Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αγωγη για κακη χρηση του μισθιου!


angioletto

Recommended Posts

Αυτο που μου συμβαινει ειναι πραγματικα απιστευτο!Μετακομισα πριν απο ενα μηνα περιπου,παρεδωσα το σπιτι σε μια κατασταση φυσιολογικη με φθορες που ηταν λογικο να υπαρχουν και ο ιδιοκτητης φωναζε για τις τρυπες που ειχα κανει (εβαλα 2 ραφακια).Τη Δευτερα μου ηρθε μια αγωγη οπου ισχυριζεται απιστευτες φθορες τις οποιες ουδεποτε προκαλεσα.Γνωριζεται τι συμβαινει σε αυτες τις περιπτωσεις?Πως θα αποδειξω οτι δεν ειμαι ελεφαντας?Αυριο θα μιλησω με το δικηγορο μου αλλα ηθελα να αμθω απο σημερα αν εχετε καποια ναλογη εμπειρια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ειχα δωσει εγγυηση αλλα δεν ξερει τι ζηταει,θα αναφερω το πιο τραγικο:αλλαγη στα πλακακια και στο δαπεδο του λουτρου και στα ειδη υγιεινης! Ειναι τραγικο,ο καθενας μπορει να επικαλεστει ο,τι του ερθει στο μυαλο....Απο οσα βρηκα στο διαδυκτιο μαλλον ο νομος δε με καλυπτει.Εχει και την εκθεση μηχανικου που επιβεβαιωνει τις ζημιες 2 ΜΕΡΕΣ ΑΦΟΥ ΠΑΡΕΛΑΒΕ ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ!!!Δηλαδη εγω πως θα αποδειξω οτι δεν κατεστρεψα το πλακακι του μπανιου?

Link to comment
Share on other sites

Αφού είχες παραδώσει το κλειδί ...μπορεί σ'αυτες τις μέρες να γίνει το οτιδήποτε.Οσο για την έκθεση του μηχανικού..δεν θα έπρεπε να συνταχθεί ενωπιον και των δυο σας?

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Την ιδια απορια εχω και εγω,ειναι δυνατον να παραδιδεις το κλειδι,να παραλαμβανει το σπιτι στην κατασταση που ισχυριζεται και να μην καλει την αστυνομια?Ισχυριζεται οτι προκαλεσα επιτηδες φθορες,σπασιματα,τρυπες. Και να σημειωσω οτι υπηρχε συνεπεια στις υποχρεωσεις,το ενοικιο παντα 1η του μηνα,και νωριτερα αν επεφτε σαβ/κο,στην πολυκατοικια δεν εχω δωσει δικαιωμα και τωρα μου ηρθε η κεραμιδα!Ελεος!Να σημειωσω οτι για καποιες φθορες ειχα ενημερωσει,προφορικα ομως!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με ενδιαφερει το θεμα,γιατι κατι "αναλογο" συνεβηκε και μενα στην Αθηνα.Νοικιαζα ενα 2αρι επι 5 χρονια.Ανα τακτα χρονικα διαστηματα ερχοταν η ιδιοκτητρια και το ελεγχε.Το προσεχα σαν τα ματια μου,δεν ειχα κανει καμια φθορα,δεν ειχα ανοιξει καμια τρυπα,το σπιτι το εβαψα και το παρεδωσα σε καλυτερη κατασταση απο οτι το ελαβα.(Καναμε με τον αντρα μου αρκετες επισκευες σε πλακακια και παραθυρα ετοιμοροπα.Μεχρι και το ρελε "διορθωσαμε".)

 

Οταν φευγαμε,μας ειπε με κλαμματα οτι μας εχει σαν παιδια της και οτι λυπαται που φευγουμε (θελαμε απο καιρο να μετακομισουμε αλλα μας παρακαλουσε να μεινουμε,γιατι δεν εχει αλλο εισοδημα και ηταν αρρωστη) και οτι το σπιτι οντως το παραλαμβανει σε αριστη κατασταση.

