Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΧΑΡΩ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΟΥ


Recommended Posts

Κορίτσια δεν είμαι στην καλύτερη ψυχολογία μου. Έχω ΄΄λιώσει΄΄ στους εμετούς! Δεν είμαι καλά! Την Παρασκευή μπαίνω στον 4ο μήνα και από τον 2ο έχω φτάσει στα όρια μου. Δεν κάνω όνειρα του στυλ πως θα είναι το μωράκι όταν γεννηθεί ή τη φύλο θα είναι . Το μόνο που σκέφτομαι και κάνω το σταύρο μου το πρωί πέρα να του να είναι πρώτα καλά το μωρό μου να ξημερώσει μια καλη μέρα για μένα σήμερα. Κάνω 5-6 εμετούς την ημέρα , το έντερο μου έχει πρηστεί , έχω καούρες, δυσπεψία, έχω χάσει 2 κιλά και είμαι ήδη αδύνατη . Έχω τρομερή εξάντληση . Η μέρα μου είναι δουλειά, εμετοί και ύπνος πολύς! Έχω αγανακτήσει , αυτή τη στιγμή σας γράφω και κλαίω. Έχω γίνει πολύ νευρική. Τα πάντα μου φταίνε, τα πάντα μου βρωμάνε. Πεινάω και δεν μπορώ να φάω. Χρειάζομαι την συμπαράστασή σας...... δεν την φανταζόμουν τόσο δύσκολη την εγκυμοσύνη. Ήθελα και εγώ μια ονειρεμένη εγκυμοσύνη αλλά μόνο ονειρεμένη δεν είναι... :cry:

 

Γεια!Νέο μέλος στην παρέα...Να υποθέσω πως η πρώτη εγκυμοσύνη σου ήταν καλύτερη;Η αλήθεια είναι πως οι πρώτοι μήνες δεν είναι και ότι καλύτερο:-(...Εγώ επειδή η μητέρα μου μου είχε πει πως έκανε τρελούς εμετούς όταν ήταν έγκυος σε εμένα δεν περίμενα μια όμορφη εγκυμοσύνη.Είχα και εγώ ανακατωσούρες και εμετούς μέχρι και τον 5ο μήνα αλλά τότε ήδη ένιωθα το μπεμπάκη μου και δε με ένοιαζε τίποτα:-P!Υπομονή μόνο αυτό μπορώ να σου πω και όταν κρατήσεις το μωράκι σου πρώτη φορά αγκαλιά θα σου περάσουν όλα:-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 149
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Koρίτσια πάω καλύτερα πέρασε μια εβδομάδα χωρις εμετούς, καψίματα και φουσκώματα. Σήμερα μπαίνω στον 4ο :P:p. Μεσα απο την καρδια μου και την καρδουλα του μικρου μου σας ευχαριστω για την συμπαρασταση σας και τις συμβουλες σας. Ευχομαι να πανε ολα καλα και σε εσας και σε μενα! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ

Link to comment
Share on other sites

γλυκεια σου Σωτηρια τι καλα νεα ειναι αυτα??

μπραβο κοριτσι μου, πολυ χαρηκα..

αντε με το καλο, τωρα να περασει ο καιρος και να πηγαινουν ολα καλα για σενα και το μωρουλινι...

σου χρωσταμε και εμεις ευχαριστω, εγω τουλαχιστον, και εσυ παντα μας συμβουλευεις και εχεις μια γλυκεια κουβεντα παντα!

 

να σου πω, ξερουμε το φυλο?

φιλια πολλα και χαρηκα πολυ!!!

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

γλυκεια σου Σωτηρια τι καλα νεα ειναι αυτα??

μπραβο κοριτσι μου, πολυ χαρηκα..

αντε με το καλο, τωρα να περασει ο καιρος και να πηγαινουν ολα καλα για σενα και το μωρουλινι...

σου χρωσταμε και εμεις ευχαριστω, εγω τουλαχιστον, και εσυ παντα μας συμβουλευεις και εχεις μια γλυκεια κουβεντα παντα!

