Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ζαχαροπλαστείο στα Νοτια Προάστεια για τούρτα γεννεθλίων ???


Recommended Posts

Εχει ο μικρός μου τα πρώτα του γεννέθλια την άλλη εβδομάδα και θα ήθελα μια τουρτίτσα με τον Μίκυ.

πήγα σε γνωστό ζαχαροπλαστείο στην Γλυφάδα(απ΄οπου είχα πάρει και τα γλυκά της βάπτισης) και μου είπαν 24€/κιλό (με ελάχιστο τα 2κιλα)!!!Δεν είναι πολύ???

Εκτός αυτού οι φιγουρίτσες πάνω ήταν όλες πλαστικές και το "Χρόνια Πολλά" το γράφαν όχι πάνω στην τούρτα ,αλλά σε ένα σαν καρτελάκι (φαγώσιμο ή οχι δεν κατάλαβα) όπου το ακουμπούσαν στο λπάι της τούρτας.

Γνωρίζετε για κάποιο ζαχαροπλαστείο στα νότια που να έχετε μείνει ευχαριστημένες?

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοίτα στα "καλά" ζαχαροπλαστεία η τούρτα παίζει γύρω στα 20-22 ευρώ το κιλό.

Συνήθως η παράσταση πληρώνεται έξτρα (τουλάχιστον αυτές που είναι από ζαχαρόπαστα και τρώγονται, 2 φορές που έκανα τέτοια τούρτα ήθελα άλλα 10-15 ευρώ για την παράσταση!), άρα αν στο 24Ε σου βάζει και την παράσταση, είναι μάλλον καλά. Σου στέλνω με ΡΜ τα 2 ζαχαροπλαστεία που έχω πάρει εγώ.

 

Δεν παίζει το ενδεχόμενο να μην έχεις παράσταση??? Θα μπορούσες να πάρεις μια γευστικότατη τούρτα, να βάλεις επάνω 2-3 μικρές φιγούρες από jumbo και να γλυτώσεις και τα εξτρα λεφτά και τα χημικά χρώματα και ουσίες....

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα στα "καλά" ζαχαροπλαστεία η τούρτα παίζει γύρω στα 20-22 ευρώ το κιλό.

Συνήθως η παράσταση πληρώνεται έξτρα (τουλάχιστον αυτές που είναι από ζαχαρόπαστα και τρώγονται, 2 φορές που έκανα τέτοια τούρτα ήθελα άλλα 10-15 ευρώ για την παράσταση!), άρα αν στο 24Ε σου βάζει και την παράσταση, είναι μάλλον καλά. Σου στέλνω με ΡΜ τα 2 ζαχαροπλαστεία που έχω πάρει εγώ.

 

Δεν παίζει το ενδεχόμενο να μην έχεις παράσταση??? Θα μπορούσες να πάρεις μια γευστικότατη τούρτα, να βάλεις επάνω 2-3 μικρές φιγούρες από jumbo και να γλυτώσεις και τα εξτρα λεφτά και τα χημικά χρώματα και ουσίες....

Οι παραστάσεις εκεί που ρώτησα δεν τρώγονται.Γι'αυτό τον λόγο μου φάνηκε και λίγο τσιμπημένη η τιμή.Επίσης ένα "Χρόνια Πολλά" θα ήθελα να το έγραφε πανω στην τούρτα και οχι σε ταμπελάκι!Τέλος πάντων,δεν ξερω κιόλας, δεν έχω εμπειρία σε αυτά.Μπορεί έτι να συνηθίζουν τωρα.

Αυτο με την απλή τούρτα και τις φιγούρες το σκέφτομαι σαν ενδεχόμενο.

Θα κοιτάξω σε αυτα που μου είπες.

Ευχαριστώ πολύ!:-)

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς την πρώτη μας τούρτα την πήραμε από τα Fresh στη Γλυφάδα και ήταν καταπληκτική και παρα πολλα σχεδια και πολύ πρωτότυπα.

 

Δεν θυμαμαι ποσο ειχε το κιλο ....

