Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ασβεστιο στην καρδια


Recommended Posts

Παω να τρελαθω απο το αγχος μου. Σημερα εκανα β επιπεδου κ βρεθηκε ασβεστιο στην καρδια του εμβρυου. Ο γιατρος ειπε δεν ειναι ανυσηχιτικο γιατι ολα τα αλλα ηταν καλα.κ η αυχενικη καλη μου ειχε πει. Αλλα μ ειπε καλο θα ηταν να με δει κ ενας εμβρυοκαρδιολογος. Εκλεισα ραντεβου αλλα μου εκλεισαν για της 3 Απριλιου.στο Αλεξανδρας εκλεισα οπου εκανα κ β επιπεδου οπου ειναι κ ο γιατρος μ. Εχει συμβει σε καμια σας? Τι ακριβως ειναι αυτο? Μηπψς ειναι αργα 3 Απριλιου λετε να κλεισω σε κανα ιδιοτικο κεντρο. Βοηθιστεμε με οποιο τροπο με οποια πληροφορια(σωστη) μπορειτε. Σας ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπέρα, είναι αρκετά συνηθισμένο εύρημα στο β-επιπέδου. από μόνο του δε λέει και πολλά πράγματα. αν όμως είχατε δει κάτι στην αυχενική ή και έναν ακόμη δείκτη στο β-επιπέδου, τότε θα υπήρχε αυξημένη πιθανότητα το μωρό να έχει κάποιο σύνδρομο.

και η αδερφή μου το εμφάνισε στο 1ο της παιδί και της είπαν να πάει σε εμβρυο καρδιολόγο και όταν γεννηθεί το παιδί, μετά από κάποιους μήνες, να πάει στο Ωνάσειο για υπέρηχο. της είπαν ότι δεν υπήρχε λόγος για αμνιοπαρακέντηση από τη στιγμή που όλα τα υπόλοιπα ήταν μια χαρά.

τελικά το μωρό είναι φυσιολογικότατο.

Link to comment
Share on other sites

Καλή μου ακούγεσαι πολύ αγχωμένη και είναι λογικό αλλά απ' ότι γνωρίζω από γνωστή ισχύουν οτι σου είπε η παραπάνω κοπέλα. Μόνο αν είχαν βρεθεί και κάποιοι άλλοι δείκτες "πειραγμένοι" ΙΣΩΣ υπήρχε πρόβλημα. Στη γνωστή μου είπαν, επίσης, οτι είναι κάτι πολύ συχνό και σε πολλές περιπτώσεις μέχρι να γεννηθεί το παιδάκι έχει υποχωρήσει. Βέβαια, πήγαινε και στο ραντεβού σου, για να σου φύγει η ιδέα αλλά δε θα υπάρχει πρόβλημα :D

cN3ep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ποσο με ανακουφισατε δεν φανταζεστε.. Πηρα κ τον γιατρο μ τηλ παλι κ του ειπα αν χρειαζεται να παω σε ιδιοτικο για να με δει νωριτερα εμβρυοκαρδιολογος κ μου ειπε πως δεν χρειαζεται να παω επειγον γιατι δεν τον ανυσηχει ιδιαιτερα γιατι κοιταξε την καρδια του πολυ καλα κ δεν ειδε τιποτα αλλο ανυσηχιτικο κ γενικα ολα τα αλλα ειναι καλα στο μωρο κ η αυχενικη ηταν πολυ καλη οποτε δεν ανυσηχει πολυ..ετσι μου ειπε. Ησυχασα αρκετα. Βεβαια το αγχος υπαρχει.. Οποιος αλλος εχει εμπειρια ας μου γραψεις. Σας ευχαριστω παρα πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Γιαννα μου δεν ειναι τίποτα, δεν έχω εμπειρία σε αυτο αλλα έψαξα σε αλλα αγγλικά φόρουμ μαμάδων και λέει οτι ειναι αρκετα συνηθισμένο!! Και εξαφανίστηκε μέχρι να γεννηθεί το μωρο

Αν αυτο ειναι το μοναδικό σημάδι που βρήκανε και αν η αυχενικη σου και η εξεταςη αίματος που έκανες ειναι low risk τοτε δεν χρειάζεται να κανεις τίποτα!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!! γιαννα μην ανησυχεις καθολου! εμενα μου το ειχε πει ο γιατρος μου στην 18η εβδομ περιπου κ μετα και ο εμβρυολογος στη β'επιπ. ηταν και οι δυο απολυτα καθησυχαστικοι και μου ειχαν πει μεχρι τον ογδωο μηνα εξαφανιζονται αυτες οι εστιες οπως τις λενε. ετσι ακριβως εγινε! μην ανησυχεις, συμβαινει σε πολλα εμβρυα και συνηθως σε αγορακια.

