Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αγία 'Αννα


Recommended Posts

Κορίτσια, μόλις γύρισα απ' το μοναστήρι της Αναλήψεως στα Σκούρτα Βοιωτίας, όπου βρίσκεται η θαυματουργή εικόνα της αγίας Άννας από τη Μικρά Ασία. Άπειρα θαύματα τεκνοποίησης κάνει η χάρη της. Οι καλόγριες εκεί παίρνουν τα ονόματα των ζευγαριών και τα μνημονεύουν κάθε Κυριακή μέχρι να γίνει η σύλληψη! Γι' αυτό μας λένε να ειδοποιούμε όταν έχουμε εγκυμοσύνη, γιατί ο κατάλογος είναι μεγάλος.

Η εικόνα είναι τόσο ζωντανή,νομίζεις ότι σου μιλάει. Δείχνει την Αγία Άννα να κρατάει από τους ώμους την Παναγία ως παιδούλα.

Μακάρι η χάρη της να μας βοηθήσει όλες να γίνουμε μανούλες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πριν μεινω εγκυος(μετα απο χρονιες ταλαιπωριες κ αποβολες)με παιρνει τηλ η αδερφη μου 6.30 το πρωι κ μου λεει ειδα ενα ονειρο κ εχω ταραχτει πολυ.ειδε οτι ηταν με τον αντρα της τοτε αρραβωνιαστικο της κ πηγαινε σε μια εκκλησια να αναψει κερι κ η εκκλησια λεγοταν η παναγια η χρυσοβαλαντο(μετα την τελευταια αποβολη ειχα πει οτι αν κανω παιδι κ βγει κοριτσι θα το βγαλω το ονομα της παναγιας κ της αγιας ειρηνης μαρια ειρηνη δηλ.) μπαινοντας μεσα ειδε ολα τα αδεφια μου 9 συνολο ζωη να χουμε να παιρνουν διαφορα πραγματα λαδακι,λιβανι κ αλλα τετοια για να μου φιαξουν φυλαχτο να μεινω εγκυος ξανα κ να πανε ολα καλα.μολις φιαξαμε το φυλαχτο μου λεει παω να βγω απο την εκκλησια κ βλεπω κατω μια εικονα την σηκωνω κ ηταν ο Αγιος Γεωργιος παω στην νεοκωρησα κ της λεω βρηκα αυτη την εικονα κ μου λεει κρατα την ειναι ο προστα της σου,κανοντας να ξαναβγω παλι βλεπω αλλη μια την σηκωνω κ ηταν η Αγια Αννα την ξαναδινω στην νεοκωρησα κ μου λεει αυτη δωστην στην ανδριανη ειναι κ να της πεις οτι ολα θα πανε καλα!2 βδομαδες αργοτερα εμαθα οτι ειμαι εγκυος κ ΟΛΑ ΠΗΓΑΝ ΚΑΛΑ!!!!ευχαριστω την Αγια Αννα κ οσους βοηθησαν εκει ψιλα να εχω το αγγελουδι μου στην αγκαλια μου.η θρησκεια μας ειναι αληθινη κοριτσια πιστεψτε το κ το θαυμα θα γινει!!!!!!!!

