Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κομπος ομφαλειου λωρου 1 εβδομαδα πριν τη γεννα!!


Recommended Posts

Γεννησα πριν λιγες ημερες με προγραμματισμενη καισαρικη. Οταν γεννηθηκε ο μικρος μου, μου δειξανε τον ομφαλιο επιτοπου, που εχε ενα τεραστιο κομπο και μου ειπανε πως ειναι τυχερος που ζει. Ευτυχως που δεν τον γεννησα με ΦΤ γιατι......

 

Εκανα υπερηχους συνεχεια τις τελευταιες εβδομαδες λογω αλλων προβληματων. Στην προτελευταια ειδανε οτι ειχε περιτυλιξη στον αυχενα και να προσεχω πολυ τις κινησεις του. Την ημερα πριν μπω για καιαρικη ειδανε οτι ειχε φυγει η περιτυλιξη και εκει ανησυχησε ο γιατρος μου γιατι σκεφτηκε μηπως ειχε γινει κομπος.

 

 

Μια βοηθος που ηταν στο χειρουργειο μου ειπε οτι αυτο ειναι εξαιρετικα σπανιο και το βλεπει 1 φορα τον χρονο οποτε θα ελεγα να μην ανησυχεις. αμα ειναι να παρουμε οοολες τις πιθανοτητες και τα κακα σεναρια δεν θα εχουμε τελειωμο. Ολα καλα θα πανε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


exw kai egw ena diko mou gnosto pou to epathan auto kai to ematha prin 3 meres .mia eudomada prin ton toketo.htan na gennish authn thn eudomada kai egine thn perasmenh.trelathika na pw thn alhthia kai tromaksa polu.mou eipane oti den prepei na skibw gia na mhn dethei kompos .to exete ksanakousei auto h einai mitheuma opos kai ala?

 

Oμολογω οτι με τρομαξες λιγο δεν κανει να σκυβεις προς στο τελος η γενικοτερα γιατι σκυβω πολυ χωρις να σκεφτομαι μονο και μονο για να μην επιβαρυνω συνεχεια τους γυρω μου

Link to comment
Share on other sites

Τι λες τωρα :shock: ισχυει αυτο που λες?Δεν το εχω ξανακουσει οτι μπορει να δεθει ο λωρος αν σκυβουμε :shock: .Και'γω σκυβω στο σπιτι για τις δουλειες. :? Ελπιζω να ξερει καμια να μας πει με σιγουρια να μην αγχωνομαστε.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τι λες τωρα :shock: ισχυει αυτο που λες?Δεν το εχω ξανακουσει οτι μπορει να δεθει ο λωρος αν σκυβουμε :shock: .Και'γω σκυβω στο σπιτι για τις δουλειες. :? Ελπιζω να ξερει καμια να μας πει με σιγουρια να μην αγχωνομαστε.

 

Mαρακι μου τελειωσανε τα ψεματα βλεπω λιγες μερουλες σου μεινανε.Αντε με το καλο και με εναν πονο αν γινεται και κανεναν σου ευχομαι το δευτερο.Οντως καποια πρεπει να μας πει με σιγουρια τι συμβαινει με αυτο το θεμα εσυ τι ανησυχεις ομως τελειωσες τωρα αλοιμονο σε μας που εχουμε και τοσο καιρο μπροστα μας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μεχρι να βγει να την αγκαλιασω θα με ζωνουν τα φιδια με αυτα που διαβαζω,μεχρι και κακα μου ειπανε οτι μπορει να κανει το μωρο στο τελος μεσα στην κοιλια και αν δεν βγει εγκαιρως κινδυνευει :? . Σ'ευχαριστω bouboukaki περιμενω πως και πως να την σφιξω στην αγκαλια μου την κορουλα μου :D μια εβδομαδα εμεινε μεσες ακρες θα περασει που θα παει.Και στα δικα σου,θα δεις πως θα περασει ο καιρος :D .

