόρι λέμε μια καλημέρα.

Το μόνο που με παρηγορεί είναι ότι η δασκάλα είναι καλή και ο μικρός μου τη λατρεύει. Τα υπόλοιπα περιττεύουν.

Χαίρομαι πάντως που έχεις καλές αναμνήσεις γιατί θεωρώ ότι είναι σημαντικό, ειδικά αν πρόκειται για το πρώτο σχολικό περιβάλλον του παιδιού. Αυτός είναι και ο λόγος που το παιδί μου δεν έχει καταλάβει τίποτα για τις μεταξύ μας διαφορές.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας και από εμένα,

 

Και το δικό μου παιδί είναι για δεύτερη χρονιά στα ΧΕΛΙΔΟΝΙΑ και μάλιστα μέσω ΕΣΠΑ.

 

Η δική μου εμπειρία είναι πολύ καλή και είμαι πολύ ευχαριστημένη από όλο το προσωπικό καθώς από τη πρώτη κιόλας χρονιά κατάφεραν να οργανώσουν αρκετά τον μικρό μου "αντάρτη".

 

Απ΄όσο ξέρω ο ρόλος της διευθύντριας - όπου και η ίδια είναι εκπαιδευτικός - είναι βοηθητικός προς τη δασκάλα.

 

Ελπίζω να λυθούν οι όποιες παρεξηγήσεις έχουν δημιουργηθεί και να έχετε μια καλή χρονιά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

εκανα πρακτικη στο συγκεκριμενο παιδικο και πραγματικα ηταν ισως απο τουσ καλυτερους παιδικους σταθμους που περασα απο καθε αποψη.καθαριοτητα συμεπριφορα προγραμμα ολα...Οσο αφορα την διευθυντρια ειναι απο τους πιο δικαιους ανθρωπους που εχω γνωρισει. Επειδη ζουσα καθημερινα μαζι της οπως και με τισ δασκαλες εχω να πω πως η συμπεριφορα της ηταν αψογη και δικαιη στα παιδια και πραγματικα θεωρω οτι ισως ειχε γινει καποια παρεξηγηση στον τροπο που αντιλαμβανεστε καποια πραγματα οσο αφορα τους παιδικους σταθμους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...