Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΛΛΑΓΗ ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗΣ ΔΩΜΑΤΙΟΥ


Recommended Posts

ΕΧΟΝΤΑΣ ΠΛΕΟΝ ΠΙΑΣΕΙ ΤΟΥΣ 30 ΜΗΝΕΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΜΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΤΟΥ ΜΙΚΡΟΥ ΜΑΣ.

Η ΚΟΥΝΙΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΩΣ ΕΠΙΠΛΟ ΓΙΑ ΤΑ ΑΡΚΟΥΔΑΚΙΑ ΕΠΕΙΔΗ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΔΕΝ ΧΩΡΑΕΙ :shock: (ΝΟΜΙΖΕΙ ΓΙΑΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΚΡΕΒΑΤΑΚΙ ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΠΕΙΣΕΙΣ? :? )

Ο ΜΙΚΡΟΣ ΕΧΕΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΣΕ ΔΙΠΛΟ ΚΡΕΒΒΑΤΙ ΚΑΤΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗ ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ. ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΞΕΚΟΛΛΑΕΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ, ΒΑΛΑΜΕ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΕΝΑ ΚΑΝΑΠΕ ΙΚΕΑ ΠΟΥ ΑΝΟΙΓΕΙ ΚΑΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΔΙΠΛΟΣ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΒΡΑΔΥΑ ΠΟΥ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΕΚΕΙ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΑ.

ΕΤΣΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΜΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΤΑ ΕΠΙΠΛΑ, ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΚΑΙ Η ΚΟΥΝΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ. ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΤΟΥ ΠΑΡΩ ΠΛΗΡΕΣ ΠΑΙΔΙΚΟ; ΚΡΕΒΒΑΤΙ, ΚΟΜΟΔΙΝΟ, ΣΥΡΤΑΡΙΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΔΕΔΟΜΕΝΑ. ΝΑ ΤΟΥ ΠΑΡΩ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ; ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΖΗΣΕΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΧΟΛΕΙΟ Ή ΤΟΤΕ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΟΥΜΕ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ; ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΣΤΑ ΣΤΑΝΤΑΡ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΑΓΟΡΑΣΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΩΡΑΙΟ ΤΡΑΠΕΖΑΚΙ ΜΕ ΚΑΡΕΚΛΙΤΣΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΖΩΓΡΑΦΙΖΕΙ, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ 2 ΚΟΥΤΕΣ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΟΠΟΤΕ ΣΙΓΟΥΡΑ ΜΟΝΟ ΑΔΕΙΟ ΔΕ ΘΑ ΕΙΝΑΙ; ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΛΕΤΕ; Α! ΝΤΟΥΛΑΠΑ ΕΧΕΙ ΕΝΤΙΧΟΙΖΟΜΕΝΗ ΓΙΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΩ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Νομιζω πως ενα τραπεζακι με παιδικες καρεκλες ειναι μια χαρα!!!

Το γραφειο θα κανει πολυ ....σοβαρο το δωματιο του και αργοτερα που θα του ειναι χρησιμο για το σχολειο του ισως να μην ειναι σε καλη κατασταση και δεν θα του κανει την εντυπωση που πρεπει,του τυπου "ειμαι μεγαλο παιδι τωρα εχω και γραφειο!!!"

Δεν ειμαι σιγουρη πως με το νεο δωματιο θα αλλαξει η τακτικη του νυχτερινου εισβολεα ομως ειναι ενα κινητρο :lol:

Φτιαξε λοιπον το δωματιο του ετσι ωστε να ειναι χαρουμενο και παιδικο και οχι εφηβικο.Δεν νομιζω πως το "τραβαει" το δικο σας δωματιο για την σοβαροτητα του,μα για τους ιδιοκτητες του!! :D

Ισως μια μικρη βιβλιοθηκη,να ειναι χρησιμη γιατι απο εδω και περα θα εχετε πολλα βιβλια και ειναι κριμα να μην εχουν μια θεση :D

Link to comment
Share on other sites

να πάρεις και φιγούρες για τους τοίχους. και μαλιστα να πας να τα διαλέξεις μαζί του.