 

Περασε ο καιρος ....και μας περνει τηλ και μας ΞΕΦΤΙΛΗΣΕ!Μας ειπε οτι η μπανιερα ηταν σε χαλια κατασταση απο θεμα καθαριοτητας (παρολο που την ειχε ελεγξει και την ειχε βρει πολυ ενταξει)και οτι της χαλασαμε το αιρ κοντισιον. (Της ειχαμε πει απο την αρχη,οτι οταν βαζεις το αιρ κοντισιον πεφτει η ασφαλεια).

 

Ολοι οι λογαριασμοι (νερο,ΔΕΗ,κοινοχρηστα) ηταν ΠΛΗΡΩΜΕΝΟΙ.Πηγα εγω η ιδια στην ΔΕΗ και ζητησα διακοπη ρευματος (αφου ηταν στο ονομα του αντρα μου) και πληρωσα το υπολοιπο.Το ιδιο και το νερο.Αυτη ισχυριζεται οτι της αφηααμε απληρωτους λογαριασμους και ζηταει τα "ρεστα".Ευτηχως εχω κρατησει αποκομματα απο τους λογαριασμους (εχει και αυτη φωτοτυπιες) και δεν εχω καταλαβει τι πραγματικα ζηταει.

 

Το σπιτι το εχει ξενοικιαστο εδω και ενα χρονο και μας απειλει οτι αν δεν το νοικιασει αμεσως (λες και ειμαστε υποχρεωμενοι να της βρουμε ενοικιαστες εμεις) οτι θα μας στειλει την αστυνομια.!!!

 

Για γελια και για κλαμματα!

Link to comment
Share on other sites

angioletto είναι πραγματικά απίστευτο αυτό που σου έκαναν, είναι απαράδεκτη!!

Λυπάμαι, πρακτικά δεν έχω να σου δώσω καμία συμβουλή καθώς δεν γνωρίζω τι μπορείς να κάνεις σε τέτοιες περιπτώσεις, αλλά ελπίσω να βρεις μια ακρη!

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

:shock::shock::shock::shock:

επειδή νοικιάζουμε ένα δοιαμέρισμα ότι επισκευές χρειάζετε το σπίτι στα κουφώματα πλακάκια και λοιπά τα αναλαμβάνουμε εμείς.. επίσης δεή απο την στιγμή που ήταν στο όνομα του άντρα σου δεν μπορεί να κάνει τίποτα το νερό απο την αλλή αν δεν αφήσατε χρωστούμενα δεν πρέπει να την ανησυχεί απλά αν το κόψατε θα πρέπει να πληρώσει στην ευαθ για επανασύνδεση 170 ευρώ.. και μη χειρότερα να λέμε

Με ενδιαφερει το θεμα,γιατι κατι "αναλογο" συνεβηκε και μενα στην Αθηνα.Νοικιαζα ενα 2αρι επι 5 χρονια.Ανα τακτα χρονικα διαστηματα ερχοταν η ιδιοκτητρια και το ελεγχε.Το προσεχα σαν τα ματια μου,δεν ειχα κανει καμια φθορα,δεν ειχα ανοιξει καμια τρυπα,το σπιτι το εβαψα και το παρεδωσα σε καλυτερη κατασταση απο οτι το ελαβα.(Καναμε με τον αντρα μου αρκετες επισκευες σε πλακακια και παραθυρα ετοιμοροπα.Μεχρι και το ρελε "διορθωσαμε".)

 

Οταν φευγαμε,μας ειπε με κλαμματα οτι μας εχει σαν παιδια της και οτι λυπαται που φευγουμε (θελαμε απο καιρο να μετακομισουμε αλλα μας παρακαλουσε να μεινουμε,γιατι δεν εχει αλλο εισοδημα και ηταν αρρωστη) και οτι το σπιτι οντως το παραλαμβανει σε αριστη κατασταση.

