Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

39 ετών με άψογη αυχενική - Τι κάνατε;


Recommended Posts

Καλημέρα.

Είμαι 13 εβδομάδων και πριν μερικές ημέρες έκανα αυχενική διαφάνεια. Το αποτέλεσμα αυτής ήταν λοιπόν 1:1880 για το πρώτο σύνδρομο (με αρχική τιμή ηλικίας 1:89). Για τα άλλα οι τιμές ήταν ακόμα μεγαλύτερες (1:8000 και 1:13000 περίπου). Και ενώ ήμουν προετοιμασμένη για αμνιοπαράκεντηση τα ανέλπιστα καλά αποτελέσματα με έκαναν να το δω λίγο διαφορετικά. Η εμβρυολόγος που μου έκανε την αυχενική μου είπε δεν υπάρχει λόγος για κάτι περισσότερο. Τα αποτελέσματα αυτά ήταν τα καλύτερα δυνατα για την ηλικία μου. Ο γιατρός το ίδιο. Ο άνδρας μου το ίδιο και η δική μου λογική το ίδιο. Και ερχεται λοιπόν εχθες η μία νύφη μου και η μάνα της να μου λένε: όχι να την κάνεις, είσαι πολύ μεγάλη :mad: κοντεύεις τα 40 :confused: κλπ κλπ. Όχι ότι μου άλλαξαν γνώμη αλλά επειδή το θεωρώ γρουσουζιά να λένε τέτοια πράγματα θα ήθελα και την άποψη κοριτσιών που έκαναν η όχι αμνιο με καλά ποσοστά αυχενικής και ηλικίας άνω των 39.

Το ξέρω ότι η αυχενική είναι στατιστική εξέταση αλλά άλλο 1:1880 και άλλο 1:100 κίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα.

Είναι ευαίσθητο θέμα για να σου πω τη γνώμη μου, αλλά είναι προφανές ότι η γνώμη της εμβρυολόγου και του μαιευτήρα σου βαραίνει περισσότερο από τις συμπεθέρες! :evil:

Εγώ παρόλα αυτά, έκανα άμνιο στα 35 μου, γιατί ο γιατρός μου είχε ως πρωτόκολλο το μετά τα 35.

Ανακάλυψα εκ των υστέρων ότι δε συνηθίζεται, και οι περισσότερες φίλες μου δεν έκαναν. Μια άλλη φίλη μου έμεινε έγκυος στα 38 και στα 40.

Την πρώτη φορά ο γιατρός της της είπε ότι δε χρειάζεται, τη δεύτερη ουσιαστικά το άφησε πάνω της (η αυχενική ήταν μια χαρά), και την έκανε τελικά.

Να ξέρεις ότι η ηλικία λειτουργεί ως στατιστικός παράγων, τίποτα άλλο.

Αν το μωράκι έχει τόσο καλά αποτελέσματα, δείχνει να μην το χρειάζεσαι.

 

Πάντως η εμπειρία μου από την άμνιο ήταν πολύ ομαλή, δεν είχα κανένα πρόβλημα ούτε στη διαδικασία ούτε μετά.

 

Κανείς δεν μπορεί να σου πει, και η αλήθεια είναι ότι και εγώ στην εγκυμοσύνη ήρθα για πρώτη φορά αντιμέτωπη με τόσα στατιστικά νούμερα, και μπορεί να σε τρελάνουν.

Συζήτησέ το με το γιατρό σου, εκείνος είναι ο μόνος αρμόδιος.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Ειναι καθαρα δικη σου αποφαση εφοσον δεν υπαρχει ιατρικος λογος. Στον γιο μου ημουν 38, αψογη αυχενικη , ο γιατρος μου ηταν υπερ της αμνιο μονο λογω κακης αυχενικης ή β επιπεδου για τον φοβο της αποβολης, εστω κι αυτο το 1% μας το αφησε στην κριση μας και μας ειπε να περιμενουμε την β επιπεδου. Εκει τα πραγματα δεν ηταν και τοσο καλα, μικρο ρινικο οστο και ηχογενης εστια στην καρδια που εριξαν το ποσοστο για νταουν απο 1 προς 1024 της αυχενικης στο 1 προς 100, και ετσι εκανα επι τοπου αμνιο που ηταν καθαρη αλλα το τι περασα μεχρι να βγουν τα αποτελεσματα αστο, το μωρο ειχε μεγαλωσει αρκετα και το ενιωθα και σε περιπτωση κακης αμνιο θα επρεπε να γινει διακοπη εγκυμοσυνης, να το νιωθεις να κλωτσαει και να περιμενεις το τηλεφωνο να χτυπησει. Στην κορη μου με πολυ καλη αυχενικη , βεβαια ημουν πιο μεγαλη 40 κλεισμενα ζητησα μονη μου αμνιο αυτο το μαρτυριο δεν το ξαναπερνουσα, την εκανα νωρις και ησυχασα. Αργοτερα στην β επιπεδου βρηκαμε 2 ευρηματα, οιδημα στον αυχενα και επισης ηχογενη εστια στην καρδια αλλα λογω καθαρης αμνιο δεν μας απασχολησαν , αν δεν ειχα κανει θα τραβουσα το ιδιο λουκι.

