Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 30 ΗΜΕΡΩΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΘΗΛΑΣΕΙ ΑΚΟΜΗ!!!


Recommended Posts

Ο μικρούλης μου γεννήθηκε στις 17 Δεκεμβρίου (37 εβδομάδα) με καισαρική (επισκληρίδιο) αλλά χρειάστηκε να μπει κατ'ευθείαν στην εντατική _γιατί είχε πρόβλημα με την αναπνοή του_ στην οποία έμεινε για 20 μέρες.

Πέρα από το ότι η ιστορία αυτή ήταν πολύ δύσκολη για όλους μας, είχε και σαν συνέπεια να μην καταφέρουμε να θηλάσουμε. Και φυσικά μέσα στην κλινική της εντατικής έμαθε το μπιμπερό και την πιπίλα.

Έχει μιαμιση βδομάδα τώρα που είναι στο σπίτι και δεν τον έχω θηλάσει ακόμη. Κι αυτό γιατί ο παιδίατρος μου είπε να συνεχίσω να βγάζω το γάλα με το θήλαστρο επειδη το γαλα μου ειναι πολυ λιγο και για να ξέρουμε πόσο τρώει καθώς θέλουμε να είμαστε σίγουροι ότι θα βάλει βάρος τώρα τον πρώτο μήνα.

Απ΄την άλλη εγώ έχω πολύ μικρή παραγωγή γάλακτος από την αρχή. Το στήθος μου δεν έγινε σκληρό ούτε μια στιγμή. Άρχισα να βγάζω γάλα με το χειροκίνητο θήλαστρο την τρίτη ημέρα, πέντε-δέκα λεπτά απ'το κάθε στήθος. Αργότερα, κάπου πάνω στη βδομάδα ανακάλυψα αυτό το site και νοίκιασα το lactina της medela το οποίο το χρησιμοποιώ από τότε (κοντά δυο βδομάδες). Τότε ξεκίνησα και τα χάπια μπύρας. Στην αρχή, όσο ήταν το μωρό στο νοσοκομείο, έκανα 8 αντλήσεις ανά τρεις ώρες περίπου δέκα λεπτά στο κάθε στήθος. Όταν το μωρό βγήκε σταμάτησα τις αντλήσεις για δυο μέρες και αφού μίλησα με τον παιδίατρο τις ξανάρχησα αλλά όχι τη νύχτα γιατί δεν είχα κουράγιο να ξυπνάω το μωρό να τρώει από το μπιμπερό και να βγάζω και γάλα μέσα στη νύχτα, αν το έκανα δεν θα κοιμόμουν καθόλου. Τώρα κάνω 6 αντλήσεις (κάθε τρεις ώρες από τις 9 το πρωί ως τις 12 το βράδυ) περίπου 15 λεπτά στο κάθε στήθος κάθε φορά.

Το θέμα είναι ότο το γάλα μου παραμένει στην ίδια ελάχιστη ποσότητα από την αρχή. 10-20 ml!!!! και από τα δύο στήθη! το 20 τις πρωινές ώρες.

Εντωματαξύ το παιδάκι μου τρώει 70 με 140 ml σε κάθε γεύμα κάθε τρεις ώρες (8 γεύματα). Που να τον χορτάσω με το γάλα που βγάζω!

Γεννήθηκε 3600γρμ, το βάρος του έπεσε μέσα στο νοσοκομείο αλλά μέχρι να βγεί (20 ημερών) είχε γίνει 3800, 7 μέρες αργότερα που τον ζύγισε ο γιατρός και μετά από μια βδομάδα στο σπίτι και κυρίως με ξένο γάλα ήταν 4200. Τρώει και μεγαλώνει καλά.

Εγώ όμως θέλω να τον θηλάσω. Δοκίμασα την πρώτη εβδομάδα δυο-τρεις φορές να τον βάλω στο στήθος. Αντιστάθηκε πολύ αλλά δυο φορές τα κατα φέραμε.

