Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παρενθετη μητερα????


Recommended Posts

καλησπερα.ειδα το μηνυμα σου για το δικηγορο που λες και τις πληροφοριες που εχεις.αν μπορουσες θα ηθελα να μου πεις τι ξερεις γι'αυτο το θεμα.ειμαι 29 χρονων και εχω κανει μεταμοσχευση πνευμονων και προχθες οι γιατροι μου απεκλεισαν το να κανω παιδι και συζητησαμε με τον αντρα μου το ενδεχομενο της παρενθετης μητερας.αν μπορεις απαντα μου στο [email protected].σε ευχαριστω παρα πολυ προκαταβολικως

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 439
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπέρα ,

είμαι και εγώ στην αναζήτηση παρένθετης μητέρας και δυστυχώς τα πράγματα στη Ελλάδα είναι πολύ δύσκολα. Μέτα από μια έρευνα που έχω κάνει έχω καταλήξει στις παρακάτω τρεις λύσεις

 

1. αν έχετε κάποια πολύ μα πολύ καλή φίλη - συγγενή που έχει βιώσει δίπλα σας όλες σας τις προσπάθειες και ξέρει τι είναι πραγματικά αυτό που περνάτε ( προυποθεση να έχει ήδη ένα παιδι και να μην είναι πολύ μεγάλη )

 

2. να απευθυνθείτε σε κλινικές εξωσωματικών.( συνήθως έχουν να σας προτείνουν κάποιες που ενδιαφέρονται και ξέρουν καλά το νομικό κομμάτι )

 

3. από κάποια σιτε π.χ http://www.surrogatefinder.com/ ( είναι το καλύτερο που έχω βρει μέχρι στιγμής )

 

όποια και να είναι η απόφαση σας οπλιστειτε με πολύ δύναμη ..

μακάρι το νομικό πλαίσιο να ήταν διαφορετικό και να μπορούσαμε να υιοθετήσουμε ( χρόνος αναμονής 4-5 χρόνια) και να μην μπαίναμε σε αυτή την διαδικασία

 

εγώ μετά από προσπάθειες 10 χρόνων νιώθω ακόμη ποιο δυνατή και ακόμη ποιο σίγουρη .μη χάνετε ποτέ μα ποτέ την ελπίδα σας ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Θα ηθελα να ρωτησω την make a wish:Μηπως ξερεις σε περιπτωση που βρεθει παρενθετη μητερα απο αλλη χωρα(π.χ.μεσω του surrogatefinder.com) πως καλυπτομαστε νομικα;Ρωταω επειδη ο νομος λεει οτι η παρενθετη μητερα πρεπει να ειναι κατοικος Ελλαδας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα ηθελα να ρωτησω την make a wish:Μηπως ξερεις σε περιπτωση που βρεθει παρενθετη μητερα απο αλλη χωρα(π.χ.μεσω του surrogatefinder.com) πως καλυπτομαστε νομικα;Ρωταω επειδη ο νομος λεει οτι η παρενθετη μητερα πρεπει να ειναι κατοικος Ελλαδας.

 

με την νομιμότητα/ διάρκεια παραμονής/πρόσκληση αλλοδαπών τι γίνετε?

 

με την παράταση τουριστικής βίζας ίσως?

 

ιδέες έριξα κορίτσια. δεν γνωρίζω περισσότερα.

εύχομαι να σας πάνε όοοοολα καλά!:-)

 

υγ: καλό θα είναι να τσεκάρετε αρχικά τα κατάστιχα των ανεπιθύμητων αλλοδαπών.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

lena811

φυσικά και γίνετε να φέρεις μια κοπέλα από το εξωτερικό αρκεί αυτή να έχει βίζα, εκτός και αν το μέρος από το όποιο κατάγεται ανήκει στη ε.ε.( ευρωπαϊκή ένωση ) οπότε ειναι περιττό . Αν σε ενδιαφέρει πραγματικά να πας σε ένα δικηγόρο που ασχολείται με τέτοιες υποθέσεις.

ο νόμος δεν σου απαγορεύει η παρένθετη να είναι από το εξωτερικό αρκεί να το κάνει επειδή το θέλει και όχι για οικονομικό όφελος .Φυσικά σου λέει τι νόμιμο μπορεί να πάρει ....άλλα είναι στην διακριτική σου ευχέρεια να θέλεις να δώσεις κάτι παραπάνω. όλα αυτά γίνονται κατόπιν συνεννόησης

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Λένα,

επειδή να σου πω την αλήθεια θα φοβόμουνα λίγο τις ξένες χώρες, εκτός κι αν είναι γνωστή...

Γιατί δεν ρωτάς το κέντρο εξωσωματικής κλπ;;

Καλη επιτυχία ότι κι αν αποφασίσεις!!!

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και σε σένα και σε όλα τα κοριτσάκια - μέλλουσες μανούλες!!!

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...

Μία γυναίκα, που συμφώνησε να γίνει παρένθετη μητέρα, φέρνοντας στον κόσμο το μωρό ενός ζευγαριού, άλλαξε γνώμη και θέλησε να το κρατήσει μετά τη γέννησή του. Υπέρ της επιθυμίας της παρένθετης μητέρας τάχθηκε και το δικαστήριο, ενώπιον του οποίου εισήχθη η υπόθεση, κρίνοντας πως η παραμονή του παιδιού με τη μητέρα που το γέννησε, “θα είναι καλύτερο προς το συμφέρον του ίδιου”.