 

Τωρα υπαρχει και εξεταση αιματος που κοστιζει το ιδιο με την αμνιο για τις τρισωμιες δεν ξερω αν τα βλεπει ολα παντως αλλα τουλαχιστον αποφευγεις την παρακεντηση.

 

Καλη συνεχεια ολα θα πανε καλα.

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ήμουν 38 στην δεύτερη εγκυμοσύνη με άψογη αυχενική και δεν έκανα. Το συζήτησα εκτενώς με τον γυναικολόγο μου, ζυγίσαμε με τον άντρα μου τα υπέρ και τα κατά και τελικά δεν έκανα. Έχω αρκετές κοπέλες και από την οικογένειά μου ( η αδερφή μου στα 37) και φίλες μου που σε ηλικία ακόμα και 42 δεν έκαναν. Βέβαια η τελευταία περίπτωση που σου λέω στα 42 ήταν από εξωσωματική μετά από 9 αποτυχημένες προσπάθειες και δεν το ρίσκαρε με τίποτα. Εμένα μέτρησε και το ένστικτό μου που μου έλεγε να μην κάνω. Σε όλες τις περιπτώσεις όλα πήγαν καλά αλλά πάντα κρίνουμε εκ του αποτελέσματος. Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά ότι και εάν αποφασίσεις. :)

Ήρθες!!!!! 21/4/2008

Ήρθαν και τα ζουζούνια μου 4/8/2012

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα και την άποψη κοριτσιών που έκαναν η όχι αμνιο με καλά ποσοστά αυχενικής και ηλικίας άνω των 39.

Το ξέρω ότι η αυχενική είναι στατιστική εξέταση αλλά άλλο 1:1880 και άλλο 1:100 κίνδυνος.

Ακριβώς ίδια περίπτωση, έκανα αμνιοπαρακέντηση χωρίς δεύτερη σκέψη. Δεν θεωρώ τα αποτελέσματα της αυχενικής επαρκώς αξιόπιστα και δεν ήμουν διατεθειμένη να πάρω το ρίσκο.

 

Για να είμαι ειλικρινής, και 29 χρονών να ήμουν θα έκανα αμνιοπαρακέντηση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ακριβώς ίδια περίπτωση, έκανα αμνιοπαρακέντηση χωρίς δεύτερη σκέψη. Δεν θεωρώ τα αποτελέσματα της αυχενικής επαρκώς αξιόπιστα και δεν ήμουν διατεθειμένη να πάρω το ρίσκο.

 

Για να είμαι ειλικρινής, και 29 χρονών να ήμουν θα έκανα αμνιοπαρακέντηση.

 

Αυτό το λέει ο άντρας μου. Όσες φορές έχω γκρινιάξει, η άποψή του είναι ότι θα έπρεπε να κάνουμε όλες, ανεξαρτήτως ηλικίας, αφού η επιστήμη σου δίνει τη δυνατότητα να ξέρεις.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς ίδια περίπτωση, έκανα αμνιοπαρακέντηση χωρίς δεύτερη σκέψη. Δεν θεωρώ τα αποτελέσματα της αυχενικής επαρκώς αξιόπιστα και δεν ήμουν διατεθειμένη να πάρω το ρίσκο.

 

Για να είμαι ειλικρινής, και 29 χρονών να ήμουν θα έκανα αμνιοπαρακέντηση.

 

 

ομοιως! με αριστη αυχενικη και εκανα αμνιο για τους παραπανω λογους...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Η γνωμη μου, μην κάνεις αμνιο, έχεις τέλεια αποτελέσματα. Εγώ στα 35 μου, δεν έκανα, βασίστηκα στα άριστα αποτελέσματα αυχενικής και β' επιπέδου και δεν ρίσκαρα με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα να μη την κανεις! Η μάνα μου γέννησε τον αδερφό μου στα 39 τότε δεν υπήρχε η αυχενικη αλλα έκαναν μετρησεις στο παιδι κάπου στο 4ο μήνα και ήταν όλα καλα και δε την πίεσαν να κάνει αμνιο και όντως γεννήθηκε ενα υγιέστατο αγοράκι. Μια άλλη γνωστη άνω των 47 με εξωσωματικη βασίστηκαν στις μετρήσεις και γεννησε εν υγιέστατο παιδάκι... Και άλλη περίπτωση στα 42 με εξωσωματικη και αυτη δε το ρισκάρει με αμνιο και εχει ενα υγιέστατο κοριτσάκι!

sJbgp3.png W9hQp3.png
Link to comment
Share on other sites

ομοιως! με αριστη αυχενικη και εκανα αμνιο για τους παραπανω λογους...

