Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΛΕΦΑΡΟΠΤΩΣΗ


Recommended Posts

Το παιδάκι μας δεν ανοίγει καλά το αριστερό ματάκι του. Επισκεφθήκαμε παιδοοφθαλμίατρο και μας είπε ότι ο μπέμπης έχει ήπια βλεφαρόπτωση. Έχει κανείς εμπειρία από κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ίσως είναι λίγο άσχετο αλλά αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι το είχε η μαμά μιας φίλης μου (περίπου 60 χρονών) και το διόρθωσε με μια πολύ απλή επέμβαση. βλεφαροπλαστική νομίζω λέγεται. εύκολη διαδικασία για αυτήν η οποία βέβαια ήταν ενήλικας. όταν αφορά μωράκια δεν ξέρω τι γίνεται. εύχομαι ότι καλύτερο για τον μπέμπη! :P

bpGZp3.png

ooAsp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν ξέρω αν είσαι απο Αθήνα, πάντως εάν χρειάζεσαι οφθαλμίατρο, top στην παιδοοφθαλμολιγία είναι στην Κηφισίας, στο κτίριο cosmos, το οφθαλμολογικο κέντρο. Οι γιατροί που έχει είναι καταπληκτικοί, έχουν εκπαιδευτεί και χειρουργούσαν πολλά χρόνια εξωτερικο (αγγλία, αμερική) και έχουν τις καλύτερες τεχνολογίες. Μετά απο σοβαρό πρόβλημα με την μικρή μας και με επαφές που είχαμε με εξωτερικό, μας είπαν ότι, ότι καλυτερο σε παιδοοφθαλμολογία στην Ελλάδα είναι η κυρία Χρούσου και ο κ. Σταύρακας. Προσωπικά είμαστε πολύ ευχαριστημένοι, καταγόμαστε απο επαρχία και ήμαστουν έτοιμοι να πάμε γαλλία για επέμβαση ώσπου ευτυχώς μάθαμε για αυτούς τους ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ. Δεν ξέρω αν σε βοήθησα, αλλά πιστεύω ότι θα πρέπει να κάνουμε το καλυτερο για τα παιδια μας και να τρέξουμε όσο μπορούμε για να αντιμετωπίσουμε κάποιο πρόβλημα που μπορεί να τους συμβαίνει. Τους συστήνω ανεπιφύλακτα. Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Εχω και εγω ένα αγοράκι ενός χρονου με πτώση βλεφάρου στο δεξί του ματάκι.Μας είπαν ότι βλέπει αλλά το θέμα είναι ότι το βλέφαρο κρύβει το μισό μάτι του παιδιού!Μπορεί κανείς να με βοηθήσει;Μου είπαν για επέμβαση σε εκειδικευμένη κλινικη στο εξωτερικό.Υπάρχουν;γνωρίζει κανείς;και που;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξέρω αν είσαι απο Αθήνα, πάντως εάν χρειάζεσαι οφθαλμίατρο, top στην παιδοοφθαλμολιγία είναι στην Κηφισίας, στο κτίριο cosmos, το οφθαλμολογικο κέντρο. Οι γιατροί που έχει είναι καταπληκτικοί, έχουν εκπαιδευτεί και χειρουργούσαν πολλά χρόνια εξωτερικο (αγγλία, αμερική) και έχουν τις καλύτερες τεχνολογίες. Μετά απο σοβαρό πρόβλημα με την μικρή μας και με επαφές που είχαμε με εξωτερικό, μας είπαν ότι, ότι καλυτερο σε παιδοοφθαλμολογία στην Ελλάδα είναι η κυρία Χρούσου και ο κ. Σταύρακας. Προσωπικά είμαστε πολύ ευχαριστημένοι, καταγόμαστε απο επαρχία και ήμαστουν έτοιμοι να πάμε γαλλία για επέμβαση ώσπου ευτυχώς μάθαμε για αυτούς τους ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ. Δεν ξέρω αν σε βοήθησα, αλλά πιστεύω ότι θα πρέπει να κάνουμε το καλυτερο για τα παιδια μας και να τρέξουμε όσο μπορούμε για να αντιμετωπίσουμε κάποιο πρόβλημα που μπορεί να τους συμβαίνει. Τους συστήνω ανεπιφύλακτα. Ελπίζω να βοήθησα.

 

Την ίδια παιδοοφθολμίατρο έχουμε και πραγματικά είναι καλή και το κυριότερο πολύ υπομονετική με τα παιδιά.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς έχουμε βλεφαροπτωση στο δεξι ματάκι (ενος χρονων ειναι το μωρό μας) καναμε μαγνητικές όλα καλά ευτυχως, βλέπει καλά, μας παρακουλουθεί ο Μπασιάκος (θεσ/νικη) αλλα μας είπε επέμβαση θα κάνουμε στη σχολική ηλικία 7-8 χρονών. τα αποτελέσματα είπε οτι θα είναι "καλά" και παιζει ρόλο και η συνεργασία του παιδιου. παντως απο μια συνάδελφο το παιδί της που σήμερα ειναι 21 ετών το χειρουργήσανε στην Αγγλία όταν ήταν 5 έτων και τα αποτελέσματα είναι καλά (συγκεκριμένα μου είπε οτί κάποιος που δεν το ξέρει δεν το παρατηρεί και φοράει γυαλάκια).Δεν την είδα προσωπικά μονο σε φωτο και όντως δεν φαινεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Καλησπέρα! Επειδή έχει η κόρη μου ακριβως το ίδιο πρόβλημα με το μάτι της και είναι 5 ετών,μήπως μπορείτε να με ενημερώσετε τί τελικά κάνατε με τα δικά σας παιδακια,ποιός το ανέλαβε και ποιό το αποτέλεσμα?Δεν έχω βρεί κανέναν παιδοοφθαλμίατρο να έχει ειδίκευση στην πτώση βλεφάρου και πραγματικά αυτό με αγχώνει και με στεναχωρεί! Απ' οτι μας έχουν πει, αυτες οι επεμβασεις γινονται 5-7 ετων συνήθως,πριν τη σχολική ηλικία..

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπέρα. Ο μικρός μου 2μισι ετών έχει βλεφαροπτωση στο ένα του ματάκι. Επισκευτηκαμε τον κύριο Κοζέη στη Θεσσαλονίκη, ο οποίος μας είπε ότι μπορεί να κάνει την επέμβαση στο παιδί μας ακόμη και σε μικρή ηλικία. Με αγχωνει αρκετά βέβαια το να πάρουμε την απόφαση να το κάνουμε γιατί δεν ξέρω κανέναν να την έχει κάνει, δεν έχω δει αποτελέσματα πέρα από φωτογραφίες και παρόλο που ο κύριος Κοζέης έχει τη φήμη του κορυφαίου παιδοφθαλμιατρου στη Θεσσαλονίκη, δε γνωρίζω κανέναν που να έχει κάνει το παιδί του επέμβαση σε αυτόν ώστε να μου πει εντυπώσεις. Παρακαλώ αν έχετε πληροφορίες για τέτοιου είδους επεμβάσεις στη βόρεια Ελλάδα θα με ενδιέφεραν πολύ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...