Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΕΡΜΑΝΣΗ ΜΕ KEROSUN


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Επειδή και εμείς kerosun έχουμε, μετά απο κάποια ώρα χρήσης αρχίζει και μυρίζει πετρελαιίλα το σπίτι. Ίσως το έχεις αντιληφθεί και εσύ...

Καλό είναι να αερίζεις το σπίτι κάθε μέρα ή να έχεις καθόλη τη διάρκεια της ημέρας ένα μισάνοιχτο παράθυρο, ίσα να ανανεώνεται ο αέρας!

 

Link to comment
Share on other sites

Ότι θέρμανση και να έχεις, ο αέρας ξηραίνεται. Και το καλοριφέρ τη ξηραίνει, και το air-condition...

 

Μπορείς να βάλεις στο δωμάτιο που κοιμάται μια λεκανίτσα με νερό για την υγρασία...

 

Link to comment
Share on other sites

εχω και εγω μια kerosan στρογγυλη και παροτι εχω αλλαξει το φιλτρο ναι μεν ζεσταινει αρκετα αλλα μυριζει λιγο το πετρελαιο (εννοειται οτι η μονη λυση ειναι ο αερισμος) και επειδη η κορη μου εινια 2,5-3 ετων την εχω παροπλισει διοτι οπου και να την πιασει κανεις την σομπα αυτη καιει απο παντου και το αγχος μου ειναι μην τυχον περασει διπλα της και σκονταψει πανω της..

 

κριμα ομως γιατι δουλιτσα κανει..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εκτος απο το φιλτρο πρεπει να προσεχει κανεις πως τη γεμιζει, και λιγο να πεσει εξω, μετα με τη θερμοτητα μυριζει. εμεις τη χρησιμοποιουσαμε στο παλιο μας σπιτι, τη γεμιζαμε στο μπαλκονι κ μετα μεσα ηταν μια χαρα..

Link to comment
Share on other sites

Μπορείσ να χρησιμοποιήσεισ και ηλεκτρικό καλοριφερ. Χρησιμοποιώ όποτε χρειάζεται, κάνει πολύ καλή δουλειά αλλά οχι ομοιόμορφη σε όλο το σπίτι....! Φαντάζομαι οτι αυτό δεν θα επηρεάζει το μωρό αλλά δεν ξέρω και σίγουρα. Επίσης το jumbo έχει παγίδες υγρασίασ πολύ οικονομικές. Εγώ μένω σε ισόγειο με τρελή υγρασία και τις χρησιμοποιώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Την ανάβουμε και την σβήνουμε έξω απο το σπίτι και κατα την διάρκεια της καυσης της μέσα στο σπίτι έχουμε κάπου αφήσει μια χαραμάδα στο παράθυρο, όταν μας χυθεί υγρό όταν την γεμίζουμε δεν το σκουπίζουμε απλως αλλά το πλένουμε καλά. Με αυτόν τον τρόπο δεν μυρίζει ποτέ.

Η Αγάπη ρωτά τη Φιλία :

"τι κάνεις εκεί ανόητη?"

και η Φιλία της απαντά:

"Κάνω να γελούν αυτούς που εσύ κάνεις να δακρύζουν"..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Φέτος δεν βάλαμε πετρέλαιο στην πολυκατοικία και έτσι αγοράσαμε μια κεροσάν από αυτές τις καινούριες που λειτουργούν και με ρεύμα γιατί φοβόμουν ότι με τις άλλες τις απλές μπορούσε να μου καεί η μικρή. Πήραμε αυτή των 45 μ3 και είμαστε πολύ ικανοποιημένοι. Ζεσταίνει πάρα πολύ σε λιγο χρόνο (σαλονοτραπεζαρία - κουζίνα - διάδρομος) είναι οικονομική ( με ένα μπετόνι των 18 λίτρων, 33 ευρώ, μπορούμε να περάσουμε και όλη την εβδομάδα και την καίμε από το πρωί μέχρι πολύ αργά την νυχτα) και μυρίζει μόνο για κανα λεπτό όταν την ανάβουμε και όταν την σβήνουμε. Καμιά άλλη στιγμή της μέρας. Την συνιστώ ανεπιφύλακτα

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!!κ μεις αγορασαμε την κεροσαν την lc52 http://www.skroutz.gr/s/386514/Kerosun-LC-52.html

 

 

ειναι απιστευτη!!!!εχουμε παραπολυ γλυκια ζεστη στο σπιτι ειναι οικονομικη και οχι επιβλαβης!!!!