 

Τότε δε πιστεύω να ξοδεύεται λεφτά για να κάνετε αυχενικη....πηγαίνετε απευθείας για αμνιο...

Δε γνωρίζω και πολλα για την αμνιο, δηλ αν βρίσκει και αλλα σύνδρομα εκτός το σύνδρομο νταουν, αλλα δε νομίζω ότι βρίσκει αν ενα παιδι θα ειναι αυτιστικο, η δυσλεκτικο σε ελαφριά η βαριά μορφή...να υπόθεση ότι αν τα έβρισκε και αυτα θα το ριχνατε για να μη κουραστειτε με ενα ¨διαφορετικό¨ παιδι....

Το να συζητάμε να γινει μια αμνιοπαρακεντηση που εχει ρίσκο αποβολής 1:100 με καλυτερες πιθανοτητες να υπαρχει ενα υγιες παιδι το θεωρω υπερβολικό...

sJbgp3.png W9hQp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τότε δε πιστεύω να ξοδεύεται λεφτά για να κάνετε αυχενικη....πηγαίνετε απευθείας για αμνιο...

Δε γνωρίζω και πολλα για την αμνιο, δηλ αν βρίσκει και αλλα σύνδρομα εκτός το σύνδρομο νταουν, αλλα δε νομίζω ότι βρίσκει αν ενα παιδι θα ειναι αυτιστικο, η δυσλεκτικο σε ελαφριά η βαριά μορφή...να υπόθεση ότι αν τα έβρισκε και αυτα θα το ριχνατε για να μη κουραστειτε με ενα ¨διαφορετικό¨ παιδι....

Το να συζητάμε να γινει μια αμνιοπαρακεντηση που εχει ρίσκο αποβολής 1:100 με καλυτερες πιθανοτητες να υπαρχει ενα υγιες παιδι το θεωρω υπερβολικό...

 

You, φάουλ! :rolleyes:

 

Ναι, η αμνιοκέντηση δείχνει πάρα πολλά παραπάνω από το σύνδρομο Down, και υπάρχουν ανωμαλίες και ασθένειες που δεν έχεις φανταστεί. Το σύνδρομο Down είναι από τα ελαφριά.

 

Οι πιθανότητες είναι απλά μια ένδειξη. Αν έχεις 1/2000, κανείς δεν μπορεί να σου πει ότι δεν είσαι ο νο 2000. Γιατί και αυτός υπάρχει, έχει όνομα, διεύθυνση και ένα όνειρο που έγινε εφιάλτης.

Απο εκεί και πέρα σε παραπέμπω στο thread "το μεγαλείο της μάνας".

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Eγώ με καλή αυχενική δεν θα έκανα κάτι παραπάνω, γιατί και αυτή δεν είναι 100% τα αποτελέσματά της. Κι' εγώ ξέρω περίπτωση που με άριστη άμνιο το μωρό γεννήθηκε με σύνδρομο down!!!!!!

Άλλωστε το όριο ηλικίας είναι πλέον άνω των 38 και όχι των 35 που ήταν κάποτε.

 

Καλή συνέχεια σου εύχομαι με ένα υγιές μωρό!

Link to comment
Share on other sites

Eγώ με καλή αυχενική δεν θα έκανα κάτι παραπάνω, γιατί και αυτή δεν είναι 100% τα αποτελέσματά της. Κι' εγώ ξέρω περίπτωση που με άριστη άμνιο το μωρό γεννήθηκε με σύνδρομο down!!!!!!

Άλλωστε το όριο ηλικίας είναι πλέον άνω των 38 και όχι των 35 που ήταν κάποτε.

 

Καλή συνέχεια σου εύχομαι με ένα υγιές μωρό!

 

Αυτό μου κάνει τρομερή εντύπωση, πρέπει να έγινε λάθος στο εργαστήριο.

 

Σε άλλες χώρες είναι στα 40.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

39 χρονών έκανα το Ηλεκτράκι μου. Άψογη αυχενική, δεν έκανα αμνιό.

41 χρονών τον Οδυσσέα μου. Άψογη αυχενική, δεν έκανα αμνιό.

 

Είχα συνάδελφο που έχασε δίδυμα λόγω αμνιό, δεν είχα καλή ψυχολογία για παραπάνω πράγματα. Αλλά και ο γιατρός, δεν την θεωρούσε απαραίτητη, παρά το ότι θεωρείτε από τους καλύτερους στις αμνιό...

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Τελικά αποφασίσαμε να μην κάνω άμνιο. Έκανα την εξέταση αίματος και όλα βγήκαν τέλεια (περιμένουμε άλλο ένα κοριτσάκι). Τώρα αν δείξει κάτι η Β΄ επιπέδου θα δούμε τι θα κάνουμε. Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...