Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΜΕΛΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟ Δ.Σ


Recommended Posts

Καλημέρα.Ο άντρας μου είναι Γραμματέας στο σύλλογο του νηπιαγωγείου μας. Ενα μέλος λείπει συνέχεια απο τότε που ξεκίνησαν με τη δικαιολογία οτι τα παιδιά τις έχουν καράτε και άλλα τις ώρες που γίνονται τα Δ.Σ.

Σύμφωνα με το καταστατικό το άτομο αυτό μετά απο 3 φορές αδικαιολόγητης απουσίας θεωρείται αυτόματα οτι παραιτείται .Την Παρασκευή μετά απο την πέμπτη απουσία(Είπαν να τις δωθεί ευκαιρία γιατί ανθρωποι είμαστε,ο άντρας μου την ειδοποιούσε πάντα και έλεγε δεν μπορώ ή τπτ) αποφασίσαν να διαγραφεί.Σήμερα που την είδε και της το είπε εκείνη( και ένα άλλο μέλος που την υποστηρίζει σθεναρά) είπε οτι παρανομήσανε και θα το θέσει στην ένωση και οτι πίσω απο το καταστατικό βρίσκεται νόμος που λέει οτι δεν μπορούν να τη διαγράψουν.

Ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ αυτό το άρθρο που αναφέρει περί την διαγραφή μελών και πώς ορίζεται η δικαιολογημένη απουσία? γιατί έψαξα αρκετα και δεν βρήκα κάτι. Να σημειώσω οτι στα πρακτικά αναφέρεται πάντα η απουσία της και φυσικά δεν υπάρχει η υπογραφή της πουθενά.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν τη ρωτάτε να σας πει το νόμο η ίδια;

 

Δεν σκοπεύουμε πείτε της να παρανομήσουμε. Αν υπάρχει τέτοιος νόμος πες τον και σε εμάς να τον μάθουμε και να διορθώσουμε και το καταστατικό...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Ο άντρας μου είναι Γραμματέας στο σύλλογο του νηπιαγωγείου μας. Ενα μέλος λείπει συνέχεια απο τότε που ξεκίνησαν με τη δικαιολογία οτι τα παιδιά τις έχουν καράτε και άλλα τις ώρες που γίνονται τα Δ.Σ.

Σύμφωνα με το καταστατικό το άτομο αυτό μετά απο 3 φορές αδικαιολόγητης απουσίας θεωρείται αυτόματα οτι παραιτείται .Την Παρασκευή μετά απο την πέμπτη απουσία(Είπαν να τις δωθεί ευκαιρία γιατί ανθρωποι είμαστε,ο άντρας μου την ειδοποιούσε πάντα και έλεγε δεν μπορώ ή τπτ) αποφασίσαν να διαγραφεί.Σήμερα που την είδε και της το είπε εκείνη( και ένα άλλο μέλος που την υποστηρίζει σθεναρά) είπε οτι παρανομήσανε και θα το θέσει στην ένωση και οτι πίσω απο το καταστατικό βρίσκεται νόμος που λέει οτι δεν μπορούν να τη διαγράψουν.

Ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ αυτό το άρθρο που αναφέρει περί την διαγραφή μελών και πώς ορίζεται η δικαιολογημένη απουσία? γιατί έψαξα αρκετα και δεν βρήκα κάτι. Να σημειώσω οτι στα πρακτικά αναφέρεται πάντα η απουσία της και φυσικά δεν υπάρχει η υπογραφή της πουθενά.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

ο άντρας σου κινείται βάσει του καταστατικού.. άστην να πάει όπου θέλει, αυτή θα ρεζιλευτεί.. και να υπάρχει νόμος εάν το θέμα προχωρήσει το ΔΣ θα υποστηρίξει ότι η "κυρία" δεν εμφανίζεται και είναι συνεχώς αδικαιολογήτως απών γιατί προφανώς δεν την βολεύουν οι ώρες συνεδριάσεων :P

Link to comment
Share on other sites

Αυτό του είπα κι εγώ και μάλιστα του είπα στην κυρία που την υποστηρίζει(επίσης μέλος) να της πει οτι αφού ξέρει καλύτερα το νόμο γιατί στις προηγούμενες συνελεύσεις γιατί δεν μας έλεγε οτι πρέπει να την ειδοποιήσουμε πρώτα εγγράφως παρά το άφησε έτσι για να περνάει ο καιρός,και όταν ψηφίστικε να διαγραφεί μας το ξεφούρνισε, άρα είχε δόλο άρα δε συμφωνεί με τους σκοπούς του συλλόγου άρα και διαγράφεται (και αυτή).