 

Περασε ο καιρος ....και μας περνει τηλ και μας ΞΕΦΤΙΛΗΣΕ!Μας ειπε οτι η μπανιερα ηταν σε χαλια κατασταση απο θεμα καθαριοτητας (παρολο που την ειχε ελεγξει και την ειχε βρει πολυ ενταξει)και οτι της χαλασαμε το αιρ κοντισιον. (Της ειχαμε πει απο την αρχη,οτι οταν βαζεις το αιρ κοντισιον πεφτει η ασφαλεια).

 

Ολοι οι λογαριασμοι (νερο,ΔΕΗ,κοινοχρηστα) ηταν ΠΛΗΡΩΜΕΝΟΙ.Πηγα εγω η ιδια στην ΔΕΗ και ζητησα διακοπη ρευματος (αφου ηταν στο ονομα του αντρα μου) και πληρωσα το υπολοιπο.Το ιδιο και το νερο.Αυτη ισχυριζεται οτι της αφηααμε απληρωτους λογαριασμους και ζηταει τα "ρεστα".Ευτηχως εχω κρατησει αποκομματα απο τους λογαριασμους (εχει και αυτη φωτοτυπιες) και δεν εχω καταλαβει τι πραγματικα ζηταει.

 

Το σπιτι το εχει ξενοικιαστο εδω και ενα χρονο και μας απειλει οτι αν δεν το νοικιασει αμεσως (λες και ειμαστε υποχρεωμενοι να της βρουμε ενοικιαστες εμεις) οτι θα μας στειλει την αστυνομια.!!!

 

Για γελια και για κλαμματα!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που μου συμβαινει ειναι πραγματικα απιστευτο!Μετακομισα πριν απο ενα μηνα περιπου,παρεδωσα το σπιτι σε μια κατασταση φυσιολογικη με φθορες που ηταν λογικο να υπαρχουν και ο ιδιοκτητης φωναζε για τις τρυπες που ειχα κανει (εβαλα 2 ραφακια).Τη Δευτερα μου ηρθε μια αγωγη οπου ισχυριζεται απιστευτες φθορες τις οποιες ουδεποτε προκαλεσα.Γνωριζεται τι συμβαινει σε αυτες τις περιπτωσεις?Πως θα αποδειξω οτι δεν ειμαι ελεφαντας?Αυριο θα μιλησω με το δικηγορο μου αλλα ηθελα να αμθω απο σημερα αν εχετε καποια ναλογη εμπειρια.

 

καλημέρα

πρώτον αν είχες συμβόλαιο δεν μπορεί να κάνει τίποτα. στον συμβόλαιο αναφέρετε το ποσό της εγγύησης και το διάστημα που έπρεπε να μείνεις.

δεύτερον απο την στιγμή που παρέδωσες κλειδή σημαίνει ότι το σπίτι ελέγχτηκε και ότι δεν βρέθηκαν φθορές,, δηλαδή όλα ήταν οκ..

βρες ένα καλό δικηγόρο και χρέωσε σε αυτόν τα δικηγορικά έξοδα που θα κάνεις.. θα ταλαιπωρηθείς η αλήθεια είναι αλλά στο τέλος θα δικαιωθείς...

 

αν δεν είχες συμβόλαιο τότε άστον να χτυπιέται

 

μπορείς κάλιστα αν θες να κινηθείς και εσύ με αγωγές για ψευδής καταθέσης κλπ αλλά θα μου πεις τώρα ποιος τραβιέται...

 

κάτι τελευταίο δες αν έχεις φωτο απο το σπίτι που μένατε για να τις χρησιμοποιήσεις σαν στοιχεία..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια απο τα ιδια....μερικοι παιδια ειναι απιστευτοι. Μας αποχαιρετησε με λυπη, αφου το ειδε απο πανω μεχρι κατω επι μια ωρα, τι καλα παιδια και ΣΕ ΤΙ ΚΑΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΟΥ ΤΟ ΑΦΗΝΕΤΕ....