 

επίσης να ρωτήσεις αν μετα από 34 χρόνια θα βρείς γραφείο στα χρώματα των επίπλων που θα πάρεις

.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγω θελω να αλλαξω το δωματιο της μικρης μου. Να παρω επιτελους μια μεγαλη ντουλαπα κρεβατι βιβλιοθηκη καθρεφτη με καρεκλα και διαφορα αλλα τετοια...

Αλλα κανω λιγο ακομα υπομονη να παει τουλαχιστον νηπια ή πρωτη δημοτικου και μετα ετσι σκεφτηκα....

Τωρα προς το παρον εχει τα επιπλα που ειχα οταν εγω ημουνα στο σπιτι τον γονιων μου. Το κρεββατι μου την ντουλαπα μου την βιβλιοθηκη και το γραφειο μου. Αλλα τα εχω στολισει τοσο ωραια με διαφορα χρωματα ωραια καλυματα στο κρεββατι πολλα πολλα κουκλακια αυτοκολλητα μπορντουρες στους τοιχους ωραιο χαλι ετσι το δωματιο δεν φαινεται παλιο αλλα πολυ φρεσκο με ζωηρα χρωματα και ειναι αγαπημενο δωματιο και των δυο μας. Φαντασια χρειαζεται και με λιγα πραγματα και φθηνα μπορεις να κανεις το ωραιοτερο δωματιο για τα πρωτα χρονια της ζωης τους αφου μεγαλωνουν τοσο γρηγορα που δεν αξιζει να παρεις πολλα και ακριβα.

Link to comment
Share on other sites

ΕΧΟΝΤΑΣ ΠΛΕΟΝ ΠΙΑΣΕΙ ΤΟΥΣ 30 ΜΗΝΕΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΜΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΤΟΥ ΜΙΚΡΟΥ ΜΑΣ.

Η ΚΟΥΝΙΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΩΣ ΕΠΙΠΛΟ ΓΙΑ ΤΑ ΑΡΚΟΥΔΑΚΙΑ ΕΠΕΙΔΗ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΔΕΝ ΧΩΡΑΕΙ :shock: (ΝΟΜΙΖΕΙ ΓΙΑΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΚΡΕΒΑΤΑΚΙ ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΠΕΙΣΕΙΣ? :? )

Ο ΜΙΚΡΟΣ ΕΧΕΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΣΕ ΔΙΠΛΟ ΚΡΕΒΒΑΤΙ ΚΑΤΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗ ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ. ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΞΕΚΟΛΛΑΕΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ, ΒΑΛΑΜΕ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΕΝΑ ΚΑΝΑΠΕ ΙΚΕΑ ΠΟΥ ΑΝΟΙΓΕΙ ΚΑΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΔΙΠΛΟΣ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΒΡΑΔΥΑ ΠΟΥ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΕΚΕΙ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΑ.

ΕΤΣΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΜΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΤΑ ΕΠΙΠΛΑ, ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΚΑΙ Η ΚΟΥΝΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ. ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΤΟΥ ΠΑΡΩ ΠΛΗΡΕΣ ΠΑΙΔΙΚΟ; ΚΡΕΒΒΑΤΙ, ΚΟΜΟΔΙΝΟ, ΣΥΡΤΑΡΙΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΔΕΔΟΜΕΝΑ. ΝΑ ΤΟΥ ΠΑΡΩ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ; ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΖΗΣΕΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΧΟΛΕΙΟ Ή ΤΟΤΕ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΟΥΜΕ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ; ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΣΤΑ ΣΤΑΝΤΑΡ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΑΓΟΡΑΣΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΩΡΑΙΟ ΤΡΑΠΕΖΑΚΙ ΜΕ ΚΑΡΕΚΛΙΤΣΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΖΩΓΡΑΦΙΖΕΙ, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ 2 ΚΟΥΤΕΣ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΟΠΟΤΕ ΣΙΓΟΥΡΑ ΜΟΝΟ ΑΔΕΙΟ ΔΕ ΘΑ ΕΙΝΑΙ; ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΛΕΤΕ; Α! ΝΤΟΥΛΑΠΑ ΕΧΕΙ ΕΝΤΙΧΟΙΖΟΜΕΝΗ ΓΙΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΩ.