 

Καλή επιτυχια και να σας ζήσειιιιιιι

U80ep3?r=1271337460
Link to comment
Share on other sites

θα σου πρότεινα το Le Jardin την Αργυρούπολη είναι στο τέρμα του 208! Δεν το βρήκα ουτε φτηνό ούτε ακριβό αλλά είμαι σχεδόν σίγουρη οτι έκανε αρκετάα κάτω από 24 ευρώ το κιλό!

 

Να τα εκατοστήσετε!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς την πρώτη μας τούρτα την πήραμε από τα Fresh στη Γλυφάδα και ήταν καταπληκτική και παρα πολλα σχεδια και πολύ πρωτότυπα.

 

Δεν θυμαμαι ποσο ειχε το κιλο ....

 

Καλή επιτυχια και να σας ζήσειιιιιιι

 

26 ευρώ το κιλό είχε το Φεβρουάριο που παραγγείλαμε και όπως έχω ξαναπεί και σε αλλο post ηταν καταπληκτική η γεύση (oreo μπισκότο) και πολύ πολύ ωραία στην εμφάνιση!

 

 

Link to comment
Share on other sites

νεα σμυρνη στον ''ανανα''. φοβερες τουρτες και πολυ καλες τιμες. ειναι διπλα απο την εκκλησια της αγιας παρασκευης στην ελευθεριου βενιζελου. εμεις παντα απο εκει περνουμε!!!

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου προτείνω ένα ζαχαροπλαστείο που έχει πάααααρα πολύ νόστιμες τούρτες, τέλεια σχέδια που τρώγονται με 16 ευρώ το κιλό. Το ζαχαροπλαστείο λέγεται "Μελίνα" και είναι στο Ελληνικό, σε έναν κάθετο της Ιασωνίδου. Θα σου πω όμως τι να προσέξεις. Πήρα της μπέμπας μου για τα πρώτα της γενέθλια από εκεί. Είδα μιά τέλεια φωτογραφία μια υπέροχης ροζ τούρτας σε σχήμα λουλούδι με μια tinkerbell πάνω. Τρελάθηκα! Λέω αυτήν θέλω! Ακριβώς αυτή! Χωρίς το παιχνιδάκι αλλά αυτή. Όταν πήγα να την παραλάβω μου είχαν φτιάξει μια τούρτα στο ίδιο σχήμα αλλά άσπρη, με ροζ γιρλάντες. Όμορφη μεν αλλά όχι αυτή που παρήγγειλα. Νευρίασα και στενοχωρήθηκα γιατί όλα τα είχα σχεδιάσει γύρω από αυτή την τούρτα και τελικά η τούρτα ήταν διαφορετική. Αυτό που μου είπε είναι ότι το "ξέρναγαν οι κρύσταλλοι" που δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει γιατί δεν είμαι ζαχαροπλάστης, και δεν μπόρεσαν να την κάνουν ροζ. Αυτή στην φωτό πώς έγινε τους λέω, και μου είπε ότι είναι ψεύτικο το χρώμα της φωτό. Δεν τρώγεται! Φαντάζεστε πόσο νευρίασα. Γιατί δεν μου το είπαν εξαρχής δεν ξέρω. Υπό άλλες συνθήκες δεν θα δεχόμουν να την πάρω αλλά το πάρτυ ήταν σε 1 ώρα και χρειαζόμουν τούρτα, οπότε αναγκαστικά την πλήρωσα και την πήρα.

Τώρα γιατί σου το συστήνω? Γιατί πραγματικά ήταν από τις πιό νόστιμες, αν όχι η πιό νόστιμη τούρτα που έχω φάει (γεύση μπισκότο-σοκολάτα). Η τιμή είναι καλή σε σχέση με τα τρελά που είχα κι εγώ ακούσει ψάχνωντας, και εφόσον ξέρεις τι πέρασα εγώ, θα προσέξεις να επιβεβαιώσεις τα πάντα πριν κλείσεις την παραγγελία. Και δεν με πειράζει να αναφέρεις και την περίπτωσή μου, μήπως και σε προσέξουν και δεν το ξανακάνουν.

Ελπίζω να βοήθησα...

RPNkp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Le jardin και μελίνα, τα έχω δοκιμάσει κι εγώ και είναι καλά.