1 μηνα μετα, τηλεφωνο....να φωναζει, επειδη, λεει, ετρεχε το καζανακι στο wc και εμεις οι απατεωνες το αφησαμε και το πληρωσε αυτη (σημ το καζανακι οταν φυγαμε, δεν ειχε τπτ) και οτι ειχαμε ξηλωσει 3 πριζες (σημ 2 τις ειχαμε παραλαβει απο τον προηγουμενο ετσι)....παιδια γελαγα. Εννοειται οτι απλα της ειπα

1. ο νομος λεει οτι για συμφωνημενη χρηση, υδραυλικα κλπ, τα πληρωνει ο ιδιοκτητης

2. το σπιτι ΤΟ ΠΑΡΕΛΑΒΕ και δεν εχω ευθυνη για μετα τι εγινε

3 αν θελει, να μιλησει με το δικηγορο μου.

Δεν ξαναπηρε.

Link to comment
Share on other sites

με όλα αυτά θυμήθηκα όταν ήμουν εγώ φοιτήτρια το 2003 και τον ιούνιο παρέδωσα το σπίτι που έμενα του έδωσα και 500 ευρώ φεύγοντας για το πετρέλαιο που έκαψα και τυχόν φθορές.. και μας πήρε τηλέφωνο και μου λέει θέλω άλλα 500 ευρώ γιατί λέει μόλις έφυγα το έβαψε και του πήρε τόσα ο βαφέας (για ένα σπίτι 2 δωματίων που έμεινα μόνο 8 μήνες και που δεν είχε ούτε μια φθορά στους τοίχους γιατί δεν κάπνιζα για να χρειάζετε βάψιμο)

και πως 500 ευρώ ήταν μόνο το πετρέλαιο που έκαψα ( για 3 καλοριφέρ που τα άναβα όταν ήμουν σπίτι και εκείνη την εποχή το πετρέλαιο θέρμανσης ήταν πάφθηνο οι γονείς μου τότε για ένα σπίτι 120 τμ έκαψαν 500 ευρώ που το σπίτι ήταν παλιο και με απώλειες)

οπότε και εγώ τον δοιαολόστιλα του είπα δεν φτάνει που δεν με είχες συμβόλαιο θες και τα ρέστα κανονικά τίποτα δεν έπρεπε να σου δώσω και εκτός αυτού όποτε έλειπα έμπαινες μέσα στο σπίτι και το ξέρω αυτό γιατί συνέχεια μου άλλαζες τα πράγματα οπότε έβαλα κάμερα και δεν φτάνει αυτό έχω και ντοκουμέντο ότι μου έχει πάρει καποια πράγματα ο γιός σου και έδωσα τότε τόπο στην οργή για αυτό μην τυχον και με ξαναενοχλήσεις μέσα θα σε κλείσω .. εννοείτε δεν ξαναπήρε αλλά απο τότε δεν ξανανοίκιασα ποτέ ξανά...

Link to comment
Share on other sites

Μια απο τα ιδια....μερικοι παιδια ειναι απιστευτοι. Μας αποχαιρετησε με λυπη, αφου το ειδε απο πανω μεχρι κατω επι μια ωρα, τι καλα παιδια και ΣΕ ΤΙ ΚΑΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΟΥ ΤΟ ΑΦΗΝΕΤΕ....

1 μηνα μετα, τηλεφωνο....να φωναζει, επειδη, λεει, ετρεχε το καζανακι στο wc και εμεις οι απατεωνες το αφησαμε και το πληρωσε αυτη (σημ το καζανακι οταν φυγαμε, δεν ειχε τπτ) και οτι ειχαμε ξηλωσει 3 πριζες (σημ 2 τις ειχαμε παραλαβει απο τον προηγουμενο ετσι)....παιδια γελαγα. Εννοειται οτι απλα της ειπα

1. ο νομος λεει οτι για συμφωνημενη χρηση, υδραυλικα κλπ, τα πληρωνει ο ιδιοκτητης

2. το σπιτι ΤΟ ΠΑΡΕΛΑΒΕ και δεν εχω ευθυνη για μετα τι εγινε

3 αν θελει, να μιλησει με το δικηγορο μου.