Μια φορά που ήταν πολύ πεινασμένος κάθησε πολύ λίγο στο ένα στήθος και άρχισε να κλαίει, το παράτησε.

Την άλλη φορά που ήταν πιο ήρεμος, παλέψαμε αρκετά πάλι μέχρι να το πάρει αλλά κάθησε περίπου ένα τέταρτο σε κάθε στήθος.

Από τότε όποτε ξαναπροσπάθησα δεν το πήρε το στήθος. Αρνείτε πεισματικά, κλαίει και το αποφεύγει. Απογοητεύομαι πάρα πολύ όταν το βλέπω αυτό αλλά προσπαθώ. Όμως δεν το βρίσκω λογικό να πιέζω το μωρό να πάρει το στήθος όταν κλαίει και το αρνείτε.

Από την άλλη δεν θα με βοηθήσει ο πραγματικός θηλασμός να κατεβάσω περισσότερο γάλα? Τι να κάνω? Έχω ελπίδες να πιάσει το στήθος και να κατεβάσω περισσότερο γάλα? Είναι 30 ημερών τώρα. Γενικά τον έχω πολύ χρόνο στην αγκαλία μου και έχω αρχήσει να τον βάζω και πάνω στο στήθος, χωρίς να το βάζει στο στόμα του, μόνο για να με νιώθει και να με μυρίζει.

Αγλαϊα, είμαι καινούρια στο forum αλλά βλέπω ότι έχεις βοηθήσει πολλές μανούλες. Τι να κάνω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


vicky, να σου ζήσει ο μικρούλης σου και συγχαρητήρια για την προσπάθεια που κάνεις.

Θα σου γράψει σίγουρα και Αγλαΐα, αυτό που σκέφτηκα εγώ ότι είναι πιθανό να σε βοηθήσει είναι ένα σύστημα να ταϊζεις το μωρό με το συμπλήρωμα ενώ το έχεις στο στήθος για να παίρνει το στήθος το κατάλληλο ερέθισμα χωρίς το μωρό να γίνεται ανυπόμονο επειδή δεν βρίσκει την εύκολη ροή του γάλακτος που έχει συνηθίσει.

Είναι αυτό:

 

http://www.medela.com/ISBD/breastfeeding/products/pop_img_nursing_inuse.php

 

λέγεται supplemental nursing system και μπορείς να το βρεις στη Μedela, για πληροφορίες εδώ έχει τα τηλέφωνα της εταιρείας

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=1678

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Βίκυ, να σου ζήσει!

 

Προγραμμάτισε τις αντλήσεις ανά 1,5 ώρα την ημέρα και να κάνεις οπωσδήποτε μία βραδυνή.

 

Οι αντλήσεις πρέπει να είναι 8-10 το 24ωρο. Καλύτερα 10.

 

Αν δεν έχεις διπλό σύστημα άντλησης να πάρεις ακόμη ένα μπουκαλάκι να το κάνεις διπλό για να γλιτώνεις χρόνο.

 

Πάρε οπωσδήποτε το SNS που προτείνει η sofuka για να βάλεις το μωρό στο στήθος. Το μωρό μπορεί να μείνει στο στήθος αν έχεις περίπου το μισό γάλα από αυτό που χρειάζεται.

 

Γράψε μας που μένεις για να σε παραπέμψουμε σε κάποιον ειδικό να σας στηρίξει.

 

Υπάρχουν τρόποι για να αυξήσεις το γάλα, ίσως όμως χρειαστεί ιατρική βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει το μωράκι!

Ήθελα να προσθέσω σ'αυτά που είπαν η Σοφούκα κι η Αγλαΐα, να κοιμάσαι με το μωρό, έχωντας το στήθος έξω, να σε μυρίζει το μωράκι, και να το μυρίζεις κι εσύ. Αυτό θα βοηθήσει και την παραγωγή σου, αλλά και το μωρό να πιάσει το στήθος. Βάζε τον στο στήθος πριν πεινάσει πολύ, ωστε να έχει υπομονή. Να του μιλάς, και να τον ενθαρύνεις όσο θηλάζει. Έστω και μιά γουλίτσα να πιεί, είναι καλό για αρχή.