Άσε θα της γυρίσει μπούμερανγκ.

Link to comment
Share on other sites

Να βρεις το επίσημο καταστατικό του Συλλόγου από το Πρωτοδικείο. Εκεί τα λέει όλα.

 

Σου γράφω απόσπασμα από το καταστατικό του Συλλόγου του Δημοτικού της περιοχής μου:

 

Μέλος του ΔΣ που παραιτείται ή απουσιάζει αδικαιολόγητα από 3 συνεχείς τακτικές συνεδριάσεις θεωρείται ότι παραιτήθηκε και μετά από έγγραφη ενημέρωσή του, αντικαθίσταται από το πρώτο κατά σειρά αναπληρωματικό μέλος, το οποίο και ειδοποιείται εγγράφως.

 

Νομικά η κυρία δεν όφειλε να σας πει κάτι. Όλα τα μέλη του ΔΣ ενός Συλλόγου έχουν νομικές ευθύνες και θα'πρεπε να έχουν διαβάσει τουλάχιστον το καταστατικό για να ξέρουν τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις τους πριν θέσουν υποψηφιότητα.

 

Εάν δεν την ειδοποιήσαν εγγράφως ας το κάνουν τώρα με συστημένη επιστολή.

 

Ξαναλέω διαβάστε το καταστατικό

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Το επίσημο καταστατικό λέει οτι πρέπει να την καλέσουμε εγγράφως σε "απολογία" και μετά να απαντήσει εγγράφως.Εμείς όμως δεν τα ξέραμε αυτά γιατί το καταστατικό το δικό μας έλεγε μόνο οτι μετά απο 3 αδικαιολόγητες απουσίες διαγράφεται αφού θεωρείτε οτι παραιτήται. και η άλλη που μας είπε εκ τον υστέρων οτι το ήξερε δεν μας είπε τπτ μέχρι να τη διαγράψουμε.

Το θέμα είναι οτι δεν μπορούμε να ασχολούμαστε συνέχεια με ενα μέλος που συνέχεια δεν μπορεί να παρευρεθεί.Επίσης τί σημαίνει αδικαιολόγητα? και τί εκλαμβάνουμε ως δικαιολογία? το οτι έχει τα παιδιά τις αγγλικα και ρυθμική και κολύμβητήριο τις ώρες του Δ.Σ.? Σε όλα τα Δ.Σ και τα 5 που έχουμε κάνει ώς τώρα? Ο Γραμματέας κάθε μα κάθε φορά την ενημέρωνε και του έλεγε δεν μπορώ.Οπότε τώρα τί γίνεται? Εχουμε καταντήσει να φτάνει τέλος του χρόνου και δεν έχουμε κάνει τπτ σημαντικό γιατί κάθε φορά ασχολούμαστε με αυτό το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά δεν σε κατάλαβα.

Τι σημαίνει επίσημο καταστατικό και δικό σας καταστατικό?

Το καταστατικό είναι ΕΝΑ με τυχόν τροποποιήσεις του και υπάρχουν όλα στα εκάστοτε πρωτοδικεία.

 

Επίσης δεν παίζει το "δεν ήξερα".

Τα μέλη ενός ΔΣ έχουν νομικές ευθύνες και είναι υποχρεωμένοι να ξέρουν το καταστατικό (κοινώς που μπλέκουν).

 

Να σου δώσω να καταλάβεις ..............δεν μπορείς να σταθεί ο Πρόεδρος ενός Συλλόγου μπροστά στο δικαστήριο και να πει "δεν ήξερα".

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Για να σου δώσω να καταλάβεις.Το καταστατικό του εκάστοτε συλλόγου, βασίζεται σε έναν νόμο.το δικό μας καταστατικό έλεγε(στο μεταφέρω αυτολεξι)

Οταν ένα μέλος του Δ.Σ. απουσιάζει αδικαιολόγητα για 3 συνεχόμενα Δ.Σ. θεωρείται οτι παραιτείται και την θέση του παίρνει το πρώτο αναπληρωματικό μέλος σε ψήφους.