Δεν ξαναπηρε.

 

Εμας μας συμβουλεψε ενας φιλος μας την ωρα που παραδινουμε το σπιτι να βαλουμε την σπιτονοικοκυρα να υπογραψει μια τυπικη υπευθυνη δηλωση οτι παρελαβε το σπιτι σε αριστη κατασταση με τοιχους φρεσκοβαμμενους και καμια φθορα απο τρυπες κτλ...και δεν εχει απο εμας καμια οικονομικη απαιτηση.Δεν λεει κατι το χαρτι αυτο,αλλα για μας ειναι κατι!

 

Προφανως,επειδη "σπασαμε" το συμβολαιο..ειχαμε ακομα 3 μηνες που επρεπε να μεινουμε,πιστεψε οτι θα πληρωναμε και αυτους τους 3 μηνες που υποτιθεται οτι θα επερνε ενοικιο.

 

Κατι που επισης εγινε,ειναι οτι εμεις διακοψαμε νερο και ρευμα γιατι ηταν στο ονομα μας.Εξοφλησαμε τους λογαριασμους και ολα καλα.Δεν ξερω τι πληρωσε για επανασυνδεση αλλα και εμεις οταν μπηκαμε μεσα κομμενα ηταν ολα και τα πληρωσαμε απο την τσεπη μας καθως και την μεταφορα ονοματος..Ηθελε η κυρια να της πληρωσουμε νερο για μηνα που δεν ειμαστε καν μεσα!

 

Απορω με το θρασος της..κριμα και τα δακρυα που εχυσε οταν φευγαμε:?

Link to comment
Share on other sites

Εμας μας συμβουλεψε ενας φιλος μας την ωρα που παραδινουμε το σπιτι να βαλουμε την σπιτονοικοκυρα να υπογραψει μια τυπικη υπευθυνη δηλωση οτι παρελαβε το σπιτι σε αριστη κατασταση με τοιχους φρεσκοβαμμενους και καμια φθορα απο τρυπες κτλ...και δεν εχει απο εμας καμια οικονομικη απαιτηση.Δεν λεει κατι το χαρτι αυτο,αλλα για μας ειναι κατι!

 

Προφανως,επειδη "σπασαμε" το συμβολαιο..ειχαμε ακομα 3 μηνες που επρεπε να μεινουμε,πιστεψε οτι θα πληρωναμε και αυτους τους 3 μηνες που υποτιθεται οτι θα επερνε ενοικιο.

 

Κατι που επισης εγινε,ειναι οτι εμεις διακοψαμε νερο και ρευμα γιατι ηταν στο ονομα μας.Εξοφλησαμε τους λογαριασμους και ολα καλα.Δεν ξερω τι πληρωσε για επανασυνδεση αλλα και εμεις οταν μπηκαμε μεσα κομμενα ηταν ολα και τα πληρωσαμε απο την τσεπη μας καθως και την μεταφορα ονοματος..Ηθελε η κυρια να της πληρωσουμε νερο για μηνα που δεν ειμαστε καν μεσα!

 

Απορω με το θρασος της..κριμα και τα δακρυα που εχυσε οταν φευγαμε:?