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Πολυ κριμα... και πολυ σκληρο!!! Απ'οσο ομως καταλαβα ο κομπος στον ομφαλιο λωρο δεν ειναι και τοσο εμφανες, τουλαχιστον στην δικη μου περιπτωση δεν φανηκε τιποτα... Ολα κυλουσαν φυσιολογικοτατα, μεχρι που ενα βραδυ (στην 38η εβδομαδα) ειχα καποιες ενοχλησεις. το πρωι πηγα νοσοκ αλλα στον καρδιοτοκο φαινοταν οτι το παιδι κοιμωταν(ετσι ειπε η μαια) και μαλιστα με μαλωσε γιατι δεν ειχα φαει κατι για την ακριβεια μου ειπε "πανε φαε κοριτσι μου θα πεθανεις το μωρο σου απο ασιτια και σημερα δεν γεννας"πηγα στον γιατρο ολα εδειχναν καλα.ειχα αρχισει διαστολη!6 το απογευμα υπεφερα απο τον πονο,δεν ηταν πονοι γεννας,ενιωθα οτι μου ξεριζοναν την κοιλια.ενεση παυσιπονη,ξανα και ξανα!τιποτα!παμε για φυσιολογικο τοκετο,μου λενε!Ξανα στον καρδιοτοκο, οπου ξαφνικα αρχισαν τα περιεργα!φερνουν το διευθυντη(ποτε δε θα ξεχασω τα λογια του"προτεινω καισαρικη.Δεν ξερω τι εχουμε ν'αντιμετωπισουμε" και "τετοιο κομπο δεν εχω ξαναδει στην ζωη μου" (στην διαρκεια της καισαρικης)το μωρακι μου εχανε βαρος στην κοιλια και το οξυγονο του περιορισμενο!ετοιμο να σκασει και δεν κοιμωταν,πεθαινε!ειναι θαυμα που ζει!ετσι μου ειπαν στο τελος!αυτο πιστευω κ εγω!με πηγαν για καισαρικη γιατι επεφταν οι παλμοι.ο κομπος φανηκε αφου γεννησα.αν το μωρο κατεβαινε φυσιολογικα θα εσκανε πριν γεννηθει!ευτυχως ομως τωρα το κραταω στην αγκαλια μου κ επειδη ειναι μεγαλος γοης σας στελνει και φιλακια!:wink:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ κριμα... και πολυ σκληρο!!! Απ'οσο ομως καταλαβα ο κομπος στον ομφαλιο λωρο δεν ειναι και τοσο εμφανες, τουλαχιστον στην δικη μου περιπτωση δεν φανηκε τιποτα... Ολα κυλουσαν φυσιολογικοτατα, μεχρι που ενα βραδυ (στην 38η εβδομαδα) ειχα καποιες ενοχλησεις. το πρωι πηγα νοσοκ αλλα στον καρδιοτοκο φαινοταν οτι το παιδι κοιμωταν(ετσι ειπε η μαια) και μαλιστα με μαλωσε γιατι δεν ειχα φαει κατι για την ακριβεια μου ειπε "πανε φαε κοριτσι μου θα πεθανεις το μωρο σου απο ασιτια και σημερα δεν γεννας"πηγα στον γιατρο ολα εδειχναν καλα.ειχα αρχισει διαστολη!6 το απογευμα υπεφερα απο τον πονο,δεν ηταν πονοι γεννας,ενιωθα οτι μου ξεριζοναν την κοιλια.ενεση παυσιπονη,ξανα και ξανα!τιποτα!παμε για φυσιολογικο τοκετο,μου λενε!Ξανα στον καρδιοτοκο, οπου ξαφνικα αρχισαν τα περιεργα!φερνουν το διευθυντη(ποτε δε θα ξεχασω τα λογια του"προτεινω καισαρικη.Δεν ξερω τι εχουμε ν'αντιμετωπισουμε" και "τετοιο κομπο δεν εχω ξαναδει στην ζωη μου" (στην διαρκεια της καισαρικης)το μωρακι μου εχανε βαρος στην κοιλια και το οξυγονο του περιορισμενο!ετοιμο να σκασει και δεν κοιμωταν,πεθαινε!ειναι θαυμα που ζει!ετσι μου ειπαν στο τελος!αυτο πιστευω κ εγω!με πηγαν για καισαρικη γιατι επεφταν οι παλμοι.ο κομπος φανηκε αφου γεννησα.αν το μωρο κατεβαινε φυσιολογικα θα εσκανε πριν γεννηθει!ευτυχως ομως τωρα το κραταω στην αγκαλια μου κ επειδη ειναι μεγαλος γοης σας στελνει και φιλακια!:wink:

 

 

Να τον χαιρεσαι τον γοη σου..χαιρομαι που σου πηγαν ολα καλα και τον εχεις στην αγκαλια σου :)

Link to comment
Share on other sites

Πω πωω!Οσο διαβαζω τετοια μνμτ τοσο ευχαριστω την Παναγια.Ο μπεμπουλης μου οταν γεννηθηκε ειδαμε οτι εκτος τις περιτυλιξεις ειχε κι εναν κομπο στον ομφαλιο.Οταν τον ειδαν ο γιατρος και οι μαιες ειπαν οτι ειναι απο τα τυχερα παιδια.Και μονο που σκεφτομαι οτι μπορει και να τον ειχαμε χασει τρελλαινομαι.Λυπαμαι για τις μανουλες που εχουν βιωσει ολο αυτον τον πονο....

Τα παιδιά μου....η ζωή μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Τετοια διαβαζω και παθαινω...είμαι μια βδομαδα πριν την γεννα...ο γιατρος μου ειπε οτι αν θελω (επειδη θελαμεμε τον αντρα μου να πετυχουμε εφημερια σε νοσοκομειο) οτι ιατρικα μπορω να γεννησω με προκληση...ειμαι 39+1 σημερα...αλλα επειδη το μωρο ακομη δεν μου εδωσε σημαδια τοκετου (περα απο εξαλειψη τραχηλου 80% μεχρι πριν 5 μερες και 2 δαχτυλα) να περιμενω να εξαντλησω και την 40η...και μετα σκεφτομαι αυτες τις περιπτωσεις...τι αγχος και αυτο....τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

πολυ στεναχωρα οταν χανονται μωρουλια.τραγικα στεναχωρα.κουραγιο

εμενα ηταν κατι διαφορετικο.ειχα κοντο ομφαλιο λωρο που μου ειχε πει γιατρος και οπως ολες παθαινετε μια παρακρουση οταν ακουτε καισαρικη επαθα και εγω οταν στον 7 μου ειπε οτι πιθανον θα εχουμε καισαρικη (οχι βεβαια οπως λενε μερικες ευκολα να αλλαξεις γιατρο και οτι ολοι το κανουν για να τα περνουν).με λιγα λογια 39 και 4 ημερων πηγαινα καθημερινα να με δει ο γιατρος μου γιατι ειχα ανεβασει και λιγη πιεση και διαπηστωσαμε οτι καποιες στιγμες χαναμε παλμους κυριως οταν ημουν ανασκελα με εβαζε και γυρναγα στο πλαι απο τα αριστερα και παλι ερχοντουσαν στο κανονικο λες και ενωνες τα "καλωδιακια" και εκανε επαφη.την ιδια μερα με εβαλε με προκληση και γεννησα μεσα σε 3,5 ωρες ευτυχως.ο μικρουλης μου ηταν τυχερουλης που ηταν στην ωρα του αλλιως αν ειχε γινει νωριτερα .επαθα ρηξη ομφαλιδος.τα ειχα γραψει παλιοτερα

http://parentscafe.gr/showpost.php?p=171662&postcount=7039

eQMGp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Πριν 7 χρόνια έχασα κι εγω το γιο μου λίγες μέρες πριν γεννηθεί.Είχε ένα κόμπο στο λώρο και δυστυχώς έσφηξε λίγες μέρες πριν τον παρω στην αγκαλίτσα μου.Ήταν τραγικό!Παρόλο που έχω 2 παιδάκια με πονάει ακόμη και το σκέφτομαι συνέχεια.:(

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...