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites

πριν μεινω εγκυος(μετα απο χρονιες ταλαιπωριες κ αποβολες)με παιρνει τηλ η αδερφη μου 6.30 το πρωι κ μου λεει ειδα ενα ονειρο κ εχω ταραχτει πολυ.ειδε οτι ηταν με τον αντρα της τοτε αρραβωνιαστικο της κ πηγαινε σε μια εκκλησια να αναψει κερι κ η εκκλησια λεγοταν η παναγια η χρυσοβαλαντο(μετα την τελευταια αποβολη ειχα πει οτι αν κανω παιδι κ βγει κοριτσι θα το βγαλω το ονομα της παναγιας κ της αγιας ειρηνης μαρια ειρηνη δηλ.) μπαινοντας μεσα ειδε ολα τα αδεφια μου 9 συνολο ζωη να χουμε να παιρνουν διαφορα πραγματα λαδακι,λιβανι κ αλλα τετοια για να μου φιαξουν φυλαχτο να μεινω εγκυος ξανα κ να πανε ολα καλα.μολις φιαξαμε το φυλαχτο μου λεει παω να βγω απο την εκκλησια κ βλεπω κατω μια εικονα την σηκωνω κ ηταν ο Αγιος Γεωργιος παω στην νεοκωρησα κ της λεω βρηκα αυτη την εικονα κ μου λεει κρατα την ειναι ο προστα της σου,κανοντας να ξαναβγω παλι βλεπω αλλη μια την σηκωνω κ ηταν η Αγια Αννα την ξαναδινω στην νεοκωρησα κ μου λεει αυτη δωστην στην ανδριανη ειναι κ να της πεις οτι ολα θα πανε καλα!2 βδομαδες αργοτερα εμαθα οτι ειμαι εγκυος κ ΟΛΑ ΠΗΓΑΝ ΚΑΛΑ!!!!ευχαριστω την Αγια Αννα κ οσους βοηθησαν εκει ψιλα να εχω το αγγελουδι μου στην αγκαλια μου.η θρησκεια μας ειναι αληθινη κοριτσια πιστεψτε το κ το θαυμα θα γινει!!!!!!!!
να σαι καλα και να χαιρεσαι το μωρακι σου.ολοι οι αγιοι ειναι ζωντανοι και μασ βοηθανε ετσι κι αλλιωσ οταν βρεθουμε στα δυσκολα το θεο και τουσ αγιουσ παρακαλαμε.αρκει στα ευκολα παλι το θεο να δοξαζουμε.κοριτσια οτι μασ εχει μεινει ειναι η πιστη που εχουμε.ολοι παρακαλαμε να κανουμε ενα αγγελουδι και να το χει ο θεοσ καλα.να σται καλα που το αναρτησεσ αυτο.βοηθεια σου!!!το μονο που παρακαλαω τοσα χρονια που προσπαθω με τισ εξωσωματικεσ και την ταλαιπωρια που τραβαμε ειναι να ρθει καποιοσ αγιοσ στον υπνο μου και να μου δειξει το σωστο δρομο για να πετυχω η να μου πει οτι θα κανω και γω το δικο μου παιδακι.
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, μόλις γύρισα απ' το μοναστήρι της Αναλήψεως στα Σκούρτα Βοιωτίας, όπου βρίσκεται η θαυματουργή εικόνα της αγίας Άννας από τη Μικρά Ασία. Άπειρα θαύματα τεκνοποίησης κάνει η χάρη της. Οι καλόγριες εκεί παίρνουν τα ονόματα των ζευγαριών και τα μνημονεύουν κάθε Κυριακή μέχρι να γίνει η σύλληψη! Γι' αυτό μας λένε να ειδοποιούμε όταν έχουμε εγκυμοσύνη, γιατί ο κατάλογος είναι μεγάλος.

Η εικόνα είναι τόσο ζωντανή,νομίζεις ότι σου μιλάει. Δείχνει την Αγία Άννα να κρατάει από τους ώμους την Παναγία ως παιδούλα.

Μακάρι η χάρη της να μας βοηθήσει όλες να γίνουμε μανούλες![/QUOT

Βοήθειά σου! Να σε βοηθήσει η χάρη της Αγίας Αννας και να γίνεις σύντομα μανούλα. Κορίτσια μου, να μας βοηθήσει όλες μας, να λάβει τέλος η ταλαιπωρία μας και να μπορέσουμε να αποκτήσουμε γερά μωράκια όσες παιδευόμαστε καιρό τώρα!

Θέλω κι εγώ να σε ευχαριστήσω που μας έγραψες για το μοναστήρι. Μακάρι να με αξιώσει ο Θεός και να πάω κι εγώ κάποτε.

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια,

Όσες δεν πάτε μπορείτε να τηλεφωνήσετε και να δώσετε τα ονόματά σας για μνημόνευση. Το τηλέφωνο δεν το έχω αλλά το βρίσκουμε εύκολα από τον κατάλογο. Ι.Μονή Αναλήψεως, Σκούρτα Βοιωτίας.

Μου είπαν για ζευγάρια που τηλεφωνούν από το εξωτερικό.

Μου έλεγε μια κυρία ότι έδωσε το όνομα της ανηψιάς της που ήταν πολλά χρόνια άτεκνη, χωρίς να το ξέρει η ίδια! Στο χρόνο πάνω έκανε κοριτσάκι και τότε της το είπε και εκείνη το βάφτισε εκεί!

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα το τηλέφωνο. 22620 58731.