 

http://www.cosmo.gr/Epikairotita/Kosmos/Eidiseis/dikasthrio-epetrepse-se-parentheth-mhtera-na-krathsei-to-mwro.1297334.html

Link to comment
Share on other sites

Παντα εμπεριεχει ρισκο η επιλογη αυτη αλλα για αυτο γινεται και το δικαστηριο για να μην μπορει να κανει ο οποιοσδηποτε οτι θελει. Υπαρχουν αρκετα παιδια που γεννηθηκαν απο παρενθετη αλλα μεγαλωνουν κανονικα με τους βιολογικους γονεις. Ολες οι περιπτωσεις δεν ειναι ιδιες, σιγουρα ομως ειναι μια παρα πολυ σοβαρη αποφαση που πρεπει να λαμβανεται συνειδητα και απο τις δυο πλευρες.

Link to comment
Share on other sites

Λαιδα στο άρθρο λεει ότι άτυπα συμφωνησαν το ζευγάρι και η παρένθετη μητέρα για την όλη διαδικασία. Οταν όλα γίνουν νόμιμα και βαση συμφωνίας που εγκρίνεται από δικαστήριο, δεν νομίζω ότι μετα υπαρχει περίπτωση να υπάρχουν έκτροπα. Θα συμφωνήσω με την Μάρκο Πόλο, ότι η απόφαση και των δυο μερών πρέπει να ειναι απόλυτα συνειδητή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 1 month later...

Γεια σας,

πριν λιγες ημερες ολοκληρωθηκε η πρωτη μου προσπαθεια εξωσωματικης με παρενθετη μητρα.Εχω περασει ολη την διαδικασια απο τη αρχη. Την αγωνία να γίνεις μαμα με παρενθετη μητρα...

Εγω πάσχω από ενα σπανιο νοσημα και δεν μπορω να κυοφορησω η ιδια.

Θα γινει η αδερφη μου παρενθετη.

Βρηκα εναν καλο δικηγορο,μαζεψαμε οτι χαρτια επρεπε, εγινε το δικαστηριο, βγηκε η αποφαση και αφου πηραμε στα χερια μας την αποφαση ξεκινησαμε την εξωσωματικη. Ολο αυτό χρονικα μας πηρε 8 μηνες περιπου.

Δεν μπορεις να ξεκινησεις αν δεν βρεις παρενθετη μητρα.

Αν μπορω να βοηθησω σε κατι... πολυ ευχαριστως

 

 

geia sou,me endiaferei k emena i periptosi parenthetis miteras,tha me voithouses apistefta me o,ti plirofories exeis.!!!!!

se parakalo boreis na mou grapseis sto [email protected]

efxaristo

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1500 + τις εξετάσεις 250 που καναμε εγω ο άντρας μου και η αδερφή μου(παρενθετη), οι οποιες ειναι απαραιτητες για το δικαστηριο.

 

salospiri πόσα χρήματα σου κόστισε ο δικηγόρος;
Link to comment
Share on other sites

Υπατία, αν χρειαστεις οποιαδηποτε πληροφορια ειμαι στη διαθεση σου.

Επειδη το ζητημα της παρενθετης μητερας ξερω ποσο ευαισθητο ειναι αν χρειαστεις κατι μπορεις να μου στειλεις μνμ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πολύ δύσκολο θέμα! Η αλήθεια ότι εγώ σαν μητέρα δεν μπορώ να φανταστώ ότι μπορείς να γεννήσεις και να δώσεις το παιδί από την άλλη υπάρχουν γυναίκες που δεν πρόβλημα άπλα πως θα την βρεις εσύ την γυναίκα αυτή χωρίς να σου κάνει την ζωή δύσκολη μετά.

:?:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

μην απελπιζεστε!!!ξερω αρκετες κοπελες που εγιναν μανουλες με παρενθετη μητερα...η διαδικασια ειναι απλη και ευκολη θελει καλο δικηγορο που να ξερει απο αυτα και ολα ταλλα βρισκονται..ειναι ψυχοφθορο μεν και οικονομικα <βαρύ> αλλα δεν νομιζω να υπολογιζει κανεις ολα αυτα μπροστα στο να καταφερει να γινει γονιος!!!Ο Θεος ειναι μεγαλος και οποιος πραγματικα το θελει στο τελος τα καταφερνει!!!

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποια κοπελα σας παρακαλω να στειλει με πμ το ονομα γραφειου δικηγορικου που ασχολειται με αυτα τα θεματα...το χρειαζομαι για πολυ φιλικο μου ατομο..ευχαριστω παρα πολυ..οποια πληροφορια θα ηταν πολυ χρησιμη.

Link to comment
Share on other sites

θα γινομουν ευχαριστως παρενθετη μητερα για καποιο κοντινο μου προσωπο παρα για ενα αγνωστο μονο για χρηματα τωρα ομως που εχω ηδη 2 παιδια αν δεν ειχα δεν θα το σκεφτομουν καν δεν ξερω αλλα ειαι αρνητικη να κανεις καποια παρενθετη μητερα χωρις να εχει ηδη παιδιαυπαρχουν πολυ μεγαλυτερες πιθανοτητες να το δει σαν δικο της η συναισθηματικη φορτιση στην γεννηση του πρωτου παιδιου ειναι πολυ μεγαλη

Link to comment
Share on other sites

ο νομος λεει οτι για να γινει καποια παρενθετη πρεπει να εχει δικα της παιδια....

και δυστηχως αυτες που το κανουν το εχουν σαν επαγγελμα και παιρνουν τρελα λεφτα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...