Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υπέρηχος μαστού ??


Recommended Posts

Επειδή με έχουν ζώσει κάτι φιδάρες θα πάω αύριο για ένα υπέρηχο μαστού. (Είμαι και εκτός των ημερών του κύκλου που υποτίθεται ότι πρέπει να γίνει αλλά είναι μεγάλα τα φίδια)

 

Υποθέτω ότι καλό θα ήταν να θηλάσει ο μικρός αμέσως πριν ε; Υπάρχει κάποια άλλη συμβουλή;

 

Αγλαΐα αν δεις το θέμα θέλω να επικοινωνήσω κατ' ιδίαν μαζί σου αν υπάρχει δυνατότητα.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Βαλτον να θηλασει πριν για να εχει αδιασει το στηθος σου και να μπορεσει ο υπερυχος να δειξει καλυτερα.

 

Εκανα κι εγω ενω θηλαζω γιατι εβγαλα κατι.Προτι τον ειχα βαλει να θηλασει πριν και παλι ο γιατρος δυσκολευοταν να καταλαβει αν αυτο που εβλεπε ηταν οντως κατι ή αν ηταν απλα απο το γαλα.

Link to comment
Share on other sites

καλο ειναι να εχει θηλασει το μικρο σου πριν. Παντως μην τρελενεσαι. Εγω και στο γιο μου και τωρα στην κορη, εβγαλα γαλακτοκυλες (τωρα μια πραγματικα τεραστια). Κανε τον υπερηχο, κανε και μια επισκεψη στο μαστολογο και ολα καλα

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ.

 

Λοιπόν με τα μέχρι τώρα δεδομένα (υπέρηχος και γυναικολόγος, γιατί το ραντεβού στο μαστολόγο αργεί ακόμη) τα φίδια παραμένουν αλλά δεν είναι δηλητηριώδη (μάλλον).

 

Ο γυναικολόγος προτείνει επανεξέταση στο εξάμηνο και όταν τελειώσω με το θηλασμό να δούμε αν το ένα (γιατί έχω αρκετά μπάζα) ινοαδένωμα, που είναι μεγαλούτσικο, παραμείνει ως έχει (που κατά τη γνώμη του αυτό θα συμβεί μάλλον γιατί είναι σκληρό) θα το αφαιρέσουμε.

 

Οπότε αρχίζει νέος κύκλος ερωτημάτων.

 

Έχει νόημα να διακόψω το θηλασμό να δω τι θα γίνει με αυτό το θέμα;

Ειδικά δε εφόσον σκέφτομαι κάααααποια στιγμή και για επόμενο μωρό; (με την έννοια ότι ένα καινούριο ορμονικό μπάχαλο εγκυμοσύνης μήπως επιδεινώσει την κατάσταση).

Είναι η πρώτη φορά που πραγματικά προβληματίστηκα και δεν ξέρω τι θέλω να κάνω.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ.

 

Λοιπόν με τα μέχρι τώρα δεδομένα (υπέρηχος και γυναικολόγος, γιατί το ραντεβού στο μαστολόγο αργεί ακόμη) τα φίδια παραμένουν αλλά δεν είναι δηλητηριώδη (μάλλον).

 

Ο γυναικολόγος προτείνει επανεξέταση στο εξάμηνο και όταν τελειώσω με το θηλασμό να δούμε αν το ένα (γιατί έχω αρκετά μπάζα) ινοαδένωμα, που είναι μεγαλούτσικο, παραμείνει ως έχει (που κατά τη γνώμη του αυτό θα συμβεί μάλλον γιατί είναι σκληρό) θα το αφαιρέσουμε.

 

Οπότε αρχίζει νέος κύκλος ερωτημάτων.

 

Έχει νόημα να διακόψω το θηλασμό να δω τι θα γίνει με αυτό το θέμα;

Ειδικά δε εφόσον σκέφτομαι κάααααποια στιγμή και για επόμενο μωρό; (με την έννοια ότι ένα καινούριο ορμονικό μπάχαλο εγκυμοσύνης μήπως επιδεινώσει την κατάσταση).

Είναι η πρώτη φορά που πραγματικά προβληματίστηκα και δεν ξέρω τι θέλω να κάνω.

 

 

Θα σου πω την δική μου εμπειρία. Κατα την εγκυμοσύνη μου στο γιο μου, έβγαλα ένα γρομπαλάκι στο στήθος. Οταν γέννησα, έγινε αρκετά μεγάλο. Εκανα λοιπόν υπέρηχο και μου ειπαν πως είναι γαλακτοκοίλη. Ετσι καθησυχάστικα. Συνέχισα να θηλάζω μέχρι 10 μηνών και αυτό δεν είχε φύγει. Συνέχισα να το παρακολουθώ και τελικά μετά απο 2 χρόνια το αφαίρεσα γιατί μου ειπαν πως είχε πλέον "υποπτη" μορφή. Τελικά ήταν ένα ινοαδένωμα και τίποτα άλλο.

Τωρα με το που γέννησα, έβγαλα μια πραγματικά τεράστια γαλακτοκοίλη στο ίδιο μάλιστα σημείο που ειχα κάνει την επέμβαση. Μου έκαναν παρακέντιση, και η κυτταρολογική ήταν καλή. Ομως αυτό ξαναμεγάλωσε. Ξαναέκανα κυτταρολογική και έκανα και υπέρηχο και τελικά μου ειπε η μαστολόγος πως δεν είναι κάτι, αλλά βέβαια θα το παρακολουθούμε ανα 3μηνο.

ΜΗ διακόψεις το θηλασμό! Αποδεδειγμένα ο θηλασμός λειτουργεί προστατευτικά για οποιαδήποτε κακοήθεια. Εγω φαντάσου ειμαι σε ομάδα υψηλού κινδύνου για καρκινο του μαστού και κανένας γιατρός δεν μου πρότεινε να σταματήσω το θηλασμό.

Συνέχισε να θηλάζεις και παρακολούθησέ το χωρίς άγχος. :P

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ. Προσπαθώ να κλείσω ραντεβού με μαστολόγο από Σεπτέμβρη να δω πώς θα κινηθώ. Προς το παρόν θηλάζουμε ακάθεκτοί (αν και ο μικρός μάλλον αρχίζει και ελαττώνει γεύματα σιγάαα σιγάααα σχεδόν 22μ)

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ. Προσπαθώ να κλείσω ραντεβού με μαστολόγο από Σεπτέμβρη να δω πώς θα κινηθώ. Προς το παρόν θηλάζουμε ακάθεκτοί (αν και ο μικρός μάλλον αρχίζει και ελαττώνει γεύματα σιγάαα σιγάααα σχεδόν 22μ)

 

Ετσι μπράβο! Συνέχισε ακάθεκτη! Εμένα η μαστολόγος πρίν λίγες μέρες που με είδε πάλι και ενώ έπαθα και πάλι μαστίτιδα, μου είπε πως όλα είναι μια χαρά και αν δεν προκύψει κάτι έκτακτο, να πάω να με ξαναδεί μετά το τέλος του θηλασμού, όοοοοοοταν αποφασίσω να τον διακόψω. Της είπα πως στόχος μου είναι ο χρόνος και βλέπουμε και μου είπε να συνεχίσω για όσο θέλω.

Κάνε τις διακοπές σου και απο Σεπτέμβρη πήγενε να σε δεί ένας μαστολόγος για να ηρεμίσεις. Η δική μου είναι εξαιρετική. Αν σε ενδιαφέρει να σου δώσω στοιχεία, στείλε μου πμ. Καλές διακοπές!

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...