Το σπέσιαλ κέικς έχει πολύ εντυπωσιακή διακόσμηση στις τούρτες, όμως δεν είναι οι κλασικές τούρτες με την κρέμα μέσα, είναι αμερικάνικου τύπου με περισσότερο κέικ και γι αυτό είναι ψηλές.

Link to comment
Share on other sites

MAX PERRY, έχω φτιάξει όλες τις τούρτες της μικρής εκεί, εκτός από 1 φορά, και ήταν πάντα άψογες. Υπέροχες παραστάσεις, έχουν και κορυφή κουμπαρά, έχουμε ήδη ΜΙΝΙ και ΧΙΟΝΑΤΗ.

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ παααααρα πολύ για τις απαντήσεις σας!

Θα κοιτάξω σε κάποια από τα ζαχαροπλαστεία που μου είπατε και ελπίζω να κάνω την καλύτερη επιλογή.:D:D:D

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ παααααρα πολύ για τις απαντήσεις σας!

Θα κοιτάξω σε κάποια από τα ζαχαροπλαστεία που μου είπατε και ελπίζω να κάνω την καλύτερη επιλογή.:D:D:D

Θα σου πρότεινα μια Αμερικάνα που μένει στη Βάρη και φτιάχνει τούρτες-κέικ με φοβερή διακόσμηση. Δεν χρησιμοποιεί ζαχαρόπαστα αλλά το λεγόμενο frosting και χρεώνει μόνο 14 ευρώ το κιλό. Μπορείς να πάρεις από το τζάμπο κάποιο κουκλάκι με τη φιγούρα του Μίκυ και να το βάλεις πάνω στην τούρτα. Έφτιαξα στα γενέθλια της μικρής μου τούρτα για τους μεγάλους και cupcakes, σε μικρογραφία της τούρτας, για τα παιδιά και ξετρελάθηκαν όλοι με τη γεύση και την εμφάνιση. Αν θες, μπορείς να δεις εδώ δουλειές της κοπέλας. Ονομάζεται Σόνια. Την τούρτα τη φτιάχνει λίγες ώρες πριν σου τη φέρει στο σπίτι με φρεσκότατα υλικά. Και το καλο είναι ότι επειδή είναι ελαφριά, δεν σου στοιχίζει πολλά, ακόμα και αν έχεις πολλούς καλεσμένους.

http://soniascupcakes.blogspot.com/

https://www.facebook.com/#!/profile.php?id=100001748481252

Link to comment
Share on other sites

Ριξτε και εδω μια ματια

edit admin

Αυτη ειναι μια την minnie (σχετικα με το θεμα που ζητησες).

Παραδοση κατ'οικον χωρις επιπλέον χρεωση,με επιλογη τούρτας-πάστας στο εσωτερικο και σε πολυ καλες τιμες για τούρτες ζαχαρόπαστας.

FWusp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

PALLET

Πολλοι λενε οτι φτιαχνει το καλυτερο προφιτερολ της πολης (και απο τον Ανδρια που ειναι στη γειτονια μου...)

Κορυφαια ειναι η τουρτα Σερανο-μπισκοτο και τα μιλφειγ του-κυριως το κρεμα με κομματια φραουλας και το σοκολατα.

Μερικες φορες ειναι ο λογος που παμε τοσο μακρια για καφε-για να γυρισω με 3-4 κουτια γλυκα!!!

 

(Θουκυδίδου 50β Καλαμάκι Πόλη Τηλέφωνο : 2109828154)

Link to comment
Share on other sites

PALLET

Πολλοι λενε οτι φτιαχνει το καλυτερο προφιτερολ της πολης (και απο τον Ανδρια που ειναι στη γειτονια μου...)

Κορυφαια ειναι η τουρτα Σερανο-μπισκοτο και τα μιλφειγ του-κυριως το κρεμα με κομματια φραουλας και το σοκολατα.

Μερικες φορες ειναι ο λογος που παμε τοσο μακρια για καφε-για να γυρισω με 3-4 κουτια γλυκα!!!