Δίνουμε το όνομα το δικό μας και του συζύγου. Και όταν με το καλό έρθει το μπεμπέ, τηλεφωνούμε και το σβήνουν! Αλλά μάλλον θα πάμε πετώντας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα! Δεν ξέρω αν κολλάει εδώ το μηνυμά μου, αλλά θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας. Τον Απρίλιο είχα πάει με τη μητέρα μου στην Παναγία τη Σουμελά.Εκεί κι εγώ και η μητέρα μου, κάναμε το τάμα μας στη χάρη Της Παναγίτσας μας να με βοηθήσει να αποκτήσω κι εγώ ένα παιδάκι! Είχα πει πως αν με το καλό τα καταφέρω θα δώσω το όνομα της Παναγίας. Από τότε τιποτα δυστυχώς. Ελπίζω βέβαια ακόμη στην Παναγίτσα και στο θαύμα της. Νομίζω όμως ότι δεν έχω το δικαίωμα να τάξω και αλλού. Νιώθω δεσμευμένη στην Παναγίτσα μας μ'αυτό το ταμα για πάντα και νομίζω πως θα πρέπει να το τηρήσω όσο κι αν αργήσει το μωράκι που ελπίζω να αποκτήσω κάποια στιγμή. Εσείς τι λέτε; Θα μπορούσα να παρακαλέσω και αλλού; Πχ θα μπορούσα άραγε να δώσω τα ονόματά μας στην Αγία Αννα που αναφέρατε; Ή να ζητήσω μηλαράκι από την Αγία Ειρήνη Χρυσοβαλάντω που διάβαζα πριν;Δε θα πρέπει κι εκει να έχει η προσευχή μου κάποιο αντίκρισμα;

Συγνωμη αν λέω βλακείες......... Φυσκά η πίστη είναι πίστη, ελπίζω να μην ακούγομαι τόσο παράλογη, αλλά δεν ξέρω πως αλλιώς να εκφράσω την απορία μου...

Link to comment
Share on other sites

Τάξε και παρακάλεσε σε όλους τους αγίους. Ειδικά η αγία Άννα είναι μητέρα της Παναγίας μας, οπότε αν είναι κοριτσάκι το βγάζεις Μαριάννα!

Οι άγιοι δεν έχουν ανταγωνισμό μεταξύ τους, χαίρονται να τους παρακαλάμε. Στον άγιο Χαράλαμπο στο Αυλωνάρι μου έλεγε η ηγουμένη για μια κυρία εκεί κοντά που είχε 25 χρόνια άτεκνη. Πήγε ξυπόλυτη μέσα στα χιόνια στη γιορτή του αγίου. Ε, σε ένα μήνα έμεινε έγκυος στο πρώτο! Μετά από ένα χρόνο στο δεύτερο. Αυτά τα χρόνια είχε πάει σε πολλά προσκυνήματα και είχε παντού τάξει. Στην περίπτωσή της έκανε ο άγιος Χαράλαμπος τη δουλειά!

Προσωπικά, από το να ξανατρέχω σε γιατρούς και να περιμένω σε αίθουσες αναμονής και να με τρώει το άγχος, νιώθω καλύτερα να κάνω το προσκύνημά μου, να είμαι μέσα στη φύση, να ξεφεύγω και να ηρεμώ. Στο κάτω κάτω επιστρέφω ανανεωμένη, όχι τσακισμένη. Και ένα πράγμα νιώθω. Καμμία προσευχή δεν πάει χαμένη.

Οπότε, το δισάκι μου στον ώμο και βουρ!

Link to comment
Share on other sites

Ή μπορείς να το πεις, αν είναι κορίτσι, Aννα-Μαρία!

Κι εγώ έχω τάξει το πρώτο μου κορίτσι να το πω Αννα.

Παπαγαλομάνια, μού αρλεσει ο τρόπος που σκέφτεσαι. Αυτό να κάνεις και να είσαι σίγουρη πως λίγο που θα ηρεμήσεις, λίγο που θα τονωθεί η πίστη σου, πολύ που θα σε βοηθήσει ο Θεός, θα καταφέρεις να μείνεις εγκυούλα!

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Στη Βοιωτια ε? Πολυ ενδιαφερον μιας και μετακομισα προσφατα εδω αλλα δεν ξερω κατα που πεφτει το μοναστηρι αυτο. Θα προσπαθησω να το βρω και να το επισκευθω την επομενη εβδομαδα με καποιον τροπο.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πραγματικά συγκλονιστικές οι ιστορίες όσων είχαν την τύχη να ζήσουν ένα θαύμα! Κάποιες φορές νομίζω ότι δεν είμαι άξια να ζητήσω κάτι! Αλήθεια κορίτσια, το πάω λίγο αλλού τώρα, αλλά πιστεύετε στη γλωσσοφαγιά και το κακό το μάτι; Δεν ξέρω γιατί αλλά πριν ακόμη καταλάβουμε ότι υπάρχει πρόβλημα, είχα το συναίσθημα ότι κάποιος και συγκεκριμένα κάποια- θα τη βόλευε πάρα πολύ να μη μείμω έγγυος και φοβάμαι ότι κάπου, κάπως έχει βάλει το χεράκι της. Μη με περνάτε για προληπική αλλά αντιμετώπισα από αυτό το άτομο πολύ κακία και άδικα,,, και θα την είχα ικανή για οτιδήποτε.Και μόνο που το λέω ανατριχιάζω....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η πιστη βοηθαει παντου! αρκει να πιστευεις! κοριτσια με το καλο σας ευχομαι οσες δεν ειναι μανουλες ακομα!

