Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΑΡΚΩΣΗ ΣΕ ΒΡΕΦΟΣ


Recommended Posts

μανούλες θέλω να μου πείτε αν κάποια απο εσάς έχει σχετική εμπειρία...η μπεμπούλα μου γίνεται τριών μηνών και έχει γεννηθεί με ραιβοποδία.παρόλο που ακολουθούμε συντηρητική θεραπεία με αλλαγή ειδικών γύψων απο τη δεύτερη μέρα που γεννήθηκε, δεν έχουμε επιτύχει ακόμη πλήρη αποκατάσταση αν και υπάρχει σαφής βελτίωση.. είναι λοιπόν πολύ πιθανό σε περίπου 2 μήνες να κάνει εγχείριση με ολική νάρκωση απο ότι μας είπε ο γιατρός...είναι κάτι που με φοβίζει... έχει καμιά απο εσάς σχετική εμπειρία; πως ήταν τα μωράκια σας μετά; με αγχώνει πολύ γι αυτό αν ξέρετε κάτι, θα χαρώ να το διαβάσω... ευχαριστώ :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα

 

ο μεγάλος μου γιος χειρουργήθηκε 18 μηνών ακριβώς με ολική ναρκωση. Δεν είχαμε κανένα πρόβλημα ούτε κατά τη διάρκεια ούτε μετά.

 

Ευχομαι η επέμβαση να πάει καλά και γρήγορα περασμένα ξεχασμένα για όλους σας.

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites

Τωρα το θυμήθηκα: πριν από μας, είχε χειρουργείο ένα μωράκι ούτε 2 μηνών για βουβωνοκήλη. ολα καλά.

Κι άλλο φλας: ακριβώς τέτοια εποχή πέρισυ, το αγοράκι συναδέλφου εγχειρίστηκε για κήλη 12 ημερών. Κανένα πρόβλημα!

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites

η μπέμπα μου 24 ωρών χειρουργήθηκε με ολική νάρκωση και στο δεύτερο χειρουργείο ήταν 6 μηνών. όλα καλά πήγαν μόνο που τη δεύτερη φορά για 2 μέρες ήταν σαν κοτόπουλο αλλά δεν ξέρω αν ήταν από την νάρκωση ή τον πόνο της εγχείρησης :? καλή επιτυχία!!!!!!!!!!!

bpGZp3.png

ooAsp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι πολύ για την περιπέτεια που περνάτε, εσείς και η μικρούλα σας! Μακάρι να πάνε όλα καλά και σύντομα να τελιώσουν όλα αυτά.

Εμάς ο μικρούλης μας κατέβηκε πρώτη φορά χειρουργείο όταν ήταν 2 μηνών. Τώρα είναι 15 μηνών και έχει κάνει 19 εγχειρήσεις, όλες φυσικά με ολική νάρκωση. Δεν είναι ό,τι καλύτερο για ένα μωρό, αν όμως ειναι αυτό που χρειάζεται για να είναι καλά, τότε πρέπει να γίνει έτσι. Φυσικά στα χειρουργία έχουν υπερσύχρονο εξοπλισμό, και οι παιδοχειρούργοι είναι απόλυτα εξειδικευμένοι και κάνουν φοβερή δουλειά. Ισως θα μπορούσες να ζητήσεις να συζητήσεις με τον χειρουργο και τον αναισθησιολόγο μερικές εβδομάδες πριν, για να γνωρίζεις όλες τις λεπτομέριες, και ίσως έτσι να νίωσεις πιο σίγουρη....