Να μπεις στη μπανιέρα και να τον πάρεις αγκαλίτσα. Να τον αφήσεις να έρθει μόνος του κοντά στο στήθος. Βγάλε και μια σταγονίτσα κι ασ'τον να μυρίσει το γάλα στο στήθος σου.

Θέλει λίγη δουλείτσα, αλλά μπορείς να τα καταφέρεις.

Ο,τι χρειαστείς, στη διάθεσή σου! :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!

Τα καταφέραμε κι εχθές το βράδυ και σήμερα το πρωί. ήταν ήρεμος και πήρε το στήθος, όχι για πολύ (κανένα δεκάλεπτο) αλλά κάναμε την αρχή!!!

Η μία θηλή πόνεσε όμως πολύ, είναι φυσιολογικό?

Να τον βάζω σε κάθε γεύμα? πριν να φάει ή αφού έχει φάει? ήταν ήρεμος και πήρε το στήθος γιατί ήταν χορτάτος...

Θα πάει τώρα ο άντρας μου να δει για δεύτερο μπουκάλι και για το sns...

Είμαι στη Θεσσαλονίκη, Μπότσαρη. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και κάτι ακόμη που θέλω να ρωτήσω είναι εάν έχει σημασία για την παραγωγή του γάλακτος το να κάνω τις αντλήσεις με ακρίβεια τη σσυγκεκριμένη ώρα?

Link to comment
Share on other sites

Βίκυ, να σου ζήσει το μωράκι σου και μπράβο για την προσπάθεια που κάνεις. Είσαι πολύ δυνατή.

 

Το στήθος σου πόνεσε μάλλον επειδή δεν πιάνει καλά τη θηλή το μωρό σου. Είναι δύσκολο να την πιάσει σωστά με την πρώτη αφού έχει μαθει με μπιμπερό. Θέλει προσπάθεια. Προσπάθησε το κάτω χείλος του να καλύπτει μεγάλο μέρος την θηλέας άλω. Το πάνω χείλος είναι ακίνητο, με το κάτω θα δουλέψεις. Να καλύπτει το κάτω περισσότερη άλω απ' ότι το πάνω. Και τα χειλάκια του να είναι γυρισμενα προς τα έξω. Δες εδώ για περισσότερα:

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=8450

 

Οι αντλήσεις δεν έιναι απαραίτητο να γίνονται ακριβώς τις ίδιες ώρες κάθε μέρα. Απαραίτητο είναι να γίνονται 8-10 και μια απ' αυτές να είναι μεταξυ 12-6 το πρωί.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

εάν έχει σημασία για την παραγωγή του γάλακτος το να κάνω τις αντλήσεις με ακρίβεια τη σσυγκεκριμένη ώρα?

 

όχι, σου έγραψα να προγραμματίζεις τις αντλήσεις ανά 1,5 ώρα γιατί με το μωρό ή με τις δουλειές μπορεί κάτι να σου τύχει και να μην μπορέσεις να αντλήσεις κάποια φορά, ή και δυο φορές τη μέρα. Αν όμως έχεις προγραμματισμένες 10-12 αντλήσεις, σίγουρα θα σου βγούνε οι 8, ίσως και οι 10, οπότε είσαι εντάξει.

 

Για να έχεις μεγαλύτερη άνεση και να μην αγχώνεσαι όταν χάνεις κάποια άντλησης είναι καλό να προγραμματίζεις πολλές. Να θυμάσαι να μην αφηνεις ποτέ 6ωρο κενό, ούτε στον ύπνο. Δηλαδή κάνεις μία άντληση της μέση της νύχτας, όποτε σε ξυπνήσεις το μωρό ή όποτε βολεύεσαι. Η ακριβής ώρα δεν έχει σημασία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...