 

καλά δεν υπάρχει μιλάμε.. εμάς η κοπέλα που νοίκιασε ένα δοιαμέρισμα που έχουμε επείδή είναι απο κύπρο και τις το επιπλώσαμε ενώ δεν είχαμε καμία υποχρέωση γιατί το είδε άδειο και το νοίκιασε και όλα τα έξοδα της επανασύνδεσης τα χρεωθήκαμε εμεις και ότι επισκευή ήθελε το σπίτι την κάναμε πάλι εμείς.. η μόνη συμφωνία ήταν να πληρώνει το μήνα κανονικά να μην αφήσει απλήρωτους λογαριασμούς και απο εδώ και μπρος αν χαλάσει κάτι πχ ο αποροφητήρας τα χρεώνεται η ίδια γιατί εγώ της το παρέδωσα τσιτσιλένιο.. και αν θελήσει να βάλει θέρμανση (δεν έχει της δώσαμε μια σομπίτσα) πάλι εμείς θα το χρεωθούμε.. εμας μας ενδοιέφερε να μπει σωστός άνθρωπος μέσα.. και απο 200 που το νοικιάζαμε αρχικά το κάναμε 150 γιατί λυπηθήκαμε την μαμά της που έχει άλλα 4 παιδάκια... αν δεν μας πληρώνει μετά απο όλα αυτά που τις κάναμε τότε ναι θα κινηθώ νομικά.. αν είναι όμως σωστή θα δει πολλα καλά απο μας.. φιλάκια

Link to comment
Share on other sites

Κ μετά σου λένε γιατί υπάρχουν τόσα ξενοίκιαστα. Τα μισά ειναι αρχαιολογία κ ζητάνε τα κέρατα τους. Πάντως άμα πέσεις σε παράξενο ιδιοκτήτη, άντε να ξεμπλεξεις...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμας μας συμβουλεψε ενας φιλος μας την ωρα που παραδινουμε το σπιτι να βαλουμε την σπιτονοικοκυρα να υπογραψει μια τυπικη υπευθυνη δηλωση οτι παρελαβε το σπιτι σε αριστη κατασταση με τοιχους φρεσκοβαμμενους και καμια φθορα απο τρυπες κτλ...και δεν εχει απο εμας καμια οικονομικη απαιτηση.Δεν λεει κατι το χαρτι αυτο,αλλα για μας ειναι κατι!

 

Προφανως,επειδη "σπασαμε" το συμβολαιο..ειχαμε ακομα 3 μηνες που επρεπε να μεινουμε,πιστεψε οτι θα πληρωναμε και αυτους τους 3 μηνες που υποτιθεται οτι θα επερνε ενοικιο.

 

Κατι που επισης εγινε,ειναι οτι εμεις διακοψαμε νερο και ρευμα γιατι ηταν στο ονομα μας.Εξοφλησαμε τους λογαριασμους και ολα καλα.Δεν ξερω τι πληρωσε για επανασυνδεση αλλα και εμεις οταν μπηκαμε μεσα κομμενα ηταν ολα και τα πληρωσαμε απο την τσεπη μας καθως και την μεταφορα ονοματος..Ηθελε η κυρια να της πληρωσουμε νερο για μηνα που δεν ειμαστε καν μεσα!

 

Απορω με το θρασος της..κριμα και τα δακρυα που εχυσε οταν φευγαμε:?

 

Εμεις δεν ξεραμε για αυτο το εγγραφο αλλα θα το εχω υποψη μου για τον επομενο...

Το νερο και το ρευμα εννοειται οτι το κοβεις μολις φυγεις!!!! Το ακουσαμε κι αυτο....

Μαλλον πιστευουν οτι θα πετυχουν καποιον ανενημερωτο να τον εκμεταλλευτουν-σου λεει τι εχω να χασω αφου εφυγε. Κριμα...

Link to comment
Share on other sites

Εμεις δεν ξεραμε για αυτο το εγγραφο αλλα θα το εχω υποψη μου για τον επομενο...

Το νερο και το ρευμα εννοειται οτι το κοβεις μολις φυγεις!!!! Το ακουσαμε κι αυτο....

Μαλλον πιστευουν οτι θα πετυχουν καποιον ανενημερωτο να τον εκμεταλλευτουν-σου λεει τι εχω να χασω αφου εφυγε. Κριμα...