 

Απο την στιγμή που κοιμάται μια απο δω και μια απο κει θα σου έλεγα να μην του πάρεις ακόμα κρεβάτι, κομοδίνο, γραφείο κτλ. Το τραπεζάκι που λες είναι μια χαρά μαζί με όλα τα παιχνιδάκια του. Μετά βλέπεις αν συνηθίσει να κοιμάται στο δωμάτιό του τότε του παίρνεις το σετ. :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σκεφτηκα να του επιπλωσω το δωματιο μηπως και του κεντρισει το ενδιαφερον. Ομολογω οτι νιωθω τρομερη ευτυχια οταν κοιμαται μαζι μου, οπως αυτη τη βδομαδα που λειπει ο συζυγος και ειμαστε οι δυο μας αλλά ξέρω οτι δεν ειναι σωστο. Προσπαθω ετσι να τον πεισω να παει στο δωματιο του.

Ευχαριστω παντως για τις απαντησεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτηκα να του επιπλωσω το δωματιο μηπως και του κεντρισει το ενδιαφερον. Ομολογω οτι νιωθω τρομερη ευτυχια οταν κοιμαται μαζι μου, οπως αυτη τη βδομαδα που λειπει ο συζυγος και ειμαστε οι δυο μας αλλά ξέρω οτι δεν ειναι σωστο. Προσπαθω ετσι να τον πεισω να παει στο δωματιο του.

Ευχαριστω παντως για τις απαντησεις σας.

 

:lol::lol: Και εγώ έτσι είχα πει αλλά που.. στην αρχή κοιμήθηκε 2-3 μερούλες και μετά ήμασταν στο πηγαινέλα :D:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Εγω πηρα το καλοκαιρι ενα απο τα ΙΚΕΑ, πολυ απλο βεβαια, και ειχε 19 Ευρω και ηταν αυτο

 

http://www.ikea.com/gb/en/catalog/products/20072816

 

Ειχε και αλλα ξυλινα, λιγο πιο ακριβα και πιο περιποιημενα γυρω στα 40-50 ευρω αν θυμαμαι καλα, αλλα δεν ηταν αναγκαστικα σετ, επαιρνες και ξεχωριστα καρεκλακια - τραπεζι...

 

Τελικα πριν κανα μηνα μας εκανε μια φιλη δωρο ενα καταπληκτικο σετ τραπεζακι-καρεκλιτσα ροζ με παραστασεις σαν γραφειο μινιατουρα και εδωσα το παραπανω στη μαμα μου :D

 

Παντως κι εγω στη ιδια φαση ειμαι, θελω να διωξω την κουνια απο το δωματιο και να του κανω καποιες αλλαγες, αλλα επειδη υπαρχει προγραμμα για δευτερο μωρο δεν ξερω τι να κανω ακομα :roll::roll:

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Παντως κι εγω στη ιδια φαση ειμαι, θελω να διωξω την κουνια απο το δωματιο και να του κανω καποιες αλλαγες, αλλα επειδη υπαρχει προγραμμα για δευτερο μωρο δεν ξερω τι να κανω ακομα :roll::roll:

 

Να το σκευτείς αρκετά καλά τι θα κάνεις με το δωμάτιο, γιατί και εγώ τώρα βρίσκομαι στην θέση που περιγράφεις. Περιμένοντας κοριτσάκι πρεπει να σκευτώ τι θα κάνω που έχω φτιάξει ένα αγορίστικο δωμάτιο, το οποίο δεν είναι και πολύ μεγάλο και έχει όλα τα επιπλάκια του, και του εχω μετατρέψει την κούνια σε κρεββάτι, και έχω μερικές ιδέες αλλά δεν ξέρω ποια είναι πιο βολική και συμφέρουσα για να την υλοποιήσω.

Αν λοιπόν έχεις καμια καλή ιδέα, την ακούω με μεγάλη μου ευχαρίστηση.

Kiki + George = Panagiotis + Maria

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...