Τα μωρά μπορεί να είναι μικρά στο μέγεθος τους, αλλά κρύβουν πολύ μεγάλη δύναμη μεσα τους. Ο δικός μας με όλα αυτά που έχει περάσει είναι όλο χαμόγελο και παιχνίδι. Αν ήμουν εγώ στην θέση του, δεν ξέρω αν θα τα κατάφερνα, μάλλον θα ήμουν "ωχ" και "ωχ".....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η μικρή μου κόρη χειρουργήθηκε 13 μηνών για κρανιοσυνοστέωση (έχω γράψει σχετικά) και πήρε ολική νάρκωση για ένα χειρουργείο που διήρκεσε τρεις ώρες και χρειάστηκε να πάρει και μια φιάλη αίμα. Όταν ρωτούσα το γιατρό για τους κινδύνους του χειρουργείου μου απάντησε ότι είναι και αυτοί που έχει και μια πτήση. Δηλαδή η προσγείωση και η απογείωση και όταν με έιδε τρομαγμένη μου είπε δηλ. μην ανησυχείς ο κίνδυνος είναι θεωρητικός. Πριν το χειρουργείο υπογράψαμε διάφορα χαρτιά που ανέφεραν τι θα μπορούσε να πάθει το παιδί (δεν τα διάβασα και το ίδιο συνιστώ). Μόλις βγήκε από το χειρουργείο το προσωπάκι της ήταν κατακόκκινο και έκαιγε σε όλο της το σώμα. Μου είπαν ότι είναι από τη νάρκωση και πράγματι σε 2-3 ώρες ήταν εντάξει. Συνήλθε ομαλά και γρήγορα και μετά από δυο μέρες μας είχε αφήσει άφωνους από το κέφι της. Συνεπώς ψυχραιμία και φρόντισε να έχεις εμπιστοσύνη στους γιατρούς. Περαστικά!!!

Link to comment
Share on other sites

ο θειος μου ειναι αναισθησιολογος στο Παιδων...εχει ναρκωσει απειρα παιδακια και ολα μια χαρα ξυπνησανε :) και την μπουμπου μου που θα χρειαστει επεμβαση με ολικη ναρκωση εκει θα την παω!! ειχα παει και το καλοκαιρι δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα..αν υπαρχει οποιοσδηποτε κινδυνος ενημερωνουν τους γονεις λεπτομερεστατα :)

Περαστικα μας!

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

παπί μου καλή επιτυχία, όλα καλά θα πάνε...

Η μικρή μου έκανε ολική νάρκωση 11 μηνών λόγω φραγμένου δακρυικού πόρου.

Η αναισθησιολόγος ήταν απόλυτα ψύχραιμη για την νάρκωση και σχεδόν μου επιβεβαίωνε απο πριν οτι όλα θα πάνε καλά..έτσι ήταν..η μικρή ξύπνησε γρήγορα και μετα απο λίγη ωρα μπορώ να πώ οτι ήταν και ευδιάθετη..

Link to comment
Share on other sites

κουκλιτσα μου γλυκεια,περασαμε 2 σοβαρα και πολυωρα χειρουργεια ενα 5/12 και το αλλο 24/12

δεν περιμενα να ειναι τοσο ευκολα.ισως γιατι η κορουλα μου να πονουσε πολυ πριν τα χειρουργεια και ο πονος ηταν ελαχιστος μετα ισως επειδη διναν δυνατα παυσιπονα.δεν ξερω.παντως πιστεψε με ειναι πολυ δυνατα αυτα τα μικρουλια.εσυ θα ταλαιπωρηθεις,εκεινο μετα απο κανα δυο μερες θα ειναι σαν να μην εγινε τιποτα.

οτι χρειαστεις μην διστασεις.εδω ειμαστε ολοι.

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΟΥ ΓΛΥΚΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! είναι πολύ σημαντικό γιατί μου δίνετε δύναμη γνωρίζοντας οτι δεν είμαστε οι μόνοι στον πλανήτη που περνάμε κάτι ανάλογο.. σας ευχαριστώ πάρα πολύ..να χαίρεστε τα παιδάκια σας να είναι γερά και καλότυχα πάντα!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα μωρά μπορεί να είναι μικρά στο μέγεθος τους, αλλά κρύβουν πολύ μεγάλη δύναμη μεσα τους. Ο δικός μας με όλα αυτά που έχει περάσει είναι όλο χαμόγελο και παιχνίδι. Αν ήμουν εγώ στην θέση του, δεν ξέρω αν θα τα κατάφερνα, μάλλον θα ήμουν "ωχ" και "ωχ".....

 

 

Αυτά τα λόγια της Abbie μαρτυρούν την μεγαλύτερη αλήθεια....

 

Περισσότερο να αγωνιάς για όλα τα άλλα και τελευταία για την ναρκωση.

 

Όσο για την μετάγγιση αίματος - και στην Ηλέκτρα μου βάλανε - απλά το ξεχνάς...

Ούτε εγώ όπως και η ΛΙΛΑ διάβασα τα χαρτιά, ήταν κάτι που έπρεπε να γίνει, οπότε τα υπέγραψα και τέρμα.

 

Περαστικά στο μικρουλίνι σου και να μας γράψεις νέα του

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...