 

Δεν ειναι ακριβως εγγραφο,δεν εχει καν σφραγιδα,αλλα για μας ειναι κατι.Οταν μας στελνει γραμματα απειλες τυπου..."Θελω τα λεφτα που μου χρωστατε" της λεμε οτι εμεις σας παραδωσαμε το σπιτι σε αριστη κατασταση και εχετε υπογραψει και υπευθυνη δηλωση γιαυτο!Οποτε,τι ακριβως μας ζητατε?Νομικα δεν ξερω αν στεκει αυτο το χαρτι,αλλα αυτη φοβαται και "κρατιεται" λιγακι...!

Φαντασου να μην φοβοτανε δηλαδη!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Kαλησπέρα! Ζητώ συγνώμη αν γράφω σε λάθος topic, παρακαλώ να μετακινηθεί από κάποιον που ξέρει αν κάνω λάθος. Νοικιάζω ένα διαμέρισμα 50 τ.μ εδώ και 3 μήνες περίπου, και τους τελευταίους 2, διαπίστωσα ότι μπαίνει υγρασία από το μπάνιο στον τοίχο του υπνοδωματίου. Ενημέρωσα την ιδιοκτήτρια τόσο για αυτό το πρόβλημα, όσο και για το ότι θα αναγκαστώ να της καταβάλω το ενοίκιο αντί για αρχές, τέλος του κάθε μήνα, αφού η μητέρα μου που με στηρίζει οικονομικά (είμαι φοιτήτρια) παίρνει τη σύνταξή της στο τέλος κάθε μήνα. Επειδή όμως δεν την άκουσα ιδιαίτερα πρόθυμη να το δεχτεί, κι εγώ θεωρώ άδικο 1.να πληρώνω για ένα σπίτι που παρουσίασε φθορά σε τόσο σύντομο διάστημα και 2.να προ-πληρώνω το μήνα ιδίως όταν συμβαίνει κάτι τέτοιο σκέφτομαι σοβαρά να μετακομίσω πάλι, αν και τα έξοδα είναι πολλά. Ξέρει κανείς-καμία αν έχω το δικαίωμα να το κάνω χωρίς επιπτώσεις? Το συμβόλαιό μου ήταν για 2 χρόνια κανονικά. Αν είναι εύκολο σας παρακαλώ απαντήστε μου άμεσα, την περιμένω να έρθει από δω αύριο και θέλω να έχω μια ιδέα για το τι μπορώ να διαπραγματευτώ και να διεκδικήσω. Ευχαριστώ!

Επεξεργάστηκαν by vassilikh
λάθος topic
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα! Ζητώ συγνώμη αν γράφω σε λάθος topic, παρακαλώ να μετακινηθεί από κάποιον που ξέρει αν κάνω λάθος. Νοικιάζω ένα διαμέρισμα 50 τ.μ εδώ και 3 μήνες περίπου, και τους τελευταίους 2, διαπίστωσα ότι μπαίνει υγρασία από το μπάνιο στον τοίχο του υπνοδωματίου. Ενημέρωσα την ιδιοκτήτρια τόσο για αυτό το πρόβλημα, όσο και για το ότι θα αναγκαστώ να της καταβάλω το ενοίκιο αντί για αρχές, τέλος του κάθε μήνα, αφού η μητέρα μου που με στηρίζει οικονομικά (είμαι φοιτήτρια) παίρνει τη σύνταξή της στο τέλος κάθε μήνα. Επειδή όμως δεν την άκουσα ιδιαίτερα πρόθυμη να το δεχτεί, κι εγώ θεωρώ άδικο 1.να πληρώνω για ένα σπίτι που παρουσίασε φθορά σε τόσο σύντομο διάστημα και 2.να προ-πληρώνω το μήνα ιδίως όταν συμβαίνει κάτι τέτοιο σκέφτομαι σοβαρά να μετακομίσω πάλι, αν και τα έξοδα είναι πολλά. Ξέρει κανείς-καμία αν έχω το δικαίωμα να το κάνω χωρίς επιπτώσεις? Το συμβόλαιό μου ήταν για 2 χρόνια κανονικά. Αν είναι εύκολο σας παρακαλώ απαντήστε μου άμεσα, την περιμένω να έρθει από δω αύριο και θέλω να έχω μια ιδέα για το τι μπορώ να διαπραγματευτώ και να διεκδικήσω. Ευχαριστώ!