ΔΕΝ έλεγε πουθενά οτι πρέπει να την καλέσουν ΓΡΑΠΤΩΣ,να απαντήσει ΓΡΑΠΤΩΣ και να την διαγράψουν ΓΡΑΠΤΩΣ. Αυτά τα μάθαμε αργότερα όταν βρήκα το ΦΕΚ που το έλεγε.Στο κάτω -κάτω ναι ΔΕΝ ΤΟ ΗΞΕΡΑ γιατί ΔΕΝ ΤΟ ΕΓΡΑΦΕ το καταστατικό του συλλόγου το οποίο και συμβουλευτήκαμε.ΔΕΝ ξεραμε οτι έπερεπε να ψάχνουμε τα ΦΕΚ υποτίθεται οτι μας παραδόθηκε ένα σωστό καταστατικό πάνω στο οποίο βασιστήκαμε.Αν η Κυρία ήξερε οτι υπάρχουν ελλείψεις γιατί δεν μας το είπε απο την αρχή να δράσουμε "νομίμος" και να μην παραλείψουμε το γραπτώς(και το μέλος που διαγράφικε δεν έφερε ποτέ έγγραφη δικαιολογία,δεν παρουσιάστηκε πο΄τε σε Δ.Σ. και σε ειδοποιήσεις επικείμενου Δ.Σ δήλωνε αδυναμία παρουσίας.Ακόμη και τώρα δεν είπε κουβέντα.) Αλλωστε μέλος του συλλόγου ήτανε και έπρεπε να δρά ΣΥΛΛΟΓΙΚΑ και όχι βάσει του δικού της συμφέροντος και της φίλης της.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Για να σου δώσω να καταλάβεις.Το καταστατικό του εκάστοτε συλλόγου, βασίζεται σε έναν νόμο.το δικό μας καταστατικό έλεγε(στο μεταφέρω αυτολεξι)

Οταν ένα μέλος του Δ.Σ. απουσιάζει αδικαιολόγητα για 3 συνεχόμενα Δ.Σ. θεωρείται οτι παραιτείται και την θέση του παίρνει το πρώτο αναπληρωματικό μέλος σε ψήφους.

ΔΕΝ έλεγε πουθενά οτι πρέπει να την καλέσουν ΓΡΑΠΤΩΣ,να απαντήσει ΓΡΑΠΤΩΣ και να την διαγράψουν ΓΡΑΠΤΩΣ. Αυτά τα μάθαμε αργότερα όταν βρήκα το ΦΕΚ που το έλεγε.Στο κάτω -κάτω ναι ΔΕΝ ΤΟ ΗΞΕΡΑ γιατί ΔΕΝ ΤΟ ΕΓΡΑΦΕ το καταστατικό του συλλόγου το οποίο και συμβουλευτήκαμε.ΔΕΝ ξεραμε οτι έπερεπε να ψάχνουμε τα ΦΕΚ υποτίθεται οτι μας παραδόθηκε ένα σωστό καταστατικό πάνω στο οποίο βασιστήκαμε.Αν η Κυρία ήξερε οτι υπάρχουν ελλείψεις γιατί δεν μας το είπε απο την αρχή να δράσουμε "νομίμος" και να μην παραλείψουμε το γραπτώς(και το μέλος που διαγράφικε δεν έφερε ποτέ έγγραφη δικαιολογία,δεν παρουσιάστηκε πο΄τε σε Δ.Σ. και σε ειδοποιήσεις επικείμενου Δ.Σ δήλωνε αδυναμία παρουσίας.Ακόμη και τώρα δεν είπε κουβέντα.) Αλλωστε μέλος του συλλόγου ήτανε και έπρεπε να δρά ΣΥΛΛΟΓΙΚΑ και όχι βάσει του δικού της συμφέροντος και της φίλης της.

 

 

Δεν γνωριζω καλα απο τα των συλλογων ,ημουν και γω μελος και με διεγραψαν γιατι απουσιαζα σε 4 συνεδριασεις.φυσικα και ειχα σοβαρο λογο απουσιας [γιατρο για το παιδι μου][συχνες μηνιαιες παρακολουθησεις].με διαψευδουν ομως και επισης ενημερωνομουν απο 2 μερες πριν την μια φορα για τη συγκεντρωση ,απο μια μερα πριν την αλλη και απο τεσσερις ωρες πριν.οπως καταλαβαινετε κανενα ραντεβου δεν ακυρωνεται ειδικα στη δικη μου περιπτωση γιατι ειμαι επαρχια και πηγαινα Αθηνα. αυτο τωρα πως το χειριζεσαι?δεν ειναι οτι βαζουν απλα καποιον στη θεση μου γιατι εχουν συζητησει μαζι μου αν μπορω να συνεχισω. τελεσιδικα με διαγραφουν και οταν πηγα να τους δωσω εγκραφως τη θεση μου με διωχναν με κατηγορησαν σαν αδιαφορη και ανευθυνη .Πως λειτουργει το καταστατικο εδω?γνωριζει κανεις?

 

 

το καταστατικο μας λεει... απο τρεις απουσιες αδικαιολογτες θεωρειται οτι το μελος παραιτειται.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...