Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ Ή ΟΧΙ?


mariza30

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Με λένε Μαρίζα και είμαι 30 χρονών.Πριν από 2 μήνες στις 15 Ιουλίου έμαθα ότι είμαι έγκυος (έπαιρνα 3 χρόνια αντισυλληπτικα πριν), αλλά δυστυχώς το έχασα (παλλινδρόμηση). ο γιατρός με ενημέρωσε ότι δεν έχω κανένα πρόβλημα γυναικολογικό και να προσπαθήσω ξανά...Αδειαθέτησα στις 19/8 και επειδή δεν ξέρω ακόμη αν έχω σταθερό κύκλο λόγω των αντισυλληπτικών υπολογίζω γύρω στις 28 ήμερες...(περίπου στις 16/9). τις τελευταίες μέρες όμως έχω αναγούλες και συχνοουρία.. βιάστηκα και έκανα τεστ (clear blue) 3 μέρες πριν την περίοδο μου (για να είμαι πιο προσεχτική από την πρώτη φορά) αλλά βγήκε αρνητικό..υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος και 3 μέρες πριν την περίοδο το τεστ να έδειξε αρνητικό?

Στην πρώτη εγκυμοσύνη τα συμπτώματα ήταν πόνοι περιόδου και πρήξιμο στο στήθος..

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


η μια εγκυμοσυνη δε μοιαζει με την αλλη...δεν ειναι απαραιτητο να εχεις τα ιδια συμπτωματα. κ εγω επαιρνα χαπια για 7 χρονια για καθαρα λογους αντισυλληψης αλλα τα εκοψα 1.5 χρονο πριν ξεκινησουμε προσπαθειες.

 

υπαρχει παντως πιθανοτητα το τεστ να ειναι λανθασμενο γιατι το εκανες πριν την αναμενομενη περιοδο. περιμενε λιγες μερες να εχεις καθυστερηση κ ξανακανε ή πηγαινε για χοριακη.

Link to comment
Share on other sites

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ..ΑΝΗΣΥΧΩ ΑΠΛΑ ΜΗΠΩΣ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΕΚΑΝΑ ΚΑΠΟΙΑ ΛΑΘΗ ΕΓΩ (ΑΡΓΗΣΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΟΤΙ ΗΜΟΥΝ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΔΕΝ ΠΡΟΞΕΞΑ ΑΡΚΕΤΑ) ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΒΙΑΣΤΗΚΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΜΗΠΩΣ ΠΡΟΛΑΒΩ ΚΑΤΙ...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ.

Link to comment
Share on other sites

Mariza30 θα πρεπει να περιμενεις εγω θα ελεγα και κανα δυο μερες παραπανω ας πουμε στις 30 μερες. Αδιαθετησα και γω στις 19/08 με σταθερο 26αρη κυκλο και εκανα το λαθος σημερα, μια μερα πριν αδιαθετησω ή οχι, και εκανα το τεστ. Εδειξε αρνητικο.

 

Μεσα το λεει ξεκαθαρα!

 

Μπορει να υφισταται εγκυμοσυνη αλλα τα επιπεδα της χοριακης ακομη να ειναι μικρα και να μην το δειξει το τεστ αν το κανεις πιο νωρις. Κακως το εκανα και κακως το εκανες και εσυ! Περιμενε λιγο!

Αν παντως βιαζεσαι και εισαι σιγουρη οτι εχουν περασει περιπου 8 μερες απο την πιθανη συλληψη τοτε να πας να κανεις χοριακη σε ενα μικροβιολογικο!

Εγω με αυτα τα αποτελεσματα αυριο περιμενω να αδιαθετησω... ελπιζω οχι... Σου ευχομαι ολα να πανε οπως τα θες!

Link to comment
Share on other sites

Mariza30 θα πρεπει να περιμενεις εγω θα ελεγα και κανα δυο μερες παραπανω ας πουμε στις 30 μερες. Αδιαθετησα και γω στις 19/08 με σταθερο 26αρη κυκλο και εκανα το λαθος σημερα, μια μερα πριν αδιαθετησω ή οχι, και εκανα το τεστ. Εδειξε αρνητικο.

 

Μεσα το λεει ξεκαθαρα!

 

Μπορει να υφισταται εγκυμοσυνη αλλα τα επιπεδα της χοριακης ακομη να ειναι μικρα και να μην το δειξει το τεστ αν το κανεις πιο νωρις. Κακως το εκανα και κακως το εκανες και εσυ! Περιμενε λιγο!

Αν παντως βιαζεσαι και εισαι σιγουρη οτι εχουν περασει περιπου 8 μερες απο την πιθανη συλληψη τοτε να πας να κανεις χοριακη σε ενα μικροβιολογικο!

Εγω με αυτα τα αποτελεσματα αυριο περιμενω να αδιαθετησω... ελπιζω οχι... Σου ευχομαι ολα να πανε οπως τα θες!