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Γιαννα καλησπερα και απο εμενα. Μην αγχωνεσαι δεν ειναι τιποτα. Ειναι κατι πολυ συνηθισμενο. Το ειχε εμφανισει στην Β Επιπεδου και το μωρακι του αδελφου μου και τελικα δεν ηταν τιποτα. Φευγει μεχρι την γεννα. Μαλιστα οταν γεννηθηκε ειχαν συνεννοηθει και ειχε ερθει ειδικος καρδιολογος και τον εξετασε και ολα ηταν μια χαρα. Ειναι κατι πολυ πολυ συνηθισμενο! Σου ευχομαι τα καλυτερο!

eHHwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εχω γινει κ ευαισθητη με την εγκυμοσυνη κ κλαιω με αυτα που γραφεται. Σας ευχαριστω παρα πολυ. Η αληθεια ειναι οτι αγχοθηκα πολυ. Μακαρι να μην ειναι τιποτα κ να φυγει. Θα σας πω νεα μου μολις παω στον εμβρυοκαρδιολογο. Οντως αγορακι εχω! Σας ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειχαν βρει και στη δικια ΜΟΥ μπεμπεκα οταν ημουν 14η βδομαδα μια κουκιδα στη καρδια οπου ηταν ασβεστιο. Ο γιατρος μουχε πει πως δεν ειναι τιποτα απολυτως κι να μην ανησυχω.

Βεβαια εκανα κι υπερηχο σε εμβρυοκαρδιολογο για αλλο λογο, οταν ειχα κανει την αυχενικη ειχαν βρει ταχυκαρδια στο εμβρυο, ειχε 182 παλμους. Και παλι ολα καλα δεν ειχε τιποτα απολυτως, απλα ειχα εγω εκεινη τη στιγμη ταχυκαρδια απο το αγχος κι το μεταδωσα και στο μωρο.

Τωρα εχω μια κουκλα 9 μηνων και 10 κιλα και ειναι υγιεστατη!!!!!!!!:P

Μην ανυσηχεις δεν ειναι τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο εβδομάδων θα είσαι την ημερομηνία που έκλεισες την εξέταση; Όντως μην ανησυχείς από τι στιγμή που το είπε ο γιατρός σου και οι υπόλοιπες εξετασεις είναι καλές.

Link to comment
Share on other sites

γιαννα κι εμεις είχαμε αλλα ουτε καν το κοιτάξαμε με εμβρυοκαρδιολογο. γιατι ο γιατρος μου ειχε πει ότι θα φυγει και ότι είναι σύνηθες ειδικα αφου δεν υπηρχαν κι άλλες ενδείξεις όπως λενε και τα κορίτσια. αν είναι το μονοδικο ευρυμα δεν είναι τιποτα.

εγω να φανταστείς μετα την εξεταση είχαμε φυγει εκδρομη και ειχα περασει χαλια γιατι εκλαιγα και χτυπιομουν. τωρα γελαω αλλα ετσι είναι το αγχος κάθε μανουλας... ηρεμησε όλα καλα :D

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω. Δηλαδη ειναι κατι που συμβαινει απο οτι βλεπω απο αυτα που γραφεται. Οταω εκανα β επιπεδου ημουν 22+2 με εμβρυοκαρδιολογο εκλεισα 3 απριλιου δηλαδη 20 μερες αργοτερα που θα ειμαι 25 εβδομαδων(μαλλον αν τα υπολογιζω σωστα). Μακαρι να εξαφανιστει κ σε εμενα. Σας ευχαριστω πολυ ολους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...