επειδη δοκιμασαμε κ τα 2 πετρελαια που διανεμει η κεροζαν σε πετονια το καλυτερο ειναι της shell...δεν μυριζει καθολου και δεν ειναι νοθευμενο!!!!!!!!αυτα απο μενα!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!!κ μεις αγορασαμε την κεροσαν την lc52 http://www.skroutz.gr/s/386514/Kerosun-LC-52.html

 

 

ειναι απιστευτη!!!!εχουμε παραπολυ γλυκια ζεστη στο σπιτι ειναι οικονομικη και οχι επιβλαβης!!!!

επειδη δοκιμασαμε κ τα 2 πετρελαια που διανεμει η κεροζαν σε πετονια το καλυτερο ειναι της shell...δεν μυριζει καθολου και δεν ειναι νοθευμενο!!!!!!!!αυτα απο μενα!!!

 

 

Συμφωνώ και γώ της σελ είναι απίθανο. Δεν μου λες μπορεί να σου ζεστάνει και κρεβατοκάμαρες ή είναι μόνο για ενιαίο χώρο γιατί τη διακιά μας την μικρή την εχουμε μονο σαλονοτραπεζαρία που είναι ενιαίος.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

καλησπέρα φίλοι γονείς!

όπως όλοι, έτσι και εμείς ψάχνουμε εναλλακτικές θέρμανσης αντί του καλοριφέρ.

Είδα να παίζει πολύ η αερόθερμη θερμάστρα kerosun lc-43g inverter.

Δεν είναι οι κλασικές οι στρογγυλές, αλλά αυτή:

_Πετρελαίου_Kerosun_LC-43G_kerosun-239587218957347398476938476983746879_500x360.JPG

Την έχει ήδη κάποιος ώστε να μας πει λεπτομέρειες;

Αν βάλεις συσκευασμένη κηροζίνη της KEROSUN έχω διαβάσει ότι δεν μυρίζει καθόλου. Εσείς τι λέτε;

Επίσης ξέρετε τι γίνεται με την υγρασία;

Άντε να δούμε αν θα γλιτώσουμε κανένα ευρώ φέτος!!!! :-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς τη χρησιμοποιούμε αυτή για ένα χρόνο τώρα!

Παίρνουμε πετρέλαιο απο τη διανομή της KEROSUN αποκλειστικά και μόνο, γιατί μια φορά πήραμε απο βενζινάδικο χύμα και κάηκε το φυτίλι της, που σημαίνει οτι ήθελε service μετά! Οπότε προσοχή απο πού θα παίρνετε το πετρέλαιο. Παρόλα αυτά δεν είναι και φτηνό το πετρέλαιο που χρησιμοποιεί. Πήρα φέτος να μάθω για τις τιμές και μου είπανε 32€ τα 20 λίτρα. Που σημαίνει 1.50€ το λίτρο, όσο και το πετρέλαιο το άλλο!

Αν τη καίς όλη μέρα, θέλεις 7 λίτρα καθημερινώς. Που σημαίνει οτι με ένα μπετόνι των 20 λίτρων παιρνάς 3 μέρες!

Επίσης μυρίζει όταν την ανάβεις και στο σβήσιμο... Θα πρέπει ν'αερίζεις καθημερινώς για να μη βρωμάει το σπίτι!

Το καλό είναι οτι ζεσταίνει το σπίτι κατευθείαν!

 

Link to comment
Share on other sites

1) Εσύ ΜΙΝΝΙ ποιο μοντέλο έχεις ακριβώς;

 

2) Αν την ανάψεις και την σβήσεις εξω, μετά συνεχίζει να μυρίζει ή όχι;

 

3) Η ζέστη από το σημείο που την έχεις πάει σχετικά εύκολα και στους άλλους χώρους ή είναι απαραίτητο να της αλλάζεις θέση;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω την LC-51...