να ξερετε αυτο που θελετε παντα γινεται! και ερχεται εκει που δεν το περιμενετε!!!!!

αναψτε ενα κερακι..

Link to comment
Share on other sites

εμενα ο συζυγος ειχε παει στο αγιο ορος στην αγια αννα πριν ξεκινησουμε την εξωσωματικη-οι καλογεροι μας εδωσαν το κανονα της-αυστηρη νηστεια και προσευχη-μνημονευουν και τα ονοματα μας 40 μερες το ιδιο και στον αγιο ραφαηλ στην γριβα και δοξα τον θεο και ολους τους αγιους πετυχα με την πρωτη-μια αννουλα(τιμη στην αγια μας)και εναν ραφαηλακο(τιμη στον αγιο μας)-δεν μας χαλασαν το χατηρι και μας εδωσαν 2 γερα παιδακια το λιγοτερο που μπορουσα να κανω ειναι τα ονομασω με ονοματα τους και καθε χρονο να τιμω τους αγιους-ευχομαι σε ολες τις κοπελες να αποκτησουν συντομα τα παιδακια τους-με πιστη-προσευχη και την επιστημη ολα θα πανε καλα!

Link to comment
Share on other sites

γερα να ειανι τα παιδακια σου! μεγαλη χαρη τους! να εισια καλα και να τα χαιρεσαι για το αγιο ορος εχω ακουσει και για μια ζωνη που φοραει ο αντρας η ακτι τετοιο...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, από το να ξανατρέχω σε γιατρούς και να περιμένω σε αίθουσες αναμονής και να με τρώει το άγχος, νιώθω καλύτερα να κάνω το προσκύνημά μου, να είμαι μέσα στη φύση, να ξεφεύγω και να ηρεμώ. Στο κάτω κάτω επιστρέφω ανανεωμένη, όχι τσακισμένη. Και ένα πράγμα νιώθω. Καμμία προσευχή δεν πάει χαμένη.

 

συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!!!!! να είσαι καλά κοπέλα μου με ένα γερό μωράκι

Link to comment
Share on other sites

σου δινουν ενα κουτακι που εχει μεσα αγιασμο-λαδακι ενα βιβλιο με την παρακληση και αντιδωρα(80)-πριν ξεκινησεις εξομολογουνται και οι 2 και κανεις ευχελαιο στο σπιτι-καθε μερα διαβαζεις την παρακληση και κανεις μετανοιες και οι δυο και περνει ο καθε ενας απο ενα αντιδωρο-η νηστεια ειναι η αυστηρη οπως του πασχα-ουτε λαδι-και πινεις και αγιασμο-μολις τελειωσουν οι 40 μερες ξανα κανεις ευχελαιο.εχει και μια ζωνη μεσα που την φορα συνηθως η γυναικα!αυτος ειναι ο κανονας της αγιας αννας.παντως ο αντρας μου μολις ειδε τις φωτογραφιες που εχουν εκει επαθε πλακα-να τον αξιωσει συντομα να παει ξανα να βαλει και τα δικα μας παιδακια.παντως προχθες που ηταν της αγιας αννας και πηγαμε εδω σε ενα εκκλησακι ενα περιεργο πραγμα ρε κοριτσια δεν ξεκολουσαν μεσα απο την εκκλησια-αφου τα τραβουσα να βγουμε και να φανταστητε παμε εκκλησια σχεδον καθε κυριακη!

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα ένα φοβερό βιβλιαράκι με τίτλο " Η αγωγή του παιδιού αρχίζει από τη σύλληψη" στον ιστότοπο arnion.gr. Ιδιαιτέρως στη σελίδα 20, στο κεφάλαιο για τη γονιμότητα έχει πολλές χρήσιμες συμβουλές.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια μολισ πηρα στην αγια αννα και μου μιλησε μια καλογρια παρα πολυ ευγενικη κοριτσια πηρα λιγο θαρροσ και ευχομαι να μεινω εγκυοσ με ενα θαυμα φυσιολογικα αλλα ελπιζω....να σται ολεσ καλα και σασ ευχομαι η αγια αννα να μασ βοηθησει ολεσ να αποκτησουμε τα μωρακια μασ

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω κορίτσια, νομίζω ότι μια ελπίδα, τουλάχιστον για να νιώσουμε λίγο καλύτερα, μας την δίνει η θρησκεία με τέτοια παραδείγματα..