 

να σου πω, ξερουμε το φυλο?

φιλια πολλα και χαρηκα πολυ!!!

 

Σ'ευχαριστώ καρδιά μου! Μάλλον κορίτσι :D .Σου στέλνω πμ

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ καρδιά μου! Μάλλον κορίτσι :D .Σου στέλνω πμ

Σωτηρια πολυ χαρηκα που τελειωσε η ταλαιπωρια σου!!

Αντε να παιρνουμε και μεις σειρα..:D

h0MYp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σωτηρια πολυ χαρηκα που τελειωσε η ταλαιπωρια σου!!

Αντε να παιρνουμε και μεις σειρα..:D

 

Σου το εύχομαι μίνα μου και γρήγορα όμως! Εσύ πως πας?

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Σωτηρία, άντε με το καλό τώρα να ευχαριστηθείς την υπόλοιπη εγκυμοσύνη! Με ένα πόνο εύχομαι!

 

Σ 'ευχαριστώ ψυχή μου ελπιζω όντως όλα να πάνε καλά. Είμαι συγκρατημένα χαρούμενη. Τώρα όσον αφορά τον πόνο........ αυτό είναι ένα άλλο μαρτύριο ..αυτο κι αν ειναι...:shock::shock::shock::shock::shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

Koρίτσια πάω καλύτερα πέρασε μια εβδομάδα χωρις εμετούς, καψίματα και φουσκώματα. Σήμερα μπαίνω στον 4ο :P:p. Μεσα απο την καρδια μου και την καρδουλα του μικρου μου σας ευχαριστω για την συμπαρασταση σας και τις συμβουλες σας. Ευχομαι να πανε ολα καλα και σε εσας και σε μενα! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ

 

Μπράβο κοπέλα μου, χάρηκα πάρα πολύ :P:p:p:p:p!!!!!!!!!!!! Άντε να περάσει και αυτό το μαρτύριο να χαρείς και εσύ λιγάκι!!!!!!!!!

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
:( βιαστηκα να χαρω.... οι εμετοι ξαναηρθαν στο προσκηνιο 3καθε μερα ημερησιως και αυτο γιατι μου τελειωσαν τα χαπια που επερνα... με λιγα λογια χωρις τα χαπια αυτα ασπρη μερα εγω δεν βλεπω... την πρωτοχρονια πηγαμε στην μανα μου ολοι τρωγανε και εγω τα εβγαζα (συγνωμη για την περιγραφη). Να ειστε ολες καλα για την συμπαρασταση σας και για τα γλυκα σας λογια
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

παλι ρε Σωτηρια????

αυτα τα χαπια δεν μπορεις να τα ξαναπαιρνεις?

αφου σε βοηθουσαν, ο γιατρος σου τι λεει?

ασε και εγω χαλια ειμαι, καθε πρωι οπωσδηποτε και ο γιατρος μου λεει "πρωινη αδιαθεσια" κανε υπομονη!

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

παλι ρε Σωτηρια????

αυτα τα χαπια δεν μπορεις να τα ξαναπαιρνεις?

αφου σε βοηθουσαν, ο γιατρος σου τι λεει?

ασε και εγω χαλια ειμαι, καθε πρωι οπωσδηποτε και ο γιατρος μου λεει "πρωινη αδιαθεσια" κανε υπομονη!

 

τα χάπια αυτα δεν τα φέρνουν λεει τα φαρμακεια εξω. Πρεπεινα παω στο φαρμακειο του ταμειου μου (τρεχα γυρευε) κανω υπομονη επειδη δουλευω σε νοσοκομειο μπας και βολευτω με λιγα παλι απο εδω. Ξεκινησα να παιρνω το priperan το οποιο κλασσικα με κανει φυτο στον υπνο ..και εσυ παρολο που εχεις μπει στον 4ο συνεχιζουν οι αδιαθεσιες ε?

Link to comment
Share on other sites

αστα καθε μερα..

εμενα ειναι και το στομαχι μου χαλια, δεν θελω να τρωω τιποτα.