Είναι βαριά για να τη μετακινείς συνεχώς έξω για να την ανάβεις και τη σβήνεις...

Επίσης κάποιες φορές που πήγα να τη μετακινήσω για την ευκολία μου στο χώρο, όσο την είχα αναμένη, έσβηνε!!! Οπότε δε συνέφερε να τη μετακινώ στους χώρους του σπιτιού, γιατί μύριζε πιο πολύ μετά απο το συνεχές άνοιξε κλείσε!

Όσο για τη θέρμανση, εξαρτάται και απο τη διαρρύθμιση του σπιτιού. Αν τη βάλεις σε χώρο εννιαίο, μια σαλοτραπεζαρία πχ, ζεσταίνει μια χαρά, τώρα αν την έχεις σ'ενα δωμάτιο, που χωρίζεται απο ένα άλλο, θ'αργήσει να σου ζεστάνει το δεύτερο δωμάτιο!

 

Link to comment
Share on other sites

ΜΙΝΝΙ,

σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου! Ήσουν απόλυτα σαφής!

Με την χρήση της, είδες να επηρεάζεται η υγρασία μέσα στον χώρο;

αλλού έχω διαβάσει ότι αυξήθηκε η υγρασία (εκτός αν εννοούν στα τζάμια, λόγω διαφοράς εσωτερικής και εξωτερικής θερμοκρασίας) και αλλού ότι την ελαττώνει. Ποια είναι η δική σου εμπειρία;

Επίσης, μιας και την χρησιμοποιείς η ίδια, ο ανεμιστήρας έχει μια σταθερή ταχύτητα ή έχει διάφορες σκάλες;

και τέλος, όταν πιάσει την θερμοκρασία που του ορίζεις βγάζει πιο λίγο αέρα ή μειώνεται η θερμοκρασία του ζεστού αέρα;

 

ΜΑΜΑΝΑ χρειάζεται το ρεύμα για τα ηλεκτρονικά και τον ανεμιστήρα. Το μοντέλο στο οποίο αναφέρομαι (LC-43G) καίει 320W την στιγμή που ανάβει και όλο το υπόλοιπο διάστημα καίει 25W/ώρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
καλησπέρα φίλοι γονείς!

όπως όλοι, έτσι και εμείς ψάχνουμε εναλλακτικές θέρμανσης αντί του καλοριφέρ.

Είδα να παίζει πολύ η αερόθερμη θερμάστρα kerosun lc-43g inverter.

Δεν είναι οι κλασικές οι στρογγυλές, αλλά αυτή:

_Πετρελαίου_Kerosun_LC-43G_kerosun-239587218957347398476938476983746879_500x360.JPG

Την έχει ήδη κάποιος ώστε να μας πει λεπτομέρειες;

Αν βάλεις συσκευασμένη κηροζίνη της KEROSUN έχω διαβάσει ότι δεν μυρίζει καθόλου. Εσείς τι λέτε;

Επίσης ξέρετε τι γίνεται με την υγρασία;

Άντε να δούμε αν θα γλιτώσουμε κανένα ευρώ φέτος!!!! :-P

και εγω ενδιαφερομαι αμεσα για να μας πουν οσοι εχουν κεροσαν με ινβερτερ, τη γνωμη τους

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγω μια τέτοια σόμπα αλλά πολύ πιο μικρή για 45 τετραγωνικά γιατί την ήθελα μόνο για τη σαλονοτραπεζαρία. Παιδία αποδίδει απίστευτα!!! Πιάνει τη θερμοκρασία πού γρήγορα και δεν έχει πρόβλημα με μυρωδιά. Μυρίζει για πολύ λίγο όταν την ανάβεις και όταν την σβήνεις. Εμάς η μικρή σε ένα χώρο περίπου 50 τμ καταναλώνει ένα δοχείο την μέρα δηλ περίπου 4 λίτρα. Την ανάβω βέβαια στος 23 βαθμούς από το πρωί στις 6 μέχρι το βράδυ στις 2.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...