Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επιτροπή εξωσωματικής εοππυ


Recommended Posts

Υπάρχει κάποια κοπέλα που να πέρασε πρόσφατα? γενικώς ποσό αυστηροί είναι? εμείς πχ έχουμε σπερμοδιαγραμμα και απο το λητω φαντάζομαι τους καλύπτει ή θα πρεπει να αναγράφεται οτι είναι συμβεβλημένο κέντρο?

Επίσης μου είπε η κυρία στο τηλέφωνο των ραντεβού να έχω έναν δικό μου υπέρηχο που να γράφει η σφραγίδα το γιατρού που μου τον έκανε οτι είναι γιατρος με άδεια, κεθυ??? και την ρωτάω μου λέτε ενα ενα τα γράμματα γιατί δεν κατάλαβα. Και μου απαντάει όπως το ακούτε δεν το έχω γραπτώς μπροστά μου :evil: . Τι είναι αυτό ξέρει κάποια κοπέλα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


γιατί να μην τους καλύπτουν; αν έχεις όλα όσα λέει η σελίδα τους στο ιντερνετ είσαι καλυμένη. μη μασάς ότι σου πούνε

εγώ πέρασα πριν το Πάσχα στη Θεσσαλονίκη κ όλα καλά αν είχες όλα τα δικαιολογητικά περνούσες χωρίς πολλα΄πολλά.

τη συγκεκριμένη μέρα θυμάμαι τους πέρασαν όλους εκτός από 1 ζευγάρι που τους έλειπαν εξετάσεις του άντρα

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια κοπέλα που να πέρασε πρόσφατα? γενικώς ποσό αυστηροί είναι? εμείς πχ έχουμε σπερμοδιαγραμμα και απο το λητω φαντάζομαι τους καλύπτει ή θα πρεπει να αναγράφεται οτι είναι συμβεβλημένο κέντρο?

Επίσης μου είπε η κυρία στο τηλέφωνο των ραντεβού να έχω έναν δικό μου υπέρηχο που να γράφει η σφραγίδα το γιατρού που μου τον έκανε οτι είναι γιατρος με άδεια, κεθυ??? και την ρωτάω μου λέτε ενα ενα τα γράμματα γιατί δεν κατάλαβα. Και μου απαντάει όπως το ακούτε δεν το έχω γραπτώς μπροστά μου :evil: . Τι είναι αυτό ξέρει κάποια κοπέλα?

 

πέρασα επιτροπή τον δεκέμβρη στο Μαρούσι.

o ανδρας μου ειχε κανει ενα στην βιοιατρικη και ενα σε δημοσιο νοσοκομειο. θέλουν δύο απαραίτητα, σε απόσταση 65 ημερών μεταξύ τους τουλάχιστον.

για την σφραγίδα που λες, δεν προσεξα. ούτε μου ειπαν τιποτα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ ευχαριστώ πολυ για την απάντηση.

Δυο σπερμοδιαγραμματα έχουμε κι εμείς ενα σε κέντρο υποβοηθούμενης αναπαραγωγής και ενα στο λητω, συν αυτό τις σπερματεγχυσης που έγινε και επεξεργασία.

Εγώ υποτίθεται οτι δεν έχω κάποιο πρόβλημα το ίδιο συνέβαινε και σε σένα? και τι έγραφε το παραπεμπτικό απο τον γιατρό σου, οτι πχ ολα είναι εντάξει?

Επίσης για σπερματέγχυση δίνουν κάποιο ποσό επιστροφή? ή η επιτροπή είναι μονο για τα φάρμακα?

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολυ για την απάντηση.

Δυο σπερμοδιαγραμματα έχουμε κι εμείς ενα σε κέντρο υποβοηθούμενης αναπαραγωγής και ενα στο λητω, συν αυτό τις σπερματεγχυσης που έγινε και επεξεργασία.

Εγώ υποτίθεται οτι δεν έχω κάποιο πρόβλημα το ίδιο συνέβαινε και σε σένα? και τι έγραφε το παραπεμπτικό απο τον γιατρό σου, οτι πχ ολα είναι εντάξει?

Επίσης για σπερματέγχυση δίνουν κάποιο ποσό επιστροφή? ή η επιτροπή είναι μονο για τα φάρμακα?