την παρασκευη θα παω στον γιατρο και θα το ξανασυζητησουμε.

εμενα χαπια δεν μου εχει δωσει.

θα κανω υπομονη σωτηρια μου, ευτυχως δεν δουλευω οποτε εχω την ησυχια μου στο σπιτι.

κανε και εσυ υπομονη...

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

αστα καθε μερα..

εμενα ειναι και το στομαχι μου χαλια, δεν θελω να τρωω τιποτα.

την παρασκευη θα παω στον γιατρο και θα το ξανασυζητησουμε.

εμενα χαπια δεν μου εχει δωσει.

θα κανω υπομονη σωτηρια μου, ευτυχως δεν δουλευω οποτε εχω την ησυχια μου στο σπιτι.

κανε και εσυ υπομονη...

 

οχι αγαπη μου μην παρεις χαπια κανε υπομονη αυτο κανω και εγω..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
Σ'ευχαριστώ παρα παρα πολυ για την απάντηση σου!

καλημερα κοριτσια με λενε αλεξια και ειμαι 5 εβδομ.εγω αυτο που εκανα ειναι ομοιοπαθητικη ειναι οτι πιο καλο και αγνο για μια εγκυμοσινη ουτε εμετους λιγο ζαλαδα εχς τωρα αλλα κι αυτο σιγα σιγα φευγει.........μια πολυ ωραια εγκυμοσινη.οταν ρωτησα τον γιατρο μου αν κανει η ομοιοπαθητικη μου ειπε αφοβα γιατι ειναι ολα φυτικα....δοκιμαστε το και δεν θα χασετε....ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αστα καθε μερα..

εμενα ειναι και το στομαχι μου χαλια, δεν θελω να τρωω τιποτα.

την παρασκευη θα παω στον γιατρο και θα το ξανασυζητησουμε.

εμενα χαπια δεν μου εχει δωσει.

θα κανω υπομονη σωτηρια μου, ευτυχως δεν δουλευω οποτε εχω την ησυχια μου στο σπιτι.

κανε και εσυ υπομονη...

καλημερα κοριτσια με λενε αλεξια και ειμαι 5 εβδομ.εγω αυτο που εκανα ειναι ομοιοπαθητικη ειναι οτι πιο καλο και αγνο για μια εγκυμοσινη ουτε εμετους λιγο ζαλαδα εχς τωρα αλλα κι αυτο σιγα σιγα φευγει.........μια πολυ ωραια εγκυμοσινη.οταν ρωτησα τον γιατρο μου αν κανει η ομοιοπαθητικη μου ειπε αφοβα γιατι ειναι ολα φυτικα....δοκιμαστε το και δεν θα χασετε....ευχαριστω πολ

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια με λενε αλεξια και ειμαι 5 εβδομ.εγω αυτο που εκανα ειναι ομοιοπαθητικη ειναι οτι πιο καλο και αγνο για μια εγκυμοσινη ουτε εμετους λιγο ζαλαδα εχς τωρα αλλα κι αυτο σιγα σιγα φευγει.........μια πολυ ωραια εγκυμοσινη.οταν ρωτησα τον γιατρο μου αν κανει η ομοιοπαθητικη μου ειπε αφοβα γιατι ειναι ολα φυτικα....δοκιμαστε το και δεν θα χασετε....ευχαριστω πολυ

 

Ευχομαι να σου πάνε ΟΛΑ ΤΕΛΕΙΑ! Στην υπερέμεση κύηση δυστυχώς ουτε και η ομοιοπαθητική κάνει κάτι στο λεω σαν παθουσα.... μεχρι τον 9ο έκανα εμετους και στις 2 εγκυμοσύνες.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας!!!εγω 5w+4d δεν εχω ακομα τιποτα....τι χοριακη εχετε?????

