Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΑΝΩΔΥΝΟΥ ΤΟΚΕΤΟΥ


Recommended Posts

Όχι μόνο μας βοήθησες, ήσουν παραπάνω από κατατοπιστική, αλλά μόλις πήρα για να δηλώσω συμμετοχή και μου είπαν ότι μέχρι την 20η εβδομάδα της εγκυμοσύνης έχουν πρόγραμμα. Μετά δεν υπάρχει κάτι. Μου πρότειναν το Δήμο Πυλαίας, αν υπάρχει ή ιδιωτικά. Κρίμα, τζίφος.

 

για τον δήμο πυλαίας έχω ακούσει ότι δέχονται εγκύους μετά τον έβδομο μήνα και πρέπει να πάρεις τηλ. και να κλείσεις θέση. σε ποια εβδομαδα είσαι; πάντως μην αγχώνεσαι γιατί έχω ξαδέλφη η οποία πλήρωσε για να κάνει μαθήματα και τιποτα απο αυτά που είχε μάθει από την μαία της δεν έκανε. παντως την βοήθησε πάρα πολύ η μαία που ήταν στον τοκετό της, η οποία της ήταν παντελώς άγνωστη.

αν ενδιαφέρεσε για μητρικό θηλασμό έχω ακούσει για τον σύνδεσμο θηλασμού ελλάδος ο οποίος ειδικεύεται στον μητρικό θηλασμό. αν ενδιαφέρεσαι εχω τα τηλ τους: 210-6003249, 210-6747330, 210-6033287 & 0296-63222. πρόκειται για εθελόντριες που σε βοηθούν στον θηλασμό. έχω ακούσει ότι γίνονται συνατήσεις και πολλές φορές έρχονται στο σπίτι σου για να σε βοηθήσουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ είχα πάρει τηλ. στον δήμο Πυλαίας και τότε μου είχαν πει να ξαναπάρω στον 8ο μήνα τηλ. κι αν έχουν κάποια θέση θα με δεχτούν.

Ο γιατρός μου, μου σύστησε μία μαία η οποία έρχεται σπίτι σου για τις ασκήσεις...συγκεκριμένα κάνεις 5φορές από 2 ώρες και παίρνει 150?!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

κορίτσια εγώ δεν έκανα μαθήματα ανώδυνου τοκετού κι ο Θεός βοηθός! Δεν αγχώνομαι όμως, όλα θα γίνουν. Δεν είμαι και η πρώτη που δεν έχει κάνει μαθήματα...ακόμη και χωρίς αυτά θα γεννήσω, αποκλείεται να μείνει μέσα το αντράκι μου :wink::wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ακουσα οτι και στο ΙΚΑ κανουνε μαθηματα ανωδυνου.Ρε μπας και ειναι ραδιο αρβυλα?Ξερει καμια σας κατι σχετικο?

 

Οντως ισχύει. Εγω έκανα τα μαθήματα ανώδυνου στο ΙΚΑ της περιοχής που ανήκω. Σύνολο 12 μαθήματα απο 2 ωρες την κάθε φορά. Ημασταν 3 κοπέλες κάθε φορά. :)

Μπορείς να ρωτησεις στο ΙΚΑ όπου ανήκεις ισχύει.

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλημέρα,

 

σχετικά με τα μαθήματα ανωδυνου τοκετου, είμαι στην 32 εβδομάδα, τηλεφώνησα στο ιπποκράτειο και μου είπαν πως ισχύουν μεχρι και την 25 εβδομάδα. Τωρα, μου ειπαν μπορώ να παρακολουθήσω μαθηματα θηλασμου!!!!

Εστω!

Είναι και καλή ευκαιρία να γνωρίσω νέες μαμαδες νομίζω!:wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλημέρα,

 

σχετικά με τα μαθήματα ανωδυνου τοκετου, είμαι στην 32 εβδομάδα, τηλεφώνησα στο ιπποκράτειο και μου είπαν πως ισχύουν μεχρι και την 25 εβδομάδα. Τωρα, μου ειπαν μπορώ να παρακολουθήσω μαθηματα θηλασμου!!!!

Εστω!

Είναι και καλή ευκαιρία να γνωρίσω νέες μαμαδες νομίζω!:wink:

 

 

Καλημερα ! Μαθηματα ανωδυνου τοκετου γινονται και μεσω ΙΚΑ σε ορισμενα Κεντρα Μανας και Παιδιου, αρκει να εχεις μπει στον 7ο μηνα (εισαι μεσα).Καλεσε στο 184 η απευθυνσου στο πλησιεστερο κεντρο μανας και παιδιου.Δεν χανεις τιποτα.Τα μαθηματα ειναι 7 και συνηθως 2ωρα.Και κανεις τα παντα: αναπνοες, συστολες, θηλασμο, μπανιο + καθαρισμο μωρου. Δεν πληρωνεις τιποτα ;). Στα νοσοκομεια, δημοσια και ιδιωτικα εχω ακουσει απο αλλες πιο ψαγμενες πως πληρωνεις εστω και μικρη συνδρομη των 3-4 ευρω το μαθημα.

[sIGPIC][/sIGPIC]22-11-2010

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...