 

(Θουκυδίδου 50β Καλαμάκι Πόλη Τηλέφωνο : 2109828154)

 

 

Χαχα, ΟΝΤΩΣ φτιάχνει το καλύτερο προφιτερολ στην Αθήνα και όσοι δεν συμφωνούν είναι απλά γιατί δεν το έχουν δοκιμάσει!! Είναι ακριβό ζαχαροπλαστείο αλλά όλα τα γλυκά είνια προσεγμένα και δεν θα φας ποτε μπαγιάτικο.

Και αυτό το "παμε γύρω γύρω για να περάσουμε (και να σταματήσουμε) από Palet στο γυρισμό" το κάνουμε και εμείς πολύ συχνά!!!

Link to comment
Share on other sites

απλά θεικό... αλλά από τιμές δε ξέρω, φτιάχνουν μόνο τούρτες.

http://www.specialcakes.gr/

 

 

Kάθε φορά που περνούσα ήταν κλειστό,αλλά είδα τιμοκατάλογο και χρεώνει 3 ευρώ για ένα πολύ,πολύ απλό cupcake.Φαντάζομαι πόσο θα κοστίζει η τούρτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
μην το ψάχνεις MAX PERRY. το απόλυτο.

 

...Εκτός αν πέσεις σε άσχετο ζαχαροπλάστη, όπως εγώ (Max Perry Αλίμου, Λ. Ποσειδώνος), που

1. Μας έφτιαξε την τούρτα τελευταία στιγμή (παραγγελία 2 μέρες πριν) και όταν έκοβες τα κομμάτια χυνόταν όλη η γέμιση έξω.

2. Για τη γέμιση δε χρησιμοποίησε κρέμα ζαχαροπλαστικής αλλά σαντιγύ (νομίζω γενικά το κάνουν αυτό στις τούρτες), που εμένα προσωπικά μου φαίνεται πολύ "βαριά" στη γεύση.

3. Είχα ζητήσει γεύση πορτοκάλι, μου είπαν ότι βάζουν και κομματάκια μέσα αν θέλουμε, και τελικά αυτά ήταν κατεψυγμένα κομματάκια πορτοκαλιού, που δεν είχαν προλάβει να ξεπαγώσουν!!

4. Τον στολισμό τον προμηθεύονται από κάποια άλλη εταιρία, έκαναν λάθος στον κωδικό του σχεδίου και τρέχαμε τελευταία στιγμή να βρούμε άλλο (άσε που τα σχέδια είναι πολύ παρωχημένα, με το ζόρι βρήκα κάτι...)

Γενικώς, ευτυχώς που όλα αυτά συνέβησαν στα γενέθλια του μωρού, που τα κάναμε μεταξύ μας...

 

Το PALET, που διάβασα πιο πάνω, είναι όντως το καλύτερο της περιοχής μας αλλά είναι και το ακριβότερο! Τούρτα γενεθλίων τον Οκτώβριο του 2009, super και σε σχέδιο και σε γεύση -δεν το συζητάμε- ΑΛΛΑ 25 ευρώ/κιλό!!

3mbap2.png7AWSp2.png
Link to comment
Share on other sites

Kάθε φορά που περνούσα ήταν κλειστό,αλλά είδα τιμοκατάλογο και χρεώνει 3 ευρώ για ένα πολύ,πολύ απλό cupcake.Φαντάζομαι πόσο θα κοστίζει η τούρτα.

 

... Μα καλά ???? Μέχρι κι εκεί έφτασε η χάρη σου κοπελιά ????? έλεος :confused:;):P

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη κοριτσια αλλα δεν θα εδινα ποτε για ενα κιλο 23-25 ευρω...εγω παιρνω τουρτα με 13 ευρω το κιλο κ παντα ειναι πολυ νοστιμες κ φρεσκες...απλα αυτο που πληρωνουμε με 25 ευρω το κιλο δεν ειναι ουτε τα υλικα ουτε τιποτα απλα πληρωνουμε το ονομα...

Link to comment
Share on other sites

http://www.elliscakes.gr/

 

Apo εκει εκανα την τουρτα του μικρου και την δικη μου!Ηταν φανταστικη ,πολυ ελαφρια και αν θυμαμαι σωστα 15 το κιλο!Το καλυτερο ηταν οτι της εστειλα σε μειλ μια εικονα πειρατη και την εεκανε τουρτα φανταστικη!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...