ΣΈΥΧΑΡΙΤΩ..ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ..ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΓΡΗΓΟΡΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΙΚΑ...ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΣΥΝΤΟΜΑ ΜΑΝΟΥΛΑ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΣΈΥΧΑΡΙΤΩ..ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ..ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΓΡΗΓΟΡΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΙΚΑ...ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΣΥΝΤΟΜΑ ΜΑΝΟΥΛΑ..

 

Χμ... επρεπε να εβλεπες εμενα πουν ημουν ολο σιγουρια και χαμογελο... αυτη τη στιγμη δε με χωραει το σπιτι... ειμαι ομως μανουλα! Η κορη μου ειναι 2 χρονων και τη λατρευω ειναι τωρα στη γιαγια της και μου λειπει... θελω να της κανουμε ενα αδελφακι ομως... ας χαλαρωσουμε και ολα θα γινουν! Να εισαι σιγουρη!!!;)

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω και εγω ουτωσ η αλλιωσ λεε τα ποσοστα επιτυχιασ πισω στο κουτι αλλα μπορει να ειναι και λαθοσ γνωμη μου μην μπεισ στην διαδικασια ειμαι δεν ειμαι γιατι το περασα και εγω αυτο το μηνα και μετα η απογοητευση ειναι χειροτερο αστο και οτι ειναι να γινει θα γινει αν εισαι θα φανει ετσι δεν ειναι?????

z3hWp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ..ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΧΟΥΝ ΔΥΣΚΟΛΕΨΕΙ ΠΟΛΥ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ..ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΑΚΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ...ΑΣ ΕΥΧΗΘΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ...ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΘΑ ΕΡΘΕ...ΤΙ ΝΑ ΠΩ? ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΗΜΟ ΚΑΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΥΤΟ...ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΜΑΣ...

Link to comment
Share on other sites

Mariza30 καλημέρα. το ίδιο ερώτημα είχα υποβάλει και εγώ την προηγούμενη εβδομάδα. είχα κάνει το τεστ 4 ημέρες νωρίτερα και βγήκε αρνητικό στη 1 μέρα νωρίτερα έδειξε θετικό. Κάνε λίγο ακόμα υπομονή. τις περισσότερες φορές από ότι κατάλαβα δεν δείχνουν από τόσο νωρίς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΜΕΡΑ...ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ. ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΤΕΣΤ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΝΕΑΣ ΓΕΝΝΙΑΣ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ 5 ΜΕΡΑ ΣΥΛΛΗΨΗΣ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΕΓΚΥΟΣ Η ΟΧΙ ΑΠΛΑ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΙΣ ΓΥΡΩ ΣΤΟ 10ΗΜΕΡΟ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΠΑΦΗ ΚΑΙ ΚΑΝΤΟ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΔΕΙΞΕ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ 4 ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΝΑ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΩ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΤΥ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΚΡΙΒΑ 20Ε ΤΑ 2 ΖΗΤΑ ΣΤΟ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ ΤΕΣΤ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΝΕΑΣ ΓΕΝΝΙΑΣ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ 5Η ΜΕΡΑ ΣΥΛΛΗΨΗΣ ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΝΕΑΣ ΓΕΝΝΙΑΣ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΚΑΘΗΣΤΕΡΗΣΗΣ..ΤΑ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΠΡΙΝ ΤΗ ΚΑΘΗΣΤΕΡΗΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 10 ΜΕΡΕΣ ΚΑΘ. ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΔΕΙΞΕΙ ΣΩΣΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ..ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΝΑ ΒΓΕΙ ΜΗΝ ΑΠΕΛΠΙΖΕΣΑΙ ΕΓΩ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑ 7 ΜΗΝΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝΩ ΕΓΚΥΟΣ..ΑΝΤΕ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!

preg.png

[/url]

Link to comment
Share on other sites

ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ..ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΜΑΣ...

Τι να σου πω mariza30 εγω δεν αντεξα και εκανα και το αλλο σημερα... Αρνητικο! Ο αντρας μου με βριζει γιατι μου ειπε να περιμενω και δεν τον ακουσα. Νιωθω εγκυος... νιωθω πολλα απ αυτα που ενιωθα στην κορη μου και ποτε αλλοτε... θα παρω Νεας Γενιας! Ευχαριστω για την πληροφορια Ζωη μου ...εκτος και αν με προλαβει η... πως την ειπαμε?... αυτη που δεν θελουμε να ερθει...

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω mariza30 εγω δεν αντεξα και εκανα και το αλλο σημερα... Αρνητικο! Ο αντρας μου με βριζει γιατι μου ειπε να περιμενω και δεν τον ακουσα. Νιωθω εγκυος... νιωθω πολλα απ αυτα που ενιωθα στην κορη μου και ποτε αλλοτε... θα παρω Νεας Γενιας! Ευχαριστω για την πληροφορια Ζωη μου ...εκτος και αν με προλαβει η... πως την ειπαμε?... αυτη που δεν θελουμε να ερθει...