 

εγω εχω το προβλημα,ο γιατρος ειχε γραψει για εξωσωματική αλλα η επιτροπή ειπε προκληση ωορηξιας για σπερματεγχυση σε πρώτη φάση. άλλο που το χρησιμοποίησα για πρόκληση με σκοπο να κανω εξωσωματική.

δεν ξερω τι ποσό δίνουν ειστροφή. στηη εξωσωματικη νομμιζω δίνουν 300 και κατι ψηλα

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια κοπέλα που να πέρασε πρόσφατα? γενικώς ποσό αυστηροί είναι? εμείς πχ έχουμε σπερμοδιαγραμμα και απο το λητω φαντάζομαι τους καλύπτει ή θα πρεπει να αναγράφεται οτι είναι συμβεβλημένο κέντρο?

Επίσης μου είπε η κυρία στο τηλέφωνο των ραντεβού να έχω έναν δικό μου υπέρηχο που να γράφει η σφραγίδα το γιατρού που μου τον έκανε οτι είναι γιατρος με άδεια, κεθυ??? και την ρωτάω μου λέτε ενα ενα τα γράμματα γιατί δεν κατάλαβα. Και μου απαντάει όπως το ακούτε δεν το έχω γραπτώς μπροστά μου :evil: . Τι είναι αυτό ξέρει κάποια κοπέλα?

 

Κάντι εγώ δεν έχω περάσει πρόσφατα αλλά μαζεύω τα δικαιολογητικά μου για να περάσω σε λίγο καιρό. Μάλιστα λόγω του ότι η επιτροπή της Πάτρας για κάποιον διοικητικό λόγο, όπως μου είπαν, λόγω δεν κλείνει πλέον ραντεβού έκλεισα αναγκαστικά στην Αθήνα. :evil::evil::evil:

Εκεί η κυρία στο τηλέφωνο των ραντεβού μου είπε και εμένα πως θα πρέπει στον υπέρηχο του γυναικολόγου να έχει σφραγίδα που να γράφει πως έχει άδεια ΚΕΣΥ (Κεντρικού Συμβουλίου Υγείας)...!!!

Αυτό δεν το γράφει πουθενά στο έγγραφο που περιγράφει την διαδικασία έγκρισης εξωσωματικής μέσω ΕΟΠΥΥ (http://www.eopyy.gov.gr/%CE%88%CE%B3%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B1%20%CE%95%CE%9F%CE%A0%CE%A5%CE%A5/%CE%9D%CE%AD%CE%B1%20-%20%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%8E%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82%20-%20%CE%94%CE%B5%CE%BB%CF%84%CE%AF%CE%B1%20%CE%A4%CF%8D%CF%80%CE%BF%CF%85/%CE%94%CE%B9%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B5%CF%82%20%CE%AD%CE%B3%CE%BA%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%B7%CF%82%20%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%83%CF%89%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82%2012-04-2013.pdf).

Όσον αφορά τα σπερμοδιαγράμματα θα πρέπει να έχουν μεσοδιάστημα 75 ημερών (και όχι 65 που έγραψε ο vbrillis) και το ένα τουλάχιστον να έχει γίνει σε Εργαστήριο του ΕΟΠΥΥ ή Δημόσιο Νοσοκομείο ή συμβεβλημμένο με τον ΕΟΠΥΥ εργαστήριο υπογεγραμμένα από ιατρό μικροβιολόγο -βιοπαθολόγο ή και βιολόγο (και όχι από ιατρό γυναικολόγο του κέντρου εξωσωματικής γονιμοποίησης). Με το Λητώ δεν ξέρω τι παίζει...

Επίσης η κυρία στο τηλέφωνο των ραντεβού μου είπε πως θα πρέπει λίγες μέρες πριν περάσω από την επιτροπή να έχω κάνει μία Β-χοριακή και να έχω μαζί μου το αποτέλεσμα της εξέτασης.

 

Η απόδοση δαπάνης που δίνουν για εξωσωματική είναι 352,16? (http://www.eopyy.gov.gr/Article/DisplayArticle?id=270d7711-f125-45a7-a2ee-5ec7b181337c). Για σπερματέγχυση δεν βλέπω να δίνουν κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Κοπέλα μου να εισαι καλά μου έλυσες το μυστήριο, εντάξει αυτή που μίλησα εγώ μου είπε κεθυ και ηταν ψευδη, χίλια τα εκατό!!!

Που τον βρίσκουμε αυτόν τον γιατρό?

