Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

CMV αντισώματα IGG και IGM Κυτταρομεγαλοιός


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Κορίτσια, επειδή πρόσφατα το έζησα, να ξέρετε οτι πολλά τεστ βγαινουν ψευδως αμφιβολα ή ψευδως θετικά.Το μόνο διγουρο μέρος για να κανεις τεστ μεγαλοκυτταροιου ειναι το Ινστιτουτο Παστερ, Κηφισιας & Αλεξανδρας.

Τελικά και να νομίζεις οτι δε θες παιδιά, ΘΕΛΕΙΣ απλά δεν το ξέρεις μέχρι να κάνεις... Δε σ' αλλάζω ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ πιθηκάκι μου!!!!!

 

guqZp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

καλησπερα ! δε ξερω αν παρακολουθειτε ακομα το θεμα ! εχω την αδερφη μου που εδεξε οτι ειναι θετικη σε μεγαλοκυτταριο ! εχω διαβασει για τη κυρια αντωνιαδου ! γνωριζει καποιοσ κατι για αυτη τη γιατρο ? η καποιο τροπο επικοινωνιασ ? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πρόσφατα έκανα εξέταση για έρη 1 και 2. Μου βγαίνουν που λέτε όλα αμφίβολα εκτός από το IGM έρπη 2 με πρόσφατη μόλυνση, δηλ θετικό!

ΣΟΚ!

Με εξετάζει ο γιατρός δεν βρίσκει τπτ. Ο έρπης 2 είναι των γεννητικών οργάνων εντωμεταξύ. Πάω σε 2ο μικροβιολογικό και μου τα βγάζει αρνητικά εκτός από αμφίβολο το IGG του έρπη 1.

Πως γίνεται να υπάρχει αναντιστοιχεία στα εργαστήρια?

eY7sp3.png

v2MFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πρόσφατα έκανα εξέταση για έρη 1 και 2. Μου βγαίνουν που λέτε όλα αμφίβολα εκτός από το IGM έρπη 2 με πρόσφατη μόλυνση, δηλ θετικό!

ΣΟΚ!

Με εξετάζει ο γιατρός δεν βρίσκει τπτ. Ο έρπης 2 είναι των γεννητικών οργάνων εντωμεταξύ. Πάω σε 2ο μικροβιολογικό και μου τα βγάζει αρνητικά εκτός από αμφίβολο το IGG του έρπη 1.

Πως γίνεται να υπάρχει αναντιστοιχεία στα εργαστήρια?

 

γινεται να υπαρχει ! καθε μικροβιολογικο εργαστηριο μπορει να βγαλει διαφορετικα αποτελεσματα ! το καλυτερο θα ηταν να στειλεισ τησ εξετασεισ σου στο ινστιτουτο παστερ στην αθηνα !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Άλλο όμως να υπάρχει διακύμανση κάποιων μονάδων λογικό είναι κι άλλο στο ένα να βγαίνει καθαρά αρνητικό και στο άλλο θετικό!

Με το ίδιο σκεπτικό όλες οι εξετάσεις που κάνουμε κ στην εγκυμοσύνη και γενικά αν τις κάνουμε κ αλλού μπορεί να δείξουν άλλο αποτέλεσμα.

Δηλ εμένα που έκανα τοξόπλασμα και βγήκε αρνητικό, αν τις κάνω αλλού θα βγει θετικό?Κ είναι νορμάλ?

eY7sp3.png

v2MFp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα.

Απαντηστε και σε μενα ρε κοριτσια γιατι εχω αγχωθει τρελα μολις κοιταξα και εμαθα τι ρολλο βαραει αυτος ο κυτταρομεγαλοιος...

 

Στις εξετασεις της γυναικας μου σε ιδιωτικη μαιευτικη κλινικη μας εδειξε

IgG 529,2 και IgM 2,54.

 

Η γυναικολογος μας εστειλε και στο Ινστιτουτο Pasteur να κανουμε και παλι το test μαζι με Avidity test(καπως ετσι λεγοταν).

 

Καναμε την εξεταση την Παρασκευη και τα αποτελεσματα ομως βγαινουν την Πεμπτη. Οπως καταλαβαινεται με εχει φαει η αγωνια και προσπαθω να μην το δειχνω στην γυναικα μου.

 

και ειναι ακομη σχεδον 2,5 ατελειωτες ημερες...