να πω την αλήθεια δεν είμαι τακτική στην εκκλησία αλλά πριν ένα μήνα όταν έκανα την απόξεση, γυρίζοντας στο νησί που μένω, σταμάτησα στην Τήνο και πήγα στην Παναγία...βρε παιδιά, με το που μπήκα στην εκκλησία δεν μπορούσα να συγκρατήσω τα δάκρυα μου, η αλήθεια είναι ότι ντράπηκα επειδή είχε λειτουργία και προσκύνησα και έφυγα γιατί δεν μπορούσα να συγκρατηθώ...Ήταν λες και έπεσα στην αγκαλιά της μαμάς μου που είναι μακριά μου (στην οποία δεν έχω πει για τη δευτερη εγκυμοσύνη οπότε δεν είχα καμία παρηγοριά από εκεί...)

τώρα τον δεκαπενταύγουστο παλι στη Τήνο θα είμαι για δουλειά και θα πάω να κάνω και ένα τάμα...

μετά τελος αυγούστου βαφτίζω ένα μωράκι στην β. ελλάδα και λέω να πάω και στην Παναγία τη Σουμελά...

Ας βάλουν όλοι οι Αγιοι το χεράκι τους μήπως δούμε άσπρη μέρα...:wink::wink::wink:

19-02-2011 my first baby is gone...

25-06-2011 my second baby is gone...

12-05-2012 το θαύμα έγινε..καλωςήρθες μωρό μου!

 

tXbzp3.png

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω κορίτσια, νομίζω ότι μια ελπίδα, τουλάχιστον για να νιώσουμε λίγο καλύτερα, μας την δίνει η θρησκεία με τέτοια παραδείγματα..

να πω την αλήθεια δεν είμαι τακτική στην εκκλησία αλλά πριν ένα μήνα όταν έκανα την απόξεση, γυρίζοντας στο νησί που μένω, σταμάτησα στην Τήνο και πήγα στην Παναγία...βρε παιδιά, με το που μπήκα στην εκκλησία δεν μπορούσα να συγκρατήσω τα δάκρυα μου, η αλήθεια είναι ότι ντράπηκα επειδή είχε λειτουργία και προσκύνησα και έφυγα γιατί δεν μπορούσα να συγκρατηθώ...Ήταν λες και έπεσα στην αγκαλιά της μαμάς μου που είναι μακριά μου (στην οποία δεν έχω πει για τη δευτερη εγκυμοσύνη οπότε δεν είχα καμία παρηγοριά από εκεί...)

τώρα τον δεκαπενταύγουστο παλι στη Τήνο θα είμαι για δουλειά και θα πάω να κάνω και ένα τάμα...

μετά τελος αυγούστου βαφτίζω ένα μωράκι στην β. ελλάδα και λέω να πάω και στην Παναγία τη Σουμελά...

Ας βάλουν όλοι οι Αγιοι το χεράκι τους μήπως δούμε άσπρη μέρα...:wink::wink::wink:

πηγα στην παναγια σουμελα και εγω,τι να σου πω ηταν καταπληκτικα πολυ συγκινητικα αλλα σε μια εκκλησια κοριτσια δε μπορουσα να συγκρατηθω και εκλαψα στον αγιο εφραιμ στην νεα μακρη.νοιωθεισ ενα δεοσ οταν αντικρησεισ το σκυνωμα του αγιοου και ολη την λειτουργια τησ κυριακησ.
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ο Θεός είναι μεγάλος!

Την Κυριακή στην εκκλησία παρακαλούσα να μου δώσει ένα σημάδι για παρηγοριά, γιατί όλο απαισιόδοξες σκέψεις μου έρχονται στο νου. Ε, βρίσκω μια φίλη μου πολύ μεγαλύτερη από μένα και μου είπε ότι η αδελφή της, την οποία έχουμε μήνες να δούμε, είναι 6 μηνών έγκυος! Σε ηλικία 46 χρονών, με περίοδο σταματημένη εδώ και 4 χρόνια και με αζωοσπερμία ο άντρας της! Έχει μάλιστα δίδυμα! Αυτοί το είχαν πάρει απόφαση όταν σταμάτησε η περίοδος της γυναίκας, και δεν ξανασκέφτηκαν παιδί.Ε, σέ λίγο θα έχουν δύο! Έφυγα πετώντας! Όποτε θα μου ξανάρθουν τέτοιες σκέψεις, θα θυμάμαι τα διδυμάκια!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...