 

Το ξέρω ότι είναι δύσκολο να περιμένεις..κι εμένα με ρώτησε ο άντρα μου και του είπα ότι δεν το έκανα...αρχίζει και εμένα αυτά τα : αγχώνεσαι, κάνε υπομονή, τι είναι αυτά τα πράγματα και τέτοια και δεν μπορούν να καταλάβουν το άγχος που έχουμε..εμένα σήμερα μου είπε: μήπως έχει φάει κάτι και σε πείραξε? ήθελε και καλά να με κάνει να βγάλω το μυαλό μου από εγκυμοσύνη αλλα πού....

 

Μακάρι να βγει θετικό το τεστ σου...ήμουν και εγώ ένα βήμα πριν να το αγοράσω μετά την πληροφορία της Ζωής (ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΖΩΟΥΛΑ) αλλά μετά είπα άστο ακόμη..αν δεν είμαι ας καθυστερήσω να το μάθω λίγο ακόμη...

 

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω παω για τον αλλο μηνα... το αγορασα και μολις πηγα σπιτι ειχα αδιαθετησει... φαγωθηκα! Αμαν! Τι ανθρωπος ειμαι και γω!... Ουφ... Mariza30 οσο δεν σου ερχεται περιοδος να ελπιζεις!!!:D

Link to comment
Share on other sites

Εγω παω για τον αλλο μηνα... το αγορασα και μολις πηγα σπιτι ειχα αδιαθετησει... φαγωθηκα! Αμαν! Τι ανθρωπος ειμαι και γω!... Ουφ... Mariza30 οσο δεν σου ερχεται περιοδος να ελπιζεις!!!:D

 

Λυπάμαι κοριτσάκι...μην στεναχωριέσαι όμως mapolif μου....30 μερούλες είναι μόνο...να δεις για πότε θα περάσουν...εγώ κρατήθηκα και δεν αγόρασα...αλλά δεν το βλέπω ούτε εγώ...μάλλον θα αδιαθετήσω κι εγώ αύριο...μαζί θα τις περάσουμε τις 30 μέρες...θα κάνουμε υπομονή και θα περάσουν βρε...θα το δεις...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mariza30 τι εγινε τελικα? Εκανες τεστ? Ηρθε η καταραμενη? τι?[/QUOTZ

 

τίποτα ακόμη mapolif μου...είμαι στην 30η μέρα...θα πάρω τεστ για αυριο...τι να πω?

Link to comment
Share on other sites

να μην στεναχωριεσε κ εγω ακριβως την ιδια περιπτωσει με εσενα πριν45 μερες ειχα μια παλινδρομη μονο που εμενα μου ειπε να περιμενω 3 μηνες παρολο που ηταν αυτοματη η αποβολη δηλ δεν χρειαστηκα αποξεση.μολις μου τελειωσε η περιοδος κ ετσι τον επομενο μηνα κ εγω μαζισας

Link to comment
Share on other sites

Αχ mariza30 μου μην ανησυχεις ουτε εσυ andriani... εδω μαζι ολες! Μη το βλεπετε πως κατι τελειωσε αλλα πως κατι ξεκιναει! Ξεκιναει ο νεος κυκλος και νεες πιθανοτητες!;)

Link to comment
Share on other sites

μαριζα σε ποσο καιρο προσπαθουσατε πριν την παλινδρομη γιατι εγω αυτο φοβαμαι μην τυχον ξαναμεινω εγκυος παλι μετα απο 2 χρονια γιατι τοσο εκανα πριν την παλινδρομη

Link to comment
Share on other sites

σε μενα δεν εφυγε απλα ενας κυκλος αλλα το μωρακι που περιμεναμε με τοση λαχταρα.η ζωη ομως πρεπει να συνεχιζεται

 

Μην το παρεξηγησεις αλλα μου εχουν πει και πολλες φορες σε δυσκολιες τα σκεφτομαι ετσι τα πραματα, πως αν δεν ειχε ερθει αυτη η δυσκολια ισως στη θεση της να ηταν μια αλλη μεγαλυτερη! Δυο φιλες μου εχασαν τα παιδια τους 6 μηνων εγκυες... επρεπε να περασουν ολη τη γεννα ενω ηξεραν πως δεν θα εχουν παιδι... το γραφω και με πιανουν τα κλαματα... ξερω πως ο καθενας οτι του συμβαινει για τον ιδιο ειναι τρομερα ασχημο... μην ανησυχεις ομως ολα γινονται για καποιο λογο και μπορει το δικο σου μπεμπακι να εχει κλεισει ραντεβου για αυτο το μηνα!;)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...