Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κατσικισιο γαλα για τη μαμα που θηλαζει


zouzoula

Recommended Posts

αποφασισα να δοκιμασω να κοψω τα γαλακτοκομικα για ενα διαστημα να δω μηπως ηρεμησει το μωρο μου με τους κολικους. απο οτι διαβασα σε βιβλιο της la leche τα αγελαδινα προιοντα πιθανον δημιουργουν προβλημα. αναρωτιεμαι αν ισχυει το ιδιο και για προιοντα απο κατσικισιο γαλα.

Αγλαια τα φωτα σου please!!!!

ΥΓ αν οντως το παιδι εχει προβλημα με τα αγελαδινα προιοντα σημαινει οτι αργοτερα θα ειναι αλλεργικο σε αυτα??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Eγω καταναλωνω αφθονα αιγοπροβεια γαλακτοκομικα,οι κολικοι δοξα τω θεο ελλατωθηκαν και δεν εχει τοσα πολλα αερια το μωρο μου τωρα.

 

Μεχρι 6 χρονων ζουσα στο χωριο καιι λατρευω το κατσικισιο γαλατακι που το θεωρω ανωτερο του αγελαδινου,οταν ημουν μικρη ειχα καταναλωσει γαλα απευθειας απο την κατσικα αβραστο :oops:.

Σιγουρα yogini αν δεν επινα απο μικρη τετοιο γαλα δεν θα μου αρεσε γιατι εχει ιδιαιτερη γευση διαφορετικη του αγελαδινου.

Απο καπου πρεπει να αναπληρωνουμε το ασβεστιο που χανουμε με το θηλασμο ομως. :roll:

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Tα περισσότερα μωρά που έχουν πρόβλημα με το αγελαδινό γάλα, δεν έχουν πρόβλημα με το γάλα της κατσίκας και τα προϊόντα του καθώς και του προβάτου. Δοκιμάζετε και βλέπετε! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αμα βρεις παντως κατσικισιο πες μου ποιο εινια γιατι ψαχνω και εγω ......για τη μικρη μου......

 

εχει στο σουπερμαρκετ- βερο κρητικο λεγεται και ειναι μαζι με τα φρεσκα. απο τον βεροπουλο μου ειπαν οτι βγαζει και η εταιρια ολυμπος

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Κορίτσια γεια σας!!!Θα ήθελα την γνώμη σας και την βοήθειά σας!!!Αν το διαβάσει και η Αγλαϊα να μας πει και αυτή την παρακαλώ!!!

7 Ιούνη ο μπουμπούκος μου γίνεται 2 μηνών!Θηλάζω αποκλειστικά από τότε που γεννήθηκε!Σήμερα πήγαμε στον παιδίατρο για το πρώτο εμβόλιο!Τον ζύγισε και ήταν 4850gr και 56 εκ. ύψος (όταν γεννήθηκε 6 μέρες που είχα μπει στον ένατο 36w+6d....ήταν 2920gr και 48εκ.). Στο προσωπάκι του (κούτελο και φρύδια) και στο κεφαλάκι του έχει σμηγματορροϊκή δερματίτιδα (είπε ο γιατρός)

Δεν ξέρω αν έτσι λέγεται η νινίδα όμως, γιατί με ρώτησε τι γάλα πινω και του ειπα Ολυμπος το αγελαδινό και μου είπε να πίνω και να καταναλώνω από εδώ και πέρα ΜΟΝΟ κατσικίσια προϊόντα γιατί μάλλον τον πειράζει το αγελαδινό εξού και η δερματίτιδα....ισχύει κάτι τέτοιο?Το κατσικίσιο είναι πιο καλό από το αγελαδινό???

Και τέλος μου είπε να παίρνω σίδηρο για να παίρνει και ο μπέμπης κι έτσι ξανάρχισα τα ferro sanol που έπαιρνα στην εγκυμοσύνη μου....

Θα ήθελα την γνώμη σας για όλα αυτά....

Σας ευχαριστώ πολύ και να χαίρεστε τα ζουζούνια σας!!!!

WqOQp2.png KyXNp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μεχρι να σου απαντησουν οι πιο εμπειρες κοιτα τι εχει οει η Αγλαια για τον σιδηρο... http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=21586&highlight=%F3%E9%E4%E7%F1%EF%F2 Ασε που μπορει να κανει δυσκοιλιοτητα στο μωρο...

 

Τωρα για την νινιδα δε νομιζω οτι ειναι το ιδιο. Σμηγματορροικη δερματιτιδα μπορει να παθει και ενας ενηλικας, ενω νινιδα μονο τα βρεφη. Αλλα πρεπει να ειναι κατι αλλο... Και δεν εχω ιδεα αν θα βοηθησει το κατσικισιο (το οποιο παρεπιμπτόντως μου αρεσει πολυ!!!)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...