 

Μπορει καποια/καποιος να μου εξηγησει τα πρωτα αποτελεσματα που εβαλα τη σημαινουν????

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

igg 730

igm αρνητικό.

Η γιατρός μου είπε όλα καλά. Εμένα με τρώει.

Καταλαβαίνω πως παραλογίζομαι.

Το συζήτησα και με την αδερφή μου που είναι βιοχημικός και μου είπε πως δείχνει πως νόσησα κάποια στιγμή. Αλλά το 730 δεν είναι πολύ μεγάλο????

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Αχ κορίτσια με ηρεμήσατε και μένα, είχα Igg στην Ερυθρά και την Ηπατίτιδα που έχω κάνει εμβόλιο και είδα και στο CMV και τρελάθηκα, δεν περίμενα ότι το έχω περάσει...ευτυχώς τα IGM είναι αρνητικά. Παρόλο που είναι η δεύτερη εγκυμοσύνη το άγχος δε μας αφήνει!

5o64p3.png

CQZ6p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΜΟΛΙΣ ΕΓΙΝΑ ΜΕΛΟΣ ΜΙΑΣ ΥΠΕΡΟΧΗΣ ΟΜΑΔΑΣ.ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΝΩ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΔΙΑΝΥΩ ΤΗΝ 9η ΒΔΟΜΑΔΑ,ΠΡΟΧΤΕΣ ΠΟΥ ΠΗΡΑ Τ'ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΠΡΟΓΕΝΝΗΤΙΚΟΥ,ΒΡΕΘΗΚΑ ΘΕΤΙΚΗ ΣΤΟΝ ΚΥΤΤΑΡΟΜΕΓΑΛΟΙΟ ΚΑΙ ΕΧΩ ΦΡΙΚΑΡΕΙ!!!ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΠΟΙΑ ΕΧΕΙ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΣ ΓΡΑΨΕΙ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΜΟΛΙΣ ΕΓΙΝΑ ΜΕΛΟΣ ΜΙΑΣ ΥΠΕΡΟΧΗΣ ΟΜΑΔΑΣ.ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΝΩ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΔΙΑΝΥΩ ΤΗΝ 9η ΒΔΟΜΑΔΑ,ΠΡΟΧΤΕΣ ΠΟΥ ΠΗΡΑ Τ'ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΠΡΟΓΕΝΝΗΤΙΚΟΥ,ΒΡΕΘΗΚΑ ΘΕΤΙΚΗ ΣΤΟΝ ΚΥΤΤΑΡΟΜΕΓΑΛΟΙΟ ΚΑΙ ΕΧΩ ΦΡΙΚΑΡΕΙ!!!ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΠΟΙΑ ΕΧΕΙ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΣ ΓΡΑΨΕΙ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΗΣ.

 

Αν είσαι θετική στα IgM αντισώματα πρέπει να επικοινωνήσεις άμεσα εσύ ή ο γιατρός σου α) με το ιινστιτούτο Παστερ και εφόσον επιβεβαιωθεί το αποτέλεσμα β) με το ειδικό τμήμα λοιμώξεων του Αττικού νοσοκομείου. Αν είσαι θετική μόνο στα IgG σημαίνει ότι πέρασες παλιά τη λοίμωξη και δεν υπάρχει λόγος πανικού.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 7 months later...

Γεια σας κορίτσια... Πριν λιγες μερες εκανα τις προγεννετικες εξετάσεις και στο CMV Igg βγηκα θετικη με τιμη πανω απο 200. Τι ειναι αυτο;;;; Την αλλη εβδομαδα εχω ραντεβου με τον γυναικολογο μου.

i2P4p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Καλησπέρα σας ειμαι καινούργια στο forum θα ήθελα να μου πείτε αν έχετε εμπειρίες να με ενημερώσετε σχετικά με τον κυτταρομεγαλοιο cmv στον οποίο βρέθηκα θετική και στο igg και στο igm με επιβεβαίωση απο το Pasteur σε πρώτολοιμωξη στο πρώτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης μου .Ειμαι απο επαρχία και ο γιατρός μου με συμβούλευσε να κάνουμε αμνιοπαρακέντηση στην 21 εβδομάδα για να δούμε αν έχει περάσει στο έμβρυο?