 

 

Φούλα, δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά και εμένα μετά την 5η εβδομάδα ξεκίνησαν τα στομαχικά... Μέχρι τότε μόνο λαχάνιαζα λίγο παραπάνω από το φυσιολογικό! Ευτυχώς δεν έχω καθόλου εμετούς, αλλά νιώθω πάρα πολύ φούσκωμα ακόμα και να είμαι νηστική, ανακατωσούρα, καούρες κλπ καθ'όλη τη διάρκεια της ημέρας! Και δεν έχει βελτιωθεί κάτι μέχρι τώρα που είμαι στη 12η.

Όσο για τη χοριακή, γύρω στην 8η εβδομαδα που έκανα τελευταία φορά εξετάσεις είχα 23000 περίπου.

KUISp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όχι. Αυτή που έκανα στην 8η εβδομάδα ήταν και η μοναδική χοριακή (μέχρι στιγμής τουλάχιστον). Πάντως είναι πολύ νωρίς ακόμα στις 5+ εβδομάδες, οπότε και μικρή να είναι η τιμή σου μην ανησυχείς.

KUISp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ευχομαι να σου πάνε ΟΛΑ ΤΕΛΕΙΑ! Στην υπερέμεση κύηση δυστυχώς ουτε και η ομοιοπαθητική κάνει κάτι στο λεω σαν παθουσα.... μεχρι τον 9ο έκανα εμετους και στις 2 εγκυμοσύνες.
Σωτηρία καλησπερα. Διαβασα τις εγκυμοσυνες σου και υπεφερα μαζι σου. Στην πρωτη κυηση ειχα εμετους ως το τελος και νοσηλεύτηκα. Ειχα ομως και ενα φοβερο μπουκωμα το οποιο μου προκαλουσε δυπνοια, εμετους απο το περιεχομενο που κατεβαινε στο φαρυγγα (μπλιαχ) και ταραχη. Φυσουσα τη μυτη μου 24 ωρες το 24ωρο. Ενιωθα οτι τρελαινομαι!

Με τα 1000 ζορια παιρνω αποφαση για 2ο. Ξεκινησαν οι εμετοι αλλα μαζι με πολλη προσευχη ξεκινησα και ομοιοπαθητικη. Εμετους ευτυχως δεν κανω (λιγους) αλλα εχω παλι το θεμα με την καταρροη. Εχω χασει ηδη 6 κιλα (στην πρωτη εχασα 10) γιατι δεν μπορω να φαω. Με εχει πιασει καταθλιψη, φυσαω παλι συνεχεια τη μυτη μου για να μην προλαβει και κατεβει "κατι" στο λαιμο. Αν κατεβει, κανω εμετο :(

Ξερω απο τωρα οτι ολο αυτο θα το εχω ως τελους (εκτος αν με λυπηθει η Παναγια) και με παιρνει απο κατω. Υπομονη σε ολες..

..μαμα τωρα ξερω..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα βοηθήστε με σας παρακαλώ γιατι θα τρελαθω ειμαι 19 εβδομαδα και δεν νιωθω τιποτα ουτε κάν φτερούγισμα που λένε και αγχώνομαι ποτε θα άρχιση να το καταλαβαίνω δεν μπορω πολυ άγχος πείτε μου ποτε να ησύχασω!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ!!! ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΤΟ ΑΚΟΥΣ ΣΥΝΗΘΩΣ 19Η ΜΕ 24 ΕΒΔΟΜΑΔΑ. ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΚΑΝΟΝΑ! ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΟΥ ΤΟ ΕΝΙΩΣΑΝ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ 24Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ, ΚΑΙ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΥΓΙΕΣΤΑΤΑ! ΚΟΙΤΑΞΕ ΝΑ ΧΑΡΕΙΣ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΑΦΗΣΕΙΣ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ... ΘΑ ΕΡΘΕΙ Η ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΛΕΣ "ΑΧ ΓΙΑΤΙ ΚΟΥΝΙΕΤΑΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ;;;"

aWZep2.png
Link to comment
Share on other sites

Leticia το μπουκωμα ειναι σύμπτωμα της εγκυμοσυνςη ιδιαιτερα εντονο του πρωτους μηνες... εννοειται οτι μεσα σε ολα ειχα και αυτο!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...