Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δόντια ή ίωση;


Recommended Posts

Καλημερα σας κοριτσια!!! Να σας πω και εγω το θεμα μου γιατι κοντευουμε να τρελαθουμε..

Η μικρη μας ειναι 15 μηνων και εχει ηδη 8 δοντακια (4 πανω - 4 κατω) τα οποια και εβγαλε σχετικα ανωδυνα χωρις καποιο φοβερο συμπτωμα.

Εδω και 4 μερες μετα απο καποια δεκατα (την πρωτη μερα μονο) και απιστευτη γκρινια, εβαλα το χερι μου να πιασω τα ουλα της και ειναι πραγματικα ΤΟΥΜΠΑΝΟ σε 4 σημεια , 2πανω 2κατω, εκει που φυτρωνουν οι 4 πρωτοι γομφιοι. Ο ένας μάλιστα εχει σκασει μυτη..

Έχουμε καταροη στη μυτη απιστευτη... Που ειναι σαν νερο και βαζουμε ορό όσο πιο συχνα μπορούμε.

Έχουμε απίστευτα σάλια.. Φοβερή γκρίνια.. Ανορεξία , δεν θέλει να δει κουτάλι μπροστα της και πίνει ΠΟΛΥ νερό και μόνο γάλα και φυσικά δεν μπορουμε να κοιμηθουμε!

Χτες μας εμφανιστηκε όμως και ενας ενοχλητικός βήχας που ειναι σαν να εχει φλέματα το παιδι, οι μυξούλες παραμένουν διάφανες σαν νεράκι, απο τον βηχα όμως βγάζει και λιγο το γαλα που πινει.

Η πεθερα και θείες σαν παλιές μου λένε το παιδι ειναι πολυ κρυωμένο..

Και απο την άλλη να σας πω τι μου λεει ο γιατρος...

Να της δινω ντεπονάκι και για τον βηχα asthmotrat, τα οποια μολις βλεπει την συριγγα (ενω δεν ηταν ετσι) , γινεται μωβ απο το κλαμα και δυσκολευομαστε να της τα δωσουμε.

Ο γιατρος λοιπον μου λεει να κανω υπομονη και εφοσον δεν εχει πυρετο δεν εχουμε φοβο για ακροαστικα, του λεω δεν τρωει μου λεει να μην ανυσηχω, του ζηταω να την παμε αλλα λειπει και δεν μπορει αυτες τις μερες και γενικά ειναι πολυ καθυσηχαστικός ενω εγω ειμαι σε αναμενα κάρβουνα.

Τωρα εσείς ρε κοριτσια απο τα δικα σας κουτσουνια ολο αυτό που περιγραφω φαινεται να ειναι απο δοντια;; Με τοσο εντονο βηχα;;; Τόση ανορεξια;; Πανε 4-5 μερες τωρα ...

Συγνωμη για το μακροσκελες κειμενο.... :-(:-(:-(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


O βήχας δεν είναι σίγουρα από τα δόντια, τουλάχιστον αυτό ξέρω εγώ. Τα έντονα σάλια, η γκρίνια και η ανορεξία, το ότι δεν κοιμάται, ναι, είναι σύμπτωμα δοντιών.

Αν θες να είσαι σίγουρη όμως, πήγαινέ το σε έναν εναλλακτικό παιδίατρο να το δει το παιδί, περίσσότερο να σου πει για τον βήχα.

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι το βηχα θα μπορουσαν να ειναι και δοντια, αλλα απο τη στιγμη που βηχει προφανως και δεν ειναι μονο τα δοντια. Εγω θα επεμενα στη χορηγηση του φαρμακου για το βηχα, δε θα εγκατελειπα για κανενα λογο τις προσπαθειες και αν επεμενε η χειροτερευε τοτε θα πηγαινα και στο γιατρο. Παντως λογο για να εισαι σε αναμμενα καρβουνα σιγουρα δεν μπορω να βρω;)

Link to comment
Share on other sites

Τελικα κοριτσια χτες την πηγαμε σε αλλη παιδιατρο κοντα στο σπιτι μας, πολυ γλυκια και προθυμη και να δει και το παιδι αμεσως ζητησε ...

Τελικα το πορισμα ειναι πως μια ιωσουλα συνεπεσε με τα 4 δοντακια που σκανε μυτη και μας ειπε ανορεξια και γκρινια ειναι απο τα δοντια, ενω οι μυξουλες και ο βηχας ειναι απο την ιωσουλα...

Ευτυχως δεν εχουμε ωτιτιδα και ακροαστικα , και κανουμε ρινοπλυσεις με ορο και μετα ενα μειγμα με tobradex kai otrivin και μας εδωσε και ενα σιροπακι aerius. Τα βραδια πριν κοιμηθει ενα μπανακι σε στυλ χαμαμ με πολυ ατμο!!

Ειμαστε ηδη καλυτερα !!! Μαλλον ο πονος απο τα δοντακια φευγει και μας μενουν μονο οι μυξουλες με το βηχαλακι!

Διαβασα και σε αλλα Post πως βοηθαει το ελαιο ευκαληπτου οπου και πηρα απο το φαρμακειο!!! :lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Περαστικα κοπέλα μου!! Λόγω δοντιών θα έπεσε η ανοσία του μωρού σου και βρήκε ευκαιρία καποιος ιός να την αρρωστήσει, οπότε εχουμε ίωση! Περαστικά και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κοριτσια τα φώτα σας.Δυο μερες τωρα εχουμε απίστευτη καταρροη,φτερνισμα,ανορεξία και που και που λιγο δεκατά,δηλαδη οχι πανω απο 37,2. Να σημείωσω οτι εχουμε βγάλει ολα τα δοντακια και περιμένουμε τα πίσω πίσω τα οποία ειναι πρησμένα και δείχνει να ενοχλείται( μασάει π.χ. Καλαμακια).Επισης εχει παρα πολλα σαλια,απο μωρο εχω να δώ τόσα!! Μπορει να ειναι δοντακια;; Πρωτη φορα τέτοια καταρροη απο δοντια...ειναι δυνατόν;;

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το φτερνισμα δεν εχει και πολύ σχέση με δόντια!

Μάλλον ειναι και τα δυο!

Αλλα μπορεί να ειναι και ίωση μόνο και τα σαλια ειναι που δεν μπορεί να αναπνεύσει απο την μυτη και εχει συνέχεια τη στομα ανοιχτό!

Άτιμο πράγμα η άνοιξη! Η αλλαγή καιρού φέρνει πολλά τέτοια!

Link to comment
Share on other sites

Ισως κατι τέτοιο να εινΑι.Καμια ελαφριά ιωση με δοντακι ταυτόχρονα...Τι να πω..Παντως απο το μεσημέρι δεν εχει ουτε δεκατα αλλα μονο μυξουλες.

 

Α την μπεμπα!! Βάλε πολύ όρο για να μην κάτσουν οι μυξες:-)

Περαστικά!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...