Link to comment
Share on other sites

Kαλη η σκέψη του ιατρου σου. Επικοινωνήστε όμως και με το τμήμα ειδικων λοιμώξεων του Αττικού νοσοκομείου . Αναλαμβάνουν την χορήγηση ανοσοσφαιρίνης σε έγκυες που εχουν προσβληθεί. Αν θυμαμαι καλά η υπευθυνη ιατρός λέγεται Αντωνιάδου. Ψαξε στο φορουμ νομιζω υπάρχει ένα σχετικο θεμα. Και εγω ήμουν από τις λίγες που δεν ειχαν ερθει ποτε σε επαφη με CMV και σε όλη την εγκυμοσυνη φοβομουν μηπως κολλησω!! Ευχομαι να πανε όλα καλά για το μωρακι σου!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Το lgm λεει αρνητικο. Αχ τι να πω... Εχω βαρεθει το αγχος συνεχεια. Ξινο μου εχει βγει! Μεχρι να παω στον γιατρο μου θα σκασω!!!!

 

τελικα τι ηταν?? μου βγηκε κι εμενα πανω απο 500!! αυτο και η ερυθρα igg... εχω φρικαρει!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς CMV IgG πάνω από 500; Σημαίνει ότι πέρασες παλαιότερα cmv. Επίσης, λόγω του εμβολίου, έχεις αντισώματα και για την ερυθρά. Όλα μια χαρά! :) Με το καλό!

Link to comment
Share on other sites

τελικα τι ηταν?? μου βγηκε κι εμενα πανω απο 500!! αυτο και η ερυθρα igg... εχω φρικαρει!!!!!

 

Aν τα IgM σου είναι αρνητικα και είναι θετικα μόνο τα IgG σημαίνει ότι ήρθες στο παρελθον σε επαφη με τον ιο και τωρα εισαι προστατευμενη!! Ειναι το επιθυμητο αποτέλεσμα!!! :-):smile:

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

καλησπερα!θα ηθελα να σας ρωτησω αν καποια κοπελα απο σας της εχει τυχει κατι παρομοιο.ειμαι στην 20η βδομαδα κυησης και βρεθηκα θετικη στο κυτταρομεγαλοιο lgG(οτι εχω περασει κατι προσφατο).ειμαι πολυ αγχωμενη μηπως η λοιμωξη εχει περασει στο μωρο:(....φοβαμαι επισησ μηπως μου πουνε για διακοπη κυησης!!!εχει καμια παρομοια εμπειρια για να με διαφωτησει?εχω ραντεβου με το γιατρο σε λιγες μερες αλλα μεχρι τοτε με εχει φαει η αγωνια!ευχαριστω:-(

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!θα ηθελα να σας ρωτησω αν καποια κοπελα απο σας της εχει τυχει κατι παρομοιο.ειμαι στην 20η βδομαδα κυησης και βρεθηκα θετικη στο κυτταρομεγαλοιο lgG(οτι εχω περασει κατι προσφατο).ειμαι πολυ αγχωμενη μηπως η λοιμωξη εχει περασει στο μωρο:(....φοβαμαι επισησ μηπως μου πουνε για διακοπη κυησης!!!εχει καμια παρομοια εμπειρια για να με διαφωτησει?εχω ραντεβου με το γιατρο σε λιγες μερες αλλα μεχρι τοτε με εχει φαει η αγωνια!ευχαριστω:-(

 

Ποτε ηταν η προηγουμενη φορα που ειχες εξεταστει για IgG και ειχες βρεθει αρνητικη;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, και εγώ είχα και το βρήκαμε στον αρχικό έλεγχο που έκανα, κράτησα το μωρό και έχω ένα υγιέστατο κοριτσάκι 6 ετών. Είναι καθαρά θέμα δικό σου και να έχεις πίστη ότι όλα θα πάνε καλά. Τώρα εάν δεν πάνε τι να σου πω, δεν ξέρω. Εγώ τότε ένοιωθα ότι δεν μπορούσα να αποχωριστώ το μωρό μου. Κανείς δεν μπορεί να σου απαντήσει στο ερώτημα σου παρά μόνο ο εαυτός σου. Κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και επιλέγει διαφορετικά. Εάν τώρα το ερώτημα σου είναι εάν γέννησα ένα υγιές παιδί ενώ είχα τον συγκεκριμένο ιό, η απάντηση είναι ΝΑΙ. Σου εύχομαι το καλύτερο.

 

Πήγες στο Ινστιτούτο παστέρ για επιβεβαίωση, εμένα με στείλανε εκεί μετά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...