 

καλησπέρα το συμβολαίο μπορείς να το σπάσεις χωρίς επιπτώσεις μονο όταν συντρεχει σοβαρός λόγος όπως να σε εξαπάτησε πχ λέγοντας ότι ο χωρος δεν έχει φθορες αλλά εσύ να βρισκεις ένα σωρο πραγματα που να χρειαζονται επιδιορθωση.

αν συντρεχει κίνδυνος για την υγεια σου πχ στην περιπτωση σου λόγω της υγρασιας αν έχεις ασθμα το χειροτερευει. κινδυνευει η υγεια σου άρα μπορείς να φύγεις..

τωρα όσον αφορά τις επιπτώσεις απο την στιγμή που έχετε συμβόλαιο και δεν έχει λήξη μπορεί να διεκδικήσει τα νοικια των 2 χρονων μονο όμως μέσω δικαστηριων.. άρα τρεχα γύρευε και δεν πρόκειτε να το κάνει.

μιλα της πές της τα παραπονά σου και πές της ότι θα φύγεις..

αν ειδοποιησεις νωρίτερα τον ιδιοκτήτη ότι φευγεις πχ 1-2 μηνες νωριτερα για να μπορεσει να βρει άλλον να το νοικιασει και να μην μεινει ξεκρέμαστος θα είσαι οκ ..

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι όντως έχω άσθμα και σοβαρό πρόβλημα με την υγρασία. Επίσης, παρακαλώ τους moderators, επειδή λόγω άγνοιας δημιούργησα καινούριο topic (αν το λέω και σωστά) με το ίδιο θέμα, να το διαχειριστούν όπως είναι το σωστό.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι όντως έχω άσθμα και σοβαρό πρόβλημα με την υγρασία. Επίσης, παρακαλώ τους moderators, επειδή λόγω άγνοιας δημιούργησα καινούριο topic (αν το λέω και σωστά) με το ίδιο θέμα, να το διαχειριστούν όπως είναι το σωστό.

 

φευγεις ανετα απλά για να μην έχεις τράβαλαα τραβα φωτογραφιες τα σημεια με την υγρασια γιατί ισως τις χρειαστείς για αργοτερα αν είναι καμια παράξενη..

Link to comment
Share on other sites

απο τη στιγμή που παραδώσεις κλειδιά δεν έχεις καμμία ευθύνη,το θέμα είναι να υπάρχει έγγραφο οτι τα παρέδωσες με ημερομηνία,ο σύλλογος των ενοικιαστών συμβουλεύει να δίνονται τα κλειδιά παρουσία δικ.επιμελητή,μπορειτε να παίρνετε εκει τηλ και να ρωτάτε απορίες.Εμένα πριν μερικούς μήνες ξενοίκιασε ο δικός μου το σπίτι που νοίκιαζε,ουσιαστικά ήταν σαν να μην έμενε άνθρωπος αφού λόγω δουλειάς έλειπε τακτικά και το περισσότερο καιρό έμενε σε μένα,δεν είχε μαγειρέψει ποτέ,όλα πεντακάθαρα,καμμία ζημιά,ο σπιτονοικοκύρης και την εγγύηση κράτησε και μετά απο 2 μηνες μου ζήτησε 400 ευρώ για φθορές!και έγινα έξαλλη,όταν είπα οτι θα πάω απο κει με δικηγόρο και το έκλεισα με πήρε ο γιος του και μου είπε οτι είναι να πάρω και 150 ευρω πίσω και ο πατέρας του λόγω ηλικίας δεν ξέρει τι λέει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...