επίσης εσυ είσαι εντάξει? τι γράφει η έκθεση του γιατρού σου, αν εσυ έχεις κάποιο θέμα μην μου πεις. Απλά σε μένα που είναι ολα οκ τι θα γράψει?

Link to comment
Share on other sites

Που τον βρίσκουμε αυτόν τον γιατρό?

Στον γυναικολόγο που θα πας να κάνεις τον υπέρηχο για τα δικαιολογητικά θα τον ρωτήσεις αν έχει αυτή την σφραγίδα.. Δεν ξέρω αν υπάρχουν ξεχωριστοί γυναικολόγοι με σφραγίδα ΚΕΣΥ ή όχι..

 

τι γράφει η έκθεση του γιατρού σου...;

Βασικά έγραψε σε μία σελίδα ότι είδε στο υπερηχογράφημα :-) Ξέρουν τι πρέπει να γράψουν μην αγχώνεσαι.. :-) :-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προς όποιον ενδιαφέρεται και μαζεύει τώρα τα δικαιολογητικά του για την επιτροπή:

Μίλησα σήμερα (29/04) με αυτή που κλείνει τα ραντεβού για την επιτροπή της Αθήνας. Μου είπε πως θα αλλάξει το έγγραφο με τα δικαιολογητικά που πρέπει να μαζέψουμε για την επιτροπή και προσεχώς θα ανακοινωθεί στο site του ΕΟΠΥΥ. Τώρα πόσο "προσεχώς" άγνωστο... Μέχρι τότε ενημερώνουν τηλεφωνικά πως στον υπέρηχο χρειάζεται να έχει ο γυναικολόγος σφραγίδα του ΚΕΣΥ ή να γίνει ο υπέρηχος σε ακτινολόγο. :mad::-x:-x:-x:-x:-x

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας κορίτσια! Έχω μια ερώτηση,σήμερα πήρα τηλέφωνο στην Θεσσαλονίκη για ραντεβού, και μου είπανε μόνο για τέλη οκτομβριο. ξέρει καμία να μου αν μπορώ να περάσω επιτροπή κάπου αλλού?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! Έχω μια ερώτηση,σήμερα πήρα τηλέφωνο στην Θεσσαλονίκη για ραντεβού, και μου είπανε μόνο για τέλη οκτομβριο. ξέρει καμία να μου αν μπορώ να περάσω επιτροπή κάπου αλλού?

 

Κι εγώ tanaia δε νομίζω ότι μπορείς να περάσεις αλλού...Αν έχεις κανένα φίλο ή συγγενή σε πόλη που βολεύει να δηλώσεις ότι μένεις στο σπίτι του...δεν ξέρω αν γίνεται. Πάντως ο Οκτώβρης δεν είναι τόσο μακριά... Εχεις συγκεντρώσει όλα τα απαραίτητα έγγραφα;;

Εγώ πήρα (για τη Θεσσαλονίκη μιλάμε) αρχές Ιουλίου τηλέφωνο και μου έκλεισαμ ραντεβού για Σεπτέμβριο, αλλά δεν είχαν βγει ακόμη οι ακριβείς ημερομηνίες, οπότε θα ξαναπάρω τηλ μέσα στον Αύγουστο για να μάθω.

Να κάνω και μία χαζή ερώτηση; Ο υπέρηχος που ζητούν από γυναικολόγο του ΚΕΣΥ ή ακτινολόγο γίνεται από πάνω, ή είναι ενδοκολπικός?? Έχω ακούσει και τα δυο, και ήθελα μία διευκρίνιση!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ tanaia δε νομίζω ότι μπορείς να περάσεις αλλού...Αν έχεις κανένα φίλο ή συγγενή σε πόλη που βολεύει να δηλώσεις ότι μένεις στο σπίτι του...δεν ξέρω αν γίνεται. Πάντως ο Οκτώβρης δεν είναι τόσο μακριά... Εχεις συγκεντρώσει όλα τα απαραίτητα έγγραφα;;

Εγώ πήρα (για τη Θεσσαλονίκη μιλάμε) αρχές Ιουλίου τηλέφωνο και μου έκλεισαμ ραντεβού για Σεπτέμβριο, αλλά δεν είχαν βγει ακόμη οι ακριβείς ημερομηνίες, οπότε θα ξαναπάρω τηλ μέσα στον Αύγουστο για να μάθω.

Να κάνω και μία χαζή ερώτηση; Ο υπέρηχος που ζητούν από γυναικολόγο του ΚΕΣΥ ή ακτινολόγο γίνεται από πάνω, ή είναι ενδοκολπικός?? Έχω ακούσει και τα δυο, και ήθελα μία διευκρίνιση!!

 

Ενδοκολπικος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ πόλη κοριτσια!

Παρασύρτικά από το γιατρό μου,οποιος μου είπε πως δεν αργούνε.Άλιος θα επερνα τηλέφωνο από τον ιούνιο.Όλες εξέτασης της έχω,οπότε υπομονή θα περιμένω.:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ tanaia δε νομίζω ότι μπορείς να περάσεις αλλού...Αν έχεις κανένα φίλο ή συγγενή σε πόλη που βολεύει να δηλώσεις ότι μένεις στο σπίτι του...δεν ξέρω αν γίνεται. Πάντως ο Οκτώβρης δεν είναι τόσο μακριά... Εχεις συγκεντρώσει όλα τα απαραίτητα έγγραφα;;

Εγώ πήρα (για τη Θεσσαλονίκη μιλάμε) αρχές Ιουλίου τηλέφωνο και μου έκλεισαμ ραντεβού για Σεπτέμβριο, αλλά δεν είχαν βγει ακόμη οι ακριβείς ημερομηνίες, οπότε θα ξαναπάρω τηλ μέσα στον Αύγουστο για να μάθω.

Να κάνω και μία χαζή ερώτηση; Ο υπέρηχος που ζητούν από γυναικολόγο του ΚΕΣΥ ή ακτινολόγο γίνεται από πάνω, ή είναι ενδοκολπικός?? Έχω ακούσει και τα δυο, και ήθελα μία διευκρίνιση!!

 

Ακριβώς όπως τα λες είναι και με τους δυο τρόπους είναι δεκτός ο υπέρηχος αρκεί να υπάρχει απεικόνιση και πλήρη περιγραφή αυτής.

Εγώ προσωπικά είχα από ακτινολόγο διακοιλιακό (εξωτερικό) και πέρασα μια χαρά την επιτροπή στις 16/07 στη θεσσαλονικη.

iFzbp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλημέρα! Μετά από διακοπή κύησης λόγω μεσογειακής αναιμίας, μαζεύω τα κομμάτια μου και στρέφω τις ελπίδες μου στην επιστήμη. Ενδιαφέρομαι για εξωσωματική με προεμφυτευτικό έλεγχο. Αν γνωρίζει κάποια/ος να με ενημερώσει σχετικά με το κόστος τις όλης διαδικασίας, αν καλύπτει κάτι απ'αυτά ο ΕΟΠΠΥ, αν περνάς από επιτροπή και πόσο γρήγορα γίνεται αυτό,τι εξετάσεις χρειάζονται σαν αποδεικτικά στοιχεία; Είμαι πολύ μπερδεμένη και τα έχω όλα στο μυαλό μου πολύ σκόρπια. Αν μπορείτε να μου δώσετε κάποιες πληροφορίες θα το εκτιμούσα πολύ. Και σε προσωπικό μήνυμα αν θέλετε. Σας ευχαριστώ πολύ!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως τα λες είναι και με τους δυο τρόπους είναι δεκτός ο υπέρηχος αρκεί να υπάρχει απεικόνιση και πλήρη περιγραφή αυτής.

Εγώ προσωπικά είχα από ακτινολόγο διακοιλιακό (εξωτερικό) και πέρασα μια χαρά την επιτροπή στις 16/07 στη θεσσαλονικη.

 

Αχ πολύ χαίρομαι για όσα μου έγραψες!! Είχες παραπεμπτικό για τον υπέρηχο; Επειδή κι εγώ είμαι στη Θεσσαλονίκη, μήπως μπορείς να μου πεις σε ποιον ακτινολόγο πήγες; Περνάω επιτροπή 10/9.

Link to comment
Share on other sites

Αχ πολύ χαίρομαι για όσα μου έγραψες!! Είχες παραπεμπτικό για τον υπέρηχο; Επειδή κι εγώ είμαι στη Θεσσαλονίκη, μήπως μπορείς να μου πεις σε ποιον ακτινολόγο πήγες; Περνάω επιτροπή 10/9.

 

Σου έστειλα προσωπικό μνμ

iFzbp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...